15-16/12 o lorenzo στην αθήνα για consultation!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

vag25

Well-Known Member
Και πες μου αν υπάρχει ένας άνθρωπος σε αυτή τη στρογγυλή γη που να παίρνει ήδη 40+ χρόνια φίνα για να μπορεις να τον χρησιμοποιείς για παράδειγμα.

Ως προς τι? οσον αφορα τις παρενεργειες ή αποτελεσματικοτητα?
Μα η διαφωνια μας δεν ειναι το αν αποτελει ρισκο η χρηση του φαρμακου ως προς τις παρενεργειες. Κατα την αποψη μου εχει ρισκο.

Το ζητημα ειναι οτι σταματαει η καθυστερει την τριχοπτωση βελτιωνοντας την δοτρια. Κρατωντας την παραλληλα σταθερη, πραγμα που σημαινει σταθερη ληπτρια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ως προς τι? οσον αφορα τις παρενεργειες ή αποτελεσματικοτητα?
Μα η διαφωνια μας δεν ειναι το αν αποτελει ρισκο η χρηση του φαρμακου ως προς τις παρενεργειες. Κατα την αποψη μου εχει ρισκο.

Το ζητημα ειναι οτι σταματαει η καθυστερει την τριχοπτωση βελτιωνοντας την δοτρια. Κρατωντας την παραλληλα σταθερη, πραγμα που σημαινει σταθερη ληπτρια.

Προφανώς εννοεί ως προς τις μακροχρόνιες άγνωστες παρενέργειες του φαρμάκου.

Κάθε φάρμακο που έχει εγκριθεί για θεραπεία κάποιας πάθησης οφείλει να τίθεται σε γνώση του ασθενή και ο γιατρός όχι μόνο νομιμοποιείται αλλά και είναι υποχρεωμένος να το αναφέρει έτσι ώστε ο ασθενής να ξέρει τις επιλογές του.
 

Pes

Active Member
@Pes αυτό είναι ακριβώς το εργαλείο που χρησιμοποιει ο lorenzo .

B000EGKTGK
Δε την ανοίγει
 

athenian

Well-Known Member
Πως μπορείς να προτεινεις σε εναν 30αρη ένα φάρμακο για το υπόλοιπο της ζωής του χωρίς να υπάρχουν επαρκη σε διάρκεια στοιχεία. Καταχρηστικά μονο.
Είναι μικρή η δόση για τον οργανισμό αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι θα το πάρει και κανένας για όλη του την ζωή. Όλα τα φάρμακα, από το Ντεπόν μέχρι τα ανοσοκατασταλτικα έχουν πιθανές παρενέργειες. Ζυγίζεις τα θετικά και τα αρνητικά και αποφασίζεις. End of story. Καλό θα ήταν να πάμε παρακάτω γιατί δεν έχει νόημα. Να δούμε τι άλλο μπορούμε εμείς που δεν είχαμε την τύχη να συναντήσουμε έναν κορυφαίο γιατρό του είδους τι μπορούμε να πάρουμε από την εμπειρια των μελών που πήγαν εκεί.
 

kaiba

Active Member
Ρε παιδιά δεν αφήνεται την κόντρα να μπούμε στα ουσιώση. Πως πρότεινε ο γιατρός να παίρνουμε το προσκάρ να το κοβουμε στα 4 και ενα κομματι την μέρα? Γιατι εγώ το κόβω στα 5 και φευγουν ισως μερικά κομματάκια.
Με το 1/5 δεν έχω δει σημαντικές παρανέργιες μέχρι τώρα πάντως είμαι στον 1 μήνα
 

athenian

Well-Known Member
Σε ένα οποιοδήποτε φαρμακείο ζητήστε χαποκοφτη και θα σας δώσουν αυτόν που έχει κι ο Λορέντζο. Έχω κι εγώ τέτοιον. 2 ευρώ κάνει.
 

Akis-multi

Well-Known Member
Προφανώς εννοεί ως προς τις μακροχρόνιες άγνωστες παρενέργειες του φαρμάκου.

Κάθε φάρμακο που έχει εγκριθεί για θεραπεία κάποιας πάθησης οφείλει να τίθεται σε γνώση του ασθενή και ο γιατρός όχι μόνο νομιμοποιείται αλλά και είναι υποχρεωμένος να το αναφέρει έτσι ώστε ο ασθενής να ξέρει τις επιλογές του.
Και όχι μόνο. Είναι και η αποτελεσματικότητα που δε ξέρουμε για πόσο θα διαρκεί. όπως και να χει κάποια γενιά πάντα δοκιμάζει για να μάθει η επομενη. Επίσης φίλε μου cvial το ότι χρησιμοποιείται η φίνα για τον προστάτη από εκατομμύρια κοσμο δεν τη καθιστά και ιδανικη για τα μαλλιά. Και η ασπιρίνη αραιώνει το αίμα όμως η βασική της χρήση είναι άλλη και όχι αυτή. Η ένσταση μου αφορά τη λήψη φαρμακου εφόρου ζωής χωρίς να υπαρχει επαρκές δειγμα. Συμφωνουμε ότι διαφωνουμε και συνεχιζουμε.
 

vag25

Well-Known Member
Επίσης φίλε μου cvial το ότι χρησιμοποιείται η φίνα για τον προστάτη από εκατομμύρια κοσμο δεν τη καθιστά και ιδανικη για τα μαλλιά. Και η ασπιρίνη αραιώνει το αίμα όμως η βασική της χρήση είναι άλλη και όχι αυτή.

H φιναστεριδη εχει μελετηθει για τα μαλλια οπως εχει μελετηθει και για τον προστατη.
Ειναι βασικη η χρηση της για τα μαλλια (σε συγκεκριμενη δοσολογια).
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
H φιναστεριδη εχει μελετηθει για τα μαλλια οπως εχει μελετηθει και για τον προστατη.
Ειναι η βασικη χρηση της για τα μαλλια (σε συγκεκριμενη δοσολογια).
Η φιναστερίδη μελετήθηκε και βγήκε στην αγορά για την υπερπλασία του προστάτη και στην πορεία ανακαλύφτηκε η θετική της επίδραση στα μαλλιά.
 

Tsek

Well-Known Member
Θα έχει πολύ πλάκα αν κάποιος απο τους απορρίφθέντες πάει advance χωρίς φίνες και βγάλει καλό αποτέλεσμα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα έχει πολύ πλάκα αν κάποιος απο τους απορρίφθέντες πάει advance χωρίς φίνες και βγάλει καλό αποτέλεσμα.

Όπως και πολύ κλάμα άμα δούμε και μερικά από τα αποτελέσματα της AHC σε 5-10 χρόνια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Η φιναστερίδη μελετήθηκε και βγήκε στην αγορά για την υπερπλασία του προστάτη και στην πορεία ανακαλύφτηκε η θετική της επίδραση στα μαλλιά.

Aυτο που λες ειναι γνωστο. Δεν αναιρει αυτο που ειπα.

σορυ εγραψα καταλαθος ''Η βασικη''.
Δεν ειναι ''Η βασικη'', αλλα ειναι βασικη η χρηση της για τα μαλλια ηθελα να πω. Το διόρθωσα.
 

kk20

Member
Αν και δεν ήμουν στις συναντήσεις, χαίρομαι που ήρθε ελλάδα ένας τόσο καλός γιατρός, μόνο προς τα θετικά μπορεί να παρασύρει κάτι τέτοιο την αγορά. Τα στάνταρ ας ανεβαίνουν, δεν είναι κακό.

Εγώ ως παλαιός χρήστης φίνας, που πλέον έχει σταματήσει την χρήση της λόγω παρενεργειών, το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ότι ακόμα και η στρατηγική που προτείνει ο Lorenzo, επίσης ενέχει μεγάλο ρίσκο.. Και θα εξηγήσω τι εννοώ.

Εγώ είχα παρενέργειες από φίνα μετά από πολλά χρόνια χρήσης.. ίσως και 5-6. Στην αρχή δεν είχα καταλάβει κάτι, τουλάχιστον όχι σε ιδιαίτερα αντιληπτό βαθμό. Θέλω να πω ότι αν κάποιος δοκιμάσει το φάρμακο για ένα χρόνο και δει ότι δεν έχει παρενέργειες, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο οργανισμός του θα αντιδρά θετικά για όλο το υπόλοιπο της ζωής του. Αργά ή γρήγορα είναι πιθανό να την σταματήσει. Σε αυτό το σημείο είναι που διαφωνώ με μία τάση προώθησης του φαρμάκου που βασίζεται σε χαμηλό ποσοστό παρενεργειών.. σε όσα φόρουμ έχω παρακολουθήσει, ένα ποσοστό ατόμων αναγκάστηκε να διακόψει την θεραπεία ακόμα και μετά από χρόνια.. Ποσοστό που με κάνει να αμφιβάλλω για την εγκυρότητα της αρχικής έρευνας. Δεν συμφωνείτε ότι, το γεγονός ότι κάποτε υπήρξε μια έρευνα, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είχε σφάλματα? (είτε με δόλο είτε χωρίς). Η αίσθηση που έχω είναι για ποσοστά της τάξης του 30-50%. Αν λοιπόν φοβόμαστε για το αν οι μεταμοσχευμένοι θα διατηρήσουν τα μαλλιά τους χωρίς φίνα, πρέπει επίσης να αναρωτηθούμε για το αν όλοι αυτοί οι μεταμοσχευμένοι πρακτικά θα παραμείνουν στην φίνα εφ όρου ζωής. Προσθέτω επίσης και τον παράγοντα της τεκνοποίησης, που βάλε δύο κουτσουβελάκια, ίσως κάποιοι διακόψουν για 2-3 χρόνια.

Θα είχε ενδιαφέρον να γίνει μία έρευνα - poll και στο φόρουμ αυτό αν ενδιαφέρεστε. Σίγουρα δεν είναι επιστημονικά ότι πιο τεκμηριωμένο, αλλά θα δώσει μία εικόνα. Στο κάτω κάτω ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να αποδειχθεί ότι και εγώ έχω λάθος εικόνα.

Επίσης, ως παλιό μέλος, οφείλω να ανταποδώσω όσα έχω πάρει και εντός μήνα θα φτιάξω post διότι θα πραγματοποιήσω μεταμόσχευση. Και είμαι δύσκολη περίπτωση λόγω παλαιότερων επεμβάσεων που αφήνουν περιορισμένη δότρια.
 

Flosk

Well-Known Member
Ο Kk20 εχει point.. θα συμφωνουσα και νωριτερα αλλα δεν ειχα αυτην την πληροφορια(οτι βγαζει παρενεργειες και μετα απο χρονια) ουτε μου περασε απο το μυαλο η ιδεα της τεκνοποιησης. Ο Lorenzo βεβαια ειπε πως οι παρενεργειες βγαινουν τον πρωτο χρονο ή εξαμηνο, δεν θυμαμαι. Συμφωνω επισης στο κομματι με τις ερευνες και το δολο. Αναμενω απαντηση Mod..
 

karampalikis

Active Member
Αν και δεν ήμουν στις συναντήσεις, χαίρομαι που ήρθε ελλάδα ένας τόσο καλός γιατρός, μόνο προς τα θετικά μπορεί να παρασύρει κάτι τέτοιο την αγορά. Τα στάνταρ ας ανεβαίνουν, δεν είναι κακό.

Εγώ ως παλαιός χρήστης φίνας, που πλέον έχει σταματήσει την χρήση της λόγω παρενεργειών, το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ότι ακόμα και η στρατηγική που προτείνει ο Lorenzo, επίσης ενέχει μεγάλο ρίσκο.. Και θα εξηγήσω τι εννοώ.

Εγώ είχα παρενέργειες από φίνα μετά από πολλά χρόνια χρήσης.. ίσως και 5-6. Στην αρχή δεν είχα καταλάβει κάτι, τουλάχιστον όχι σε ιδιαίτερα αντιληπτό βαθμό. Θέλω να πω ότι αν κάποιος δοκιμάσει το φάρμακο για ένα χρόνο και δει ότι δεν έχει παρενέργειες, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο οργανισμός του θα αντιδρά θετικά για όλο το υπόλοιπο της ζωής του. Αργά ή γρήγορα είναι πιθανό να την σταματήσει. Σε αυτό το σημείο είναι που διαφωνώ με μία τάση προώθησης του φαρμάκου που βασίζεται σε χαμηλό ποσοστό παρενεργειών.. σε όσα φόρουμ έχω παρακολουθήσει, ένα ποσοστό ατόμων αναγκάστηκε να διακόψει την θεραπεία ακόμα και μετά από χρόνια.. Ποσοστό που με κάνει να αμφιβάλλω για την εγκυρότητα της αρχικής έρευνας. Δεν συμφωνείτε ότι, το γεγονός ότι κάποτε υπήρξε μια έρευνα, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είχε σφάλματα? (είτε με δόλο είτε χωρίς). Η αίσθηση που έχω είναι για ποσοστά της τάξης του 30-50%. Αν λοιπόν φοβόμαστε για το αν οι μεταμοσχευμένοι θα διατηρήσουν τα μαλλιά τους χωρίς φίνα, πρέπει επίσης να αναρωτηθούμε για το αν όλοι αυτοί οι μεταμοσχευμένοι πρακτικά θα παραμείνουν στην φίνα εφ όρου ζωής. Προσθέτω επίσης και τον παράγοντα της τεκνοποίησης, που βάλε δύο κουτσουβελάκια, ίσως κάποιοι διακόψουν για 2-3 χρόνια.

Θα είχε ενδιαφέρον να γίνει μία έρευνα - poll και στο φόρουμ αυτό αν ενδιαφέρεστε. Σίγουρα δεν είναι επιστημονικά ότι πιο τεκμηριωμένο, αλλά θα δώσει μία εικόνα. Στο κάτω κάτω ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να αποδειχθεί ότι και εγώ έχω λάθος εικόνα.

Επίσης, ως παλιό μέλος, οφείλω να ανταποδώσω όσα έχω πάρει και εντός μήνα θα φτιάξω post διότι θα πραγματοποιήσω μεταμόσχευση. Και είμαι δύσκολη περίπτωση λόγω παλαιότερων επεμβάσεων που αφήνουν περιορισμένη δότρια.
Είπες ότι άρχισαν οι παρενέργειες μετά απο 5-6 χρόνια...μετά από πόσο καιρό την έκοψες αφού εμφανίστηκαν οι παρενέργειες?
Τι είδους παρενέργειες είχες?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν και δεν ήμουν στις συναντήσεις, χαίρομαι που ήρθε ελλάδα ένας τόσο καλός γιατρός, μόνο προς τα θετικά μπορεί να παρασύρει κάτι τέτοιο την αγορά. Τα στάνταρ ας ανεβαίνουν, δεν είναι κακό.

Εγώ ως παλαιός χρήστης φίνας, που πλέον έχει σταματήσει την χρήση της λόγω παρενεργειών, το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ότι ακόμα και η στρατηγική που προτείνει ο Lorenzo, επίσης ενέχει μεγάλο ρίσκο.. Και θα εξηγήσω τι εννοώ.

Εγώ είχα παρενέργειες από φίνα μετά από πολλά χρόνια χρήσης.. ίσως και 5-6. Στην αρχή δεν είχα καταλάβει κάτι, τουλάχιστον όχι σε ιδιαίτερα αντιληπτό βαθμό. Θέλω να πω ότι αν κάποιος δοκιμάσει το φάρμακο για ένα χρόνο και δει ότι δεν έχει παρενέργειες, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο οργανισμός του θα αντιδρά θετικά για όλο το υπόλοιπο της ζωής του. Αργά ή γρήγορα είναι πιθανό να την σταματήσει. Σε αυτό το σημείο είναι που διαφωνώ με μία τάση προώθησης του φαρμάκου που βασίζεται σε χαμηλό ποσοστό παρενεργειών.. σε όσα φόρουμ έχω παρακολουθήσει, ένα ποσοστό ατόμων αναγκάστηκε να διακόψει την θεραπεία ακόμα και μετά από χρόνια.. Ποσοστό που με κάνει να αμφιβάλλω για την εγκυρότητα της αρχικής έρευνας. Δεν συμφωνείτε ότι, το γεγονός ότι κάποτε υπήρξε μια έρευνα, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είχε σφάλματα? (είτε με δόλο είτε χωρίς). Η αίσθηση που έχω είναι για ποσοστά της τάξης του 30-50%. Αν λοιπόν φοβόμαστε για το αν οι μεταμοσχευμένοι θα διατηρήσουν τα μαλλιά τους χωρίς φίνα, πρέπει επίσης να αναρωτηθούμε για το αν όλοι αυτοί οι μεταμοσχευμένοι πρακτικά θα παραμείνουν στην φίνα εφ όρου ζωής. Προσθέτω επίσης και τον παράγοντα της τεκνοποίησης, που βάλε δύο κουτσουβελάκια, ίσως κάποιοι διακόψουν για 2-3 χρόνια.

Θα είχε ενδιαφέρον να γίνει μία έρευνα - poll και στο φόρουμ αυτό αν ενδιαφέρεστε. Σίγουρα δεν είναι επιστημονικά ότι πιο τεκμηριωμένο, αλλά θα δώσει μία εικόνα. Στο κάτω κάτω ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να αποδειχθεί ότι και εγώ έχω λάθος εικόνα.

Επίσης, ως παλιό μέλος, οφείλω να ανταποδώσω όσα έχω πάρει και εντός μήνα θα φτιάξω post διότι θα πραγματοποιήσω μεταμόσχευση. Και είμαι δύσκολη περίπτωση λόγω παλαιότερων επεμβάσεων που αφήνουν περιορισμένη δότρια.

Όπως καταλαβαίνεις kk20 τέτοιου είδους έρευνες/poll δεν έχουν καμμία στατιστική αξία, ούτε εικόνα μπορούν να δώσουν. Οι λόγοι παρά πολλοί, άμα θες τους συζητάμε. Για την τεκνοποίηση θα συμφωνήσω, περισσότερο για λόγους αρχής και για peace of mind, χρειάζεται να σταματήσεις 1-1.5 χρόνια για τα 2 παιδιά που αναφέρεις.

Έχει αναλυθεί πολύ το θέμα της φίνας και έχουν γίνει πολλές έρευνες (όχι μόνο μια). Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να υπάρξουν και σπάνιες περιπτώσεις που ο οργανισμός μπορεί να την απορρίψει μετά το διάστημα των 4-6 μηνών που εμφανίζονται οι παρενέργειες (αν υπάρξουν) στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων. Αυτες όμως οι περιπτώσεις είναι ελάχιστες και δεν έχουν αποτυπωθεί σε κάποια σοβαρή έρευνα.

Άρα το μεγάλο ρίσκο αναφέρεται σε σπάνιες περιπτώσεις, τουτέστιν είναι πολύ μικρό ρίσκο. Ακόμα όμως και σε αυτές τις περιπτώσεις πρακτικά σε φέρνει στο ίδιο σημείο που θα ήσουν αν έκανες μμ χωρίς τη χρήση φίνας. Όποτε δεν αντιλαμβάνομαι για ποιό ρίσκο μιλάμε.

Τέλος αυτά για τις θεωρίες συνομωσίας και για δόλους τα ακούμε χρόνια τώρα. Πλέον η φιναστερίδη είναι generic φάρμακο και παράγεται από πολλές εταιρίες. Για την Merck να το καταλάβω, είχε κίνητρο την πατέντα και τα υπερκερδη από αυτή. Οι υπολοιπες εταιρείες το πρώτο που κοιτάνε όταν μπουν στην παραγωγή ενός πλέον φθηνού φάρμακου είναι το ρίσκο μηνύσεων αν το φάρμακο έχει συστηματικές παρενέργειες και μετά το παράγουν. Και την φιναστερίδη πλέον την παράγουν πάρα πολλοί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kk20

Member
Για να το εκφράσω σωστά, όταν λέω ρίσκο εννοώ ότι ο Lorenzo (και οι υπόλοιποι γιατροί φυσικά) μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να είναι αυστηρός με μία περίπτωση και να απαιτήσει την χρήση φίνας για να προχωρήσει σε χειρουργείο, θεωρώντας ότι χωρίς αυτήν δεν θα υπάρχει καλό αποτέλεσμα σε βάθος ετών. Ο ασθενής όμως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αποσυρθεί ο ίδιος από την χρήση φίνας μετά από 3,5, 10 χρόνια και επομένως να αποτελεί πλέον αυτή την αρχικά ανεπιθύμητη περίπτωση. Σίγουρα όπως λες δεν χάλασε ο κόσμος, διότι θα είναι σαν να μην πήρε ποτέ.

Αν όμως τελικά, όπως είναι η αίσθησή μου, ένα 30-50% ούτως η άλλως πρόκειται να την σταματήσει την φίνα σε βάθος ετών για διάφορους λόγους (παρενέργειες, τεκνοποίηση κλπ) τότε δεν είναι εκ φύσεως προβληματική και αυτή η φαινομενικά αστηρή προσέγγιση? Καλά κάνει ο άνθρωπος δεν λέω αλλά πιστεύω καταλαβαίνεις την λογική μου.. Φυσικά αν έχεις διαφορετική εκτίμηση για αυτό το περίφημο ποσοστό 30-50% που έχω βγάλει από το μυαλό μου είναι απόλυτα σεβαστό. Αν πραγματικά την διακόπτει μόνο ένα 10% σε βάθος ετών την φίνα έχει δίκιο ο Ισπανός. Αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να πω...

Φίλε Καραμπαλίκις τα πρώτα χρόνια λογικά δεν είχα κάτι ιδιαίτερο, ίσως λίγο είχε μειωθεί η απόλαυση κατά τον οργασμό. Όσο περνούσαν όμως τα χρόνια σταδιακά τα πράγματα γινόντουσαν χειρότερα. Τους τελευταίους μήνες πριν την διακοπή υπήρχε πιθανότητα 50% να αποτύχω πλήρως ακόμα και αν μου φέρναν την αγαπημένη μου πορνοσταρ. Η κατάσταση είχε γίνει τραγική και απειλούσε ευθέως την ποιότητα της ζωής μου και τις σχέσεις μου. Την διέκοψα. Τους πρώτους μήνες μετά την διακοπή τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα. Πιστεύω ότι είχα συμπτώματα προστατίτιδας. Είχα πόνους (ελαφρούς αλλά αντιληπτούς) και παντελή έλλειψη libido. Ήταν τραγική περίοδος, και δεν υπήρχε κανείς να με βοηθήσει καθώς σε ουρολόγους που πήγα δεν είχαν βρει κάτι. Σταδιακά τα πράγματα όμως τους επόμενους μήνες γίνονταν καλύτερα. Νομίζω στο εξάμηνο μετά την διακοπή κάπου επανήλθα στο 90%.

Πλέον, (πολλά χρόνια μετά την διακοπή) είμαι 35 χρονών και απίστευτα καλά, και πιστεύω ξεκάθαρα ότι το φάρμακο με είχε ρίξει από την αρχή, απλά δεν το είχα καταλάβει. Κάποια πράγματα δεν γίνονται αντιληπτά. Σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό αυτή τη στιγμή να συμπεριφέρομαι σεξουαλικά σαν 20χρονο και όταν ήμουν 20 να συμπεριφέρομαι σαν 6οχρονος. Κρίμα για τα χρόνια που έχασα πραγματικά. Δεν είναι όλοι το ίδιο αλλά αν δείτε προβλήματα... κάντε την με ελαφρά!!!

Είμαστε όμως σε θέση να τα δούμε αυτά τα προβλήματα? αυτό μόνο δεν ξέρω..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν όμως τελικά, όπως είναι η αίσθησή μου, ένα 30-50% ούτως η άλλως πρόκειται να την σταματήσει την φίνα σε βάθος ετών για διάφορους λόγους (παρενέργειες, τεκνοποίηση κλπ) τότε δεν είναι εκ φύσεως προβληματική και αυτή η φαινομενικά αστηρή προσέγγιση? Καλά κάνει ο άνθρωπος δεν λέω αλλά πιστεύω καταλαβαίνεις την λογική μου.. Φυσικά αν έχεις διαφορετική εκτίμηση για αυτό το περίφημο ποσοστό 30-50% που έχω βγάλει από το μυαλό μου είναι απόλυτα σεβαστό. Αν πραγματικά την διακόπτει μόνο ένα 10% σε βάθος ετών την φίνα έχει δίκιο ο Ισπανός. Αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να πω...

Όπως ξέρεις (ή δεν ξέρεις) είμαι γενικότερα κατά των φαρμάκων σαν στάση ζωής. Από την άλλη όμως σαν μηχανικός μου αρέσουν οι αναλυτικές προσεγγίσεις και έχω και ανοιχτό μυαλό. Έχω κάνει αρκετές συζητήσεις με τον γιατρό για το θέμα. Στην Ισπανία η χρήση της φίνας είναι διαδεδομένη και ο συγκεκριμένος γιατρός ίσως να είναι ο μεγαλύτερος expert πάνω σε αυτή αφού είναι χρήστης για 17 συναπτά έτη κατά τα οποία χωρίς να την διακόψει έκανε και 3 υγιέστατα παιδιά. Στατιστικά βέβαια αυτό δεν λέει τίποτα όπως στατιστικά δεν λέει τίποτα και η δικιά σου περίπτωση.

Αυτό που λέει κάτι στατιστικά όμως είναι η βάση δεδομένων του Lorenzo. 5000 περίπου ασθενείς που έκαναν μμ από τότε που ξεκίνησε, εκ των οποίων σύμφωνα με τα λεγομενά του, περίπου 3000 σε φίνα. Από αυτούς συλλέγει πληροφορίες σε ένα τυχαίο δείγμα ατόμων με διαφορετικά χαρακτηριστικά (ηλικία, κλπ), στον ένα χρόνο, στα τρία χρόνια, στα πέντε χρόνια και από ότι μου είπε θέλει να το επεκτείνει και στα δέκα. Τα dropout φίνας είναι λιγότερα από 5% για διάφορους λόγους που δεν έχουν σχέση πάντα με τα side effect. Στην συντριπτική επίσης πλειοψηφία οι ασθενείς είναι πολύ ικανοποιημένοι από τη χρήση της φίνας ανεξαρτήτως ηλικίας.

Όσον αφορά την τεκνοποίηση κάποιο μέλος τον ρώτησε. Η απαντήση του ήταν σαφης. Παρόλο που δεν υπάρχει θέμα (και έφερε σαν παράδειγμα τον εαυτό του) για λόγους ψυχολογίας και ειδικά για να μην υπάρχει θέμα με το έτερον ήμισυ του συνέστησε να την κόψει για 6 μήνες, να τεκνοποιήσει και μετά να ξαναρχίσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τελικά τι δοσολογία προτείνει ο Λορέντσο;

Παρακολούθησα και τα 34 consultation. Όταν πρότεινε φίνα η δοσολογία ήταν ανάλογα με την κάθε περίπτωση. Είχε σχέση με την ηλικία, το είδος της ΑΑ, την κατάσταση της δότριας, κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα