10 χρονια

thetis

New Member
Καλησπερα παιδια. Εχω προβλημα τριχοπτωσης εδω και 10 χρονια. Ξεκινησε το 2008 στα 18 μου χρονια μετα απο διακοπες στη Σαμοθρακη και Βαρκελωνη. Οταν γυρισα ειδα οτι ειχα κολλησει ψειρες και επαθα πανικο και σοκ,ειναι γελοιο το ξερω,αλλα εχω διαγνωστει απο 11 χρονων με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη οποτε ειμαι παρα πολυ αγχωδης και μιας και ειχα τρελη αγαπη και ψυχωση με τα πυκνα μαλλια μου συν του οτι στο σχολειο ειχα φαει τρελο bullying για τις ψειρες και για αλλα. Σχεδον αμεσως μετα το αμοκ που με επιασε ειδα να χανω αποτομα παρα πολλα μαλλια,πηγα σε δερματολογο και εκανα τις εξετασεις που ειπε,βρηκε μονο χαμηλο σιδηρο και σμηγματοροικη δερματιτιδα-ειχα λιγη ξηροδερμια απο την εφηβεια αλλα στα 17-18 εγινε μαλλον πιο εντονη-ενιωθα τοσο ασχημα που η αληθεια ηταν οτι δεν ημουν σε θεση να κανω καμια θεραπεια σωστα. Αλλαξα πολλους δερματολογους αλλα εμοιαζαν η να μην ξερουν πολλα για το θεμα η απλα δεν ειχαν την διαθεση να μου εξηγησουν τι συμβαινει η ισως να μην ημουν σε θεση να καταλαβω και να αντιμετωπισω την κατασταση.

Εκανα διαφορες θεραπειες με λοσιον και αλοιφες ακομα και μινοξιδιλη χωρις να το ξερω τοτε και φανηκε σα να βρεθηκε επιτελους η θεραπεια-η ξηροδερμια εγινε πολυ χειροτερα με μινοξιδιλη-αλλα οταν φυσικα την σταματησα εχασα πολλα μαλλια και η εικονα των μαλλιων εγινε χειροτερη. Μετα μια αλλη δερματολογος μου εδωσε μια λοσιον-περιειχε finish formula,hairgen και το κορτικοστεροειδες pharmecort-ειδα να βελτιωνεται αρκετα η κατασταση και ενω αυτη μου ειπε για 1,5 μηνα εγω συνεχισα να το βαζω για 3 χρονια χωρις να παω να με ξαναδει. Εν τω μεταξυ ενας αλλος δερματολογος μου ειπε πως δε φαινεται να εχω προβλημα, οτι τα μαλλια θα ξαναγινονται και ας πεφτουν πολυ και μου προτεινε μινοξ και ενεσεις-prp μαλλον-απο το ιδιο μου το αιμα κατι τετοιο, αν θελω να κανω κατι για την αραιωση. Ενας ενδοκρινολογος μου εκανε παλι εξετασεις και αφου βγηκαν ολες οκ,μου ειπε οτι δε ξερει ποια ειναι η αιτια της τριχοπτωσης οποτε παλι μινοξ. Δεν ηθελα ομως να ξαναβαλω μινοξ-εκανε και κατακρατηση υγρων- και συνεχιζα τη finish formula λοσιον που μου εξαφανιζε και την ξηροδερμια.

1,5 χρονο τωρα κανω θεραπεια σε μια ολιστικη εναλλακτικη γιατρο και μου λεει οτι το κυριως προβλημα μου ειναι το αγχος και διατροφικες ελλειψεις,οτι ειχα το μυκητα candida στο εντερο και οτι τωρα σιγα σιγα αρχιζει να ισορροπει ο οργανισμος μου. Το χειμωνα η τριχοπτωση ειχε φτασει σχεδον σε φυσιολογικα επιπεδα και ειχα αρχισει να πιστευω οτι ειχα γινει καλα και ειχα ηρεμησει πολυ. Πριν 1 μηνα περιπου η εναλ. γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να σταματησω τη φαρμακευτικη λοσιον γιατι θα μου κανει παρενεργειες και οτι μπορω να θεραπευτω με ποιο φυσικα μεσα,και τωρα εχω τρελαθει ξανα σαν την πρωτη φορα γιατι εχει ξανααυξηθει καπως η τριχοπτωση και η ξηροδερμια και δυσκολευομαι μεχρι και να αναπνευσω στην ιδεα-φοβια οτι θα αραιωσουν και αλλο τα μαλλια μου. Δοξα τω Θεω, προς το παρων, ολοι οι γνωστοι μου λενε οτι δε φαινεται να εχω καποιο φοβερο προβλημα-ισως επειδη ειχα πυκνα μαλλια,αρα και πιο πολλα περιθωρια- ακομα και η εναλ.γιατρος και οτι αφου φαινονται φυτρες δε χρειαζεται να αγχωνομαι,αλλα εγω φοβαμαι...Δεν εχω πια τοσα περιθωρια. Ακομα και αν υποθεσουμε οτι βρισκω το μαγικο τροπο να απαλλαγω απο το αγχος-κανω ψυχοθεραπεια χρονια-αρκει για να επανελθουν τα μαλλια μου η πρεπει να κανω και αλλα πραγματα για να βοηθησω τον οργανισμο μου;Μηπως υπαρχει και καποια αλλη η αλλες αιτιες που αγνοω;Ειμαι εντελως χαμενη...

