10 χρονια

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giocap

Member
Καλησπέρα κορίτσι.
Λοιπόν εγώ δεν θα σ γράψω" βρες γκόμενο" θέλεις ψυχίατρο"χωρίς παρεξήγηση κτλ Γιατί μου φαίνονται αστεία όταν ο άλλος παίζει με το πρόβλημα σου .
Επίσης το 90% που γράφει ο φίλος από πάνω ούτε σε αυτό θα συμφωνήσω.Στις περισσότερες περιπτώσεις η έντονη πτώση της γυναικείας τριχόπτωσης οφείλεται και στην χρόνια τελογενη τριχόπτωση.
Συμβουλή μου :
Μην πηγαίνεις και ξοδεύεις τσάμπα χρόνο κ χρήμα σε ομοιοπαθητικόυς ενναλακτικους κ δεν ξέρω κ εγώ πως λέγονται γτ δεν πρόκειται να σου λύσουν το θέμα της τριχόπτωσης σου με διατροφή με Candida στο εντερο η με διάφορα χαζοματζουνια γτ πρώτον δεν είναι γιατροί κ είναι βασικό.
Δεύτερη συμβουλή μινοξιδηλη εφ ορου ζωής όσο κρατήσει μετά βλέπεις. ..Κ μερικές βιταμίνες
Τρίτον κάνε μια τριχοσκοπηση να δεις πόσες vellus hair έχεις κτλ ...ένας καλός δερματολόγος θα καταλάβει προς τα που το πάει το μαλλί σ
Τέταρτον θα συμφωνήσω μ ένα παιδί που σου είπε αντιαδρογοννα κάνουν δουλειά αλλά θέλουν προσοχή και με καθοδήγηση Ενδοκρινολογο Όχι ομοιοπαθητικόυ
Αυτά....
Συγνωμη Σαντυ αλλα η κοπελα ειπε οτι επισκεφτηκε ενδοκρινολογο ο οποιος τις εκανε ολες τις εξετασεις και δε βρηκε προβλημα με τα αντογονα,αλλιως θα της τα ξεκινουσε ο ιδιος.Πως θα παρει αντι ανδρογονα απο μονη της; Επισης τα αντιανδρογονα δεν μπορει να αποδειχτουν επικινδυνα για τις γυναικες με χρονια χρηση;Πως τα συστηνετε τοσο ευκολα; Καθε 2 μηνες πρεπει να ελενχεις το συκωτι σου αν τ αρχισεις γτ μπορει να χτυπησουν εκει,ετσι ξερω εγω.Με πιο τροπο χτυπανε δε ξερω κ τι μπορει να σου πρικαλεσουν..
 

Sandy

Active Member
Συγνωμη Σαντυ αλλα η κοπελα ειπε οτι επισκεφτηκε ενδοκρινολογο ο οποιος τις εκανε ολες τις εξετασεις και δε βρηκε προβλημα με τα αντογονα,αλλιως θα της τα ξεκινουσε ο ιδιος.Πως θα παρει αντι ανδρογονα απο μονη της; Επισης τα αντιανδρογονα δεν μπορει να αποδειχτουν επικινδυνα για τις γυναικες με χρονια χρηση;Πως τα συστηνετε τοσο ευκολα; Καθε 2 μηνες πρεπει να ελενχεις το συκωτι σου αν τ αρχισεις γτ μπορει να χτυπησουν εκει,ετσι ξερω εγω.Με πιο τροπο χτυπανε δε ξερω κ τι μπορει να σου πρικαλεσουν..

Εάν διάβασες καλά γράφω με προσοχή κ με σωστή παρακολούθηση ενδοκρινολογου δεν είπα να τα πάρει μόνη της .
Επίσης κ ανδρογονα σωστά να έχεις στις τιμές του αίματος δεν έχουν καμία σχέση με το τριχωτό. Οι περισσότεροι άντρες έχουν φυσιολογικές τιμές ανδογονων τεστο κτλ και έχουν αραίωση δεν σημαίνει κάτι οι τιμές στο αίμα. Κοπέλες παίρνουν αντιανδρογονα με φυσιολογικές τιμές κ έχει κάνει δουλειά στο μαλλί τους .από δω κ πέρα ο καθένας πράττει όπως θέλει .Καλώς Κακώς αυτά είναι από τα πολλά που κάνουν δουλειά στο μαλλί όποιος θέλει τα παίρνει όποιος δεν θέλει δεν τα παίρνει πάντα με καθοδήγηση γιατρού μεγάλα παιδιά ήμαστε δεν χρειάζεται να της πω να πάει σε γιατρό (αν κ της το επισυνάπτω στο προηγούμενο ποστ μου)
Φιλια
 

Harris_G

Well-Known Member
Ναι θα δινουμε 50ρια στους γιατρους και 30αρια στους μικροβιολογους καθε τρεις και λίγο, τρομερη ιδεα.
 

