2μηνες εχω καθε βραδυ δεκατα

Vickyb

New Member
παντως ενας φιλος μου ειχε πανω κατω το ιδιο πραγμα , δεκατα με μυικους πονους και λιγο ατονια . Του ξεκινησε οταν περασε μια ασθενεια , και αφου εκανε ολες τις εξετασεις που μπορουσε κατεληξαν οτι ειναι συνδρομο χρονιας κοπωσης , και οτι θα περασει μονο του καποια στιγμη.

Κ εμενα μου ειπαν οτι ειναι συνδρομο χρονιας κοπωσης κ οτι θα περασει μονο του!
Θυμασαι ο φιλος σου ποσους μηνες το ειχε;
Εγω βεβαια δε θυμαμαι να περασα κατι απο ασθενεια εκτος απο καποια συναχακια την ανοιξη με λιγα δεκατα...
Εκτος κ εχει να κανεη με τον eipsten barr διοτι βρεθηκα οτι εχω αντισωματα....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

StavrosT

New Member
Καλησπερα Γιωργο.
Εδω κ 2,5 μηνες εχω δεκατα καθε απογευμα κ νιωθω απιστευτη εξαντληση. Εχω παει σε πολλους κ καλους γιατρους, εχω κανει τα παντα απο εξετασεις κ δε μου βρισκουν κατι. Η λοιμωξιολογος λεει οτι ευθυνεται καποια λοιμωξη ή ιος που περασα κ οτι αφηνει αυτο το οποιο κραταει 6 μηνες. Στις εξετασεις μου βγηκε οτι εχω αντισωματα στον ιο eipsten barr (λοιμωδη μονοπυρηνωση) αλλα οτι δεν το εχω τωρα. Προσωπικα υποψιαζομαι οτι ειναι απο αυτο κ εχω ραντεβου κ με μια αλλη γιαυτο να το συζητησω την Τριτη. Δεν εχω υπαρξει ξανα τοσο αδυναμη, σε σημειο που εχει τροποιηθει πολυ ο τροπος ζωης μου τους τελευταιους 2.5 μηνες!
Φοβερη κοπωση κ πονοι στο σωμα...
Διαβαζω το ποστ σου κ μου δινει κουραγιο!
Ελπιζω συντομα να τελειωσει ολο αυτο κ για μενα!
Εσενα ποσο καιρο σου κρατησε συνολικα ολο αυτο;
Τι πόνους έχεις ακριβώς; Ρωτάω επειδή γενικά στα φόρουμ βρήκα πολλούς με δέκατα που επιμένουν, αλλά ελάχιστους με πόνους,που ταλαιπώρησαν κ εμένα. Αν σε βοηθάει, με όσους έχω μιλήσει, πρώτα περνάνε οι έντονοι πόνοι, μετά τα δέκατα και τελευταία τα "πονακια". Όλοι είχαμε καθαρές εξετάσεις και σε όλους διαγνώστηκε πιθανή ιογενης λοίμωξη. Κουράγιο και καλή ψυχολογία. Γύρνα στη ζωή σου και θα γυρίσει κ η υγεία σου!
 

Vickyb

New Member
Τι πόνους έχεις ακριβώς; Ρωτάω επειδή γενικά στα φόρουμ βρήκα πολλούς με δέκατα που επιμένουν, αλλά ελάχιστους με πόνους,που ταλαιπώρησαν κ εμένα. Αν σε βοηθάει, με όσους έχω μιλήσει, πρώτα περνάνε οι έντονοι πόνοι, μετά τα δέκατα και τελευταία τα "πονακια". Όλοι είχαμε καθαρές εξετάσεις και σε όλους διαγνώστηκε πιθανή ιογενης λοίμωξη. Κουράγιο και καλή ψυχολογία. Γύρνα στη ζωή σου και θα γυρίσει κ η υγεία σου!

Πονους στο σωμα εχω, στους μυς κ στις αρθρωσεις οπως πχ στην πλατη κ στα γονατα. Βεβαια τις τελευταιες μερες ποναω λιγοτερο κ οχι καθε μερα οπως πριν! Τα δεκατα βεβαια επιμενουν καθε απογευμα εως καποια ωρα το βραδυ κ μετα πεφτουν!
Παρατηρω καποια σημαδια βελτιωσης τις τελευταιες μερες, κοιμαμαι καλυτερα, εχω περισσοτερη ορεξη για φαγητο κλπ...
Τι να πω, ελπιζω να μην κρατησει πολυ ακομη! Σ’ευχαριστω πολυ Σταυρο!

Α! Επισης ξεχασα να σου πω οτι τον πρωτο μηνα που ειχα δεκατα δεν ποναγε το σωμα μου, αυτο ηρθε μετα τον 1ο μηνα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vickyb

New Member
Τι πόνους έχεις ακριβώς; Ρωτάω επειδή γενικά στα φόρουμ βρήκα πολλούς με δέκατα που επιμένουν, αλλά ελάχιστους με πόνους,που ταλαιπώρησαν κ εμένα. Αν σε βοηθάει, με όσους έχω μιλήσει, πρώτα περνάνε οι έντονοι πόνοι, μετά τα δέκατα και τελευταία τα "πονακια". Όλοι είχαμε καθαρές εξετάσεις και σε όλους διαγνώστηκε πιθανή ιογενης λοίμωξη. Κουράγιο και καλή ψυχολογία. Γύρνα στη ζωή σου και θα γυρίσει κ η υγεία σου!

Ποσο καιρο σου κρατησαν τα δεκατα; Ειχες καθε μερα;
 

Eirini1990

New Member
Καλησπερα εγω για κακη μου τυχη εχω εδω μαι ενα μηνα και το μονο που εχω κοιταξει ειναι οτι αφορα το αιμα
Που για καλη μου τυχει βγηκαν αρηστες οι εξετασεις ..και η απαντηση της παθολογου ηταν να παω σε νοσοκομειο:-( οποτε εκλεισα ραντεβου για Δευτερα να παω σε αλλα παθολογο ..μακαρι να φταιει για αυτο η καταθλιψη γτ αν κρινω απο αυτα που εχω δει στο διαδικτιο δεν το βγαζω το 2018 :p
 

btg

New Member
Κ εμενα μου ειπαν οτι ειναι συνδρομο χρονιας κοπωσης κ οτι θα περασει μονο του!
Θυμασαι ο φιλος σου ποσους μηνες το ειχε;
Εγω βεβαια δε θυμαμαι να περασα κατι απο ασθενεια εκτος απο καποια συναχακια την ανοιξη με λιγα δεκατα...
Εκτος κ εχει να κανεη με τον eipsten barr διοτι βρεθηκα οτι εχω αντισωματα....
Εεε νομιζω το ειχε 1 χρονο με δεκατα , σιγα σιγα υποχωρουσε ισως τον επιανε κανας μυικος πονος μονο , τωρα νομιζω μετα απο 2 χρονια και κατι δεν εχει καποιο συμπτωμα . Γενικα κραταει πολυ απ οσο ξερω .
Ειχα βρει κιολας αυτο : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4566449/
που υποστηριζουν οτι με συμπληρωματα για λειτουργια μιτοχονδριων ειχαν αισθητη βελτιωση σε μερικες χρονιες ασθενειες , μαζι και του συνδρομου χρονιας κοπωσης
 

Ibarumah

Active Member
Πρώτα από όλα ψυχολογικά είσαι εντάξει;γιατί αν περνάς περιόδους μεγάλου άγχους ή στεναχώριας είναι αναμενομενα πολλά από αυτά τα συμπτωματα.
Για να καταλήξεις όμως σε αυτό πρέπει πρώτα να έχεις αποκλείσει ΟΛΑ τα παθολογικά αίτια και γμαυτο φυσικά δε θα γίνει με συμβουλές από τον φορουμ αλλά σε γιατρό . Και όχι έναν,αν χρειαστεί και δεύτερο και τρίτο.
Μου έχει τύχει 3-4 φορές στη ζωή μου να έχω κάτι ιδιαίτερο και να μη το βρήκε ο ένας γιατρός να συνέχισα να ταλαιπωρούμαι κ τελικά να πήγε σε δεύτερο και τρίτο και να το βρήκαν οι επόμενοι.
 

Eirini1990

New Member
Γιαυτο και θα παω και σε δευτερο παθολογο μιας και οσο αφορα το αιμα και τα γυναικολογικα τα κοιταξα και ειναι ενταξει ...απο εκει και περα δεν ξερω σε τι διαοκο αλλο γιατρο θα παω αν οχι σε παθολογο και απο την στιγμη που ολα ειναι καλα ...θα παω και θα της πω κοιτατα ολανπαγκρεας σπλινες σκατινες εντερα συκωτια αι συχτιρι βαρεθηκα να ψαχνομαι μια ζωη και ολο κατι να χω ....λεω να παω σε ψυχιατρο να με κλισει μεσα να ησυχασω μια ζωη μια ζωη κατι εμφανηζεται την ψυχολογια μου μεσα τες πα θα παω αυριο και βλεπω
 

Eirini1990

New Member
Αν παθολογικά δεν έχεις κάτι κοίτα απλώς να το ξεχάσεις και θα σε ξεχάσει καυτό.
Κοιτα αν κρινω απο τους υποκοιπους που κοιταξαν νεφρα συκωτια σπληνες οχι δεν τα εχω κοιταξει αφου κοιταξω και αυτα μετα θα παω και σε ενα νοσοκομειο ας μου κανουν οτι ειναι ας με κλεισουν και μεσα γτ με αυτα που βλεπω στο ιντερνετ στην καλυτερη σου βγαζει ογκο ειντς και της παναγιας τα ματια τες πα.. οπως ειπα αυριο θα δω ακομα εναν γιατρο και βλεπω
 

Ibarumah

Active Member
Εγώ βρεθεί στη κατάσταση σου στο παρελθόν και το ξεπέρασα.
Άσε το ίντερνετ.αν.γραψεις πόνος στο στομάχι θα σου βγάλει σίγουρα και καρκίνο του στομάχου σαν αιτία .
Οπότε ασε την ιατρική απτό ίντερνετ .
Έτσι όπως τα λες είμαι 99% σίγουρος ότι όλα είναι απτή ψυχολογία σου, αν το ξεχάσεις θα σε ξεχάσει κ αυτό.θυμησου αυτά τα λόγια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Eirini1990

New Member
Μ
Εγώ βρεθεί στη κατάσταση σου στο παρελθόν και το ξεπέρασα.
Άσε το ίντερνετ.αν.γραψεις πόνος στο στομάχι θα σου βγάλει σίγουρα και καρκίνο του στομάχου σαν αιτία .
Οπότε ασε την ιατρική απτό ίντερνετ .
Έτσι όπως τα λες είμαι 99% σίγουρος ότι όλα είναι απτή ψυχολογία σου, αν το ξεχάσεις θα σε ξεχάσει κ αυτό.θυμησου αυτά τα λόγια.
Μακαρι αλλα καλου θα παω σε ακομα εναν γιατρο...η αληθεια ειναι πως απο μικρη ειχα θεμα με την αρρωστοφοβια και οσο μεγαλωνω εχει γινει εμμονηκο αλλα δεν παυει να ειναι κατι που δεν μπορω να το αμελησω ..για την ωρα ειμαι με ενα θερμομετρο συνεχεια...:p αλλα επειδη περα απο την πλακα μπορει να ειναι απο τιποτα μεχρι το οτιδηποτε δεν θελω να το αφησω
 

Eirini1990

New Member
Ησο
Εγώ βρεθεί στη κατάσταση σου στο παρελθόν και το ξεπέρασα.
Άσε το ίντερνετ.αν.γραψεις πόνος στο στομάχι θα σου βγάλει σίγουρα και καρκίνο του στομάχου σαν αιτία .
Οπότε ασε την ιατρική απτό ίντερνετ .
Έτσι όπως τα λες είμαι 99% σίγουρος ότι όλα είναι απτή ψυχολογία σου, αν το ξεχάσεις θα σε ξεχάσει κ αυτό.θυμησου αυτά τα λόγια.
υν με δεκατα και εσυ και πως το ξεπερασες απλα εφυγε μονο του;; Εκανες καποιες εξετασεις η το αφησες μονο του;;
 

Ibarumah

Active Member
Ησο

υν με δεκατα και εσυ και πως το ξεπερασες απλα εφυγε μονο του;; Εκανες καποιες εξετασεις η το αφησες μονο του;;


Εψαχνα ενα εκατομυριο εξετασεις και γιατρους και απο ενα σημειο και μετα μου λεγανε οι γιατροι ειναι απο την ψυχολογια σου και με συμβουλεψαν δυο πολυ σημαντικα πραγματα.
1)ποτε μη ψαχνεις ιατρικα στο ιντερνετ,κανεις κακο στον εαυτο σου
2)ξεχασε το και θα σε ξεχασει και αυτο
απο τοτε που ακολουθησα και τα δυο μου περασαν παρα πολλα ψυχολογικα και αυτο που ειχα μαζι
 

Eirini1990

New Member
Γυρισα μολις απο την γιατρο για καλη μου τυχη ετυχα σε εξετερικη επιστημονα μου εγραψε και αλλες εξετασεις οσον αφορα τον θυρωιδη αιματος και υπερηχο επισης και υπερυχο ολοκληρομενο για ολη την κοιλια ...μου ειπε οτι αν δεν ειναι απο εκει οφηλεται στην καταθλιψη που εχω και μου ειπε να αρχησω αμεσα τα χαπια που μου ειχε γραψει η ψυχιατρος τα οποια δεν τα ξεκινησα ποτε απο βλακεια μου φοβομουν πως θα γινω φυτο η χαζη τες πα αυτα νεοτερα εντος ολιγον ημερων
 

notthefake

New Member
Καλησπερα,
19 ετων, πλεον 2μηνο εχω κλεισει και εγω καθε μερα δεκατα (συνηθως 37.2 - 37.4, εχουν φτασει και 37.8) και με εχει φαει η αγωνια. Απο γιατρο σε γιατρο, δε φαινεται ωστοσο να με ικανοποιει κανενας. Αιματολογικες ο,τι εχω κανει φυσιολογικο, αξονικες δε βρισκουν τιποτα (εχω κανει κ εισαγωγη σε νοσοκομειο). Κανενα αλλο συμπτωμα. Οπως και καμια ξεκαθαρη διαγνωση. Δε ξερω τι θα κανω.
 

felaini

Active Member
Εξετασεις θυρωειδη κανε ατομο αν κ θα σου ειπαν να κανεις στανταρ.. μην αγχωνεσαι θα την βρεις την ακρη..
 
Μπλουζα