accuran

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Διαφωνω...ακομα κ να υπηρχε το αντιδοτο αφορα στν δραση οταν βρισκεται σε πολυ πρωιμο σταδιο εξελιξης διακοπτοντας τη. Δεν θεραπευει ουτε επαναφερει οτιδηποτε υποστει ζημια. Το συγκεκριμενο ειναι τοξικο κ το συνολο παρενεργειων αφορα αυτο οπως κ τν καταστροφη των σμηγμ. αδενων. Τεσπα...ειναι μεγαλη κουβεντα
 

anna26

Member
Διαφωνω...ακομα κ να υπηρχε το αντιδοτο αφορα στν δραση οταν βρισκεται σε πολυ πρωιμο σταδιο εξελιξης διακοπτοντας τη. Δεν θεραπευει ουτε επαναφερει οτιδηποτε υποστει ζημια. Το συγκεκριμενο ειναι τοξικο κ το συνολο παρενεργειων αφορα αυτο οπως κ τν καταστροφη των σμηγμ. αδενων. Τεσπα...ειναι μεγαλη κουβεντα



Κ εγω διαφωνω με αυτο που λες ΑΠΟΛΥΤΑ, το συγκεκριμενο φαρμακο μειωνει τους σγμηγματογονους αδενες κατά 90%, αυτο σημαινει πως οι σμηγματογόνοι αδενες συνεχιζουν να υπαρχουν αλλά υπολειτουργούνε... εξού και η τριχόπτωση και όλα τα άλλα συναφή προβλήματα που δημιουργεί στο δέρμα...., λέπτυνση, ξηροδερμία δερματος, στοματος, οφθαλμών κτλ. ο οργανισμός του ανθρώπου εχει την ταση να επιστρέφει εκεί που ήτανε φυσιολογικά να είναι, λόγω του παράγοντα της ομοιόστασης. Όμως επειδή το συγκερκιμένο φαρμακο-δηλητήτηριο ανήκει στην κατηγορία στεροειδών-τοξικών φαρμάκων όσο και να προσπαθεί ο οργανισμός του εκάστοτε ανθρώπου να επιστρέψει στα επίπεδα που ήτανε να είναι (υπό φυσιολογικές συνθήκες πάντα) δεν μπορεί να τα καταφέρει καθώς το συγκεκριμένο φάρμακο μπορεί να παραμείνει σε έναν οργανισμό για πάντα αποθηκευμένο στο ήπαρ του εκάστοτε οργανισμού.

Το μονο που μπορεί να επαναφερεί τελικώς τον οργανισμο έως ένα βαθμό ειναι το αντιδοτο, δηλ. ένα φαρμακο που μεγαλώνει τους σμηγματογόνους αδένες κατα 90%.
 

tasos33

Well-Known Member
Αννα 26 φιλικα σου λεω πως εδω σρο φορουμ δεν ειμαστε γιατροι και οι οποιες αποψεις εχει ο gomi και ο καθε gomi σε ενα πολυ μεγαλο βαθμο προερχονται απο ατομικη μελετη και πειραματισμο του καθενος στον ευατο του κ οποιος θελει ακολουθει,βεβαια ως ενα βαθμο παντα στο θεμα μαλλια εδω μεσα ειμαστε πολυ πιο ενημεροι και "καταρτισμενοι" αππ ππλλους δερματολογους που εχουν μαθρα μεσανυχτα επι του θεματος.
Εαν υπαρχει αντιδοτο σε τετπια φαρμαξα τοξικα που εχουν ηδη πρικαλεσει καποια βλαβη δε το γνωριζω,δεν εχω ακουσει να υπαρχει αντιδοτο σε φαρμακο παντως,πιθανον ομως δε καποια εργαστηριο να υπαρχουν πολλα αντιδοτα που δεν τα κυκλοφορουν
Οι γιατροί για το θέμα σου τι λένε?

Εαν το πρόβλημα στη παρούσα φαση ωφείλεται στην αποθήκευση του στο ηπαρ μήπως θα έπρεπε να βρεις τρόπους αποτοξινωσεις του οργάνου?υπάρχουν πολλοί φυσικοί τρόποι που αποβάλλουν τις τοξίνες απο τα οργανα,ψάξε και δοκίμασε
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αννα, οπως σου ειπα, ειναι μεγαλη κουβεντα...αλλα και εσυ κ εγω κ ο τασος καταληγουμε σε ενα πραγμα. Την τοξικοτητα. Αν λοιπον θες να προσπαθησεις κατι, μν εστιαζεις σε αντιδοτα κλπ, αλλα σε τροπους αποτοξινωσης που υπαρχουν αρκετοι. Το κατα ποσο θα βοηθησουν αλλα κ το αν θα ανακαμψει ο οργανισμος σου, ειναι επισης μεγαλη κουβεντα.
 

anna26

Member
Αννα 26 φιλικα σου λεω πως εδω σρο φορουμ δεν ειμαστε γιατροι και οι οποιες αποψεις εχει ο gomi και ο καθε gomi σε ενα πολυ μεγαλο βαθμο προερχονται απο ατομικη μελετη και πειραματισμο του καθενος στον ευατο του κ οποιος θελει ακολουθει,βεβαια ως ενα βαθμο παντα στο θεμα μαλλια εδω μεσα ειμαστε πολυ πιο ενημεροι και "καταρτισμενοι" αππ ππλλους δερματολογους που εχουν μαθρα μεσανυχτα επι του θεματος.
Εαν υπαρχει αντιδοτο σε τετπια φαρμαξα τοξικα που εχουν ηδη πρικαλεσει καποια βλαβη δε το γνωριζω,δεν εχω ακουσει να υπαρχει αντιδοτο σε φαρμακο παντως,πιθανον ομως δε καποια εργαστηριο να υπαρχουν πολλα αντιδοτα που δεν τα κυκλοφορουν
Οι γιατροί για το θέμα σου τι λένε?