Χιλια συγνωμη για την εκθεση,αλλα επρεπε να το βγαλω απο μεσα μου και θα ηθελα πολυ να μου πειτε και εσεις τις γνωμες σας σαν ομοιοπαθουσες αλλα και ομοιοπαθοντες φυσικα. Ευχαριστω προκαταβολικα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

thetis

New Member
Δηλαδη πιστευεις μονο το αγχος φταει αποκλειστικα;Και αν ναι,η τριχοπτωση και η αραιωση ειναι αντιστρεψιμη;
 

nikolakis

Well-Known Member
Μην ξαναπάς διακοπες Σαμοθράκη κ Βαρκελώνη. Η το ένα ή το άλλο κ τα δύο μαζί ρίχνουν τα μαλλιά....
 

thetis

New Member
Δε χρειαζεται να κοροιδευεις. Το ανεφερα γιατι καπου στο φορουμ ειχαν πει οτι ειχαν παρατηρησει και αλλες κοπελες λιγη τριχοπτωση μετα απο επισκεψη στο εξωτερικο...Ισως η αλλαγη του νερου,δε ξερω και επειδη προφανως και εχω ψυχολογικα θεματα εγραψα εδω για μια πιο αντικειμενικη γνωμη.
 

nikolakis

Well-Known Member
Δε χρειαζεται να κοροιδευεις. Το ανεφερα γιατι καπου στο φορουμ ειχαν πει οτι ειχαν παρατηρησει και αλλες κοπελες λιγη τριχοπτωση μετα απο επισκεψη στο εξωτερικο...Ισως η αλλαγη του νερου,δε ξερω και επειδη προφανως και εχω ψυχολογικα θεματα εγραψα εδω για μια πιο αντικειμενικη γνωμη.
Δε κοροϊδεύω, προσπαθω να ελαφρυνω τη κατάσταση συγνώμη αν το πήρες αλλιώς. Η αιτία που χάνουν άντρες γυναίκες τα μαλλιά τους σε ποσοστό 90% είναι η αγα ανδρογεννετικη αλωπεκία. Λογικά αυτός είναι κακό λογοσ που τα χάνεις και εσυ αν τα χανεις. Βάλε φωτογραφιες της κατάστασης σου ώστε να μην μιλάμε στον αερααα κ ίσως σου απαντήσουν κ άλλα έμπειρα μέλη.
 

tasos33

Well-Known Member
Αν βλέπεις πως η Η λοσιον αποδίδει μηνμτην κοβεις μαχαίρι, απλά μείωσε την χρήση σε δύο τρεις φορές εβδομαδιαίως. Αν είδα καλά έχει μέσα κορτιζονη και δεν κάνει τόσα χρονια να βάζεις. Συνέχισε την χωρίς κορτιζονη.

Εδώ κάνουμε κ χιούμορ μη μας παρεξηγας.


Δε χρειαζεται να κοροιδευεις. Το ανεφερα γιατι καπου στο φορουμ ειχαν πει οτι ειχαν παρατηρησει και αλλες κοπελες λιγη τριχοπτωση μετα απο επισκεψη στο εξωτερικο...Ισως η αλλαγη του νερου,δε ξερω και επειδη προφανως και εχω ψυχολογικα θεματα εγραψα εδω για μια πιο αντικειμενικη γνωμη.
 

thetis

New Member
Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου. Συγνωμη κι εγω, μη με παρεξηγατε που σας παρεξηγησα.:p
 

dimitris50423

Well-Known Member
Βαλε φωτο για να δουμε για τι μιλαμε. Αυτο που σου ειπε ο nikolakis πιο πανω το βρες φιλο ειναι η καλυτερη ψυχοθεραπεια ξεκινα και γυμναστηριο και ολα θα βελτιωθουν. :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

salonikios30

Active Member
προσεχε τη διατροφη σου ,οχι αγχος οσο μπορεις,ψυχοθεραπεια,regain 2% και το βασικοτερο για να τα αποφυγεις ολα αυτα που ειναι δαπανηρα βρες γκομενο!
 

