Anargiros88_dhi thessalonikis_2966 grafts_5-6/8/2017

Zob

Active Member
Αν θεωρήσουμε αποτυχημένη μια μεταμόσχευση με ποσοστό φυτρωσης μικρότερο του 50%, τι ποσοστό επιτυχίας πιστεύετε πως έχουν οι διάφορες κλινικές (dhi,ahc,hdc,lorenzo-erdogan);
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αποτυχημενη θεωρείται με τα σύγχρονα δεδομένα μια μμ με ποστοστό φύτρωσης κάτω από 75-80%


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Zob

Active Member
Αποτυχημενη θεωρείται με τα σύγχρονα δεδομένα μια μμ με ποστοστό φύτρωσης κάτω από 75-80%


Sent from my iPhone using Tapatalk
Φαντάζομαι πως έχεις δίκιο cvial αλλά δεν θέλω να βάλουμε τον πήχη τόσο ψηλά για να μην προκαλέσουν απογοήτευση τα ποσοστά που θα προκύψουν. Τι ποσοστά επιτυχιας εκτιμας εσύ ανά κλινική για τα δεδομένα που θέτεις παραπανω;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
Αυτό που άλλοι θεωρούνε αποτυχία , άλλοι το βαφτίζουν επιτυχία!!!

Και δέν έχει να κάνει μόνο με τα ποσοστά φύτρωσης...

π.χ
ενώ η παγκόσμια κοινότητα χρησιμοποιεί max. εργαλεία εξαγωγής 0.9 , στην Ελλάδα χρησιμοποιούν min. 1.0
Του Βεκρή του πήρε 2 χρόνια και πάρα πολλά complains για να αρχίσει να παίρνει grafts απο τα πλαινά...

Και πάλι καλά που υπάρχει και το forum , δέν ξέρω πού θα βρίσκονταν άν δεν τους ανοίγαμε τα μάτια και τους κράζαμε αραιά και πού...
 

MariosOik

Active Member
Αυτό που άλλοι θεωρούνε αποτυχία , άλλοι το βαφτίζουν επιτυχία!!!

Και δέν έχει να κάνει μόνο με τα ποσοστά φύτρωσης...

π.χ
ενώ η παγκόσμια κοινότητα χρησιμοποιεί max. εργαλεία εξαγωγής 0.9 , στην Ελλάδα χρησιμοποιούν min. 1.0
Του Βεκρή του πήρε 2 χρόνια και πάρα πολλά complains για να αρχίσει να παίρνει grafts απο τα πλαινά...

Και πάλι καλά που υπάρχει και το forum , δέν ξέρω πού θα βρίσκονταν άν δεν τους ανοίγαμε τα μάτια και τους κράζαμε αραιά και πού...
Για την Αθήνα τουλάχιστον, όσο κάνουν εκτίμηση δότριας με αετίσιο μάτι ή μπακαλίστικα με κομπιουτεράκι δεν βλέπω πρόοδο.
 

Zob

Active Member
Αυτό που άλλοι θεωρούνε αποτυχία , άλλοι το βαφτίζουν επιτυχία!!!

Και δέν έχει να κάνει μόνο με τα ποσοστά φύτρωσης...
Και πάλι καλά που υπάρχει και το forum , δέν ξέρω πού θα βρίσκονταν άν δεν τους ανοίγαμε τα μάτια και τους κράζαμε αραιά και πού...
Πράγματι η φύτρωση είναι ένας μόνο παραγοντας.Υπαρχει ακόμη η φυσικότητα και η διαχείριση της δοτριας. Ας δώσουμε τότε ένα συντελεστή βαρύτητας σε καθένα από αυτά για να μπορέσουμε να βαθμολογησουμε τις κλινικες .Για την φύτρωση 0,5 ,την φυσικότητα 0,25 και την διαχείριση της δοτριας 0,25 επίσης.
Από όσα έχω παρακολουθησει στο φορουμ (πολλά),έχω δει από κοντά (τρία τέσσερα περιστατικά μαζί με τον δικο μου) κατά την γνώμη μου εκτιμώ (πολυ προχειρα) τα εξης:
Με άριστα το 10 οι επιμέρους βαθμολογιες
dhi ....φύτρωση 6 ,φυσικότητα 7,διαχείριση δοτριας 8
ahc...φυτρωση 8, φυσικότητα 5, διαχείριση δοτριας 5
hdc... φυτρωση 8, φυσικότητα 7, διαχείριση δοτριας 7
Top κλινικές εξωτερικου....φυτρωση 9, φυσικοτητα 9, διαχείριση δοτριας 9
Συνολικές βαθμολογιες
dhi...6,75
ahc...6,50
hdc...7,50
top clinics...9

Όλα τα παραπάνω εννοείται πως είναι χονδρικως υπολογισμενα και δεν ανταποκρίνονται απολύτως στην πραγματικότητα αλλά είναι ένας τρόπος κατα την γνώμη μου για να αξιολογήσουμε συνολικά τις κλινικές. Αναμενω σχόλια διορθώσεις κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
Πράγματι η φύτρωση είναι ένας μόνο παραγοντας.Υπαρχει ακόμη η φυσικότητα και η διαχείριση της δοτριας. Ας δώσουμε τότε ένα συντελεστή βαρύτητας σε καθένα από αυτά για να μπορέσουμε να βαθμολογησουμε τις κλινικες .Για την φύτρωση 0,5 ,την φυσικότητα 0,25 και την διαχείριση της δοτριας 0,25 επίσης.
Από όσα έχω παρακολουθησει στο φορουμ (πολλά),έχω δει από κοντά (τρία τέσσερα περιστατικά μαζί με τον δικο μου) κατά την γνώμη μου εκτιμώ (πολυ προχειρα) τα εξης:
Με άριστα το 10 οι επιμέρους βαθμολογιες
dhi ....φύτρωση 6 ,φυσικότητα 7,διαχείριση δοτριας 8
ahc...φυτρωση 8, φυσικότητα 5, διαχείριση δοτριας 5
hdc... φυτρωση 8, φυσικότητα 7, διαχείριση δοτριας 7
Top κλινικές εξωτερικου....φυτρωση 9, φυσικοτητα 9, διαχείριση δοτριας 9
Συνολικές βαθμολογιες
dhi...6,75
ahc...6,50
hdc...8,25
top clinics...9

Όλα τα παραπάνω εννοείται πως είναι χονδρικως υπολογισμενα και δεν ανταποκρίνονται απολύτως στην πραγματικότητα αλλά είναι ένας τρόπος κατα την γνώμη μου για να αξιολογήσουμε συνολικά τις κλινικές. Αναμενω σχόλια διορθώσεις κλπ.

Αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα θα βγαζαμε νικητη. Ειναι πολλοι οι παραγοντες που κρινουν τη δουλεια μιας κλινικης και πολλες φορες ειναι και υποκειμενικοι.
Βαλε μεσα και την πυκνοτητα μιας μεταμοσχευσης την τιμη και πολλα αλλα. Για τον καθενα αλλη βαρυτητα εχει ο καθε παραγοντας.
Με τον καιρο διαμορφωνεις αποψη και διαλεγεις αυτο που πιστευεις περισσοτερο.

Επισης μμ με 50% φυτρωση δεν θα τη λεγαμε αποτυχημενη αλλα καταστροφικη.
Για εμενα η φυτρωση ειναι ενας απο τους σημαντικοτερους παραγοντες σε μια μμ. Οχι ο μοναδικος φυσικα.
 
  • Like
Reactions: Zob

koumparos

Well-Known Member
Στους τοπ το 80% το εχεις ηδη πριν κατσεις ακομα στο χειρουργειο.Γιαυτο ειναι τοπ και δεν ακους σχεδον ποτε για μετρια αποτελεσματα.
 
  • Like
Reactions: Zob

aeratos28

Just aeratos
Mην ειστε τοσο αθωοι..δεν ακους σχεδον ποτε για μετρια αποτελεσματα για αυτα τα αποτελεσματα δυσκολα θα εμφανιστουν καπου..αν δεν εμφανιστουν ισως αποζημιωθουν..αν εμφανιστουν ομως υπαρχει προβλημα..απειλες με δικαστηρια κτλ..ψαξτε λιγο το φορουμ και εδω αλλα και του εξωτερικου διαφορα φορουμ..παντου υπαρχουν αποτυχιες..το μεγεθος των αποτυχιων δεν το ξερουμε εμεις εδω..υποθετουμε παντα και λεμε οτι ειναι σχεδον μηδαμινο απο αυτα τα περιστατικα που βλεπουμε να διαφημιζονται..ως γνωστον μονο τα καλα διαφημιζονται ομως..μην τρελενεστε..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Zob

