Andy.k, fue, 2006 grafts, 9/12/2015

andy.k

Active member
Καλως ηρθες και παλι Andy. Και εγω πιστευω οτι πρεπει να περιμενεις λιγο ακομα. Παραμενεις σε πολυ καλη κατασταση και ισως η επομενη μμ να ειναι και τελευταια.
Ο Τουρκος που σου προτεινε 5000 μοσχευματα τραγικος. Παπατζες πουλαει. Εχει και τη δικαιολογια οτι διαχωριζει μοσχευματα και το παιζει οπως θελει.

Γεια σου Δημήτρη. Οκ ο Τούρκος πουλάει παπατζες αλλά κάνει κ παπάδες...κι εγώ θεωρώ 5000 είναι πολλά...αλλά ακόμα και αυτά μπαίνουν αν θες. Αν ξανακάνω μμ δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι θα ξαναπάρω λόγο 3τριχες/gt. Μακάρι αλλά δε το νομίζω γτ θα παίξουν κ πολλά πλαϊνά πλέον. Άρα αν είναι γύρω στο 2 με 2,2 ο λόγος...και εφόσον θέλω κυρίως πίσω κ απλά μπουσταρισμα εμπρός...ΠΟΣΟ spliting να κάνει? Spliting για το crown??? Πάντως βλέποντας τι διαφορά είχα με 6000 τρίχες στην ahc τότε, θεωρώ ότι κ τώρα άλλες τόσες θα έβαζα. Άρα δε θα πήγαινα για πάνω από 3000 gts επ ουδενί. Ούτε θα διέθετα 12500€ με τη μια φυσικά. Απλά όπως ανέφερα κ παραπάνω, σε ελληνική κλινική μεταμοσχεύση αξιόλογη πίσω δεν έχω δει,γτ πίσω θέλει κ πυκνότητα κ φορά σωστή κ γενικά είναι πιο δυσκολη πιστεύω κ λιγότερο δουλεμενη...δεν είναι απλά βάζω gts κ φύτρωσαν κ όλα καλά. Ο Τούρκος σε αυτό το κομμάτι έχει πολύ καλά αποτελέσματα απ' όσο έχω δει τουλαχιστον, για αυτό κ τον ανέφερα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

andy.k

Active member
Λοιπόν, προχθές που ρώτησα στον Τούρκο μου είπε αυτά που σας είπα. Χωρίς να θέλω να γίνω πνεύμα αντιλογίας του έθεσα τους προβληματισμούς μου κ με τη μια μου είπε οκ...με 4000gts θα είσαι τέλειος! Οκ προφανώς είναι καλός στη δουλειά του αλλά όπως έχει προειπωθει είναι πρωτίστως επιχειρηματίας κ δευτερευόντως γιατρός. Του έστειλα 10 φωτό...επέλεξε τις 2 χειρότερες(και καλά έκανε) με μαλλιά βρεγμένα η χτενισμένα να περνάει όλο το φως... κ μου λέει με 4000-5000 δε θα φαίνεται πουθενά κενό ακόμα και σε αντίστοιχες φωτό. Με μια λεπτομερεια..Οτι κ στις 2 φωτό γράφει +fin... Άντε βρες ακρη δλδ...Για πιο συντηρητικές προσεγγίσεις αποφεύγει καν να συζητήσει...τέλος πάντων...ειδωμεν
 

Συνημμένα

  • image_1556790055_16.jpg
    image_1556790055_16.jpg
    226.9 KB · Προβολές: 399
  • image_1556689746_16.jpg
    image_1556689746_16.jpg
    293.6 KB · Προβολές: 380

nikosssss

Active Member
Πιστεύω οτι αυτό είναι και το βασικό πρόβλημα με Erdo που απώθησε και εμένα. Οτι προτείνει fina για ποιο τελειοποιημένα και safe αποτελέσματα. Συνεπώς πιστεύω οτι έμμεσα δεν μπορεί να γίνει και σύγκριση με τις μμ στην Ελλάδα όπου οι περισσότεροι δεν παίρνουν φάρμακα αλλά αρκούνται μόνο στα μεταμοσχευμένα μαλλιά. Φυσικά αυτό δεν υπονοεί οτι είναι καλύτερες για να μη παρεξηγηθώ.
Δε θέλω να το παίξω ειδικός καθώς παρακολουθώ το forum χρόνια χωρίς όμως να συμμετέχω, πάντως είδα πρόσφατα την πορεία του Ibaruham απο Παπανικολάου, και δε νομίζω να έχει να ζηλέψει κάτι. Φαίνεται οτι η πορεία πάει για πολύ καλό αποτέλεσμα. Το μόνο που δεν ξέρω έιναι αν μπορεί να αναλάβει περίπτωση σαν την δική σου με διάχυτη που είναι σαφώς δυσκολότερο απο καθαρές περιοχες.
 

andy.k

Active member
Στο περιστατικό που ανέφερες συμφωνώ πως υπάρχει βελτίωση κ είναι ακόμα εν εξελίξει...αλλά ο erdogan θα έβαζε τουλάχιστον 2000gts πίσω ώστε να πετύχει ομοιογενεια με τις γειτνιαζουσες δυνατές περιοχες. Οπότε δε νομίζω ότι είναι συγκρίσιμα μεγέθη. Άλλωστε φαίνεται και από τις τοποθετήσεις...βλέπεις τα κεφάλια στους μεγάλους γιατρούς του εξωτερικού, συμπεριλαμβανομένων κ της Κύπρου ότι μετά τις μμ έχουν πολλά κοντινά πολύ δυσκολο να τα μετρήσεις σημαδακια...και εδώ στις δικές μας κλινικές βλέπεις κάτι τρύπες σα κρατήρες που τις μετράει κ παιδί του νηπιαγωγειου...για ληπτρια μιλάω πάντα...δλδ οκ σώζεται το αποτέλεσμα μόνο αν έχεις πολύ δυνατό λόγο τριχων ανά μόσχευμα κ μόνο από θέμα πυκνότητας...γτ από φυσικότητα δεν...το καλό είναι ότι η dhi, όντως με τη δεύτερη μμ σε καποιες περιπτώσεις έχει πετύχει συμπαθητικές πυκνότητες, όπως στον Αλέξανδρο κ ένα άλλο παιδί, που έχει πάει 3 φορές αν δε κάνω λάθος αρκετά παλιότερα. Για τον Βεκρή δε ξέρουμε μιας και κάνεις ως τωρα δεν έχει πάει για δεύτερη συνεδρία προς πύκνωση.
 

kardinalios

Well-Known Member
Καλησπέρα @andy.k . Οι περιπτώσεις μας παρόμοιες . Πάνω κάτω ίδια ηλικία. Και εγώ με μια μ.μ στην Dhi το 2015 με περίπου 3.700 τρίχες ,δηλαδή σχεδόν 1600 grafts . Και εγω με διαχυτη αραίωση . Ίσως να μην έχω ανοίξει τόσο πολύ στο crown όσο εσύ κατά τα άλλα η εικόνα μου σχεδόν ίδια με την δικιά σου . Έκανα consultation με τον Lorenzo και μου πρότεινε 2800 για α και β ζώνη + 1500 για crown μελλοντικά . Άρα θεωρώ ότι τα νούμερα που σου λέει ο Τούρκος είναι λογικά . Μην ξεχνάμε ότι ο Ισπανός δεν κάνει splitting . Έχω κλείσει για τον Δεκέμβριο για το μπροστά .
 

andy.k

Active member
Καλησπέρα @andy.k . Οι περιπτώσεις μας παρόμοιες . Πάνω κάτω ίδια ηλικία. Και εγώ με μια μ.μ στην Dhi το 2015 με περίπου 3.700 τρίχες ,δηλαδή σχεδόν 1600 grafts . Και εγω με διαχυτη αραίωση . Ίσως να μην έχω ανοίξει τόσο πολύ στο crown όσο εσύ κατά τα άλλα η εικόνα μου σχεδόν ίδια με την δικιά σου . Έκανα consultation με τον Lorenzo και μου πρότεινε 2800 για α και β ζώνη + 1500 για crown μελλοντικά . Άρα θεωρώ ότι τα νούμερα που σου λέει ο Τούρκος είναι λογικά . Μην ξεχνάμε ότι ο Ισπανός δεν κάνει splitting . Έχω κλείσει για τον Δεκέμβριο για το μπροστά .

Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να τα βάλει αυτά τα grafts o Τούρκος. Η μόνη μου ένσταση είναι ότι αυτός το προσεγγίζει με στόχο πολύ δυνατό αποτέλεσμα κ μεγάλο κέρδος για αυτόν, ενώ εγώ θέλω ένα απλά καλό αλλά βέβαιο αποτέλεσμα με μικρότερο κόστος. Κάτι που από την συνομιλία που είχαμε βλέπω ότι επιμελώς το αποφεύγει. Δε θα με πείραζε να δώσω 5000€ για 2000 gts σε αυτόν αντί να δώσω 3000€ στον Β η την dhi, αλλά δε πρόκειται να δώσω μαζεμενα 10000€ και να εξαντλήσω τη δοτρια. Σίγουρα αν το έκανα αυτο θα χαιρομουν το αποτέλεσμα τωρα, αλλά πέραν του οικονομικού κομματιού, αν το pattern μου εξελιχθεί δυσάρεστα, θα μείνω εκτεθιμενος με εξαντλημένη δοτρια. Άλλωστε κ τώρα σε σχέση με προ 4 ετων , πριν κάνω δλδ την πρώτη μμ, δειχνω πολύ καλύτερα, πόσο μάλλον αν βάλω αλλά 2000 gts διάσπαρτα με έμφαση πίσω, τα οποία θα τοποθετηθούν σωστά με ομοιογένεια κ χωρίς να βανδαλιστει η δοτρια μου. Αυτό είναι που ψάχνω επί του παρόντος. Όχι να γίνω τούμπανο.Κατι που εύχομαι σε εσένα φυσικά κ που θα το πετύχεις σχεδόν βεβαια με την επιλογή που έχεις κάνει.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Εγω δεν μπορω να πιστεψω οτι μπορει να βαλει 5000 μοσχευματα στο κεφαλι σου andy. Τοσα θα σου χρεωσει συμφωνω. Θα βαλει 3500 και με τη φινα που προτεινει παντα θα φουντωσει ολο μαζι. Τα παραφουσκωνει τα μοσχευματα που λεει οτι βαζει.
Και μονο φινα να παρεις χωρις να βαλεις μοσχευματα θα δεις να κλεινουν αρκετα κενα στο κεφαλι σου.
 

andy.k

Active member
Εγω δεν μπορω να πιστεψω οτι μπορει να βαλει 5000 μοσχευματα στο κεφαλι σου andy. Τοσα θα σου χρεωσει συμφωνω. Θα βαλει 3500 και με τη φινα που προτεινει παντα θα φουντωσει ολο μαζι. Τα παραφουσκωνει τα μοσχευματα που λεει οτι βαζει.
Και μονο φινα να παρεις χωρις να βαλεις μοσχευματα θα δεις να κλεινουν αρκετα κενα στο κεφαλι σου.

Δημήτρη νομίζω και στον Πάνο που ο erdogan έβαλε πάνω από 5000 δεν ήταν άδειος είχε αρκετό μαλλι...και τ
εν τέλει πήρε φοβερό αποτέλεσμα χωρις να πάρει κάποια αγωγή.Οχι απλά πέτυχε κάλυψη αλλά δε χρειάζεται να πλέκει τα μαλλιά για να φαίνονται πυκνά πλέον. Είναι πυκνά. Σίγουρα δε πρόκειται να εξάγει όσα τοποθετησει. Θα εξαγειι λιγότερα θα κάνει splitting κ θα χρεωσει πιστεύω όσα τοποθετησει.Δε νομίζω ότι χρεώνει πιο πολλά απ όσα τοποθετεί γτ,ok ίσως να μη το κάνει κανείς, αλλά αν πάρεις καλές φωτό κ τις αναλύσεις σίγουρα θα μπορείς να μετρήσεις τρύπες κ μοσχεύματα. Εγώ ξεκαθάρισα ότι δε προκειται να πάρω φιναστεριδη επ ουδενι...οπότε δε μπορεί να στηρίζεται σε αυτό. Απλά αυτός τη συστήνει γιατι σίγουρα κ βοηθάει κ αναδυκνυει το αποτέλεσμα του.
 

kardinalios

Well-Known Member
Παιδιά ακούστε να δείτε πως έχουν τα πράγματα , τουλάχιστον πως τα αντιλαμβάνομαι εγώ . Ο Τούρκος και ο κάθε γιατρός που επιμελείται μια αισθητική επέμβαση είναι ένας έμπορος . Αυτός θέτει καμιά standard για την δουλειά του . Όπως λέμε και εμείς που πουλάμε αγαθά και όχι υπηρεσίες ( πάνω κάτω το ίδιο πράγμα είναι ) ο καταναλωτής ποτέ δεν θυμάται μετά από ένα διάστημα τι πλήρωσε αλλά βλέπει τι έχει μπροστά του . Οπότε διαλέγεις και παίρνεις . Είτε πας σε έναν έμπορο που σου δίνει κάτι σε καλή τιμή με αμφίβολη ποιότητα είτε πας σε αυτούς που πληρώνονται πολλά για αυτό που κάνουν αλλά ξέρεις και τι θα πάρεις . Ο Ερντογάν , o Lorenzo , ο Couto , η Hlc , οι Hasson and Wong είναι κλινικές παγκόσμιου κλίμακας. Προτιμούν να χάσουν έναν χάσουν μια πωληση θέτοντας αυστηρά στάνταρ παρά να χάσουν έναν πελάτη και δυνητικά πολλούς περισσότερους ( ένας δυσαρεστημένος πελάτης να ποσταρει σε ένα φόρουμ προκαλεί ανυπολόγιστη ζημιά ) . Κατά τη γνώμη μου αυτό το περίπου που περιγράφει ο φίλος δεν το δέχεται για αυτόν ακριβώς το λόγο . Γιατί πιστεύει ότι αυτή η μέτρια πυκνότητα δεν θα τον ικανοποιήσει και πολύ γρήγορα μηνα με το μήνα θα την χάσει και αυτή λόγω της diffuse allopecia . Δεν ρισκάρουν την φήμη της κλινικής τους αυτοί για έναν πελάτη . Αυτή είναι η πραγματικότητα δυστυχώς.
Ο φίλος @andy.k δυστυχώς σωστά το σκέφτεται αλλά η αλήθεια είναι ότι αυτό που πιστευει ο ερντο και του προτείνει αυτά είναι ότι οι τρίχες που έχει στη β ζώνη και στο crown είναι σε τελογενη φάση και θα πέσουν σχετικά γρήγορα . Επίσης δεν είναι σίγουρος για την δοτρια και για το κατά πόσο υπάρχει και εκεί αραίωση και επηρεάζεται και αυτή . Μου κάνει εντύπωση που τον αναλαμβάνει άμεσα . Το πιο λογικό θα ήταν να του πει πάρει έναν χρόνο φίνα και μετά το ξαναβλέπουμε . Είμαι στην ίδια φάση ακριβώς και καταλαβαίνω και τον φίλο και τον γιατρό. Η συζήτηση μου εκ του σύνεγγυς με τον Lorenzo με βοήθησε να καταλάβω την αλήθεια .
 