Εαν το πρόβλημα στη παρούσα φαση ωφείλεται στην αποθήκευση του στο ηπαρ μήπως θα έπρεπε να βρεις τρόπους αποτοξινωσεις του οργάνου?υπάρχουν πολλοί φυσικοί τρόποι που αποβάλλουν τις τοξίνες απο τα οργανα,ψάξε και δοκίμασε
Τασο33, μπορεις να μου στειλεις σε προσωπική συζητηση?
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Οι μεθοδοι αποτοξινωσης για συκωτι, εντερο που κυκλοφορουν στο ιντερνετ, δουλευουν (οχι αναγκαστηκα στο μαλλι, γενικοτερα)?? Διότι διαβαζω οτι ειναι τελειως μουφα για να κλεβουν τα λεφτα του κοσμου και δεν εχουν επιστημονικη βαση.

Σκεφτομαι να κανω αυτο γιατι το ειδα αρκετα και σε ξενα sites και δεν χρειαζεται να αγορασεις κατι περιεργο. http://www.onmed.gr/diatrofi/story/...ton-3-imeron-pou-tha-katharisei-to-sykoti-sas
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gelasios

New Member
Άννα, κατ' αρχήν εύχομαι να μπορέσεις να ξεπεράσεις το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις! Σίγουρα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις αρκετές γνώμες από διαφορετικούς γιατρούς. Τώρα, όσον αφορά την ουσία, με μια γρήγορη έρευνα εντόπισα κάποιες πληροφορίες, οι οποίες ελπίζω να σε βοηθήσουν ή τουλάχιστον να σου ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα.

1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2775814/
Η μελέτη αφορά άλλη δράση της isotretinoin αλλά αναφέρεται ξεκάθαρα ότι: "the mechanisms of isotretinoin are largely unknown and no single ‘antidote’ exists".

Ο Gomi και τα υπόλοιπα παιδιά που σου απάντησαν έχουν δίκιο, δεν έχει νόημα να αναζητάς κάποιο "αντίδοτο".

2) Εδώ αναφέρεται ότι: "isotretinoin is not stored in the liver".
Αυτό όσον αφορά την επισήμανση σου για το ήπαρ.

3) Στo σχετικό άρθρο στη wikipedia λέει ότι:
"Isotretinoin's exact mechanism of action is unknown, but several studies have shown that isotretinoin induces apoptosis (cell death) in various cells in the body. Cell death may be instigated in the meibomian glands,[50][51] hypothalamic cells,[52] hippocampus cells[53][54] and—important for treatment of acne—in sebaceous gland cells"

Αυτό έχει σχέση με το παρακάτω που λες:
το συγκεκριμενο φαρμακο μειωνει τους σγμηγματογονους αδενες κατά 90%, αυτο σημαινει πως οι σμηγματογόνοι αδενες συνεχιζουν να υπαρχουν αλλά υπολειτουργούνε...

Δηλαδή, είναι πιθανόν μεγάλο μέρος των σμηγματογόνων αδένων να έχει νεκρωθεί και όχι απλά να υπολειτουργεί. Ελπίζω, αν είναι έτσι, αυτή η κατάσταση να είναι αναστρέψιμη. Υποθέτω ότι το πρώτο σου μέλημα πρέπει να είναι να κρατάς το δέρμα σου σε καλή κατάσταση και να το προστατεύεις κρατώντας το ενυδατωμένο, αποφεύγοντας τον ήλιο κλπ.

Εν πάση περιπτώσει, ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι γιατρός, απλά σου παρέθεσα κάποιες πληροφορίες που εντόπισα και που ελπίζω να σε βοηθήσουν! Καλή συνέχεια!
 

anna26

Member
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, τα φαρμακα αυτα επειδη και εγω το εχω ψαξει παρα πολυ αποθηκευονται στο συκωτι για να μην περασουν στο αιμα, εξου και οι εξετασεις για το συκωτι καθε 30 ή 20 μερες κατά την χρονικη διαρκεια που παιρνεις το φαρμακο. Δυστυχως το συγκεκριμενο φαρμακο ξεκινησε σαν μορφή χημειοθεραπειας και ανήκει στην κατηγορία των στεροειδών, πραγμα που σημαινει οτι δεν φευγει ποτε τελειως απο τον οργανισμο. Σιγουρα ειμαι καλυτερα οσο αποκρυνομαι απο την περιοδο που το πηρα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μου δημιουργησε τεραστιο προβλημα.

Πιστευω οτι σιγουρα υπαρχει το ΑΝΤΙΔΟΤΟ του ACCURAN και θα συνεχιζω να το ψαχνω μεχρι να το βρω.

ΥΣ: Γιατρος με οδηγησε στην κατασταση που ειμαι σημερα.... και μου κατεστρεψε την ζωη....!!!!
Δυστυχως ειχα την ατυχια να γυρισω πολλους αλλα η αληθεια ειναι οτι μεχρι τωρα δεν εχω βρει κανενα αξιολογο, πραγμα που το θεωρω και πολυ δυσκολο, ελαχιστοι ειναι αυτοι που αξιζουν και ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου.... οσοι γιατροι πραγματικα αξιζουν.... δυστυχως δεν βρισκονται σε αυτη την χωρα, αποχωρουνε.... και διαπρεπουν εξω....!!!!
 

anna26

Member
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τις απαντησεις που μου στελνετε για την αποτοξινωση στο συκωτι.

Θα καθίσω και θα τα κοιταξω ολα αναλυτικα, χαιρομαι που βρηκα ενα τοσο καλο Forum με τόσες συμβουλες!!
 
Μπλουζα