Active Member
Αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα θα βγαζαμε νικητη. Ειναι πολλοι οι παραγοντες που κρινουν τη δουλεια μιας κλινικης και πολλες φορες ειναι και υποκειμενικοι.
Βαλε μεσα και την πυκνοτητα μιας μεταμοσχευσης την τιμη και πολλα αλλα. Για τον καθενα αλλη βαρυτητα εχει ο καθε παραγοντας.
Με τον καιρο διαμορφωνεις αποψη και διαλεγεις αυτο που πιστευεις περισσοτερο.

Επισης μμ με 50% φυτρωση δεν θα τη λεγαμε αποτυχημενη αλλα καταστροφικη.
Για εμενα η φυτρωση ειναι ενας απο τους σημαντικοτερους παραγοντες σε μια μμ. Οχι ο μοναδικος φυσικα.
Έχεις δίκιο όταν λες πως για τον καθένα έχει διαφορετική βαρύτητα ο κάθε παράγοντας.Για παράδειγμα για αυτον που ξέρει ότι προοριζεται για μεγάλο νοργουντ ο παραγοντας "διαχείριση δοτριας " αποκτα βαρυνουσα σημασία.Το ίδιο επισης για αυτόν που σκέφτεται μελλοντικά να υιοθετήσει σχεδόν ξυρισμένο look.Ομως σε γενικές γραμμές υπάρχει ένας μέσος όρος τον οποίο και προσπαθούμε να υπολογίσουμε.
Συμφωνώ ότι η φύτρωση αποτελεί τον πιο σημαντικό παράγοντα γι'αυτό και της δόθηκε το 0,5 σαν συντελεστής.
Η φύτρωση όπως είναι γνωστό εξαρτάται κατά ένα μεγάλο βαθμό από την πυκνότητα.Οποτε θα πρέπει να αναφέρουμε ότι η παραπάνω βαθμολόγηση αφορα σε μια ελάχιστα αποδεκτή πυκνότητα των 40-45 θυλάκων/τ.ε την οποία "δουλεύουν" οι ελληνικές κλινικές.
Για την τιμή που αναφέρεις εννοείται πως είναι σημαντική αλλά δεν μπορεί να θεωρηθεί ως παράγοντας αξιολογησης. Προς το παρόν προσπαθούμε να υπολογίσουμε το value κάθε κλινικής.Αργοτερα θα δούμε και το value for money.
Αυτό με το ποσοστό της φυτρωσης θα το δούμε κάποια άλλη στιγμη.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Mην ειστε τοσο αθωοι..δεν ακους σχεδον ποτε για μετρια αποτελεσματα για αυτα τα αποτελεσματα δυσκολα θα εμφανιστουν καπου..αν δεν εμφανιστουν ισως αποζημιωθουν..αν εμφανιστουν ομως υπαρχει προβλημα..απειλες με δικαστηρια κτλ..ψαξτε λιγο το φορουμ και εδω αλλα και του εξωτερικου διαφορα φορουμ..παντου υπαρχουν αποτυχιες..το μεγεθος των αποτυχιων δεν το ξερουμε εμεις εδω..υποθετουμε παντα και λεμε οτι ειναι σχεδον μηδαμινο απο αυτα τα περιστατικα που βλεπουμε να διαφημιζονται..ως γνωστον μονο τα καλα διαφημιζονται ομως..μην τρελενεστε..

Συμφωνω. Για αυτο εγω πιστευω μονο τα αποτελεσματα που βλεπω σε φορουμ και οσα εχουν τη διαθεση να κανουν σωστη παρουσιαση.

Zob δεν μπορει να βγει ετσι ακρη. Το καλυτερο κριτηριο ειναι να καθησεις να δεις τα αποτελεσματα των κλινικων που υπαρχουν στο φορουμ η και σε αλλα φορουμ. Με αυθαιρετους συντελεστες δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα ουτε μπορεις να αξιολογησεις την καθε κλινικη σε αυτα που λες γιατι απο μμ σε μμ αυτα αλλαζουν αλλος θα πιασει καλυτερη φυτρωση αλλος φυσικοτητα κλπ. Οταν θα δεις 10 η παραπανω δουλειες μιας κλινικης απο παρουσιασεις οχι στη σελιδα τους τοτε μπορεις να εχεις μια γενικη εικονα της δουλειας τους
 

Zob

Active Member
Τώρα που ξανακοιταω την συνολική βαθμολογία νομίζω πως έχω αδικήσει τις τοπ κλινικες
.Θα πρεπε αντί για 9 να χουν 10.
 