Τελευταία επεξεργασία:

andy.k

Active member
Θα ήθελα να διευκρινισω ότι δε μιλησα με τον ίδιο αλλά με τον υπεύθυνο της κλινικής...και η όλη προσέγγιση του, δεν έχει κάτι το μεμπτό, είναι απλά πολύ εμπορική. Προσωπικά αμφιβάλλω αν είδε φωτό ο γιατρός η έγινε τύπου hdc consultation όταν είχα κανει, όπου έρχεται ο εκπρόσωπος της κλινικής κ λέει ένα νούμερο μεγάλο, επαρκές για δυνατό αποτέλεσμα κ τέλος...δεν μου ζήτησαν ούτε προηγούμενες φωτό να δουν αν κ ποιες τρίχες είναι μεταμοσχευμενες ούτε κ πως ήμουν μετά την πρώτη μεταμόσχευση εν σύγκριση με τώρα, για να δουν αν χάνω μαλλιά έκτοτε κ απο που, ούτε κάτι αλλο. Έλαβαν υποψη το πιθανως χειρότερο σεναριο, όπως κ εγώ άλλωστε, το μελλοντικό πιθανό 5A, και είπαν, πάμε με βαση αυτό. Να τα ρίξουμε όλα κ είμαστε οκ.Δ είναι απαραίτητα κακό απλά δε ταιριάζει στο δικό μου τρόπο ενέργειας . Παντως από αποτελέσματα του erdo στο site της asmed, έχω δει κ όχι τόσο δυνατά, αλλά αξιοπρεπέστατη κ ομοιογενη...με 2000-2500gts σε κεφάλια πιο αραιά από το δικό μου. Θεωρώ ότι ισως τα περιστατικά αυτα τα ανέλαβε λόγω φτωχής εναπομεινουσας δοτριάς. Έχει αρκετές μμ των 2-2,5Κ gts, και δε μιλάω για dense packing από nw2 σε Νw0...τέλος πάντων, θα του κάνω χύμα την ερώτηση μια τελευταία φορά αν θα αναλάμβανε μικρότερης πυκνότητας μμ, κ αν δεν συμφωνεί ειδωμεν...
 

paulo

Active Member
Πιστεύω ότι αν πας να κανεις consultation θα μπορέσεις να επιβάλεις την δίκη σου στρατηγική γιατί απο της φωτό που βλέπει γιατί ξέρω ότι σίγουρα τις βλέπει ο ίδιος δεν μπορεί να ξέρει και την δικιά σου επιθυμία και απλα κανει την δικιά του γνωμάτευση ,
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

andy.k

Active member
Πιστεύω ότι αν πας να κανεις consultation θα μπορέσεις να επιβάλεις την δίκη σου στρατηγική γιατί απο της φωτό που βλέπει γιατί ξέρω ότι σίγουρα τις βλέπει ο ίδιος δεν μπορεί να ξέρει και την δικιά σου επιθυμία και απλα κανει την δικιά του γνωμάτευση ,
Σωστο αυτό που λες. Άλλο να σε δει κάποιος από κοντά κ άλλο από photos. Αυτό θα ήταν το ιδανικό. Δε τον κατακρίνω για αυτό που πρότεινε, γτ η πανοραμική φωτό με τα βρεγμένα μαλλιά είναι εντελώς απογυμνωτικη, και αν θες να πετύχεις μεγάλη πυκνότητα σε αυτο το κεφάλι τόσα gts χρειάζονται, μη πω κ παραπανω, άσχετα που η δική μου προσέγγιση είναι πιο συντηρητικη. Η μόνη ένσταση είναι οτι δεν πετιεσαι στην Πόλη απλά κ μόνο για να πάρεις μια γνώμη εκτός αν έχεις καταλήξει 100% ότι θα πας σε αυτόν το γιατρο. Αν πήγαινα για τουρισμο πάντως σίγουρα θα πήγαινα και για ένα consultation. Οk ίσως και να το συνδυάσω αν βολευει κάποια στιγμη δε το αποκλείω!
 

paulo

Active Member
Και γω την πρώτη φορά τον απέρριψα για τον λόγο ότι μου ειπε πολλά παραπάνω .
Για να καταλήξεις σε έναν στο εξωτερικό πρέπει οποσδηποτε να πας απο κοντά , εγώ πήγα και λορενζο αλλάζοντας 2 αεροπλάνα για να με δει 15 λεπτά και 5 ώρες αναμονή !
 

andy.k

Active member
Καλά έκανες κ πηγές. Έχεις δικιο, δε το συζητώ. Η σωστή προσέγγιση αυτή είναι. Μακάρι να γινόταν έτσι κ εδώ στις κλινικές που έχουν δώσει κάποια καλά αποτελέσματα. Αλλά απέχουμε πολύ. Ιδίως στην ahc, δε γίνεται καν, τουλάχιστον δε γινόταν όταν πήγα εγώ. Ακόμα και όταν επέμενα να πάω και δεύτερη φορα (γτ την πρώτη με είχε δει μια κοπέλα επί των δημοσίων σχεσεων που δεν ήταν καν νοσηλεύτρια) και να δω τον Β για να γίνει ένα μίνι έστω πλάνο, πριν κλείσω τη μμ(και τον είδα τελικα), απλά μου έριξε μια ματιά και με διαβεβαίωσε ότι θα πάμε καλά! Δε ξέρω φυσικά και ο Λορενζο τι έκανε μέσα σε μολις 15 λεπτα, αν και φαντάζομαι ότι έκανε πολλά παραπάνω.
 

koumparos

Well-Known Member
Να εξαντλήσεις την δοτρια από τα 42 θα είναι έγκλημα νομίζω.Η αα δυστυχώς είναι απρόβλεπτη και εάν υπάρχει γονιδιακό υπόβαθρο ποτέ δεν ξέρεις πότε και εάν θα σταματήσει η σταθεροποιηθεί.
 

andy.k

Active member
Να εξαντλήσεις την δοτρια από τα 42 θα είναι έγκλημα νομίζω.Η αα δυστυχώς είναι απρόβλεπτη και εάν υπάρχει γονιδιακό υπόβαθρο ποτέ δεν ξέρεις πότε και εάν θα σταματήσει η σταθεροποιηθεί.

Δεδομένου ότι θεωρώ ότι πάω για 5Α στην χειρότερη (βέβαια ποτέ δε ξέρεις εκτίμηση κάνω, με βάση το οτι χειρότερα δεν έχει φτάσει κανεις στο σοι- ούτε καν 5Α αλλά λέμε ΑΝ φτάσω 5Α) θα μπορούσα ίσως να τα ρίξω όλα στην 5Α περιοχή κ θα ήμουν καλυμενος. Αλλά θα έβλεπα από τούδε κ στο εξής μόνο αραιωση(εφόσον θα έχανα σταδιακά τα υπαρχοντα μαλλιά) και θα με χαλάγε ψυχολογικά ξέροντας πως δε μπορώ να διορθώσω κάτι πλεον εφόσον έχω εξαντλήσει τη δοτρια. Επίσης θέλω καβατζα γτ πότε δε ξέρεις αν υποχωρήσει λίγο παραπάνω κάποια ένωση με μαμά μαλλιά κ χρειαστεί να συμπληρωσεις κ εκεί για να μη φαίνεται κάποιο αφύσικο κενο. Για εμένα το καλύτερο είναι μια πυκνότητα με μέτρια προς καλή κάλυψη, η οποία όταν μειώνεται να έχεις το απόθεμα να την ξανακάνεις μέτρια προς καλή, συμπληρώνοντας παράλληλα πιθανές νέες περιοχές που ίσως αδειάσουν. Αυτό θα ήθελα και τωρα, plus ότι στο crown δεν παρενέβη πότε ουσιαστικά. Γύρω στα 400gts έπεσαν στην πρώτη μμ, με καλό λόγο βεβαια, τα οποία φύτρωσαν κ κρατάνε μια στοιχειώδη αξιοπρεπεια αλλά όσο να ναι...είναι λίγα για πίσω...το τέλειο για εμένα θα ήταν να κάνω 3 μμ των 1500 με 2000gts με διάφορες 5ετιας και να μου μείνουν και καποια ελάχιστα καβατζα για πιθανό μπάλωμα αν έχω ακόμη τη διάθεση να ασχολούμαι.
 
  • Like
Reactions: spi
Μπλουζα