Andy.k, fue, 2006 grafts, 9/12/2015

andy.k

Active member
Θα συμφωνησω πως ειναι φυσικο το αποτελεσμα, χωρις ιδιαιτερα μεγαλη πυκνοτητα. Πιστευω αναδυκνυεται χαρη στο τσουλουφι που ηταν δυνατο και εδεσε καλα. Αν κοψω το μαλλι στους 3-4 ποντους εννοειται δε θα ειναι ιδια η καλυψη. Οκ εμενα ο στοχος επιτευχθη, αυτο που ηθελα το πηρα. Αν μου εδειχναν πριν τη μμ πως θα γινω ετσι θα πετουσα απο τη χαρα μου...βεβαια επειδη τρωγοντας ανοιγει η ορεξη, τωρα μου φαινεται απλα καλο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Οι φωτο ειναι πολυ κατατοπιστηκες και δυστυχως αποδυκνειεται πως αν ειχαν βαλει max 500 graft επιπλεον θα ηταν πολυ καλυτερο το αποτελεσμα, το illusion οπως θετε το λαμβανετε.
 

andy.k

Active member
Συμφωνω τασο, ωστοσο δε ξερω πως θα ηταν η δοτρια αν ειχαν παρει αλλα 500gts και επισης, δε ξερω κατα ποσο θα μου λειψουν αυτα τα 500gts στο μελλον. Το σιγουρο ειναι πως ΑΝ μεινω σε σταθερη κατασταση την επομενη 5ετια, θα σκεφτω σοβαρα το ενδεχομενο να κανω μια ακομα για βελτιωση της εικονας...επειδη ομως με φοβιζει πιθανο ανοιγμα στην κορυφη, εχω προτιμησει ως τωρα μια οσο το δυνατον συντηρητικη προσεγγιση...παντως και αν εκανα τωρα δευτερη αυτο σκεφτομουν στο περιπου που ειπες...500-700 μπροστα και 700-800 πισω...
 

tasos33

Well-Known Member
Η αληθεια ειναι πως ειμαστε με την απορια και θα παραμεινουμε με αυτην προσ το παρον διοτι δε σου εχουν κανει εκτιμηση δοτριας αρα δεν γινεται να ξερουμε τι διαθεσιμοτητα εχεις, γι αυτο λεμε ποσο σημαντικο ειναι ξερεις ποσα graft υπαρχουν προς εξαγωγη για να χαραξεις στρατηγικη, αν ηξερες πψς εχεις αλλα 3000 διαθεσιμα δεν θα καναμε λογο για το αν θα λειψουν τα 500
 

andy.k

Active member
Εχει γινει αυτο που λες, η εκτιμηση δοτριας, στην dhi οταν ειχα επισκευτει την κλινικη...αν και εκει μιλανε κυριως σε τριχες, η εκτιμηση ηταν χοντρικα 5500-6000 μοσχευματα. Συνεπως, βασει αυτης της εκτιμησης με περνει να κανω αλλη μια πιο μεγαλη μμ απο την πρωτη, η δυο πιο μικρες...σιγουρα ο λογος εξαγωγης στις επομενες δε θα ειναι 3-γι αυτο κ λεω πιο μικρες...με αυτη τη λογικη θα μπορουσαν οντως να ειχαν μπει αλλα 500 χωρις ιδιαιτερο προβλημα, ΑΛΛΑ αυτο θα γινοταν ισως σε καποια κλινικη που ασχολειται με πλανο, εχει συγκεκριμενο στοχο, κανει μελετη ασθενους πριν την επεμβαση και στοχευμενη διαχειρηση δοτριας...οχι απλα"ελα να σε σενιαρουμε". Οκ η μονη κλινικη απ οσες μιλησα, που το εκανε αυτο ηταν η dhi, αλλα οκ εκει μου προτεινανε μονο 1400-1500 gts και δε με πεισανε προφανως, νομιζω ειναι πααααρα πολυ συντηρητικοι κ δε θελω να μπαινω καθε 2 χρονια για πυκνωσεις!!! Παντως ειναι βεβαιο πως αν ηθελα να διαθεσω περισσοτερα χρηματα, θα πηγαινα σε γιατρο που κανει συναντηση και εξαγωγη πλανου, με ακριβη νουμερα.
 

