Agelosk, dr. erdogan, m.fue w keep, 3200 grafts, 8/11/2017

tasos33

Well-Known Member
Γι αυτο δεν δωσαμε σημασια γιατι γλυτωσε, αν ηθελε να παει εκει θα γινοταν μαχη.:D:D:D

Τέλος να επισημάνω κάτι που δέν έδωσε κανείς σημασία:
Το ότι στο παρατσάκ γλύτωσε απο λάθοι που θα του κοστίζαν σοβαρά.
Φαντάζεται κανείς ποιά θα ήταν η τύχη του στα χέρια του γνωστού γιατρού του κολωνακίου ή
στα χέρια των γιατρών της B.K που κατά τα άλλα χρεώνουν και 3,0 euro/graft?

AΝ εχει 6500 ειναι πολυ θετικο, ειδα ομως τα πλαινα αραια αλλα και την πισω ζωνη πιο πυκνη μεν περιορισμενη σε εκταση δε.

Τάσο την δότριά του την υπολογίζω γύρω στα 6500g.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LostUser

Active Member
Καλή επιτυχία!! Να μας δώσεις όσο πιο πολύ υλικό μπορείς αφότου κάνεις την επέμβαση. Παρακολουθώ αρκετά τον Erdogan και ελπίζω κάποια στιγμή να κάνω και εγώ :)
 

Stripar

Established Member
AΝ εχει 6500 ειναι πολυ θετικο, ειδα ομως τα πλαινα αραια αλλα και την πισω ζωνη πιο πυκνη μεν περιορισμενη σε εκταση δε.

Ο Άγγελος έχει στα θετικά του :
-Στενό κρανύο
-Ψηλές γέφυρες
-Σωστό χρωμα τρίχας - δέρματος
-Σωστή ηλικία
-Παρθένος σε μτχ
-Ωριμη προσέγγιση

Στα αρνητικά του , αυτά που ανέφερες
που τα έχω δεί και εγώ απο την πρώτη στιγμή.

Σημασία βέβαια έχει να προσπαθούμε στην ζωή και στις μτχ , το όποιο μεινονέκτημα να το γυρνάμε σε πλεονέκτημα.
Γι αυτό και τα πλαινά του παρόλο που είναι αραιά , θα το γυρίσουμε προς υπέρ του και έτσι δέν θα χρειαστεί να δουλευτούν
μεγάλες πυκνότητες σε hairline & κροτάφους προκειμένου να δέσουν με τα πλαινά ,
οπότε θα ισοροπήσει το ολο θέμα και η περιορισμένη σε έκταση δότρια θα κάνει την δουλειά της.

Πλήρεις βέβαια λεπτομέρειες θα έχουμε στο Consultation πρίν την μτχ.
Δέν είναι εύκολη περίπτωση ο Αγγελος , αλλά στα χέρια τoυ Koray δέν τον φοβάμαι,
θα είμαι και εγώ εκεί οπότε θα κρατάω τα "χαλινάρια"...
 

naruto

Well-Known Member
@Stripar
Μπραβο ρε φιλε που βοηθας τα νεα μελη με τις γνωσεις σου μιας και εχεις εντρυφησει οσο λιγοι στο θεμα.
Ειχες αποστασιοποιηθει θυμαμαι ενα διαστημα απο το φορουμ αλλα τελευταια εχεις επανελθει δυναμικα.
Τωρα ο φιλος Αγγελος αν εχει 6500-7000 δοτρια και με αυτα τα χαρακτηριστικα τριχας ειναι ανετος για πολυ καλο αποτελεσμα.Αν του δωσει κ επανεκφυση η φινα θα σουπερ.

Ασχετο,καποια στιγμη πρεπει να αναλαβεις και μενα.1 χρονο με φινα-μινοξ εχει φρεναρει η ΑΑ και εχω και μια μικρη βελτιωση αλλα οχι σε βαθμο να ειμαι ικανοποιημενος .Λιγο χειροτετα απο τον Μαριο στους κροταφους ειμαι.Σκεφτομαι για μεταμοσχευση μιας και μπαινουμε 28 πλεον...
 

