baldy:περι φαλακρας γενικα

panoslydios είπε:
baldy είπε:
jhmmys είπε:
δεν υπήρχε καταλληλότερο μέρος να το ποστάρω αυτό που σκεφτομαι πολλές φορές ειναι ότι απο τότε που ανακάλυψα αυτο το σαιτ και γενικα αρχισα να ψαχνομαι για τη τριχοπτωση εκτος του οτι βρηκα οτι κατι μπορω να παλεψω με θεραπεια και ευχαριστω τους παντες γι αυτο , παραλληλα νομιζω μου εχει γινει και λιγο εμμονη .. μονο σε εμενα συμβαίνει αυτο ρε παιδια; δλδ οκ και παλια το σκεφτόμουν αλλα τωρα πολυ περισσοτερο στη καθημερινοτητα μου και πιστευω οτι λιγο το μεγαλοποιησα στο μυαλο μου .. επισης πιστευω οτι μεσα σε αυτη τη κοινοτητα εκτός απο το πως να καταπολεμήσουμε αυτο το προβλημα πρεπει να ξεκινησουμε να συζηταμε επισης το πως να το αντιλαμβανομαστε.. πως να ζουμε με αυτο και πως να μη πεφτουμε σε παγιδες του μυαλου που για μενα αυτος ειναι και ο λογος που καποιοι οδηγουνται σε καταθλιψη γι αυτο το θεμα...
ξερω πολυ καλα τι εννοεις και δεν εισαι ο μονος.Τα πραγματα που μπορεις να κανεις πανω στο θεμα να το αποφυγεις ειναι ελαχιστα ως μηδαμινα,οσο το ψαχνεις τοσο θα χανεσαι.2 πραγματα υπαρχουν μινοξιδιλη και αντιαδρογονα, κανονισε τι θα κανεις και κοιταξε κυριως το ψυχολογικο,δυστηχως η καραφλα ειναι βασανιστικο πραγμα για αυτους που δεν την αντεχουν,οποτε δωσε χρονο στον εαυτο σου και προσπαθησε να κανεις ενα μακροπροθεσμο πλανο που θα μπορεις να ακολουθησεις,το site κυριως ειναι στον να διωχνεις και να εκτονωνεις το παροδικο αγχος σου και να κανεις καμια ερωτηση,στην οποια θα δεις και πολλες παπαριες αλλα θα προσπαθησεις να κανεις αξιολογηση.Ελπιζω να εισαι τυχερος οπως ευχομαι και για μενα το ιδιο,το παν ειναι η τυχη,την οποια για να εισαι εδω δεν την εχεις αλλα μπορει να ειναι χειροτερη.Δεν ξερω τι αραιωση εχεις αλλα θα σε συμβουλευα οτι κανεις να το ξεκινησεις αργα με τη λογικη απο το τιποτα κατι ειναι και αυτο,σιγα σιγα βλεπεις πως τα πας και τι κανεις.

Φιλε baldy, τα συναισθηματα εκκρινουν τις ορμονες.Και οχι οι ορμονες τα συναισθηματα.
Δεν ξερω αν σου λεει τιποτα.Απλα να βοηθησω θελω.

Χαρουμενα συναισθημα θα εκκρινουν ορμονες επουλωτικες.
Συναισθηματα λυπης....την κανεις την αναλογια.

Τι προκαλει αυτα τα συναισθηματα που εκκρινουν τις ορμονες?Το περιβαλλον.

Υπαρχουν πραγματα σε αυτο το φορουμ που αν τα συνδυασεις θα δεις αποτελεσματα.
Απλα πρεπει να ΚΑΝΕΙΣ και να ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ.

Η αποψη οτι το μονο που υπαρχει ειναι τα αντιανδρογονα και η μινοζ,δημιουργησε ενα τεραστιο περιοριστικο περιβαλλον
για παρα πολλους χρηστες.