koumparos

Well-Known Member
Ναι αλλα το θεμα ειναι αυτα τα 500-700 που λες θα εβαζες μπροστα χωρις θεραπεια με φινα
θα ηταν ρισκο.Εκτος εαν πηγαινες εξωτερικο αλλα και παλι 100% σιγουρος δεν θα ησουν.
Για κορυφη θα ηταν καλη ιδεα με λιγοτερο ρισκο αλλα γενικα εγω προσωπικα σε πυκνωση με υφισταμενα μαλια χωρις φινα δεν υπηρχε ποτε περιπτωση να το τολμησω.
 

andy.k

Active member
Στην κορυφη μπηκαν 600 αν δε κανω λαθος...τα οποια βελτιωσαν λιιιιγο την κατασταση. Οκ αν εμπαιναν αλλα 600 μπροστα και φυτρωναν θα ηταν καλυτερα , λεμε ολοι " τι καλα να εμπαιναν αλλα 500-600" , αλλα αν γινοταν καμια πανωλεθρια μετα θα μιλαγαμε, αντι για καλο αποτελεσμα που ειναι τωρα, για μετριοτατο, λαμβανοντας υποψη κ τα extra grafts που θα ειχαν σπαταληθει
 

tasos33

Well-Known Member
500 graft σε 60 τ.εκ είναι 8 περιπου graft το τ.εκ ,πολύ μικρός αριθμός για να προκαλέσει σοκ λος πιστεύω.

Αυτό που θα έδινε το κάτι παραπάνω δεν είναι τα 500 graft αλλά οι 1200 τρίχες που θα εδιναν
 

andy.k

Active member
Συμφωνησα οτι αν φυτρωνανε αυτα τα 500 και δεν υπηρχε σοκλος, θα ειχαμε καλυτερη τελικη εικονα. Γενικα κινουμαι συντηρητικα σα χαρακτηρας, και γι αυτο κ παραθετω κ την αλλη περιπτωση. 8 gts ναι ειναι λιγο, αλλα δε ξερω ποια ειναι τα ορια του καθε οργανισμου και η ικανοτητα του καθε γιατρου(νοσηλ σε εμενα...). Θα ηθελα να το ειχαν επιχειρησει και να ειχε πετυχει...δε το συζητω
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
H αποψή μου για το αποτέλεσμα του Andy είναι γνωστή. Αυτό που έχω να παρατηρήσω έχει σχέση με τις φώτο που ποστάρονται. Είναι τεράστια η διαφορά μεταξύ φώτο με φλας (ακόμα και πάνω στο μαλλί) και φώτο με φυσικό διάχυτο φως ημέρας. Είναι εμφανές από τα τελευταία ποσταρίσματα του Andy, o οποίος, μετά και από την εύστοχη παρότρυνση του koymparoy, παρουσίασε κοντινές φωτο σε φως ημέρας. Αν η δεύτερη δεν ήταν "κουνημένη" θα άγγιζε το τέλειο. Εξάλλου ο Andy μας έχει δώσει πολύ καλά δείγματα αντικειμενικότητας από την αρχή της παρουσίασης του.

Ένας πιτσιρικάς που βλέπει τις φώτο με το φλας φαντάζεται "θαύματα", ενώ μόλις δει την πραγματική εικόνα (που αποτυπώνουν οι φώτο της μέρας) μπορεί και να απογοητευτεί, όχι γιατί το αποτέλεσμα δεν είναι καλό (μια χαρά είναι για τα graft που δαπανήθηκαν), αλλά γιατί δεν καταλαβαίνει ότι η μμ πολύ δύσκολα θα του δώσει εκείνο το αβυσαλλέο μαύρο που φαντάζεται, οπότε εύκολα γίνεται θύμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