thetis

New Member
Δε γινεται να αποφυγω την μινοξιδιλη δηλαδη; Ισως αν βαλω κατι πιο φυσικο οπως μεντα ,λενε οτι εχει τα ιδια αποτελεσματα ισως και καλυτερα απο μινοξιδιλη.
 

thetis

New Member
Αυτο με το γκομενο γιατι το λετε συνεχεια ρε παιδια; Δηλαδη αμα εχεις γκομενο σταματαει η τριχοπτωση; Μιληστε μου λιγο σοβαρα plzzz. Θεωρειτε οτι το μονο αιτιο ειναι το αγχος;
 

nikolakis

Well-Known Member
Κλασσικο μοτίβο αραίωσης σε γυναίκα...
Το καλό με εσάς τις γυναίκες είναι πως μπορείτε να κάνετε θεραπεία με αντιανδρογονα. Πηγανε στο Συγγρό αν εισαι από Αθήνα να σε δουν και να σου δώσουν θεραπεία. Μη το αφήνεις. Για το φίλο ξέχασε το δε το εχεις.
 

Sandy

Active Member
Καλησπέρα κορίτσι.
Λοιπόν εγώ δεν θα σ γράψω" βρες γκόμενο" θέλεις ψυχίατρο"χωρίς παρεξήγηση κτλ Γιατί μου φαίνονται αστεία όταν ο άλλος παίζει με το πρόβλημα σου .
Επίσης το 90% που γράφει ο φίλος από πάνω ούτε σε αυτό θα συμφωνήσω.Στις περισσότερες περιπτώσεις η έντονη πτώση της γυναικείας τριχόπτωσης οφείλεται και στην χρόνια τελογενη τριχόπτωση.
Συμβουλή μου :
Μην πηγαίνεις και ξοδεύεις τσάμπα χρόνο κ χρήμα σε ομοιοπαθητικόυς ενναλακτικους κ δεν ξέρω κ εγώ πως λέγονται γτ δεν πρόκειται να σου λύσουν το θέμα της τριχόπτωσης σου με διατροφή με Candida στο εντερο η με διάφορα χαζοματζουνια γτ πρώτον δεν είναι γιατροί κ είναι βασικό.
Δεύτερη συμβουλή μινοξιδηλη εφ ορου ζωής όσο κρατήσει μετά βλέπεις. ..Κ μερικές βιταμίνες
Τρίτον κάνε μια τριχοσκοπηση να δεις πόσες vellus hair έχεις κτλ ...ένας καλός δερματολόγος θα καταλάβει προς τα που το πάει το μαλλί σ
Τέταρτον θα συμφωνήσω μ ένα παιδί που σου είπε αντιαδρογοννα κάνουν δουλειά αλλά θέλουν προσοχή και με καθοδήγηση Ενδοκρινολογο Όχι ομοιοπαθητικόυ
Αυτά....
 

Tsek

Well-Known Member
Καλησπέρα κορίτσι.
Λοιπόν εγώ δεν θα σ γράψω" βρες γκόμενο" θέλεις ψυχίατρο"χωρίς παρεξήγηση κτλ Γιατί μου φαίνονται αστεία όταν ο άλλος παίζει με το πρόβλημα σου .
Επίσης το 90% που γράφει ο φίλος από πάνω ούτε σε αυτό θα συμφωνήσω.Στις περισσότερες περιπτώσεις η έντονη πτώση της γυναικείας τριχόπτωσης οφείλεται και στην χρόνια τελογενη τριχόπτωση.
Συμβουλή μου :
Μην πηγαίνεις και ξοδεύεις τσάμπα χρόνο κ χρήμα σε ομοιοπαθητικόυς ενναλακτικους κ δεν ξέρω κ εγώ πως λέγονται γτ δεν πρόκειται να σου λύσουν το θέμα της τριχόπτωσης σου με διατροφή με Candida στο εντερο η με διάφορα χαζοματζουνια γτ πρώτον δεν είναι γιατροί κ είναι βασικό.
Δεύτερη συμβουλή μινοξιδηλη εφ ορου ζωής όσο κρατήσει μετά βλέπεις. ..Κ μερικές βιταμίνες
Τρίτον κάνε μια τριχοσκοπηση να δεις πόσες vellus hair έχεις κτλ ...ένας καλός δερματολόγος θα καταλάβει προς τα που το πάει το μαλλί σ
Τέταρτον θα συμφωνήσω μ ένα παιδί που σου είπε αντιαδρογοννα κάνουν δουλειά αλλά θέλουν προσοχή και με καθοδήγηση Ενδοκρινολογο Όχι ομοιοπαθητικόυ
Αυτά....
Επιτέλους μιά σοβαρή απάντηση.!!!
Οι υπόλοιποι απλά βρείτε μια γκόμενα. Δεν θα βγάλετε μαλλιά αλλά ίσως ελαττώσετε τα άκυρα σχόλια. Φιλικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα