Billy_tramp, fue, 3080 grafts, 4/10/2012

Billy_tramp

Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Καλησπέρα σε όλους, απο δευτέρα θα ανεβάσω φωτογραφίες 10 ,5 μηνες απο την επεμβαση! ελπίζω να είστε ολοι καλα και να περασατε ενα ωραιο καλοκαιρι! Αντε και να κανονισουμε και καμια συνάντηση!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tocamrd

New Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Billy πολύ καλό το αποτελεσμά σου!ωραίος! Πόσο σου κόστισε συνολικά η όλη διαδικασία??6500?
 

nucky

Active Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Εντυπωσιακό φαίνεται!

Πόσα τετρ εκατοστά είναι η περιοχή όπου μπήκαν μοσχεύματα ;
 

Bouklas

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Είδα το πριν και το μετά. Μου αρέσει πολυ, μπράβο φιλε!
Εσυ είσαι ευχαριστημένος?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Billy εισαι πολυ καλυτερα απο εμενα μπραβο φιλε,πιστευω να εισαι αρκετα ευχαριστημενος.
Στο crown δεν ειχες προβλημα καθολου ετσι?
 

mimis giova

Active Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

πολυ καλο βιιλ!!μπραβο!!!ειχες σπαστο λιγο μαλλι???ιδεσ διαφορα στης καινουργιες τριχες με σχεση τις παλιες???
 

n094

Active Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

super Billy, υπάρχει ένα μικρό κενό στη μέση, αλλά με τη δυνατή χερλαιν και τον τρόπο χτενίσματος δεν φαίνεται τίποτα, το θεωρώ ένα άκρως επιτυχημένο αποτελέσμα.
 

trixes

New Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Τι λες τωρα... Μπραβο , να τα χαιρεσαι !!! Αξιζε με 1000... Ωραια πραγματα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

nO94 και εγω εχω τετοιο κενο και με ενοχλει,με το αναλογο χτενισμα δεν φενεται τοσο οντως αλλα ειναι σπαστικο.
 

Flosk

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Θα σας πω αργότερα τι μου είπε ο Μαρας εμένα γιατι οδηγαω και γράφω στα φανάρια ο καφρος


Λοιπόν σωος πλέον έχω να πω πανω στο θέμα της ένωσης μμ και υφιστάμενων πως ο δικός μου γιατρός μου είχε πει πως αυτο εξηγείται απτό γεγονός ότι απο το το σύνολο των μοσχευματων που αφαιρούνται απο τη δοτρια και τοποθετούνται αργότερα στη ληπτρια τα καλύτερα μοσχεύματα, αυτα δηλαδή με τη μεγαλύτερη διάμετρο ή με τις περισσότερες τρίχες τοποθετούνται μπροστά και όσο πανε προς προς τα πίσω βάζουν αυτα που θεωρούν λιγότερο καλα ή τραυματισμενα!Αρα όσο πάμε προς τα πίσω έχουμε και λιγότερο καλούς στρατιώτες.. Αρα ειναι λογικό! Απο την άλλη βέβαια αυτο θεωρητικά ειναι ένα πρόβλημα του στριπ γιατι παιρνει ο γιατρός ότι μοσχεύματα δίνει η λωρίδα δερματος και δεν μπορεί να πετάξει τα λιγότερα καλα, απλα τα τοποθετεί πιο πίσω! Με τη fue ο γιατρός θα πρεπει να ξέρει και ποια να πάρει και πως να μην τα τραυματίσει! Στο στριπ παλι κάποια μπορεί να κοπούν όταν κόβεται και το δέρμα μαζί ειται κατα την εξαγωγή της λωρίδας ειται κατα το κόψιμο της με τα ξυραφακια αργότερα! Αρα FUE και ξερό ψωμί οπως λέει και ο N094.. Ολα αυτα στη θεωρία βέβαια γιατι ένας κακός γιατρός θα κανει μεγαλύτερη ζημιά με τη fue αν δεν ξέρει να κανει το punching! Εγω έχω καταλήξει ότι στο αποτελεσμα του στριπ έχουν μεγαλύτερη συμμετοχή οι dissectors σε τυχόν λάθος ενώ στη fue ο γιατρός ο ίδιος !
 

Flosk

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Επίσης, Bill ειναι πολυ καλο το αποτελεσμα σου οπότε μη μασάς με αυτο το κενο αφού το χτενισμα σου το καλύπτει! Οταν ξαναπας στο μέλλον το καλυπτεις και αυτο! Συγχαρητήρια και απο μένα!
 

nucky

Active Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Flosk , αν και αυτά που λές ακούγονται λογικά έχω την εντύπωση οτι όλοι οι γιατροί παραδέχονται οτι ceteris paribus η στριπ έχει καλύτερη επιτυχία σε φύτρωση από τη fue , έστω και κατά ένα μικρό ποσοστό


διόρθωση: στην επιβίωση των μοσχευμάτων από την εξαγωγή , όχι (απαραίτητα ) στη φύτρωση .
 

n094

Active Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

nucky είπε:
Flosk , αν και αυτά που λές ακούγονται λογικά έχω την εντύπωση οτι όλοι οι γιατροί παραδέχονται οτι ceteris paribus η στριπ έχει καλύτερη επιτυχία σε φύτρωση από τη fue , έστω και κατά ένα μικρό ποσοστό


διόρθωση: στην επιβίωση των μοσχευμάτων από την εξαγωγή , όχι (απαραίτητα ) στη φύτρωση .



Αυτο ισχυε σιγουρα πριν απο καποια χρονια αλλα δεν νομιζω οτι ισχυει πλεον. Η FUE εχει εξελιχθει πλεον τοσο πολυ που τα μοσχευματα βγαινουν πλεον πολυ καλα κ επιπροσθετα με την χρηση ειδικων διαλυματων διατηρουνται για πολλες ωρες ζωντανα.
 

Gio

New Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

n094 είπε:
nucky είπε:
Flosk , αν και αυτά που λές ακούγονται λογικά έχω την εντύπωση οτι όλοι οι γιατροί παραδέχονται οτι ceteris paribus η στριπ έχει καλύτερη επιτυχία σε φύτρωση από τη fue , έστω και κατά ένα μικρό ποσοστό


διόρθωση: στην επιβίωση των μοσχευμάτων από την εξαγωγή , όχι (απαραίτητα ) στη φύτρωση .



Αυτο ισχυε σιγουρα πριν απο καποια χρονια αλλα δεν νομιζω οτι ισχυει πλεον. Η FUE εχει εξελιχθει πλεον τοσο πολυ που τα μοσχευματα βγαινουν πλεον πολυ καλα κ επιπροσθετα με την χρηση ειδικων διαλυματων διατηρουνται για πολλες ωρες ζωντανα.



Και συγκεκριμένα hypothermasol. Ενα ψυκτικό διάλυμα γενατο τροφικά συστατικά και βιταμίνες που αυξάνουν κατακόρυφα την ζωτικότητα των μοσχευμάτων εκτός του σώματος. Εκεί υστερεί η strip αφού στον διαχωρισμό των τριχοθυλακίων εκτός από πιθανούς τραυματισμούς χάνεται και πολύτιμος χρόνος Θρέψης.
 

nucky

Active Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Στην FUE γίνονται τυφλές τομές αφου δε φαίνεται ο θύλακας . Σχεδόν τυφλές , γίνεται ένας υπολογισμός με βάση τη γωνία της τρίχας . Οταν όμως παίζεις με χιλιοστά και χειρωνακτική μέθοδο δεν μπορεί να αποφευχθεί ένα ποσοστό τραυματισμένων θυλάκων .

Αντίθετα στη στριπ , ο θύλακας φαίνεται και είναι πιο εύκολο να αποφευχθεί ο τραυτατισμός του
 

Gio

New Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Αγαπητέ nucky, στην strip γίνεται διατομή των μοσχευμάτων. Αν αυτός που τα διαχωρίζει δεν το "έχει" τότε μην το ψάχνεις. Η fue θεωρείται ασφαλέστερη μέθοδος για αυτό τον λόγο είναι και ποιο ακριβή. Ενώ απασχολεί και λιγότερο προσωπικό. Εν ολίγοις φαντασου : λιγότερο ανθρώπινο δυναμικό, λιγότερο επεμβατική-τραυματική και παρόλα αυτά ακριβότερη..
 

nucky

Active Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Η FUE είναι ακριβότερη διότι δίνει πολύ λιγότερα μοσχεύματα στη μονάδα του χρόνου και απασχολεί συνεχώς τον (ακριβοπληρωμένο) γιατρό .

though both extraction techniques require extensive know-how and experience, the FUE extraction technique is much more demanding.

Generally speaking, grafts extracted vie FUE are much more sensitive, as the extraction technique leaves much less protective tissue around the hair follicles. This ultimately leads to a slightly lower survival rate.

Nevertheless, FUE is an operation with no 100 % guarantee of success.

Το παραπάνω είναι από το site του Feriduni , ενός από τους πιο αναγνωρισμένους γιατρούς μεταμοσχέυσεων


και DR Bernstein ( με τον οποίο συμφωνεί εις εκ των πρωτοπόρων της FUE ο dr Rassman )



I explain to patients that FUT (via strip) will give the best cosmetic results (more volume) since the grafts are of better quality (when using microscopic dissection, there is less transection and more surrounding tissue to protect the grafts) and better graft selection (the grafts can all be harvested from the mid-portion of the permanent zone) In contrast, in FUE you need approximately 5 times the area. Because of this large donor area requirement, some of the hair must be harvested from fringe areas and thus the hair will be less stable genetically. I relate that with subsequent FUT procedures we remove the first scar, but with subsequent FUE sessions we are adding additional scars, so over the long-term the cumulative scarring over large areas can present its own problems of visibility.”

“I explain that the main advantage of FUE is to have the option of wearing your hair very short (but not shaved). FUE is also appropriate for patients who are at risk for a widened donor scar (i.e., very athletic and muscular or with thin, tight scalps etc.). I relate to patients that, in my experience, Robotic FUE is superior to other FUE methods in that it is much more accurate and more consistent. It enables the doctor to extract grafts with less damage than with hand-held instruments or other automated devices.”
 
Μπλουζα