andy.k

Active member
Οι φωτος με το φλας το ευνοουν το αποτελεσμα αδιαμφισβητητα, ωστοσο η εικονα σε εσωτερικο χωρο με φωτισμο φυσιολογικης λαμπας αυτη ειναι...και ακομα και σε αυτες τις φωτο με το φλας και το αβυσαλλεο μαυρο, φαινονται κενα(για οποιον θελει να τα δει). Γι αυτο και ειπα οτι σε εσωτερικες συνθηκες ειναι πολυ καλο το αποτελεσμα...βλεπω πχ στο γυμναστηριο καποια ατομα που εχουν πολυ υγειες μαλλι και οταν κοιταω και συγκρινω στον καθρεφτη με το δικο μου μαλλι, ΔΕΝ υστερει σε φυσικοτητα και πυκνοτητα, απο εμπρος...στον ηλιο σκυφτος εννοειται πως δε δειχνει "βουρτσα" και γι αυτο επισημανα οτι το αποτελεσμα ειναι απλα αποδεκτο καθοσον εκει φαινονται 100% οι αδυναμιες...παντως γενικα ειναι σωστο να παρουσιαζουμε εξωνυχιστικα τα αποτελεσματα με πολυ αποκαλυπτικες φωτο...οι φωτο που εχω βαλει πιστευω παρουσιαζουν την μεση εικονα του κεφαλιου στις αντιστοιχες συνθηκες, εσωτερικου- εξωτερικου χωρου...δεν παραποιουν εκτιμω το αποτελεσμα, σε σχεση παντα και με οσα μου λενε φιλοι που με βλεπουν απο κοντα καθημερινα και τους εχω δειξει και τις σκληρες φωτο που εχω βαλει στο φορουμ...μου λενε οτι ειμαι πολυ καλυτερα στην πραγματικοτητα...Βεβαια δεν ειναι τοσο απαιτητικοι και τοσο "ψειρες" ισως οσο τα μελη του φορουμ...το σημαντικο ειναι οτι ακομα και αν αρεσει σε καποιον αυτο το αποτελεσμα δε σημαινει οτι στη κλινικη που εκανα εγω ο Δημητρης και οποιος αλλος εχει παρει καλο αποτελεσμα, θα παρει αντιστοιχο αποτελεσμα και εκεινος...δοκιμασμενες κλινικες ειναι συγκεκριμενες και σε οσους με ρωτουν, που το εκανα, απλα συνιστω πολυ ψαξιμο
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Andy το θέμα του φωτισμού είναι μεγάλο κεφάλαιο. Πιστεύω ότι οι φώτο με φλας (και ιδιαίτερα με φλας κινητού) καλύτερα είναι να μην ποστάρονται γιατί δυστυχώς παραπλανούν (έχω ποστάρει και εγώ αλλά πλέον τις έχω κόψει). Ο λόγος είναι απλός. Όταν το φλας, το οποίο είναι μια υπέρλαμπρη κατευθυνόμενη δέσμη φωτός μικρού πλάτους (το μειονέκτημα των κινητών), χτυπήσει στο μέτωπο το υπερφωτίζει και όλες οι δίπλα περιοχές (μαλλί) υποφωτίζονται άρα φαίνονται καλύτερα από ότι είναι (εξαίρεση βέβαια όταν χτυπήσει κατευθείαν πάνω στο μαλλί αλλά και εκεί έχει θέμα λόγω του μικρού πλάτους της δέσμης). Αυτός είναι και ο λόγος που ο φωτισμός δωματίου με καλό φως οροφής είναι σαφώς πιο ενδεικτικός της πραγματικής κατάστασης όταν φυσικά είναι επαρκής για το διάφραγμα της φωτογραφικής μηχανής (και εδώ επίσης τα κινητά έχουν θέμα) έτσι ώστε να μην υποφωτίζεται (πολύ) το αντικείμενο. Μην ξεχνάμε ότι το μάτι ακόμα και σε συνθήκες εσωτερικού φωτισμού είναι σαφώς πιό ευαίσθητο από τους αισθητήρες των κινητών άρα διακρίνει περισσότερες λεπτομέρειες και έχει καλύτερο κόντραστ.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Cvial πιστευω οτι πρεπει να υπαρχουν καποιες ελαχιστες απαιτησεις στο ανεβασμα φωτογραφιων για παρουσιαση μμ.
Εσυ το εχεις αναλυσει πολυ με τις φωτο και γνωριζεις λεπτομερειες γενικα ομως νομιζω οτι καποιες συγκεκριμενες φωτο οπως πχ μια πανοραμικη πρεπει να υπαρχουν για να καταλαβαινουν ολοι τι βλεπουν.
Δεν μιλαω για πολυ εξειδικευμενα πραγματα γιατι δεν θα τηρηθουν 2-3 βασικα για να βγαινει νοημα κ να μην χρειαζεται να ζηταμε καθε φορα φωτογραφιες. Αν μπορουσε να γινει νομιζω θα ηταν καλο.
 

nine

Active Member
Ενδιαφερον ολα αυτα περι φωτισμων. Δεν ηξερα οτι το φλας μειωνει το προβλημα της αραιωσης. Ισα ισα σε εμενα οταν βγαζω με φλας σε συγκριση με το απλο φως δωματιου χωρίς φλας με το φλας εχω μεγαλυτερο προβλημα αφου φενεται περισσοτερο η διάχυτη αραιωση και το δερμα αναμεσα
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
To φλας δινει κοντραστ και παραπλανει καποιες φορες στο καλυτερο καποιες φορες στο χειροτερο.
Οταν βγαζεις το κροουν συνηθως βγαινει χειροτερο.Αλλα παιζει ρολο και η αποσταση και ο φωτισμος δωματιου η τουαλετας και η γωνια που θα βγαλεις την φωτο
Κατα ταλλα συμφωνω με δημητρη,καποιες φωτο απο διαφορες γωνιες με διαφορους φωτισμους μεσα εξω σπιτι και με ηλιο να βγαζουμε ενα αλφα συμπερασμα.Δεν ειναι ολοι φωτογραφοι και ουτε εχουν και καλες φωτογραφικες οχι οτι με μια φθηνη compact δεν γινεται δουλεια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial πιστευω οτι πρεπει να υπαρχουν καποιες ελαχιστες απαιτησεις στο ανεβασμα φωτογραφιων για παρουσιαση μμ.
Εσυ το εχεις αναλυσει πολυ με τις φωτο και γνωριζεις λεπτομερειες γενικα ομως νομιζω οτι καποιες συγκεκριμενες φωτο οπως πχ μια πανοραμικη πρεπει να υπαρχουν για να καταλαβαινουν ολοι τι βλεπουν.
Δεν μιλαω για πολυ εξειδικευμενα πραγματα γιατι δεν θα τηρηθουν 2-3 βασικα για να βγαινει νοημα κ να μην χρειαζεται να ζηταμε καθε φορα φωτογραφιες. Αν μπορουσε να γινει νομιζω θα ηταν καλο.

Θα το κάνω αυτό με τις φωτογραφίες για να υπάρχει ένα μίνιμουμ στανταρτ. Το δύσκολο είνα να το επιβάλλεις. Πιθανώς να κάνω έναν οδηγό φώτο.

Ενδιαφερον ολα αυτα περι φωτισμων. Δεν ηξερα οτι το φλας μειωνει το προβλημα της αραιωσης. Ισα ισα σε εμενα οταν βγαζω με φλας σε συγκριση με το απλο φως δωματιου χωρίς φλας με το φλας εχω μεγαλυτερο προβλημα αφου φενεται περισσοτερο η διάχυτη αραιωση και το δερμα αναμεσα

Εννοείται ότι αν πας με φωτισμό δωματίου να βγάλεις φώτο με κινητό (και μάλιστα χωρίς βοήθεια παραθύρου με φως ημέρας), θα βγει σαφώς ευνοικότερη σε σχέση με αυτή με το φλας. Αυτό που συγκρίνουμε είναι την πραγματική κατάσταση (αυτό που βλέπει το ανθρώπινο μάτι στις ίδιες συνθήκες) σε σχέση με το κινητό με φλας (και πάντα μιλάω όταν το φλας πέφτει στο μέτωπο και όχι στο μαλλί). Αν βέβαια χρησιμοποιήσεις επαγγελματική κάμερα και επαγγελματικό φωτισμό με φλας εκεί αλλάζουν τα δεδομένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

andy.k

Active member
Cvial σιγουρα εχεις παραπανω γνωσεις απο τους περισσοτερους εδω μεσα, πανω στο θεμα φωτογραφιας κ φωτισμου. Για να ηταν 100% αντικειμενικα και συμφωνα με την πραγματικοτητα τα πραγματα θα επρεπε να υπαρχει τροπος να μπλοκαρονται μη καταλληλες/αντιπροσωπευτικες φωτο και να μην ανεβαινουν καν στα threads...το θεμα ειναι αυτος που θα εκανε αυτο το ξεκαθαρισμα να ηταν 100% αντικειμενικος και αξιοκρατικος...
 

dimitris50423

Well-Known Member
Παιδια και cvial λιγες απαιτησεις σε συγκεκριμενα πραγματα για να ειναι ευκολο να τα ακολουθησουν ολοι.
Κανεις δεν θα κατσει να βγαλει λεπτομερεις φωτογραφιες.
Αλλα πχ. Μια πανοραμικη φωτο σε καθε ανανεωση οχι σκοτεινη μπορουν να τη βαλουν ολοι και ειναι σωστο να μπαινει. Αυτο μπορει να ειναι απαραιτητο για μια ανανεωση και να το ζηταμε οπως και 1-2 πραγματα ακομη οχι περισσοτερα.
Ο οδηγος για φωτογραφιες καλο ειναι να υπαρχει και χρησιμος. Μην ζητησετε ομως να ειναι απαραιτητος για μια ανανεωση.
Το ζητουμενο νομιζω ειναι να μπορει να τηρηθει απο ολους.
 
Μπλουζα