Stripar

Established Member
@Stripar
Ειχες αποστασιοποιηθει θυμαμαι ενα διαστημα απο το φορουμ αλλα τελευταια εχεις επανελθει δυναμικα.
Δέν ξέρω πώς φαίνονταν , αλλά πίστεψέ είχε να κάνει με το Work load.
Υπήρχαν διαστήματα τα προηγούμενα χρόνια που δούλευα 12-14 ώρες την ημέρα , έλειπα και εξωτερικό
οπότε όχι χρόνος στο πληκτρολόγιο δέν υπήρχε , αλλά ούτε να μπώ και να διαβάσω.
Πλέον τα πράγματα είναι πιό Cool , συνεπώς βοηθάω όσο μπορώ...

@Stripar
Τωρα ο φιλος Αγγελος αν εχει 6500-7000 δοτρια και με αυτα τα χαρακτηριστικα τριχας ειναι ανετος για πολυ καλο αποτελεσμα.Αν του δωσει κ επανεκφυση η φινα θα σουπερ.
Όντως άν έχει πάνω απο 6500g θα είναι πολύ άνετος , αλλά ακόμα και 55ο0-6000 να έχει είναι διαχειρίσιμο.
Ο Αγγελος έχει επιπλέον πολύ ωραία τρίχα σώματος , ίσια χωρίς σπασίματα και άν δεί στο μέλλον τα σκούρα,
μπορεί να την βάλει και αυτήν στο παιχνίδι.
Κάτι βέβαια που είναι πολύ μακρινό και υποθετικό.

Το σίγουρο είναι ότι όταν ο Erdo του κουρέψει 2-3 τετραγωνικά εκατοστά , του μετρήσει την πυκνότητα στα σημεία εκείνα ,
υπολογίσει το Μ.Ο , εμβαδομετρήσει την Safe Zone και δεί και το Caliber της τρίχας
(που παίζει και αυτό τη σημασία του στην γενική πυκνότητα και κάλυψη),
θα ξέρουμε άν θα μείνουμε στο αρχικό πλάνο ή θα πρέπει να το αναπροσαρμόσουμε σύμφωνα με τα δεδομένα.

@Stripar
Ασχετο,καποια στιγμη πρεπει να αναλαβεις και μενα.1 χρονο με φινα-μινοξ εχει φρεναρει η ΑΑ και εχω και μια μικρη βελτιωση αλλα οχι σε βαθμο να ειμαι ικανοποιημενος .Λιγο χειροτετα απο τον Μαριο στους κροταφους ειμαι.Σκεφτομαι για μεταμοσχευση μιας και μπαινουμε 28 πλεον...
Δέν ξέρω άν θές να μπείς στο κόπο να ανοίξεις ένα νήμα , άν δέν θές στείλε μου ένα link με κάποιες φωτο σου απο ένα File Hosting
Πάντως δώσε ακόμα λίγο χρόνο στην θεραπεία σου , πολλές φορες η fina θέλει 12+ μήνες για να δείξει όλες τις προοπτικές.
Αν και λίγο ανοικτοί κροτάφοι δέν είναι κάτι τραγικό , ίσα-ίσα είναι και αρρενωπό.

Ξέρω ότι στην ηλικία που είσαι και εσύ και ο Μάριος θέλετε να είστε "τούμπανο",
όμως σημασία έχει και τι προδιάθεση έχει ο καθένας.

Αν ο Μάριος που είναι τώρα NW1 καθαρό αλλά προορίζεται για NW6 ,
κλείσει τους ελάχιστα ανοικτούς κροτάφους του στα 28+
είναι κάτι που θα τον δεσμεύει εφ όρου ζωής ,
και τα ¨κουκιά" στο μέλλον δέν θα βγαίνουνε για να καλύψει όλη αυτήν την λήπτρια περιοχή.

Ναι μέν πέρνεις , πέρνει Fina , αλλά και η Fina "φρενάρει" την τριχόπτωση δέν την σταματάει,
συνεπώς μία απώλεια μαλλιών θα υπάρχει στην διάρκεια των ετών , είτε έτσι ή αλλιώς.

