Agelosk, dr. erdogan, m.fue w keep, 3200 grafts, 8/11/2017

tasos33

Well-Known Member
Για βάλε ένα τίτλο στα σημαντικά νέα, έτσι για να ζεσταθουμε λίγο.
UPDATE

2η μτχ , μέλους του Hairlossgr στον Erdogan - ASMED

Κατά το παρελθόν , πολλά μέλη έχουν εκφράσει την δυσαρέσκειά τους ,
που ενώ υπάρχουν μέλη που έχουν κάνει μτχ στον Erdogan , επέλεξαν να μήν δημοσιοποιήσουν την μτχ τους.
Όπως έχουμε πεί και αναλύσει , είναι στην επιλογή του καθενός άν θα παρουσίαση ή όχι την μτχ του.
Το forum και τα μέλη του επιδιώκουν και θα επιδιώκουν τις παρουσιάσεις των μτχ και ειδικά απο γιατρούς επιπέδου,
αλλά δέν μπορούν να πιέσουν κανένα στην κατεύθυνση αυτή και οφείλουμε να σεβόμαστε την επιθυμία του καθενός.

Πλέον όμως ,
και όπως πρόσφατα είχα προαναγγείλει ,
σύντομα θα έχουμε δύο μτχ μελών στον Erdogan , και μάλιστα μτχ που τα μέλη προτίθενται να παρουσιάσουν στο forum.

(Ελπίζω να μήν έχουμε ευτράπελα και αποθαρρύνουν τα τρέχων μέλη να προβούν στις παρουσιάσεις τους,
όπως είχαν γίνει αντίστοιχα στο παρελθόν, όπου και χάθηκε η τότε ευκαιρία παρουσιάσεων απο τον συγκεκριμένο γιατρό ,
όπως ξανεμίσθηκαν και διάφορες άλλες προσπάθειες παρουσιάσεων και Reviews απο διάφορες κλινικές και γιατρούς)

Προσπερνώντας όλα τα παραπάνω,
(άν και έχουν και αυτά την αξία τους , κυρίως ώς προς το γιατί)
και γνωρίζοντας όλοι την επικείμενη μτχ του Άγγελου και όλες τις λεπτομέρειες αυτής , την 08/11/17 στον Erdogan,
να ενημερώσω το Forum και τα μέλη του,
και για την δεύτερη μτχ που έχει προγραμματιστεί ,
δεδομένου ότι το συγκεκριμένο μέλος με "εξουσιοδότησε" και με προέτρεψε να πράξω αναλόγως.

Η δεύτερη λοιπόν μτχ δέν θα γίνει σε ένα "τυχαίο" χρόνο,
αλλά θα πραγματοποιηθεί επίσης την 08/11/17 αλλά και 09/11/17.
Θα είναι ένα διπλό Session , δεδομένου ότι θα είναι μία μεγάλη μτχ των 5.000 grafts !!!.

Μία μτχ που παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον ,
αφενός δεδομένου του συνόλου των grafts που θα μεταμοσχευθούν,
όπου θεωρείται και απο τους μεγαλύτερους στην Fue παγκοσμίως
και αφετέρου δεδομένου των πυκνοτήτων που θα δουλευτούν και των περιοχών.
Στο τέλος θα δούμε και το SMP του Erdogan ,
όπου θα χρησιμοποιηθεί για να καλυφτεί η ουλή (Strip) της προηγούμενης μτχ του μέλους.

Μία μτχ διαφορετική προσέγγισης απο αυτήν του Άγγελου,
δεδομένου του συνόλου των Grafts , του Dense Packing ,
της ομοιογένειας που καλείται ο γιατρός να επιτύχει σε διάφορες περιοχές και του SMP.