Zob

Active Member
Συμφωνω. Για αυτο εγω πιστευω μονο τα αποτελεσματα που βλεπω σε φορουμ και οσα εχουν τη διαθεση να κανουν σωστη παρουσιαση.

Zob δεν μπορει να βγει ετσι ακρη. Το καλυτερο κριτηριο ειναι να καθησεις να δεις τα αποτελεσματα των κλινικων που υπαρχουν στο φορουμ η και σε αλλα φορουμ. Με αυθαιρετους συντελεστες δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα ουτε μπορεις να αξιολογησεις την καθε κλινικη σε αυτα που λες γιατι απο μμ σε μμ αυτα αλλαζουν αλλος θα πιασει καλυτερη φυτρωση αλλος φυσικοτητα κλπ. Οταν θα δεις 10 η παραπανω δουλειες μιας κλινικης απο παρουσιασεις οχι στη σελιδα τους τοτε μπορεις να εχεις μια γενικη εικονα της δουλειας τους
Το καλύτερο θα ήταν να δούμε τυχαία περιστατικά από κοντά αλλά δεν είναι εύκολο.
Για την σελίδα της κάθε κλινικής δεν το συζητώ.Ακομη και απο παρουσιάσεις μεσα από το φορουμ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την εγκυρότητα.
Σκέφτομαι ότι κάθε μία από τις παραπάνω κλινικές έχει πάνω από 200 περιστατικά το χρόνο. Ανάμεσα σε αυτά σίγουρα θα υπάρχουν κάποια απολύτως επιτυχημενα αλλά μέτρια ή και κάποια αποτυχημενα. Προφανως οι κλινικές στις ιστοσελίδες τους αλλά και "άλλου" για να διαφημιστουν θα προβάλλουν τα πιο πετυχημενα περιστατικα τα οποία όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι αντιπροσωπευτικά της γενικότερης δουλειάς τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tsek

Well-Known Member
Τώρα που ξανακοιταω την συνολική βαθμολογία νομίζω πως έχω αδικήσει τις τοπ κλινικες
.Θα πρεπε αντί για 9 να χουν 10.
Κάνεις μια εντελώς αυθαίρετη και λανθασμένη κλίμακα. Καλύτερα πες μας ξεκάθαρα πως κατα την άποψή σου πρώτος ειναι ο Τάδε, δεύτερος ο Τάδε και τρίτος ο Τάδε.
 

Zob

Active Member
Κάνεις μια εντελώς αυθαίρετη και λανθασμένη κλίμακα. Καλύτερα πες μας ξεκάθαρα πως κατα την άποψή σου πρώτος ειναι ο Τάδε, δεύτερος ο Τάδε και τρίτος ο Τάδε.
Γιατί το λες αυτό; Ποιοι θεωρείς ότι είναι οι παράγοντες που παίζουν ρόλο στο αποτέλεσμα μιας μεταμόσχευσης; Δεν είναι η φυτρωση, η φυσικότητα και η κατάσταση της δοτριας; Με βάση αυτά βγαίνει μια βαθμολογία.
 

aeratos28

Just aeratos
Καταρχην zob,αυτο που κανεις δεν ειναι ωραιο..στην ουσια να ανοιξουμε και κανενα νημα δηλαδη και να κανουμε ψηφοφορια ποιον ψηφιζουμε??το φορουμ δεν ειναι γι αυτο το πραγμα..εδω αν θες ερωτησεις για το τι να προσεξεις ωστε να σχεδιασεις καλυτερα την επεμβαση σου καντες και θα παρεις απαντησεις..για θεραπειες ωστε να καλυτερευσει το μαλλι σου,κανε τις ερωτησεις και θα παρεις καθε απαντηση..απο εκει και περα κατσε κοιτα ολα τα νηματα μεταμοσχευσεων,συγκρινε αποτελεσματα και βγαλε την αποψη σου μονος σου..αλλα στανταρ μπορει να εχεις εσυ,αλλα εγω αλλα ο αλλος..καταλαβες??
 
Μπλουζα