και μην ξεχνατε οτι αν δεν υπηρχε η ψυχολογια και και το μυαλο.. δεν θα υπηρχε το placebo...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

baldy

Member
τα συναισθηματα δεν τα ελεγχεις και ειδικα αν προσπαθεις να τα ελεγχεις για να μην επιταχυνεις την καραφλα τα κανεις χειροτερα.Αυτη τη στιγμη υπαρχουν μονο αυτα τα 2 ολλα τα αλλα ειναι χασιμο χρονου ή και να κανουν κατι ειναι τοσο αμφιβολλο και αμελητεο που δεν αξιζει τον κοπο,τουλαχιστον να ητα κατι το αμελητεο που προσφεραν αλλα να ηταν 100% σιγουρο οτι το καναν
 

Stolis43

Member
...να μοιραστω κατι που εχω παρατηρησει εδω και πολυ καιρο?Μπορει να φανει βλακεια αλλα θα το πω,μηπως τελικα εχει βαση...
Περναω καθημερινα για την δουλεια μου εξω απο ενα κεντρο απεξαρτησης τοξικομανων,και βλεπω 30-40 ατομα καθημερινα...η διαπιστωση λοιπον ειναι οτι κανεις τους(ουτε ενας στους 40 λεμε) δεν εχει υποψια φαλακρας,και το καλυτερο,οτι ολοι εχουν μαλλια στο φυσικο τους χρωμα...Κανενας γκριζομαλης,και μιλαμε για 40-50ρηδες οι πιο πολλοι...
Κουφο δεν ειναι???Υποτιθεται ταλαιπωρημενοι οργανισμοι κλπ...
 

makis25

Well-Known Member
Ναι stolis το εχω γραψει κι εγω αυτο στο παρελθον , ωστε να λυθει η παρεξηγηση πως η αντρικη φαλακρα προκαλειται η σχετιζεται με κακη υγεια . Κατι τετοιο δεν ισχύει τελεία κ παύλα. Η αντρικη φαλακρα ειναι χαρακτηριστικο οπως πχ το σχημα της μυτης η το σχημα και το μεγεθος των αυτιων . Ειναι απλα ενα κληρονομουμενο χαρακτηριστικο . Ο καθε ανθρωπος ελευθερα αλλαζει οτι δεν του αρεσει απο αυτα που κληρονόμησε στα πλαισια του εφικτου . Καποιοι αλλαζουν τη μυτη που τους ετυχε , αλλοι αλλαζουν το μαλλι που τους ετυχε , η με φαρμακα η με χειρουργειο η και με τα δυο .
 

Stolis43

Member
χαιρομαι που και καποιος αλλος το εχει διαπιστωσει...μηπως υπαρχει και καποια σχεση ουσιων-τριχοφυιας?
Παιδια αν τους δειτε θα παθετε πλακα...ζητημα να λουζονται μια φορα στο ποσο...μαλλια ομως περουκα!
Κατα τα αλλα ειναι προωρα γερασμενοι,δερμα σωμα...αλλα στα μαλλια ειναι το μυστηριο...
 

makis25

Well-Known Member
χαιρομαι που και καποιος αλλος το εχει διαπιστωσει...μηπως υπαρχει και καποια σχεση ουσιων-τριχοφυιας?
Παιδια αν τους δειτε θα παθετε πλακα...ζητημα να λουζονται μια φορα στο ποσο...μαλλια ομως περουκα!
Κατα τα αλλα ειναι προωρα γερασμενοι,δερμα σωμα...αλλα στα μαλλια ειναι το μυστηριο...

ναι υπαρχει σχεση ουσιων τριχοφυιας η οποια ειναι η εξης . ΟΙ ουσιες φθείρουν το σωμα σε τετοιο βαθμο που πολλες φορες βλεπεις καποιον που ειναι 30 να δειχνει 15 χρονια και βαλε μεγαλυτερος . Στους νεοτερους βεβαια οπως στο παραδειγμα στον 30αρη δεν εχει προλαβει να εξελιχθει αρκετα η αντρικη φαλακρα. . Επισης πεθαινουν οι χρηστες ουσιων πριν προλαβουν να φαλακρυνουν αρκετα , νεοι . Οποτε εσυ βλεπεις αυτους που ειτε ειναι ακομα αρκετα νεοι για να εχουν φαλακρυνει πολυ , ειτε αυτοι που ηταν να φαλακρυνουν δεν εζησαν αρκετα για να φαλακρυνουν γιατι τους σκοτωσε η χρηση ουσιων .
 
  • Like
Reactions: tol

Giorgos-3

Well-Known Member
...να μοιραστω κατι που εχω παρατηρησει εδω και πολυ καιρο?Μπορει να φανει βλακεια αλλα θα το πω,μηπως τελικα εχει βαση...
Περναω καθημερινα για την δουλεια μου εξω απο ενα κεντρο απεξαρτησης τοξικομανων,και βλεπω 30-40 ατομα καθημερινα...η διαπιστωση λοιπον ειναι οτι κανεις τους(ουτε ενας στους 40 λεμε) δεν εχει υποψια φαλακρας,και το καλυτερο,οτι ολοι εχουν μαλλια στο φυσικο τους χρωμα...Κανενας γκριζομαλης,και μιλαμε για 40-50ρηδες οι πιο πολλοι...
Κουφο δεν ειναι???Υποτιθεται ταλαιπωρημενοι οργανισμοι κλπ...
Μου θύμισες το σχετικο χαρακτηριστικό με τους αλκοολικούς ...εχεις δει ποτε κανεναν αλκοολικό υπέρβαρο ; Ολοι στυλακια ειναι .... οποτε οποιος θελει να χασει κιλά ας βουτηξει στο οινόπνευμα ....
 

singer

Member
Μαλλον η πρεζα καταστρεφει τις ουσιες που προκαλουν την φαλακρα,κανει μεγαλη ζημια ομως στον οργανισμο.Παντως καντε οτι μπορειτε για να εχετε μαλια ειτε μ.μ. ειτε φαρμακα ,η οτιδηποτε αλλο ,μεγαλη διαφορα στην ψυχολογια ,στην αυτοεκτιμηση,το να εχεις μαλια
 

Stolis43

Member
ναι υπαρχει σχεση ουσιων τριχοφυιας η οποια ειναι η εξης . ΟΙ ουσιες φθείρουν το σωμα σε τετοιο βαθμο που πολλες φορες βλεπεις καποιον που ειναι 30 να δειχνει 15 χρονια και βαλε μεγαλυτερος . Στους νεοτερους βεβαια οπως στο παραδειγμα στον 30αρη δεν εχει προλαβει να εξελιχθει αρκετα η αντρικη φαλακρα. . Επισης πεθαινουν οι χρηστες ουσιων πριν προλαβουν να φαλακρυνουν αρκετα , νεοι . Οποτε εσυ βλεπεις αυτους που ειτε ειναι ακομα αρκετα νεοι για να εχουν φαλακρυνει πολυ , ειτε αυτοι που ηταν να φαλακρυνουν δεν εζησαν αρκετα για να φαλακρυνουν γιατι τους σκοτωσε η χρηση ουσιων .
...κοιτα οι πιο πολλοι απο αυτους ειναι 30 εως 40,(εχει και κατι τελειως καμενα 20ρικα) και εγραψα οτι κανεις τους (...ουτε ενας!) δεν εχει οχι φαλακρα,αλλα αραιωση...
Δεδομενου οτι οι πιο πολλοι απο εμας αρχισαμε να χαιρεταμε τις τριχες μας απο τα 20,μου εκανε εντυπωση...μπορει να μην εχει καμια σημασια απλως εκανα την παρατηρηση...
 
Μπλουζα