H μτχ αυτή είναι του μέλους @Panos1982

Για όσους δέν γνωρίζουν τον Πάνο,
ο Πάνος είναι ένα απο τα παλιά μέλη του Forum,
όπου το 2009 , σε μία εποχή με λιγοστό feedback τόσο απο το ίδιο το forum αλλά και παγκοσμίως,
ήταν απο τους πρώτους που άνοιξαν-έδειξαν το δρόμο για ποιοτικές μτχ,
πραγματοποιώντας την εποχή εκείνη την πρώτη μτχ στο εξωτερικό απο μέλος του forum,
στους γνωστού πλέον μέντορες της Strip , στους Hasson & Wong στο Vancouver του Καναδά.
Μιά μτχ 3200 grafts τότε , επικεντρωμένη στη Hairline - κροτάφους ,
με dense packing και πυκνότητες τέτοιες, που στον μεσαίωνα της Ελλάδας φάνταζαν άφταστο όνειρο!.
Περισσότερες λεπτομέρειες για την προσεχή μτχ του Πανου στον Erdogan απο τον ίδιο,στο νήμα της μτχ του.

Tέλος,
πέρα της "μεγάλης" παρέας του Forum που θα είναι προσεχώς στην ASMED,

Θα υπάρξουν και σημαντικά νέα , που θα αλλάξουν τα δρώμενα στο χώρο των μτχ !!!.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Καταρχάς επειδή το νήμα του Άγγελου το ξεχηλώσαμε λίγο, αν του ευχηθώ καλή επιτυχία και να μας κάνει ωραία παρουσίαση. Στο παρελθόν είχα ιδιαίτερο σκεπτικισμό για τον Τούρκο, μιας και είχε ανύπαρκτο feedback στο φόρουμ μας και επειδή τους Τούρκους τους φοβάμαι λίγο διότι ειναι λίγο κατσαπλιάδες. Νομίζω ο συγκεκριμένος ειναι πολύ καλός και μια safe επιλογή και προσιτός. Και είδα και παλιό μέλος του forum με μεγάλο nw που έκανε 2 μμ εκεί και τουμπάνιασε με αξιοζήλευτο αποτέλεσμα ο οποιός όμως λόγω έλλειψης χρόνου αλλά και προσωπικής επιλογής δεν θέλησε να το παρουσιάσει, αλλά στο μέλλον θα το κάνει πιστεύω!!
 

Eltherion

Member
UPDATE


Θα υπάρξουν και σημαντικά νέα , που θα αλλάξουν τα δρώμενα στο χώρο των μτχ !!!.
Σε αυτην εδω την προταση του Stripar βρισκεται το μεγαλυτερο ενδιαφερον!!!"θα αλλαξουν τα δρωμενα των μτχ",μιλαμε για καινουργιου ειδους τεχνικες?Αναμονη λοιπον!
 
Και εγω οταν ειπε ο stripar οτι θα βαλει ο Πανος 5000 μοσχευματα εξεπλαγειν.
Εχει πει οτι θελει να κατεβασει hairline,να κλεισει κροταφους και να κανει πυκνωση crown .
Περιμενω φωτογραφιες
Νομιζω οτι η εναπωμεινουσα δοτρια του Πανου ειναι 7.500 μοσχευματα με fue ,υπολογισμενη απο τον Ερντογαν .
Τυχερος στην ατυχια του...

stripar κ λοιποι

προσφατα μου ειπαν σε κλινική και μαλιστα κατηγορηματικα οτι από τα grafts που παιρνονται απο καποια δότρια , ενα μερος 30% στη δοτρια επαναφυτρώνει επειδη κατι μενει απο το graft και γιαυτο κανουμε ενα χρόνο μετα 2η μμ για να παρουμε και οτι ξανβγηκε.

ξερουμε αν ισχυει αυτο;



καλη επιτυχία στο φιλο , πραγματι ελειπε απο το φορουμ παρουσιαση απο erdogan
 

tasos33

Well-Known Member
Φαντοζομαι πως στο μακρινο μελλον μετα την αφαrιεση του graft, θα εγχυετε καποια αγνωστη για την ωρα, χημικη ενωση, η οποια θα προκαλει αναγγενηση νεου graft.

Ποια κλινικη στο ειπε αυτο?


stripar κ λοιποι

προσφατα μου ειπαν σε κλινική και μαλιστα κατηγορηματικα οτι από τα grafts που παιρνονται απο καποια δότρια , ενα μερος 30% στη δοτρια επαναφυτρώνει επειδη κατι μενει απο το graft και γιαυτο κανουμε ενα χρόνο μετα 2η μμ για να παρουμε και οτι ξανβγηκε.

ξερουμε αν ισχυει αυτο;



καλη επιτυχία στο φιλο , πραγματι ελειπε απο το φορουμ παρουσιαση απο erdogan
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
@Stripar Μήπως γνωρίζεις αν ο Erdogan αναλαμβανει και μμ χωρις να απαιτεί χρήση φιναστερίδης;

Ρε παιδια το ακουω και το ξανα ακουω αυτο.
Τι χαζομαρα,λες και θα ξερει ο erdogan εαν περνεις φινα η οχι.
Δηλαδη εαν παω και μου πει να περνω φινα ενω εγω πω ψεμματα και μπω για μεταμοσχευση τι θα γινει?
Ελεος πχχιααα!
 
Φαντοζομαι πως στο μακρινο μελλον μετα την αφαrιεση του graft, θα εγχυετε καποια αγνωστη για την ωρα, χημικη ενωση, η οποια θα προκαλει αναγγενηση νεου graft.

Ποια κλινικη στο ειπε αυτο?

βεκρη

και μαλιστα κατηγορηματικα
 

dimitris50423

Well-Known Member
stripar κ λοιποι

προσφατα μου ειπαν σε κλινική και μαλιστα κατηγορηματικα οτι από τα grafts που παιρνονται απο καποια δότρια , ενα μερος 30% στη δοτρια επαναφυτρώνει επειδη κατι μενει απο το graft και γιαυτο κανουμε ενα χρόνο μετα 2η μμ για να παρουμε και οτι ξανβγηκε.

ξερουμε αν ισχυει αυτο;



καλη επιτυχία στο φιλο , πραγματι ελειπε απο το φορουμ παρουσιαση απο erdogan

Αυτο ειναι τελειως ακυρο που σου ειπαν. Αν μεινει κατι απο το graft στη δοτρια οχι μονο δεν θα φυτρωσει ξανα στη δοτρια αλλα δεν θα φυτρωσει ουτε στη ληπτρια γιατι θα εχει τραυματιστει-τεμαχιστει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Ρε παιδια το ακουω και το ξανα ακουω αυτο.
Τι χαζομαρα,λες και θα ξερει ο erdogan εαν περνεις φινα η οχι.
Δηλαδη εαν παω και μου πει να περνω φινα ενω εγω πω ψεμματα και μπω για μεταμοσχευση τι θα γινει?
Ελεος πχχιααα!

Μπορει να πας απατος. Οταν επιλεγεις ενα γιατρο ακολουθεις τη στρατηγικη του αλλιως αλλαζεις δρομο. Αν δουλεψει αναμεσα σε μαμα μαλλια η πιο μεγαλες πυκνοτητες και του πεις ψεματα για φινα τι θα γινει;
 

Stripar

Established Member
stripar κ λοιποι

προσφατα μου ειπαν σε κλινική και μαλιστα κατηγορηματικα οτι από τα grafts που παιρνονται απο καποια δότρια , ενα μερος 30% στη δοτρια επαναφυτρώνει επειδη κατι μενει απο το graft και γιαυτο κανουμε ενα χρόνο μετα 2η μμ για να παρουμε και οτι ξανβγηκε.

ξερουμε αν ισχυει αυτο;
βεκρη

και μαλιστα κατηγορηματικα

Ντροπή!.
Είναι απαράδεκτοι στου Βεκρή με αυτά τα πυροτεχνήματα
εντυπωσιασμού που "ταίζουν" τους υποψήφιους πελάτες!

Κανονικά θα έπρεπε να πάει κάποιος απο εκεί ,
και να τους κάνει ρόμπα...

Όταν ένα μόσχευμα - όργανο , μεταμοσχεύεται , μεταμοσχεύεται το 100% του οργάνου αυτού με τις ιδιότητές του.

Ο μόνος τρόπος για να αναζωογονηθεί η δότρια ή το μόσχευμα , είναι με το "partial extraction" κοινώς Splitting,
Όπου εξάγεται ένα μέρος του μοσχεύματος
(και δέν ενδύκνειται σε όλα τα μοσχεύματα , θα πρέπει να έχει τις κατάλληλες προυποθέσεις)
π.χ υπάρχει ένα τετράτριχο και αφαιρούμε τις 2 τρίχες μόνο
και το υπόλοιπο μόσχευμα που μένει στην δότρια "τείνει" να αναγεννιέται εώς ένα ορισμένο βαθμό ,
π.χ το δίτριχο που έμεινε να γίνει τρίτριχο ,
και βέβαια "τείνει" γιατί δέν έχει αποδεικτή επισήμως ότι αυτό συμβαίνει πάντα και μέχρι ποιο βαθμό.

Οι μοναδικοί γιατροί που κατέχουν το άθλημα του partial extraction - Splitting αποδεδειγμένα και τεκμηριωμένα
είναι ο Erdogan , o Feriduni που ανέλαβε το Splitting του @konakihotel απο το Forum
και ο De Reys απο το Βέλγιο όπου έχω ερευνήσει επισταμένα.

Όλα τα άλλα είναι απλά μέρος της Ελληνική κουτοπονηριάς και αραχτής!.

Εδώ καλά καλά δέν ξέρουν να κάνουν εξαγωγή ,
μέχρι πρόσφατα έκαναν τα γνωστά παράθυρα στις δότριες,
χρησιμοποιούν motorized μέθοδο εξαγωγής και εργαλεία πομώνες,
η αναγέννηση της δότριας τους μάρανε...

Υ.Γ: Θεωρώ ανούσιο να επεκταθώ και να εξηγήσω για ποιους λόγους περιμένουμε
μέχρι τον 10-12 μήνα προτού προβούμε σε 2η επιπλέον μτχ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μπορει να πας απατος. Οταν επιλεγεις ενα γιατρο ακολουθεις τη στρατηγικη του αλλιως αλλαζεις δρομο. Αν δουλεψει αναμεσα σε μαμα μαλλια η πιο μεγαλες πυκνοτητες και του πεις ψεματα για φινα τι θα γινει;

Η λήψη φίνας για αποφυγή σοκλος είναι μια παλία αντίληψη η οποία πλέον έχει ξεπεραστεί. Το σοκλος προέρχεται σε μεγάλο ποσοστό από την κακή χρήση αναισθησίας και από τις ικανότητες του γιατρού. Στους κορυφαίες κλινικές πλέον το σοκλος είναι σχεδόν άγνωστη λέξη.

Το να πεις ψέματα για φίνα έχει πιο πολύ σχέση με την υλοποίηση ή όχι μιας σωστότερης μακροπρόθεσμης στρατηγικής.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Panos1982

Well-Known Member
Καταρχην Ευχαριστω τον @Stripar για την πολυ καλη ενημερωση που εκανε για εμενα μιας και δεν εχω τον χρονο αυτες τις ωρες να το κανω τοσο καλα οσο αυτος !!!
Iσως ξεκινησω ενα νημα δικο μου σημερα για να μη μπλεκεται με αυτο του αγγελου,
με τον stripar μιλαμε κ στο τηλ. και γνωριζει καλα την κατασταση μου οποτε και στο δικο μου νημα stripar σε περιπτωση που δεν απαντω γιατι δεν εχω loggarei εχεις το ελευθερο να δωσεις πληροφοριες κ απαντησεις που γνωριζεις για την κατασταση μου σε αλλα μελη...


@Panos1982

θα μας τρελάνεις!!! τι θα τα κάνεις 5000 grafts ρε σπάταλε τρελιάρη;

Μπορει να ειναι 4,5 μπορει 5 θα δουμε αλλα δεν ειμαι τοσο σπαταλος τα χρειαζεται η κεφαλα μου... :D

Υ.Γ) Dance, τον Κωσταντινο και τα ματια σου τρελε μου ;)
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Πάνο θα επιληφθώ προσωπικά για τον Κώστα γιατί ξέρω το άγχος του μην ανησυχείς. Ελπίζω να δικαιωθεί η εμπιστοσύνη που έδειξε στον γιατρό!! Όσο για σένα, πες μας το πλάνο του εν συντομία!!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial αυτο περι αναισθησιας και σοκλος θα ηθελα μολις βρεις χρονο να μας το εξηγησεις!!!!

Επιτέλους και μια σοβαρή ερώτηση. Ως γνωστόν η αναισθησία που δίνεται στις μμ είναι τοπική (συνήθως xylocaine, lydocaine ή κάτι παρεμφερές). Στα διαλυματα αυτά προστίθεται και epinephrine (adrenaline) η οποία έχει αγγειοσυσπαστική δράση έτσι ώστε να μειωθεί η αιμάτωση (για να μην ματώνει ο ασθενής κατά την επέμβαση), να αυξηθεί ο χρόνος επίδρασης της αναισθησίας αλλά και της μέγιστης δοσολογίας αναισθητικού αφού μειώνεται η απορρόφηση. Μια δόση xylocaine 2% έχει διάρκεια περίπου 120 λεπτά, με προσθήκη epinephrine μπορεί να αυξηθεί μέχρι και τα 400 λεπτά (εξαρτάται από την ποσότητα της). Η μείωση της αιμάτωσης όμως "στραγγαλίζει" την παροχή οξυγόνου στα τριχοθυλάκια και αν η δόση αυξηθεί είτε σε ποσότητα είτε σε χρόνική διάρκεια (όταν το team δεν είναι γρήγορο ή αδαείς νοσηλεύτριες παρέχουν αφειδώς αναισθησία για να μην ματώνει ο ασθενής) είτε και τα 2 μαζί μπορεί να οδηγήσει σε μαζικό σοκ λος της περιοχής ή μέρους αυτής λόγω ακριβώς της μικρής οξυγόνωσης για μεγάλο χρονικό διάστημα. Οι καλές κλινικές χορηγούν ελάχιστες δόσεις αδρεναλίνης και γενικά δεν χορηγούν αφειδώς αναισθησία (η οποία μετά από κάποιο βαθμό μπορεί να γίνει και τοξική αφού περνάει στο αίμα - σπάνια περίπτωση).

Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που είμαι κάθετα αντίθετως σε fast track "δώσε και μένα pen" εκπαίδευση νοσηλευτικού προσωπικού χωρίς σφαιρικές γνώσεις ιατρικής ή μακροχρόνια εμπειρία δίπλα σε γιατρό. Πολλές φορές όταν ένας ασθενής ματώνει αρκετά ή πονάει, το μη έμπειρο προσωπικό μπορεί να αντιδράσει με περισσότερη αναισθησία ή αδρεναλίνη για μείωση του αίματος χωρίς να υπολογίσει τις συνέπειες του σοκλος. Αυτός είναι και ο λόγος που σοκλος μπορεί να συμβεί χωρίς να αγγίξει την περιοχή χειρουργικό εργαλείο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και φυσικά να αναφέρω και τις περιπτώσεις νέκρωσης όταν γίνει επαναλαμβανόμενη ένεση στο ίδιο σημείο λόγω αγγειοσύσπασης κατι που επίσης είναι σύνηθες σε κλινικές "low cost" (συνήθως Τουρκία μεριά).

Necrosis-hair-transplant.jpg

Πάντως ο Erdo το θέμα αναισθησία το διαχειρίζεται άψογα αφού ως γνωστόν έχει μόνιμο αναισθησιολόγο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Flosk

Well-Known Member
Εγώ αυτήν την εικόνα με το ψημένο κεφάλι την έχω δει παλαιότερα σε αρκετά αποτελέσματα πολυδιαφημισμενων κλινικών. Δεν ειχα καταλάβει ότι συμβαίνει νέκρωση. Νόμιζα ότι ειναι κατι αλλο και μάλιστα ακίνδυνο.
 
Μπλουζα