Sandy

Active Member
Ναι θα δινουμε 50ρια στους γιατρους και 30αρια στους μικροβιολογους καθε τρεις και λίγο,

..άλλοι δίνουν και τα 2πλασια ..
ο καθένας ότι θέλει κάνει.
Οποιος θελει ας παίρνει φάρμακα από μονος του δεν τον εμποδιζει κανεις .;)
 

Harris_G

Well-Known Member
Ναι ολοι πλουσιοι ειναι εδω μεσα, ξεχασα. Επισης φαντασου ποσα κοροϊδα υπάρχουν και πάνε σε δερματολόγους (την πιο κομπογιαννίτικη ειδικότητα ever). Μη τους θεοποιείτε τους γιατρούς.

Και επίσης να προσθέσω -φιλικά πάντα- ότι οι εξετάσεις στις οποίες αναφέρεστε ανά καιρούς διάφοροι και διάφορες, επηρεάζονται από δεκάδες παράγοντες και δε μπορείς ποτέ να αποδείξεις με ασφάλεια ότι ευθύνεται ένα φάρμακο/σκεύασμα για κάτι πολύ συγκεκριμένο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giocap

Member
Ναι ολοι πλουσιοι ειναι εδω μεσα, ξεχασα. Επισης φαντασου ποσα κοροϊδα υπάρχουν και πάνε σε δερματολόγους (την πιο κομπογιαννίτικη ειδικότητα ever). Μη τους θεοποιείτε τους γιατρούς.

Και επίσης να προσθέσω -φιλικά πάντα- ότι οι εξετάσεις στις οποίες αναφέρεστε ανά καιρούς διάφοροι και διάφορες, επηρεάζονται από δεκάδες παράγοντες και δε μπορείς ποτέ να αποδείξεις με ασφάλεια ότι ευθύνεται ένα φάρμακο/σκεύασμα για κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Θα ελεγα οτι υπαρχει μια πιο κομπογιαννιτικη ειδικοτητα απο τους δερματολογους,οπως οι Ψυχιατρικη :) Αλλα αυτο ειναι αλλο ζητημα. Αν το δουμε ετσι ομως φιλε μου κ αν το καλοσκεφτεις ολες οι ειδικοτητες πλην της Παθολογιας,κομπογιαννιτες ειναι και στα τυφλα κανουν διαγνωσεις και δινουν θεραπειες. Οπως και να χει οταν εχεις προβλημα τριχωπτοσης και κινδυνευεις με αραιωση η φαλακρα ποιον θα επισκεφτεις πρωτα?Στο δερματολογο θα πας. Εννοειτε πως δε πρεπει να τους θεοποιουμε,αλλα που θα πας για να λυσεις το προβλημα σου,να βοηθηθεις? Κατα την γνωμη μου,τα αντι ανδρογονα ειναι φαρμακα με τα οποια δε πρεπει να μπλεκει κανεις ευκολα,ιδιως αν μιλαμε για γυναικες. Καλυτερα να ψεκαζεις μια ζωη το κεφαλι με μινοξ,παρα να χαπακωνεσαι εφ ορου,με ολες τις συνεπεις. Αλλα και την μινοξ λιγοι ειναι που μπορουν να την βαζουν εφ ορου ζωης.. Αν σου βγαλει παρενεργειες ειδικα..bye bye.
 

giocap

Member
Εάν διάβασες καλά γράφω με προσοχή κ με σωστή παρακολούθηση ενδοκρινολογου δεν είπα να τα πάρει μόνη της .
Επίσης κ ανδρογονα σωστά να έχεις στις τιμές του αίματος δεν έχουν καμία σχέση με το τριχωτό. Οι περισσότεροι άντρες έχουν φυσιολογικές τιμές ανδογονων τεστο κτλ και έχουν αραίωση δεν σημαίνει κάτι οι τιμές στο αίμα. Κοπέλες παίρνουν αντιανδρογονα με φυσιολογικές τιμές κ έχει κάνει δουλειά στο μαλλί τους .από δω κ πέρα ο καθένας πράττει όπως θέλει .Καλώς Κακώς αυτά είναι από τα πολλά που κάνουν δουλειά στο μαλλί όποιος θέλει τα παίρνει όποιος δεν θέλει δεν τα παίρνει πάντα με καθοδήγηση γιατρού μεγάλα παιδιά ήμαστε δεν χρειάζεται να της πω να πάει σε γιατρό (αν κ της το επισυνάπτω στο προηγούμενο ποστ μου)
Φιλια