Συνεπώς αυτοσυγκράτηση...
 

geeorgee

Active Member
χαχα ρε φιλε αστα να πανε,δηλαδη δε μπορω να καταλαβω πως καποιος που διαβαζει το forum μπορει να παει στη dhi πλεον.οι ευαισθησιες με τη φιναστεριδη τους μαραναν που βεβαια αν καποιος δεν εχει δοτρια που μπορει να υποστηριξει μεταμοσχευση χωρις φινα,οχι μονο δε θα τον αποτρεψουν να κανει αλλα θα τον αναλαβουν μετα χαρας,θα του κανουν και μερικα prp και αστον μετα απο χρονια να βαραει το κεφαλι του.

@agelosk καλη επιτυχια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Ε συγνωμη παιδια αλλα αν κτλ καλα μιλαμε για 2,5€ το γκραφτ επι 3.200 =8.000€....οκ με τοσα χρηματα επιβάλλεται να γινουν παπάδες...το 2€ η τρίχα στην dhi δεν ξερω κατα ποσο ισχυει σαν κανόνας γιατι στην περιπτωση μου ας πουμε 4.000 μου πηραν 3.000€. Οποτε ουτε € η τρίχα δεν βγαινει . Απλα καλο ειναι να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους κ να μην υπερβάλουμε γιατι υπαρχουν κ νεοι που μπαινουν κ διαβαζουν σαν κ εμενα κ μπορει να εχουν περιορισμένο μπατζετ αλλα να θελουν απεγνωσμένα να κανουν μμ.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Ε συγνωμη παιδια αλλα αν κτλ καλα μιλαμε για 2,5€ το γκραφτ επι 3.200 =8.000€....οκ με τοσα χρηματα επιβάλλεται να γινουν παπάδες...το 2€ η τρίχα στην dhi δεν ξερω κατα ποσο ισχυει σαν κανόνας γιατι στην περιπτωση μου ας πουμε 4.000 μου πηραν 3.000€. Οποτε ουτε € η τρίχα δεν βγαινει . Απλα καλο ειναι να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους κ να μην υπερβάλουμε γιατι υπαρχουν κ νεοι που μπαινουν κ διαβαζουν σαν κ εμενα κ μπορει να εχουν περιορισμένο μπατζετ αλλα να θελουν απεγνωσμένα να κανουν μμ.

Κατ εμε φιλε γιωργο καλο ειναι να αναμενεις τα ολοκληρωμενα αποτελεσματα της δικης σου περιπτωσης πριν βιαστεις να δικαιολογησεις τη dhi. Το οτι κατι ειναι πιο φθηνο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν παλι καποια στανταρς. Εβαλες 4000 τριχες με 3κ€. Δεν θυμαμαι ποσα gts αλλ εκτιμω 1800 αρα πληρωσες 2,2€ περιπου το graft (και αποτελεις μαλιστα απο τς φθηνες περιπτωσεις). Η οικονομικη διαφορα με τον ερντογαν ειναι στα 15% χοντρικα. Δεν ειναι δηλαδη καμια σοβαρη, οποτε και στη δικη σου περιπτωση αν θες να λες οτι εδωσες καλα τα λεφτα σου θα πρεπει να περιμενεις αποτελεσματα ΛΙΓΟ χειροτερα απο αυτα του αγγελου. Δεν προδικαζω κατι απλα σου εξηγω τι λενε τα νουμερα. Συν του οτι κανονικα οι μικρες διαφορες βελτιωσης δεν χρεωνονται αναλογικα. Δλδ κατι που ειναι 10% καλυτερο μπορει να χρεωθει 30-40% παραπανω διοτι εκει πληρωνεις premium την καλυτερη ποιοτητα, δεν αγοραζεις πατατες. Αν λοιπον η διαφορα στα λεφτα της μτχ σου ειν ~15% μιλαμε για αντιστοιχα αποτελεσματα. Μεχρι να τα δεις ομως κρατα μικρο καλαθι στο ποσο στηριζεις τις ελληνικες κλινικες αν κ φυσικα ευχομαι να εχεις δικιο!
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Δεν υποστηρίζω καταρχην καμια dhi και τους εχω κ χεσμενους αν θες να ξερεις. Και κατα δευτερον δεν μιλαω για τα αποτελέσματα παρα μονο για το οικονομικο. Στα 2.000 γκραφτ μου πηραν 3.000€ και στα 3.200 ο ερντογαν 8.000€ κ ασε τα γυρω γυρω έξοδα ...δεν ξερω πως εβγαλες το 15% διαφορα στην τιμη γιατι εγω το βγαζω γυρω στα 50%. Οπως κ να χει επιβάλλεται να χει σουπερ αποτελέσματα απλα πριν υπερ βάλλεται για κάτι καλο θα ηταν να σκέφτεστε και αυτους που δεν Εχουν τα τοσα χρηματα για τετοιο άνοιγμα.αυτο λεω κ τπτ παραπανω.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Εγω θελω να ρωτησω αν τ grafta χρεωνονται με την εξαγωγη η με την τοποθετηση. Γιατι αν κανει splitting και στο χρεωνει σαν διπλό graft αυτο ειναι λιγο υπουλο (αν δεν σου αναφερει οτι τοσα τριχοθυλακια βγηκαν τοσα διαχωριστηκαν και τοσα τοποθετηθηκαν.) Αν βεβαια σ χρεωνει ποσα σου βγαζει και μετα σε αυτα κανει splitting για να αυξησει την καλυπτικη τους ικανοτητα τοτε αυτο δινει ακομα μεγαλυτερο value for money.
 

tasos33

Well-Known Member
ωραια ερωτηση, @Stripar γνωριζεις?


Εγω θελω να ρωτησω αν τ grafta χρεωνονται με την εξαγωγη η με την τοποθετηση. Γιατι αν κανει splitting και στο χρεωνει σαν διπλό graft αυτο ειναι λιγο υπουλο (αν δεν σου αναφερει οτι τοσα τριχοθυλακια βγηκαν τοσα διαχωριστηκαν και τοσα τοποθετηθηκαν.) Αν βεβαια σ χρεωνει ποσα σου βγαζει και μετα σε αυτα κανει splitting για να αυξησει την καλυπτικη τους ικανοτητα τοτε αυτο δινει ακομα μεγαλυτερο value for money.
 

Stripar

Established Member
Ε συγνωμη παιδια αλλα αν κτλ καλα μιλαμε για 2,5€ το γκραφτ επι 3.200 =8.000€....οκ με τοσα χρηματα επιβάλλεται να γινουν παπάδες...το 2€ η τρίχα στην dhi δεν ξερω κατα ποσο ισχυει σαν κανόνας γιατι στην περιπτωση μου ας πουμε 4.000 μου πηραν 3.000€. Οποτε ουτε € η τρίχα δεν βγαινει . Απλα καλο ειναι να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους κ να μην υπερβάλουμε γιατι υπαρχουν κ νεοι που μπαινουν κ διαβαζουν σαν κ εμενα κ μπορει να εχουν περιορισμένο μπατζετ αλλα να θελουν απεγνωσμένα να κανουν μμ.

Συμφωνώ μαζί σου ότι θα πρέπει να λέμε τα πράγματα παντελονάτα και όπως έχουν!.
Γι αυτό δέν μπορώ να καταλάβω το μήνυμά σου σε ποιόν προσπάθεί να ρίξει στάχτη στα μάτια...

Είμαστε σε θέση να ξέρουμε ακριβώς τί χρεώνει η κάθε κλινική κατά καιρους και σε ποιόν,
και πάνω απο όλα και τι υπηρεσίες προσφέρει, συνεπώς το σχόλιό σου είναι αφελές και άτοπο.

Συγκεκριμένα εσύ:
  • το 2010 έκανες μία μτχ στην DHI όπου σου χάρισε και μία ωραιότητη τομή - ουλή στην δότριά σου και ένα φτωχό αποτέλεσμα
  • το 2017 , πρόσφατα πήγες και έκανες ακόμα μία,
  • έκανες ένα MPG ενώ
  • προγραμματίζεις του χρόνου άλλη μία στην ίδια κλινική.
Δηλ. πιστό και τακτικό πελατάκι.

Η επίσημη τιμή της DHI είναι 1,10 euro / τρίχα
Η τιμή που κάνανε στο πιστό πελατάκι τους ήταν 3000 euro για 3840 τριχες δηλ. έκπτωση 20%
απο τον επίσημο τιμοκατάλογό τους με χρέωση την τρίχα.

Σε βάλανε όμως σε μία ταλαιπωρία να πηγαίνεις 2 ημέρες για την τοποθέτηση των μοσχευμάτων:
  1. την πρώτη ημέρα τοποθετήτηθηκε το 80% των τριχών απο ένα γιατρό Α
  2. και τη δεύτερη ημέρα το 20% των τριχών απο ένα γιατρό Β που έκανε την πρακτική του εκε γιατί ο γιατρός ο Α έφευγε για Ρουμανία και δέν μπορούσε να συνχίσει την μτχ !!!
Και όλη αυτή η ταλαιπωρία για μία έκπτωση 20% , άλλος στην θέση του θα τα είχε κάνει μαντάρα.

Τέλος ακόμα και έκπτωση που σου κάνανε είναι υποκειμενική γιατί χρεώνουν με την τρίχα και όχι με το Graft
και όλες οι κλινιές στοχεύουν σε ένα μεγάλο λόγο εξαγωγής που σημαίνει ότι πλήρωσε ςτο Graft απο 1,50 εώς 1.90 euro ,
και λέω εώς γιατί πλήρη αριθμό graft δέν ξέρουμε με όλο αυτόν τον αχταρμά και την προχειρότητα.

Ενώ η όποια έκπτωση σου έγινε, έγινε λόγο της άνοχής σου , της πίστης σου στην εταιρεία (παρόλα τα ευτράπελα)
και τις πολλαπλές μτχ και υπηρεσίες που έχεις κάνει εκεί κατά καιρούς και θα κάνεις.

Δέν ισχύει η ίδια πολιτική για τους νέους πελάτες ,
όπου πληρώνουν βάση του επίσημου τιμοκατόλου τους 1.10euro / τριχα ή απο 2.2 - 2.75 euro / graft
οπότε ακυρώνει την όλη τοποθέτηση σου.

Και λέω απο 2.2-2,75euro / graft γιατί
όλες οι κλινικές στοχεύουν σε ένα μεγάλο λόγο εξαγωγής (όπως είπα)και ειδικά η DHI που χρεώνει με τρίχες!.

Που σημαίνει:
βγάζουνε όσα γίνεται λιγότερα graft , αλλά επιδιώκουν να είναι πολύτριχα προκειμένου,
να χρεώσουν όσα γίνεται παραπάνω με την λιγότερη ταλαιπωρία - χρόνο.

Αυτό συμβαίνει μόνο στις περιπτώσεις που χρεώνoyn με την τρίχα (DHI).

Και για να το κάνω ποιο κατανοητό άν ο μέσος λόγος graft / τριχών είναι απο 2,2 έως 2,5

O Aggelos στον Erdogan θα βάλει 3200g x 2,5e = 8.000euro | 3200g x 2.2h = 7040 τρίχες (με λόγο 2.2)
3200g x 2,5e = 8.000euro | 3200g x 2.5h = 8000 τρίχες (με λόγο 2.5)

Στην DHI θα πλήρωνε: 7040 τρίχες (με λόγο 2.2) x 1.10 euro / τρίχα = 7.744 euro
8000 τρίχες (με λόγο 2.5) x 1.10 euro / τρίχα = 8.800 euro !!!

Συμπέρασμα : Με το λιγότερο δυνατό λόγο (2.2) o Erdogan βγαίνει το ίδιοπερίπου κόστος χρέωσης με την DHI
Με το σύνηθες επιδιωκούμενο λόγο (2.5) o Erdogan βγαίνει πολύ ποιο οικονομικός απο της DHI (πέρνει και ρέστα)

Ενώ οι υπηρεσίες,παροχές και αποτελέσματα της ASMED είναι χαοτικές σε σύγκριση αυτών της DHI !!!

Οπότε Γιώργο:
υπαρχουν κ νεοι που μπαινουν κ διαβαζουν σαν κ εμενα κ μπορει να εχουν περιορισμένο μπατζετ αλλα να θελουν απεγνωσμένα να κανουν μμ.
Οι νέοι που μπαίνουν και διαβάζουν και έχουν περιορισμένο budget αλλά "σώας τας φρένα τους" και σωστή λογική,
είναι πολύ ευκολο να αποφασίσουν τί είναι οικονομικά και ποιοτικά ανώτερο !!!.
 
Μπλουζα