15-16/12 o lorenzo στην αθήνα για consultation!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν είχε την διπλάσια πυκνότητα στην περιοχή της 1ης μμ θα ήταν ακόμα πιο άθλιο. Θα φαινόταν σαν την Αφρική που προσεγγίζει την Ανταρκτική


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tasos33

Well-Known Member
bdb9773373a0a13e03ec7d46366d3ac3.jpg


96bc91b9f5c90c86f3b60296a6319190.jpg


8b1b9a9959d020d4a3e1208e1e59bd93.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
Οι φωτο δειχνουν πως βρισκεται σε consulation, γνωριζεις κατι αλλο?

Το αναλαμβανεκ ο λορεντζο?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η περίπτωση του Geo246 ήταν μια από τις ενδιαφέρουσες στο consultation. Μια περίπτωση που φαινόταν χαμένη (ο ίδιος δεν το πιστευε) αλλά παρόλα αυτά έχει μια καταπληκτική δότρια 300cm2 σε έκταση (την μεγαλύτερη από τους 34) με καλή πυκνότητα, εντελώς υγιή, που θα του δώσει 10.000g. Η έκταση που θέλει να καλύψει τώρα και μελλοντικά είναι 200cm2 που σημαίνει ότι με μια φύτευση 45g θα χρειαστεί 9000g που τα έχει για να έχει ένα cv=5.4 δηλαδή να μην φαίνεται δέρμα. Πραγματικά είναι μια από τις περιπτωσεις που το consultation έβγαλε λαγό!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

JOJO

Active Member
Παρακολουθώ το συγκεκριμένο νήμα καθημερινά, από την ημέρα που ξεκίνησε. Πραγματικά μένω έκπληκτος και απορώ πως το κάνει να έχει τόση υπομονή και επιμέλεια, ώστε να απαντάει σε αυτά που γράφονται. Συγχαρητήρια για όλο αυτό ρε CVIAL. Πρώτα από όλα συγχαρητήρια που κατάφερες να πείσεις τον Ισπανό να έρθει στην Ελλάδα για consultation και το οργάνωσες όλο με απόλυτη επαγγελματικότητα. Αλλά και για την υπομονή σου πρέπει να γίνει μια ιδιαίτερη μνεία.
Εγώ βέβαια την εξέλιξη του συγκεκριμένου νήματος την είχα στο μυαλό μου τελείως διαφορετικά. Πίστευα ότι όσοι είχαμε την τύχη να βρεθούμε με τον Ισπανό θα κυριαρχούσαμε στα γραφόμενα αυτού του νήματος και όλοι οι υπόλοιποι θα έκαναν ως επί το πλείστον ερωτήσεις. Δυστυχώς όμως γίνεται ακριβώς το αντίθετο, όσοι συμμετείχαν κάνουν μια απλή αναφορά και όλο το υπόλοιπο νήμα έχει γίνει «συλλεκτικό»... από που να αρχίσω; Από αμφισβητήσεις στο πλάνο του γιατρού, από γιατρούς που βάζουν νοσηλεύτριες να κάνουν consultation και μετά φταίει ο άνθρωπος που βρέθηκε μαζί τους; Μέχρι και μομφή για την εγκυρότητα του FDA διάβασα.
Ωραία, αφού τελειώσαμε λοιπόν (ελπίζω οριστικά) με τα προηγούμενα και επιλέξαμε την εξέλιξη της κουβέντας, ας τοποθετηθώ και εγώ.
Ήμουν ο ένας από τους δυο μεταξύ 25-35, στα 33 για την ακρίβεια, που δεν χρησιμοποιώ φιναστερίδη και δέχτηκε να με αναλάβει ο Lorenzo.
Τον είχα επισκεφθεί στην Ισπανία πέρσι και μου είχε κάνει την αναφορά πως αν δεν πάρω φιναστεριδη θα συζητήσουμε ένα πιο συντηρητικό πλάνο. Τα ίδια ακριβώς μου είπε και αυτή τη φορά. Οι μετρήσεις του ήταν περίπου οι ίδιες, πράγμα που δείχνει ότι μέσα σε ένα χρόνο δεν είχα δραματική εξέλιξη στην τριχόπτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
Η πιο πανω πριπτωση ειναι geo?



Η περίπτωση του Geo246 ήταν μια από τις ενδιαφέρουσες στο consultation. Μια περίπτωση που φαινόταν χαμένη (ο ίδιος δεν το πιστευε) αλλά παρόλα αυτά έχει μια καταπληκτική δότρια 300cm2 σε έκταση (την μεγαλύτερη από τους 34) με καλή πυκνότητα, εντελώς υγιή, που θα του δώσει 10.000g. Η έκταση που θέλει να καλύψει τώρα και μελλοντικά είναι 200cm2 που σημαίνει ότι με μια φύτευση 45g θα χρειαστεί 9000g που τα έχει για να έχει ένα cv=5.4 δηλαδή να μην φαίνεται δέρμα. Πραγματικά είναι μια από τις περιπτωσεις που το consultation έβγαλε λαγό!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Harris_G

Well-Known Member
@CVIAL εφόσον έχεις φωτο απο όλους όσους συμμετείχαμε, μπορείς κατόπιν συννενοήσεως να παραθέσεις φωτο απο αυτους που αναλαμβανει ο γιατρος χωρις φινα, για να καταλαβουμε καλυτερα?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό δεν μπορώ να το κάνω χωρίς την συγκατάθεση των παιδιών. Ο κύριος λόγος όμως είναι η ποιότητα της δότριας η οποία προκύπτει μετά από εξέταση και το ισοζύγιο life time graft που χρειάζεται κάποιος. Και στις 2 περιπτωσεις αυτό το ισοζύγιο ήταν ++.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tsek

Well-Known Member
Μπορεί κάποιος απο αυτούς που πήγε να ανεβάσει μονος του εδω καλυμμένες φωτογραφιες.
Ή ακόμα καλύτερα κάποιος απο αυτους που δεν επιλέχθηκε για consulation ή απορρίφθηκε για επέμβαση
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα παρακαλέσω να μην ανεβάζουν φώτο αυτοί που απορρίφθηκαν γιατί θα χαθεί η μπάλα. Δεν είναι προφανής ο λόγος της απόρριψης αφού κάποιους του απέρριψα εγώ, άλλοι απορρίφθηκαν γιατί δεν έστειλαν όλα αυτά που ζητήθηκαν άλλοι απλά γιατί είχε συμπληρωθεί ο αριθμός.

Θα παρακαλούσα καταρχήν να επικεντρωθούμε στο δείγμα των 34 και όταν εξαντληθεί αυτό μπορούμε να πάμε και στους υπόλοιπους που απορρίφθηκαν από τον γιατρό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

athenian

Well-Known Member
Καλό θα ήταν να μας πεις κάποια στιγμή γιατί δεν μας δέχθηκε. Από το να απαντάς δλδ στους συνήθεις ύποπτους που χαλανε το κλίμα θα ήταν πιο εποικοδομητικό.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Athenian σαν moderator του φόρουμ το πρώτο μου μέλημα είναι το φόρουμ και το συγκεκριμένο νήμα που απευθύνεται σε όλο τον κόσμο. Αν ήσουν μια επείγουσα περίπτωση και από την ταχύτητα της απάντησης μου θα έπρεπε να πάρεις άμεσα μια απόφαση να είσαι σίγουρος ότι θα την είχες πάρει. Έχω όμως δεκάδες περιπτωσεις σαν την δικία σου που απλά τους τρώει η περιέργεια. Μόλις βρω χρόνο θα το κάνω για όλους.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

athenian

Well-Known Member
Αν ήταν απλά να με τρώει η περιέργεια δεν θα είχα μπει στην διαδικασία να αφήσω τα μαλλιά να μεγαλώσουν, να συμπληρώσω ερωτηματολόγια με προσωπικά ιατρικά δεδομένα και να στέλνω φωτογραφίες. Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει το συμπέρασμα ότι εμάς τους δεκάδες υπόλοιπους μας τρώει απλά η περιέργεια. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τον χρόνο σου και για την προσπάθεια κι όποτε μπορείς απάντησε καθώς θέλω κι εγώ να προχωρησω σε μια λύση του προβλήματος μου.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@CVIAL εφόσον έχεις φωτο απο όλους όσους συμμετείχαμε, μπορείς κατόπιν συννενοήσεως να παραθέσεις φωτο απο αυτους που αναλαμβανει ο γιατρος χωρις φινα, για να καταλαβουμε καλυτερα?

Επειδή αντιλαμβάνομαι γιατί το ρωτάς θα προσπαθήσω να απoτυπώσω τη λογική του Λορένζο:

Βασική παράμετρος είναι το lifetime ισοζύγιο διαθέσιμων graft (δότρια) και απαιτουμένων (λήπτρια)

Δότρια

Κακή δότρια (6000 και κάτω) π.χ (CVIAL)
Normal δότρια (8000) π.χ. (Οι περισσότεροι)
Πολύ καλή δότρια (10000) π.χ. (Geo246)
Εξαιρετική δότρια (12000) π.χ. (Stripar)
H τελική κατάταξη της δότριας γίνεται ΜΟΝΟ με live consultation γιατί μόνο έτσι μπορεί να προσδιοριστεί ο λόγος (hair/graft), η εκτασή της (π.χ. geo246 300cm2) και η υγεία της.
Λήπτρια
Expected ΝW3-NW4 με μέση διάμετρο τρίχας (55μ) και άνω, min ηλικία 32-33 και τουλάχιστον normal δότρια. Συνήθως προτείνει φίνα αλλά αν δεν είναι ανεκτή ή ο ασθενής δεν θέλει, μπορεί να τα αναλάβει και χωρίς φίνα χωρίς να μειωθούν τα expectation (CV=5.4).
Εxpected ΝW5 και άνω, μόνο με χρήση φίνας η δοσολογία της οποίας κυμαίνεται ανάλογα με την επιθετικότητα της ΑΑ. Σε περίπτωση πολύ καλής δότριας σε συνδυασμό με καλή ηλικία (40+) δεν απαιτείται η χρήση φίνας.
Σε περίπτωση diffused alopecia απαιτείται σχεδόν πάντα η χρήση φίνας (αφού σε πολλές περιπτώσεις είναι προάγγελος DUPA ή κάποιας μορφής αραίωσης της δότριας με την πάροδο του χρόνου) συνήθως σε χαμηλές δόσεις και ανάλογα με την επιθετικότητα της ΑΑ.
Από ηλικία 45+ αναλαμβάνει σχεδόν όλες τις περιπτώσεις οποιουδήποτε ΝW.
Τα παραπάνω είναι γενικές αρχές και μπορεί σε ένα ποσοστό (συνήθως μικρό) να διαφοροποιήθουν ανάλογα με την ιδιαιτερότητα κάθες περίπτωσης, γι αυτό και συνίσταται το live consultation.

Όσον αφορά την φίνα προτείνει τις εξής δοσολογίες:
LOW, 3.5mg per week (1mg κάθε δεύτερη μέρα)
ΜΕD, 5mg per week (1mg την εβδομάδα εκτός ΣΚ)
HIGH, 7mg pwe week (1mg κάθε μέρα)
Το Ηigh το δίνει στις επιθετικές ΑΑ, το MED στις πιo ήπιες, και το LOW συνήθως στις slow diffused ή στα μεσαία NW.
Γενικά πάντως η δοσολογία της fina έχει σχέση και με τα άλλα χαρακτηριστικά όπως πάχος και μορφολογίας τρίχας, τα expectation κάλυψης του ασθενή, αφού μειώνοντας τη δόση της πρακτικά μειώνει το ποσοστό αποτελεσμ;aτικότητας της και προφανώς το πλήθος των τριχών που θα επιβιώσουν και θα συμμετέχουν στην εξίσωση της κάλυψης. O σχεδιασμός γίνεται πάντα με κάλυψη 5.4 (satisfactory) δηλαδή να μην φαίνεται δέρμα.

H αποψή μου Harris_G για την περιπτωσή σου επειδή την συζήτησα μαζί του είναι η εξής: είχες όλα τα χαρακτηριστικά για χαμηλή δόση, expected NW4 και σωστή ηλικία. Σου προτεινε μέση δόση κυρίως λόγω πάχους τρίχας (50μ) που δεν βοηθάει στην κάλυψη και επειδή είδε ότι έχεις high expectation. H αποψή μου είναι ότι είσαι υποψήφιος για low dosage αλλά όπως είπε και ο kardialios η διαφορά είναι μικρή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν ήταν απλά να με τρώει η περιέργεια δεν θα είχα μπει στην διαδικασία να αφήσω τα μαλλιά να μεγαλώσουν, να συμπληρώσω ερωτηματολόγια με προσωπικά ιατρικά δεδομένα και να στέλνω φωτογραφίες. Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει το συμπέρασμα ότι εμάς τους δεκάδες υπόλοιπους μας τρώει απλά η περιέργεια. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τον χρόνο σου και για την προσπάθεια κι όποτε μπορείς απάντησε καθώς θέλω κι εγώ να προχωρησω σε μια λύση του προβλήματος μου.

Athenian το "σε τρώει η περιέργεια" πήγαινε για τους λόγους της απόρριψης, όχι για την προσπαθειά σου να προετοιμαστείς για το consultation (φώτο, μαλλιά, κλπ).
 

kardinalios

Well-Known Member
H αποψή μου Harris_G για την περιπτωσή σου επειδή την συζήτησα μαζί του είναι η εξής: είχες όλα τα χαρακτηριστικά για χαμηλή δόση, expected NW4 και σωστή ηλικία. Σου προτεινε μέση δόση κυρίως λόγω πάχους τρίχας (50μ) που δεν βοηθάει στην κάλυψη και επειδή είδε ότι έχεις high expectation. H αποψή μου είναι ότι είσαι υποψήφιος για low dosage αλλά όπως είπε και ο kardialios η διαφορά είναι μικρή.
Εγώ είδα ότι ο @Harris_G πηγαίνει για μικρό norwood . Ο κύριος λόγος που θεώρησα ότι θα του προτείνει το 0,5 ανά μέρα ήταν ότι είδα σιγά σιγά το crown να ανοίγει και θεώρησα ότι θα θελήσει να του το κρατήσει . Ομολογώ πως βλέποντας το μαλλί του υπολόγισα στο μυαλό μου τουλάχιστον 55 microns διάμετρο τρίχας . Τα 50 microns μου φαινονται πολύ λίγα και εξηγούν ίσως και την μεσαία δόση αλλά και τα παραπάνω graft που του προτάθηκαν . Εγώ του είχα πει περίπου 2.300 . Εμένα ας πούμε υπολόγισε την τρίχα μου στα 48 microns που έχω πολύ λεπτή τρίχα και είμαι και καστανοξανθος .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ είδα ότι ο @Harris_G πηγαίνει για μικρό norwood . Ο κύριος λόγος που θεώρησα ότι θα του προτείνει το 0,5 ανά μέρα ήταν ότι είδα σιγά σιγά το crown να ανοίγει και θεώρησα ότι θα θελήσει να του το κρατήσει . Ομολογώ πως βλέποντας το μαλλί του υπολόγισα στο μυαλό μου τουλάχιστον 55 microns διάμετρο τρίχας . Τα 50 microns μου φαινονται πολύ λίγα και εξηγούν ίσως και την μεσαία δόση αλλά και τα παραπάνω graft που του προτάθηκαν . Εγώ του είχα πει περίπου 2.300 . Εμένα ας πούμε υπολόγισε την τρίχα μου στα 48 microns που έχω πολύ λεπτή τρίχα και είμαι και καστανοξανθος .

Το καστανόξανθα και λευκό δέρμα που έχεις βοηθάει στην κάλυψη, τον Harris_G δεν τον βοηθάει


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα