Amalthia σαπουνι

FightForHair

New Member
ρε παιδια εχει δοκιμασει κανεις ενα σαπουνι ονοματι αμαλθεια? προσφατα ακουσα απο εναν συγγενη να λεει οτι του εσωσε τα μαλλια (τα ηδη υπαρχοντα βεβαια επειδη ειναι nw5 προ 6 ). μου ακουγεται περιεργο αλλα ειπα να ρωτησω μπας και υπαρχει καμια εμπειρια εδω μεσα. τωρα θα μου πειτε δε μπορουμε να τα σωσουμε με τα πραγματικα αποδεδειγμενα προιοντα με το σαπουνακι θα μπορεσουμε...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FightForHair

New Member
ναι και εγω που εψαξα λιγο δε βρηκα τιποτα το ιδιαιτερο οσον αφορα την αντιμετωπιση της τριχοπτωσης... μονο οτι κανει καλο στο δερμα λενε...
 

kantharis

New Member
απ' ότι είδα περιέχει ελαιόλαδο και αγριοκρεμμύδα . κάποτε κυκλοφορούσε η φήμη ότι αν έτριβες αγριοκρεμμύδα στη φαλάκρα , έβγαζες μαλλιά . ο θείος μου πάντως που είχε βάλει του είχε γίνει το σκαλπ σαν τον κ..ο της μαϊμούς και μαλλιά δεν έβγαλε . η αγριοκρεμμύδα περιέχει καρδιακούς γλυκοζίτες (στεροειδή) οι οποίοι σε μικρές συγκεντρώσεις λειτουργούν καρδιοτονωτικά αλλά σε μεγαλύτερες μπορεί να προκαλέσουν ακόμα και θάνατο (γι' αυτό και την χρησιμοποιούσαν και σαν ποντικοφάρμακο). σίγουρα στα συγκεκριμένα προϊόντα θα βρίσκονται σε ασφαλή επίπεδα αλλά κατα πόσο μπορεί να βοηθήσει στη τριχόπτωση δεν το γνωρίζω . με μια ματιά που έριξα στο ιντερνετ δεν βρήκα κάτι που να συνδέει τους καρδιακούς γλυκοζίτες με θεραπεία για τριχόπτωση .
 

M15

AGGRESSIVELY QUESTION AUTHORITY !
ψαχνοντας να αγορασω φτηνα το σαπουνι αυτο, επεσα τυχαια στο λινκ "Πως την πατησα ! karaflas_1, στις 28 Αυγούστου 2008." αλλα επειδη δεν μπορεσα να καταγραψω την εμπειρια μου με το σαπουνι αυτο εκει, την καταθετω εδω.

Το μεγα θεμα μου που ητανε και πολυ εκνευριστικο, ητανε η λιπαροτητα, αλλαζα σαπουνια και σαμπουαν, αλλα, τιποτα.... μετα το λουσιμο, μπαμ, αντιδραστικη λιπανση των τριχων απο τον οργανισμο, ετσι, για να μου τη σπασει.... και εφτασα να φτιαχνω δικο μου σαπουνι και σαμπουαν, υγρο σαπουνι Χενκελ, και να βαζω μεσα διαφορα.... αποτελεσμα, μηδεν..... μιλαμε για τη δεκαετια του 80 και 90....

Πετυχα σε μια εκθεση τον ιδιο τον εφευρετη επιχειρηματια, τον κυριο Μ.... Φυσικα και τον εβαλα στη πρεσσα με τις ερωτησεις μου στη μεγιστη πιεση για να δω που θα κρακαρει, και γιατι κανεις αυτο, και γιατι κανεις εκεινο, και πες μου και το αλλο, κλπ.... Οι απαντησεις του κριθηκαν ικανοποιητικες, και μονο ετσι ετσι πεισθηκα και αγορασα με 5000 δραχμες τοτε !!! την πρωτη πλακα σαπουνι, μεσα απο την εκθεση...
Αφου πληρωσα και πηγα να φυγω, το τονιζω αυτο, κυτταει καλυτερα τα μαλλια μου και μου λεει "Εχεις και ασπρες τριχες ε ? καλα.... θα δεις..." Δεν τον ρωτησα τι εννοουσε, και δεν εδωσα σημασια....
Την πρωτη φορα που λουστηκα και το αφησε 5 λεπτα με το ρολοι, ναι, αισθανθηκα το δερμα μου σαν να ...... ανασηκωνεται και να γινεται καλυτερη κυκλοφορια του αιματος.... λογικο, διοτι η σκυλοκρεμμυδα παραγει ερυθημα, ανεβαζει την κυκλοφορια, και τις 2, 3, επομενες φορες το ιδιο ειχα αισθανθει, φαντασου, ειπα στον εαυτο μου, ποση ασχημη κυκλοφορια στο δερμα της κεφαλης μου ειχα.... Αλλα .... να το εχεις 5 λεπτα, 10 λεπτα, για να δρασει.... αντε κατσε στο μπανιο και περιμενε τωρα....

Δεν καταλαβα, αλλα και ουτε προσεχα ποσο καρο πηρε για το ποτε χαθηκανε οι καποιες μακρυες ασπρες τριχες που ειχα αρχισει να βγαζω σδω και εκει, αλλα, ναι ειχε γινει και αυτο, ο ανθρωπος δεν μου ειπε ψεμματα, βεβαιως ξαναβγηκανε μετα, αλλα δεν με ενοχλησε, τριαντα χρονων ομως με ασπρες τριχες ειναι ενοχλητικο....

Μου ειπε οτι το βαζει σε ζυμωση για αρκετες μερες, κλπ κλπ, μεγαλη διαδικασια, μα...... καποιος αλλος πριν λιγα χρονια μου ειπε οτι ΜΠΟΡΕΙ να μην ειναι πια τοσο καλο το σαπουνι του οσο παλια, αλλα και ποιος ξερει....
Εγω τι κανω, απλα συνεχιζω με το αμαλθεια, διοτι απλα δυο'τρεις φορες που τολμησα να το αλλαξω, μπαμ, παλι τα ιδια προβληματα.... εγω νομιζω δεν εχω αλλη επιλογη,

να μην κολλαμε στους ΅καρδιακους γλυκοσιδες΅ και εαν το φαρμακο αυτο ( Scillarene Scillene, Σκυλοσιδη Α, Β ενα μυαλο τοχω ) κυκλοφοραει ακομα, δεν σημαινει τιποτα αυτο, εαν εληξε η πατεντα του, δεν υπαρχουν πλεον τα μονωπωλιακα κερδη, και δεν ενδιαφερει την εταιρεια πια, αυτο δεν σημαινει οτι εχασε τη χρησιμοτητα του.... ας ξαναβγει στο εμποριο

Δεν θα πεσεις νεκρος, επειδη εριξες λιγα αλκαλοειδη του Scilla Maritima στη κεφαλη σου, μην γινομαστε Ιατροπαθεις τωρα ! Και απο που εως που οι ΅καρδιακοι γλυκοσιδες΅ σχετιζονται με την τριχοπτωση... τοσα συστατικα εχει μεσα το καθε φυτο

Αποψη μου, ελπιζω να φανει χρησιμη στους αναγνωστες :

Το μινοξιδιλ απεδειξε οτι ειναι ΚΑΙ θεμα ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ.(εγω θα προτεινα φυσικα αγγεοδιασταλτικα απο σκυλοκρεμμυδα, ισως Νιασινη )

Τα αντιανδρογονα και οι αναστολεις 5α απεδειξαν ΚΑΙ θεμα ΟΡΜΟΝΙΚΟ.(εγω θα προτεινα φυσικο μιγμα ουσιων απο νανο Φοινικα της Φλοριδας )

Μιλανε τωρα οτι ειναι ΚΑΙ θεμα ΦΛΕΓΜΟΝΗΣ... στους θυλακες. (εγω θα προτεινα break-in στο βιοχημικο pathway των φλεγμονωδων καταστασεων, με καθαρο ωμεγα3 π.χ DHA/EPA σε σκονη εαν θυμαμαι καλα.... )

Ελπιζοντας οτι θα εκτιμηθει θετικα η ειλικρινεια και η αυθεντικοτητα της αναφορας μου αυτης,
τελειωνω εδω.

Ευχομαι απο καρδιας σε καθε αναγνωστη,
να ευωδοθουν οι προσπαθειες του !

Υστερογραφο :
Και για να μην βιαστειτε να με κατηγορησετε οτι "ταπιασα" απο τον κυριο Μ, ερωτω :

Μα ποσο δυσκολο μπορει να ειναι πια, το να την βρητε Πρωτοχρονια ειδικα, ή το να παραλαβετε τις δραστικες ουσιες απο την Scilla Maritima ? Πρεπει να το κανει αλλος για εσας ?Μα ποσο δυσκολο μπορει να ειναι πια, το να τις βαλετε μεσα σε ενα σαπουνι / ζελε / σαμπουαν / κρεμα /
βαμμα / ψεκαστικο ? Πρεπει και αυτο να το κανει αλλος για εσας ?

Επρεπε να βγουνε τα φυλλα της ελιας στο μπλιστερ στα φαρμακεια, για να καταλαβετε οτι ta φυλλα ελιας ειναι πραγμα καλο και χρησιμο, τοσες χιλιετιες που τα κυνηγανε οι κατσικες για να τα φανε, δεν συν-υπολογιζονται ως μια ΅πειραματικη εφαρμογη στα ζωα΅ πρεπει δηλαδη να σουρθει ο καθε Καθηγηταρας Δρ. Νο Βαρτη-Ταπιανει, να στο επιβεβαιωσει ?Μα αμα δεν τα πιασει, γιατι να ασχοληθει με το θεμα.....

Σκοπευετε να περιμενετε ( οσο περιμενατε για τη μελατονινη και τη γλυκοζαμινη) για να δειτε αυτα τα πραγματα στα φαρκακεια ???

Αμα δηλαδη δεν στο πει η Πρωινη Ζωνη, - που μολις βγηκε στα φαρμακεια το συνθετικο αγγειοδιασταλτικο της κεφαλης, καλεσε ενα τυπακο που πουλαει κατι δεκαετιες τωρα το βαμμα σκυλοκρεμυδας για να τον ξεφτιλισει - δεν ισχυει ???
 
Μπλουζα