Agelosk, dr. erdogan, m.fue w keep, 3200 grafts, 8/11/2017

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ειναι ελαφρως μικρότερο το νούμερο.

Ποντάρει στο contrast ,
στο ότι η γέφυρες
κλείνουν προς τα μέσα ,
και ότι δεν χρειάζονται πάνω από:

45g η 45 h (1 h) / cm2 στην hairline
30g η 60 τρίχες (2 h) / cm2 πιο μέσα ,
20g η 60 τρίχες (3 h) / cm2 Middle A
15 g η 60 τρίχες (4 h) / cm2 Middle B

(Δέσιμο με αραιωμενες πτέρυγες)

Εξοικονόμηση δηλ. «πόρων» - grafts από όπου ειναι εφικτό,
για την καλύτερη δυνατόν κάλυψη.

Άσχετα που οι τελικές πυκνότητες ήταν μεγαλυτερες...

Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον να το δούμε. Πάντως 45-60 τρίχες είναι πολύ λίγες για να δώσουν ένα καλό αποτέλεσμα. Εκτιμώ ότι γύρω στις 80-90 είναι το σωστό νούμερο για να συμβαδίζει και με τα πλαινά που από 100 πρέπει να έπεσαν γύρω στο 90 μετά την μμ. Εκεί που κάνει μπαμ ότι κάποιος έχει κάνει μμ είναι όταν τα πλαινά είναι πιο πυκνά από τα πάνω. Το σύνηθες είναι τα πάνω να είναι πιο πυκνά (ή το ίδιο) με τα πλαινά, οπότε για να πετύχεις φυσικό αποτέλεσμα πρέπει να το λάβεις υπόψη σου.

Συνολικά νομίζω ότι έπρεπε να είχε βάλει γύρω στα ~4000g, αλλα συμφωνώ ως προς την προσέγγιση αφού έτσι και αλλιώς μια δεύτερη μμ λόγω crown είναι μέσα στο πλάνο οπότε εκεί μπορεί να γίνει και μια πύκνωση αν χρειαστεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

PROF

Active Member
Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα η περίπτωση του φίλτατου Άγγελου, στον οποίο και εύχομαι καλή επιτυχία στο εγχείρημά του! Επίσης μπράβο στο Stripar για την αναλυτικότατη παρουσίαση όλης της διαδικασίας!

Παρεπιπτόντως Stripar το πολυπληθέστερο consultation team ήταν μακράν της HLC (Hairline Clinic) στο πρώτο χειρουργείο μου, όπου ακολουθούσαν την κάτωθι διαδικασία. Κάθε μέρα στις 08:00 πριν ξεκινήσουν τα χειρουργεία (ακόμη και αυτά που συνεχίζονταν από την προηγούμενη μέρα) γινόταν τα consultation των νέων ασθενών που ήταν κατά μέσο όρο 2 έως 3 (διότι από τα 5 χειρουργεία τα 2 έως 3 ήταν συνεχιζόμενα που είχαν κάνει το consultation τις προηγούμενες ημέρες).

Έμπαινε λοιπόν ο ασθενής στην αίθουσα όπου ήταν όλοι οι χειρουργοί (5), o team leader τους που ήταν ο Ozgur Oztan, όλες οι νοσοκόμες καμιά (15) και μία ειδική γραφίστρια που έκανε τη σχεδίαση της Hairline και τις εμβαδομετρήσεις. Εκεί γινόταν εξονυχιστικός έλεγχος της κατάστασης των μαλλιών σου, υπολογισμοί για όλο το master plan (λαμβάνοντας υπόψη όλες τις επεμβάσεις που θα πρέπει να κάνεις), σβήναν - ξανασχεδιάζαν, κατέθεταν όλοι οι γιατροί τις απόψεις τους (όπως βεβαίως και εσύ) σου εξηγούσαν όλα τα εναλλακτικά σενάρια και έκαναν άπειρες αλλαγές μέχρι να καταλήξουν στη βέλτιστη επιλογή τόσο σχεδιαστικά - αισθητικά όσο και αριθμητικά για να μπορούν να βγουν και οι αριθμοί.

Εκεί έβλεπες λοιπόν ότι σε κάποιες κλινικές μπορεί να πληρώνεις κάτι παραπάνω (ίσως και όχι), αλλά και η παροχή των υπηρεσιών που παίρνεις είναι ανάλογη!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
PROF, δεν ξεκινάς την παρουσίαση της μμ σου να μας τα πεις και αναλυτικά γιατί έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Αν δε και το αποτελεσμά σου είναι καλό θα είναι μια χρήσιμη εναλλακτική.
 

PROF

Active Member
Όσον αφορά την προσέγγιση του Άγγελου από τον Koray, πραγματικά είναι από τις ελάχιστες φορές που τον βλέπω να παίζει τόσο αμυντικά, αλλά βέβαια είναι και από τα ελάχιστα περιστατικά του, που απαιτούν πραγματικά πολλά μοσχεύματα για μια αξιοπρεπή κάλυψη (και που ο Άγγελος δυσκολεύεται να τα έχει). Πιθανολογώ ότι έχει παίξει με μια κατανομή τα πρώτα 20cm2 (κυρίως Hairline) με πυκνότητα 45gr/cm2, τα υπόλοιπα 20cm2 με πυκνότητα 40gr/cm2 και τα τελευταία 50cm2 με πυκνότητα 30gr/cm2, απλά αυξάνοντας το λόγο hair/graft, όσο πάει προς τα πίσω. Φαντάζομαι ότι πιθανώς στο μυαλό του Koray να είναι στη δεύτερη επέμβαση και εφόσον ο Άγγελος κάνει χρήση φίνας που θα του μπουστάρει λίγο το crown, με τα μοσχεύματα που τυχόν περισσέψουν να κάνει και ένα touch up στα ήδη τοποθετημένα.

Σε κάθε περίπτωση πάντως η επιλογή ήταν άριστη και είμαι πραγματικά περίεργος να δω την εξέλιξη αυτού του περιστατικού.

Άγγελε καλή επιτυχία!
 

ItsAllGone

Active Member
Ευχαριστουμε Stripar συνεχεισε ετσι.Πριν προχωρησουμε στις αναισθησιες κτλ,εχω μια απορια.Οταν λεμε shave πριν την μεταμοσχευση μαλλον ενοειτε buzz cut; Μηπως αν εισαι φουλ ξυρισμενος υπαρχει καποια δυσκολια στη μετρηση και στην μεταμοσχευση.Ποιο ειναι το ειδανικο μηκος μαλλιου για μετρηση και ποιο για μεταμοσχευση;
 

aeratos28

Just aeratos
Ρε prof καλή η θεωρία το είπαμε..οκ..το πιο πάνω μνμ του cvial το είδες η κάνεις πως δεν το βλέπεις??σου το έχουν πει και άλλες φορές πάνω από 20-30 μέλη..έχεις σκοπό να κάνεις παρουσίαση ναι ή όχι?εσύ είσαι περίεργος να δεις την εξέλιξη του aggelou..και θα την δεις σίγουρα.εμεις θα δούμε όλο αυτόν τον επαγγελματισμό και τις φοβερές ικανότητες του γιατρού σου του kaan,ναι η όχι??
 

Stripar

Established Member
Ευχαριστουμε Stripar συνεχεισε ετσι.Πριν προχωρησουμε στις αναισθησιες κτλ,εχω μια απορια.Οταν λεμε shave πριν την μεταμοσχευση μαλλον ενοειτε buzz cut; Μηπως αν εισαι φουλ ξυρισμενος υπαρχει καποια δυσκολια στη μετρηση και στην μεταμοσχευση.Ποιο ειναι το ειδανικο μηκος μαλλιου για μετρηση και ποιο για μεταμοσχευση;
Όταν λέμε “shave” δεν εννοούμε με αφρό ξυρίσματος και ξυράφι.

Εννοούμε το πιο κοντοκουρεμένο που γίνεται με μηχανή ξυρίσματος χωρίς σκάλες κ.τ.λ

Αυτό το κούρεμα ειναι το ιδανικό για μτχ και μετρήσεις
 

ItsAllGone

Active Member
Ναι αλλα για παραδειγμα,εγω που ξυριζω το κεφαλι μου και θελω να αποφυγω το κουρεμα στην κλινικη,θα επρεπε λογικα να αποφυγω το ξυραφι την ημερα πριν την μεταμοσχευση αλλα να μην τα εχω και πολυ μεγαλα και αναγκαστουν να μου τα παρουν με τη μηχανη στην κλινικη.Αρα πρεπει ξυρισμα 2-7 μερες πριν την ημερα της μεταμοσχευσης για οσους τα ξυριζουν.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το μαλλί πρέπει να έχει επαρκές μήκος για να μπορεί να γίνει σωστός σχεδιασμός.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ItsAllGone

Active Member
Το μαλλί πρέπει να έχει επαρκές μήκος για να μπορεί να γίνει σωστός σχεδιασμός.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Αρα λαθος τα ειπα,δεν αποφευγεται το κουρεμα στην κλινικη;Ετσι οπως τα λες CVIAL πρεπει να εχεις μηκος 1 εκατοστο τουλαχιστον;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
2-3 βδομαδες πριν την μτχ , δεν πρέπει να κουρευτείς έτσι ώστε να μπορεί να γίνει ο σχεδιασμός που χρειάζεσαι όπως λέει και ο cvial

Έχοντας μαλλί κρίνει ο γιατρος το τρέχων πρόβλημά σου και επιλέγει μαζί με τον ασθενή που πρέπει να επικεντρωθεί και μαρκάρει τις περιοχές.

Αυτά μέχρι τον σχεδιασμό και το μαρκάρισμα.

Από εκεί και μετά έχει κούρεμα για τα υπόλοιπα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
Ναι αλλα για παραδειγμα,εγω που ξυριζω το κεφαλι μου και θελω να αποφυγω το κουρεμα στην κλινικη,θα επρεπε λογικα να αποφυγω το ξυραφι την ημερα πριν την μεταμοσχευση αλλα να μην τα εχω και πολυ μεγαλα και αναγκαστουν να μου τα παρουν με τη μηχανη στην κλινικη.Αρα πρεπει ξυρισμα 2-7 μερες πριν την ημερα της μεταμοσχευσης για οσους τα ξυριζουν.

Απο την μία ξυρίζεις το κεφάλι σου και απο την άλλη θέλεις να αποφύγεις το κούρεμα στην κλινική?
Ποιό το νόημα?

Σε περίπτωση που δέν γνωρίζεις:
- Aποφεύγεται το κούρεμα της δότριας για ένα μήνα μετά την μτχ
- Το κούρεμα της λήπτριας για 1-2 μήνες
- Και το ξύρισμα της λήπτριας για αρκετούς μήνες παραπάνω...
 

PROF

Active Member
Ρε αεράτε δεν παίζεις καλύτερα κανένα λόττο, μίλησες για θεωρία και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μέσα έπεσες και πόση λόξα έχω με αυτή έχοντας τρία μεταπτυχιακά και ένα διδακτορικό. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι τα τελευταία 14 χρόνια είμαι κυρίως στο επιχειρείν και έχω αφήσει λίγο τη θεωρία στην άκρη (βέβαια τα κουσούρια ποτέ δε φεύγουν), αλλά για να μην πλατειάζουμε κιόλας, πάμε επί του πρακτέου:

1) Το 90% (μην πω και παραπάνω) που παρακολουθεί το φόρουμ, είτε έχουν κάνει μεταμόσχευση και δεν την έχουν παρουσιάσει είτε (και μάλιστα στη συντριπτική πλειονότητα) δεν έχουν κάνει μεταμόσχευση (όπως εσύ) και παρόλα αυτά κανείς δεν τους απαγόρευσε να έχουν άποψη και "θεωρία".

2) Όσον αφορά τη βοήθεια που πρέπει να υπάρξει στα παιδιά του φόρουμ, αυτό μάλιστα είναι σεβαστό και στα πλαίσια αυτά έχω κάνει και κάποιες τοποθετήσεις που αν κάποιος ψάχνεται, μπορεί να δει και καμιά άλλη πόρτα στο λαβύρινθο της ΑΑ.

3) Επίσης, προσωπική μου άποψη είναι ότι στο δικό μας φόρουμ δεν έχει τόση σημασία η παρουσίαση με οπτικό υλικό (όχι ότι είναι κακό βέβαια, το αντίθετο) από κλινικές εξωτερικού, αλλά περισσότερο σημασία έχει η ενημέρωση για την ύπαρξη άλλων γιατρών και η κατάθεση εμπειριών όσον αφορά διαδικασίες, πρωτόκολλα, μεθόδους, οργάνωση, τιμές, κλπ. ώστε να υπάρξει η γνώση της διαφοράς των παροχών της κάθε κλινικής στον υποψήφιο ασθενή. Η παρουσίαση ειδικά από ξένους γιατρούς κατ΄ εμέ δεν έχει τόση σημασία γιατί αφενός μιλάμε για μία άντε δύο παρουσιάσεις της κάθε κλινικής, συνεπώς για σχεδόν μηδενικό στατιστικό δείγμα και άρα με ελάχιστη αξία, και αφετέρου διότι είναι πολύ εύκολη η εύρεση των επιθυμητών παρουσιάσεων στα διεθνή φόρουμ. Για παράδειγμα μόνο στο belli capelli ο Koray έχει 185 παρουσιάσεις από ασθενείς και 171 παρουσιάσεις από την ίδια την κλινική. Επίσης η HLC έχει 32 παρουσιάσεις από ασθενείς και 52 παρουσιάσεις από την ίδια την κλινική, αν δε γκουγκλάρεις HLC FUE θα βρεις πάρα πολλά βίντεο παρουσιάσεων.

4) Έπειτα το θέμα παρουσίαση αφορά και προσωπικά δεδομένα που πιθανώς κάποιος να μη θέλει να εκθέσει, γεγονός που πρέπει να γίνεται σεβαστό είτε μας αρέσει είτε όχι. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι αποκλείω να κάνω τη δική μου παρουσίαση.

5) Τέλος όσον αφορά τον Kaan, εγώ ποτέ δεν είπα ότι είναι ο καλύτερος γιατρός και ότι σαν αυτόν δεν υπάρχει άλλος, αυτό που είπα όμως είναι ότι εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από όλο το πακέτο που πήρα από τον εν λόγω γιατρό (πρωτόκολλο, αντιμετώπιση, πλάνο, προσοχή, μέθοδο, διαδικασίες, κλπ.). Για να το πω και λίγο μπασκετικά θεωρώ ότι μετά από πολύ προπόνηση (βλέπε θεωρία) μπήκα στον αγώνα, έκανα στο σωστό timing τη σωστή κίνηση, ξεμαρκαριστικά και έριξα το σουτ ελεύθερος αλλά από σχετικά μακρινή απόσταση (βλέπε NW6) και αυτή τη στιγμή η μπάλα βρίσκεται ακόμη στον αέρα με κατεύθυνση το καλάθι. Τώρα για το αν θα μπει το καλάθι μόνο ο Θεός το ξέρει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
PROF, για να μην υπάρχουν "σκιές", κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει παρουσίαση της μμ του (ξέρω πάρα πολλούς "επώνυμους" στο φόρουμ που έχουν κάνει και δεν το έχουν πει καν). Ασχέτως αν κάποιος παρουσιάζει ή όχι, μπορεί να γράψει και να πει ότι θέλει, δεν υπάρχει καμμία λογοκρισία ούτε προυποθέσεις. Στο σημείο που θα διαφωνήσω μαζί σου είναι στο ότι δεν προσφέρει κάτι η παρουσίαση με οπτικό υλικό. Ξέροντας πολύ καλά το πόσο κατευθυνόμενα είναι τα ξένα φόρουμ (από πρώτο χέρι) θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντική μια ολοκληρωμένη παρουσίαση (με οπτικό υλικό) από κάποιον σαν και εσένα γιατί, ναι μεν, στατιστικά δεν λέει και πολλά αλλά είναι εξαιρετικά σημαντική σε σχέση με την αξιοπιστία που προσφέρει. Εξάλλου μην παραγνωρίζεις και το γεγονός ότι αρκετά μέλη δεν τα πάνε και καλά με τις ξένες γλώσσες.
 

aeratos28

Just aeratos
Εσύ prof δεν έχεις απλά γνώμη,υπεραναλυση της επαγγελματικοτητας του kaan μας κάνεις και τον παρουσιάζεις σαν τοπ γιατρό..μας λες για την κλινική του ότι κάνει ακριβώς οτι και ο ερντογαν και δικαίως ζητάει τα λεφτά που ζητάει..έχεις κάνει επεμβάσεις νομίζω πάνω από 6000grafts σε αυτόν ,μας τον παρουσιάζεις σαν κατι σπουδαίο και τουλάχιστον 20-30 μέλη σου έχουν ζητήσει αν θες να κάνεις μια παρουσίαση..αν δεν θες να κάνεις παρουσίαση σεβαστο είναι..αλλά πες το..δεν θέλω να κάνω..δεν θα σου πει κανείς τπτ..αλλιώς το να τον παρουσιάζεις σαν θεό και ότι είναι στο ίδιο level με μεγάλα ονόματα τύπου Ερντογάν Λορένθο κτλ και να μην το αποδεικνυεις όταν σου το ζητάνε δεν νομίζω ότι είναι σωστό.
Εγώ επειδή είπες ότι δεν έχω κάνει επέμβαση ,δεν έκατσα ομως να κάνω υπεραναλυση καμιας κλινικής,ειδικά ενός γιατρού σχετικά αγνώστου, και να την παρουσιάζω ανάμεσα σε κορυφαία ονόματα παγκοσμίως και επίσης δεν είπα πως έχω κάνει επεμβάσεις τόσο μεγάλες που δείχνουν πως πάει για φοβερό αποτέλεσμα..νομίζω υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δύο.αλλο να λες άποψη(κάντο και εσύ χωρίς να αναφέρεσαι μόνιμα στον kaan) και άλλο να λες έχω κάνει και είναι άριστος γιατρός και να τον συγκρίνεις με τους καλυτερους..
 

PROF

Active Member
Αεράτε απ΄ όλες τις μέχρι τώρα τοποθετήσεις μου στο Forum, αυτό έχεις καταλάβει;

Δηλαδή για να το πούμε απλά θεωρείς ότι οι τοποθετήσεις - ενημερώσεις - πληροφορίες μου δημιούργησαν σύγχυση στα μέλη και καλό είναι να μην αναφέρω τα γεγονότα ως έχουν (γιατροί, αριθμοί, beards, τιμές, πρωτόκολλα, διαδικασίες, consultation, κλπ.) γιατί μπερδεύουν τα μέλη στις επιλογές τους;

Αν αυτό πιστεύεις πάσο.

Y.Γ. Έχεις σκεφτεί ότι ένας από τους βασικούς λόγους που δεν παρουσιάζουν πολλά μέλη είναι γιατί βαριούνται όλη αυτή την αντιπαραγωγική -βαρετή διαδικασία στην οποία έχουμε μπει εμείς οι δύο αυτή τη στιγμή, χωρίς καν να έχω κάνει παρουσίαση, αλλά μόνο κάποιες τοποθετήσεις;
 

aeratos28

Just aeratos
Τι σχέση έχει αυτό που σου είπα με αυτό που μου λες..είπα πουθενα εγώ ότι προκάλεσες καμία σύγχυση στα μελη και τα μπερδεύεις??ότι ζήτησαν μέλη να βάλεις καμία φωτό να δουν τη δουλειά του γιατρού σου είπα για να δουν τι σόι δουλειά σου έκανε και τον παρομοιαζεις με τον Ερντογάν και τον Λορένθο σου είπα..όλο αυτό το βαρετό αντιπαραγωγικο οπως το λες γίνεται ακριβώς για τους λόγους που σου ανέφερα πιο πάνω αλλά άλλο κατάλαβες ρε φίλε..από που σου ήρθε να πεις ότι εννοούσα εγώ ότι δημιουργείς σύγχυση και ότι μπερδεύουν τις επιλογές τους δεν το καταλαβαινω..
 
Μπλουζα