Ποια ειναι τα πολλα που κανουν δουλεια στο μαλλι?Απ οσο γνωριζω τα τοπικα υπαρχουν μονο,οπως(μινοξ) και τα αντι ανδρογονα,απο φαρμακα. Α ναι ξεχασα.. και τα αντισυλυπτικα,αν το προβλημα ξεκιναει απο τις πολυσυστικες,εδω γελαμε..Που στα δινουν ελαφρα την καρδια οι ενδροκρινολογοι λες κ ειναι καραμελες. Τα οποια ειναι απαγορευτικα για γυναικες ανω των 35 και καπνιστριες. Τα οποια μπορει να φερνουν ενα καρο παρενεργειες,που κανεις δεν στις λεει για να μη σε χασουν απο πελατη,οπως π.χ. καταθλιψη,κολπικες αιμοραγιες,τριχοπτωση! αστειο?κ ομως κ αλλα πολλα. Και μετα να πρεπει να παρεις αλλα φαρμακα για να γιατρεψεις την παρενεργεια,της παρενεργειας Ω παρενεργεια. Λεφτα και κουραγιο να χεις,αν δε σου στριψει να ταιζεις γιατρους ολων των ειδικοτητων.
 

vag25

Well-Known Member
Θα ελεγα οτι υπαρχει μια πιο κομπογιαννιτικη ειδικοτητα απο τους δερματολογους,οπως οι Ψυχιατρικη :)

Αν και δεν ειμαι υπερ των φαρμακων η ψυχιατρικη εχει σωσει κοσμακι και απειρες ζωες. Και οταν λενε στην ψυχιατρικη οτι τα φαρμακα εχουν τις ταδε παρενεργειες, εχουν τις ταδε παρενεργειες στο μικρο η μεγαλο ποσοστο που λενε.

Οχι fina 3% ενω ειναι 103%

Κανεις γιατρος δεν ειναι κομπογιαννίτης(ολα βασιζονται σε ερευνες) αλλα μπορουμε να πουμε οτι αν ενας τομεας μπαζει, ειναι αυτος της τριχοπτωσης.

Οι δερματολογοι μου εχουν λυσει ενα καρο προβληματα, απλα με τριχοπτωση δεν...και τα φαρμακα για τριχοπτωση ειναι απαραδεκτα.
 

giocap

Member
Αν και δεν ειμαι υπερ των φαρμακων η ψυχιατρικη εχει σωσει κοσμακι και απειρες ζωες. Και οταν λενε στην ψυχιατρικη οτι τα φαρμακα εχουν τις ταδε παρενεργειες, εχουν τις ταδε παρενεργειες στο μικρο η μεγαλο ποσοστο που λενε.

Οχι fina 3% ενω ειναι 103%

Κανεις γιατρος δεν ειναι κομπογιαννίτης(ολα βασιζονται σε ερευνες) αλλα μπορουμε να πουμε οτι αν ενας τομεας μπαζει, ειναι αυτος της τριχοπτωσης.

Οι δερματολογοι μου εχουν λυσει ενα καρο προβληματα, απλα με τριχοπτωση δεν...και τα φαρμακα για τριχοπτωση ειναι απαραδεκτα.

Θα συμφωνησω οτι τα φαρμακα για την τριχοπτωση ειναι απαραδεκτα και μιλαμε για εφ ορου ζωης θεραπειες οι οποιες μπορει και να αποδειχτουν επικινδυνες,αναλογα με τον οργανισμο του καθενα. Οσο για την ψυχιατρικη εγω προσωπικα την θεωρω ψευτοεπιστημη.Το μονο που γινεται με τα αντικαταθλιπτικα π.χ. ειναι οτι ανεβαζουν την σεροτονινη στον εγκεφαλο,για οσο τα χρησιμοποιεις. Υπαρχουν μελετες που καταδειχνουν οτι με χρονια χρηση,μπορει να εντυνουν το προβλημα η ακομα και να στο γυρισουν αλλου,οπως π.χ. σε δυπολικες διαταραχες κτλ. Δε θεραπευουν τπτ τα φαρμακα για τον ψυχισμο του ανθρωπου,απλα κρατανε τον ασθενη σε καταστολη,τα συμπτωματα γιατρευουν. Ξερω περιπτωσεις ανθρωπων. Και πως να τον θεραπευσεις οταν μιλαμε για τον ανθρωπινο εγκεφαλο,που ακομα μας ειναι αγνωστος στο μεγαλυτερο μερος του?Πας να θεραπευσεις την ψυχη με φαρμακα? Εδω καλα καλα οι ψυχιατροι δεν ξερουν ΚΑΝ τους λογους για τους οποιους προκαλειται καταθλιψη στον ανθρωπο,υποθεσεις κανουν μονο. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα κ εκτος της θεματολογιας του φορουμ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Επιστημη που βασιζεται σε επιστημη δεν μπορει να ειναι ψευδοπεπιστημη.
Τα φαρμακα λειτουργουν...
Το αν εχουν παρενεργειες κτλ δεν κανει την ψυχιατρικη λιγοτερο επιστημη απο οτι ειναι.

Εδω η ψυχολογια θεωρειται επιστημη...(λιγοτερο hard προφανως).

Ολα τα φαρμακα(στις επιστημες που δινουν φαρμακα)το συμπτωμα γιατρευουν. Αυτο δεν τα κανει λιγοτερο επιστημη.
Οι επιστημες ειναι επιστημες γιατι κινούνται με βαση και μονο την επιστημονικη μεθοδο.

Ψευδοεπιστημες ειναι η ομοιπαθητικη, η αστρολογια κ.α
 

Harris_G

Well-Known Member
Ρε παιδιά εμένα μια ήπια ακμή μεσα στο τριχωτο της κεφαλης δε μπόρεσαν να μου λύσουν (οχι ΣΔ, ηταν ακμη αν και τα σπυρακια δεν ηταν τα κλασσικα whiteheads). 2 φορες με στειλαν να εξετασω το πυον και εδειξε διαφορετικο αποτελεσμα. Τελικα το ελυσα με πολυ γνωστο σαμπουαν που βρισκεται στα supermarket. Και γενικα ποσο σοβαρους θεωρειτε τους δερματολογους οταν οι μισοι ασχολουνται με αποτριχωσεις?
 

giocap

Member
Μηπως εννοεις ψυχολογια? Μαλλον δεν εχεις ιδεα επι του θεματος, χωρις παρεξηγηση.

Αλλο η ψυχολογια κ αλλο η ψυχιατρικη. Για την ψυχιατρικη αναφερθηκα. Και ναι θεραπευουν συμπτωματα,αλλα δεν θεραπευουν το αιτιο. Δε το παιζω παντωγνωστης φιλε μου,αλλα γνωριζω περιπτωσεις ανθρωπων που οταν επερναν τα φαρμακα τους(επι χρονια χρηση) ηταν μια χαρα κ οταν τα σταματουσαν,τρελενοντουσαν(βλεπε εθισμο κτλ .) Τα αντικαταθλιπτικα μπορει να μπορουν να βοηθησουν σε ηπιες μορφες καταθλιψης, κ αναλογα με το προβλημα του καθενος,αλλα αν μιλαμε για βαριες μορφες,δε θεραπευουν τπτ απολυτως. Ειναι ενας φαυλος κυκλος.
 

giocap

Member
Ρε παιδιά εμένα μια ήπια ακμή μεσα στο τριχωτο της κεφαλης δε μπόρεσαν να μου λύσουν (οχι ΣΔ, ηταν ακμη αν και τα σπυρακια δεν ηταν τα κλασσικα whiteheads). 2 φορες με στειλαν να εξετασω το πυον και εδειξε διαφορετικο αποτελεσμα. Τελικα το ελυσα με πολυ γνωστο σαμπουαν που βρισκεται στα supermarket. Και γενικα ποσο σοβαρους θεωρειτε τους δερματολογους οταν οι μισοι ασχολουνται με αποτριχωσεις?

Φιλε πες μας το σαμπουαν που χρησιμιποιησες για τη Σ.Δ. αν και παει το μυαλο μου.. Αυτο που λες για τις αποτριχωσεις.. δε μπορω να συμφωνησω περισσοτερο!
 

Harris_G

Well-Known Member
Φίλε @giocap λέω ότι δεν ήταν ΣΔ, ήταν ακμή τριχωτού κεφαλής. Το έχει διαφημίσει ο τωρινός κάτοχος της Χρυσής Μπάλας.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ποιος σας είπε...πως οι άνδρες δεν κλαίνε?

Δεν κλαίω πχια επειδή το χρησιμοποιώ τακτικά πριν από κάθε ματς.!

Ronaldo.jpg
 

Harris_G

Well-Known Member
Xaxa οχι αυτο Τζον!Το μπλε! Λες πηγε Λορεντζο καμια βολτα αυτος χωρις να το καταλαβουμε?
 
Μπλουζα