φλουταμιδη

rannia61

New Member
θα ηθελα να ρωτησω αν καποια κοπελα εχει χρησιμοποιησει φλουταμιδη για την ΑΑ και αν ειδε αποτελεσμα!και επισησ τι παρενεργειεσ εχει?ειναι οπωσ τα αντισυληπτικα που αν τα κοψεισ αρχιζει παλι τριχοπτωση παιρνω τα gynofen και θελω να απαλαγω ειμαι ηδη στα 5 χρονια χρησης μαζι με androcur πολλεσ φορεσ και οποτε τα κοβω γινεται ο τρελοσ χαμοσ απο χαμενεσ τριχεσ εχω απογοητευτει τρελα SOS!!!!!!!!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Capri

Member
Κούκλα καλησπέρα!
Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει φλουταμίδη αλλά αν δεις λίγο κάποιες έρευνες στο διαδίκτυο,λένε ότι είναι πολύ αποτελεσματική στην αντιμετώπιση της γυναικείας ΑΑ.Βέβαια καπάκι βλέπεις για ηπατοτοξικότητες και τέτοια οπότε φαντάζομαι θα πρέπει να κοιτιέσαι κάθε τρεις και λίγο.Έχεις κάποιο δερματολόγο που σε παρακολουθεί?Μπορείς να πάρεις μια άποψη,αν και συνήθως οι πιο πολλοί είναι τραμπαρίφες και στα τέτοια τους αν θα καραφλιάσεις εσύ,μιλάω λίγο χύμα γιατί κι εγώ τα ίδια αντιμετωπίζω.
Τα αντισυλληπτικά όντως τα χρησιμοποιείς πολύ καιρό(πόσο χρόνων είσαι αν επιτρέπεται?)και πρέπει να τα κόψεις.ο γυναικολόγος σου τι λέει γι'αυτό?ούτε αυτόν βέβαια τον νοιάζει αν θα καραφλιάσεις.Η τριχόπτωση που ξεκινάει μετά τη διακοπή των αντισυλληπτικών οφείλεται αφενός στην πρόοδο της ΑΑ για εμάς που το τσιμπήσαμε το λαχείο,αφετέρου τα μαλλιά μπορεί να μπουν σε tellogen effluvium από τη διακοπή των ορμονών.Αυτό μπορεί να συμβεί και σε γυναίκες που δεν έχουν ΑΑ.Σε κάθε περίπτωση γ@μιέται το σύμπαν από τριχόπτωση και είναι ένας λόγος που πολλές γυναίκες μένουν σκλάβες της χρήσης αντισυλληπτικών για πάρα πολύ καιρό.Εγώ παίρνω τα yasmin 2 χρόνια και ο γυναικολόγος μου με σκυλόβρισε ότι πρέπει να τα κόψω οπωσδήποτε,αν και δε νομίζω να το κάνω ακόμα γιατί δεν έχω βρει άλλη θεραπεία.Προσφάτως έκοψα φιναστερίδη που έπαιρνα.
Πάντως φαντάζομαι αν είσαι σε αναπαραγωγική ηλικία,θα πρέπει να προσέχεις εγκυμοσύνη με κάποιο τρόπο αν πάρεις φλουταμίδη. Πάντως όλες οι θεραπείες συμπεριλαμβανομένου και της φλουταμίδης όταν τις κόψεις,τον πίνεις από τριχόπτωση.
Έχεις δοκιμάσει στο παρελθόν να κόψεις αντισυλληπτικά και τα ξανάρχισες γιατί έπεφτε το μαλλί?Και μετά σταμάτησε πάλι η τριχόπτωση?Εγώ τώρα να σου πω την αλήθεια ψάχνομαι να φτιάξω κανένα τοπικό από τα πειράματα που κάνουν εδώ τα παιδιά!!!
 

rannia61

New Member
σε ευχαριστω πολυ που ενδιαφερθηκεσ για το θεμα ειμαι 33 χρονων δεν ειμαι παντρεμενη αρα παραγωγικη ηλικια οποτε τα κοβω τα αντισυληπτικα γινεται χαμοσ φαντασου τωρα ειμαι με gynofen και εχω παλι θεμα αφου δεν παιρνω adrocur τα yasmin δεν με πιανουν με τιποτα φοβαμαι τη φιναστεριδη να την παρω εχω κουραστει με αυτη την κατασταση και να εξαρταμαι ολο απο χαπια αλλα αφου λεσ οτι και με φλουταμιδη παλι εχεισ εξαρτηση δεν θα την παρω!
 

Capri

Member
Καλημέρα!!!Κοίτα...Αφού δεν έχεις παιδάκια ό,τι και να πάρεις θα χρειαστεί να το κόψεις κανένα εξάμηνο τουλάχιστον πριν αποφασίσεις να μείνεις έγκυος.Έκει ξεκινάει η κουτρουβάλα.Απλά το τρενάρεις το θέμα για κάποιο διάστημα μέχρι που δε θα παίρνει άλλο τρενάρισμα,νομίζω αυτό κάνουμε όλες.Τελικά τι θα κάνεις?Θα το αφήσεις έτσι,χωρίς τίποτα,στην τύχη του?Για τι τριχόπτωση μιλάμε ακριβώς?Σου έχει αραιώσει καθόλου το μαλλάκι? Εγώ χθες πήγα δερματολόγο,μου είπε να κάνω ένα διάλειμμα από τη φαρμακαποθήκη που παίρνω και βλέπουμε...Μου πέταξε και το κορυφαίο..."Έχω ένστικτο ότι δε θα έχεις μετά πρόβλημα,μην ανησυχείς!"Λέω εντάξει,αν έχεις ένστικτο....σωθήκαμε..!
 

rannia61

New Member
καλημερα εχω αραιωση μπροστα στην κορυφη φαινεται οταν κανω χωριστρα στη μεση αρκετα θελει μονο στο πλαι η χωριστρα στο μαλλι απλα ξερεισ τι σκεφτομαι οτι βαζουμε δηλητηρια στον οργανισμο μασ με κινδυνο την υγεια σου και το αποτελεσμα ειναι μηδεν αρα τι θεραπεια ειναι αυτη που δεν μπορεισ να γιατρευτεισ και να χειροτερευεισ οσο περνανε τα χρονια αρα ολα ειναι μηδεν στο πηλικον..θα προσπαθησω καποια στιγμη αν μπορεσω να τα κοψω!ξερεισ τιποτα για saw παλμετο δοκιμασα σε καψουλεσ αποτελεσμα μηδεν!
 

kkathi

Member
Capri γράψε μας σε παρακαλώ αν είχες αποτέλεσμα με τη φιναστερίδη και ποιοί οι λόγοι που τη διέκοψες.
Υποτίθεται ότι δεν είναι αποτελεσματική στις γυναίκες.
 

Capri

Member
Kkathi,καλημέρα!!!
Λοιπόν κοίτα... Κατ'αρχήν να τονίσω ότι εγώ έπεσα στα βαριά γρήγορα γιατί όταν ξεκίνησε η τριχόπτωση ήταν μεγάλο ψυχολογικό ζόρι για μένα να αδειάζω το κεφάλι μου στην τουαλέτα!Τώρα το έχω κάπως συνηθίσει να σου πω την αλήθεια... Αραίωση δεν έχω ακόμα ή τουλάχιστον δεν τη βλέπω οπότε δεν μπορώ να σου πω από πλευράς επανέκφυσης τι κάνει η φίνα.Θα σου πω πώς αισθανόμουν όταν την έπαιρνα,τι παρενέργειες είχα και γιατί την έκοψα.Στο δερματολόγο που μου την έδωσε είχα πάει πολύ διαβασμένη κι επίσης έχω σχέση με ιατρικό κλάδο οπότε είχαμε μια αμοιβαία κατανόηση τύπου "κοπελιά τα φαρμάκια που παίρνεις είναι και λίγο με δική σου ευθύνη" ΟΚ?
Τη φίνα την ξεκίνησα μαζί με αντισυλληπτικά και είχα επαναφορά τριχόπτωσης στα κανονικά επίπεδα αλλά δεν μπορώ να την αποδώσω συγκεκριμένα σε κάποιο από τα δύο φάρμακα,δεν μπορώ να το ξεχώρίσω.Κάποια σχέση σίγουρα έχει η φίνα γιατί το μήνα αυτό που την έχω κόψει έχω γ@μηθεί στην τριχόπτωση.
Αυτό που αισθανόμουν όσο καιρό έπαιρνα φίνα ήταν το μαλλί μου πιο δυνατό κι επίσης είχε μακρύνει πιο πολύ κι από πριν να ξεκινήσω να έχω πρόβλημα(πάντα είχα λεπτά μαλλιά που δε μάκραιναν πέρα από τους ώμους)που σημαίνει ότι είχε κάποια εμπλοκή στην επιμήκυνση του χρόνου ζωής της τρίχας.Από παρενέργειες αυτό που παρατήρησα ήταν μεγάλη πτώση libido( αλλά για αυτό φταίνε και τα αντισυλληπτικά) και συχνοουρία την οποία δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί εμείς τα κοριτσάκια δεν έχουμε προστάτη!!!!!!!Κατά τ'άλλα απολύτως τίποτα και να σου πω την αλήθεια, τη θεωρώ πολύ πιο αθώο φάρμακο από σπιρονολακτόνη που σου πειράζει τους ηλεκτρολύτες.
Οι λόγοι που την έκοψα είναι αφενός ότι είμαι 31ετών και ακόμα δεν έχω παιδιά οπότε η διακοπή αργά ή γρήγορα θα γινόταν για αναπαραγωγικούς λόγους και αφετέρου επειδή είμαι ήδη 2 χρόνια σε θεραπεία με αντισυλλήπτικά,ο γυναικολόγος μου με σκυλόβρισε ότι πρέπει να τα κόψω γιατί μακροχρόνια έχουν παρενέργειες.Οπότε είναι ρίσκο από πλευράς μου να παίρνω φίνα χωρίς αντισυλληπτικά γιατί αν προκύψει κάποια εγκυμοσύνη πας καρφί για έκτρωση κι εγώ δε θέλω(έχω σταθερή σχέση καιρο,πάμε σοβαρά κτλ.)
Να ξέρεις πως οι γιατροί είναι διστακτικοί να τη χορηγήσουν σε γυναίκα λόγω έλλειψεως μακροχρονίων ερευνών κι αν το κάνουν στο χρόνο πάνω θα σε προτρέψουν να την κόψεις,μάλλον από φόβο.Έτσι έκανε ο δικός μου δερματολόγος τουλάχιστον.Αυτά τα ολίγα(!).Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο,είμαι στη διάθεσή σου...


rannia61 είπε:
καλημερα εχω αραιωση μπροστα στην κορυφη φαινεται οταν κανω χωριστρα στη μεση αρκετα θελει μονο στο πλαι η χωριστρα στο μαλλι απλα ξερεισ τι σκεφτομαι οτι βαζουμε δηλητηρια στον οργανισμο μασ με κινδυνο την υγεια σου και το αποτελεσμα ειναι μηδεν αρα τι θεραπεια ειναι αυτη που δεν μπορεισ να γιατρευτεισ και να χειροτερευεισ οσο περνανε τα χρονια αρα ολα ειναι μηδεν στο πηλικον..θα προσπαθησω καποια στιγμη αν μπορεσω να τα κοψω!ξερεισ τιποτα για saw παλμετο δοκιμασα σε καψουλεσ αποτελεσμα μηδεν!

Ότι παίρνουμε θεωρείται συμπτωματική αγωγή όχι θεραπεία.Δεν μπορείς να θεραπεύσεις το dna σου με φάρμακα αλλά μπορείς να καθυστερήσεις ή να σταματήσεις την εξέλιξη μιας ασθένειας.Στην περίπτωσή μας αυτό γίνεται με άγνωστο κόστος γιατί τα φάρμακα είναι ορμονικά σκευάσματα.Το saw palmetto υποτίθεται είναι dht blocker φυτικό,οι απόψεις περί αποτελεσματικότητας διίστανται,εγώ προσωπικά δεν έχω πάρει για να σου πω.
 

rannia61

New Member
ΠΗΡΑ SAW PALMETO ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΗΔΕΝ ΠΙΟ ΜΗΔΕΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΑΡΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΠΑΤΩΜΑΤΑ!ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!
 

Capri

Member
rannia61 είπε:
ΠΗΡΑ SAW PALMETO ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΗΔΕΝ ΠΙΟ ΜΗΔΕΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΑΡΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΠΑΤΩΜΑΤΑ!ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!

Ράνια,τι σκέφτεσαι να κάνεις?Θα ακολουθήσεις κάποια άλλη θεραπεία ή θα μείνεις στα αντισυλλήπτικά?Σε ρωτάω μπας και πάρω καμιά ιδέα γιατί είμαι κι εγώ τώρα να τα κόψω κι έχω ψιλοχεστεί πάνω μου... Εσύ kkathi τι "θεραπεία" ακολουθείς?
 

kkathi

Member
Capri μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει μινοξιδίλη δις και την απέρριψα . Τοπική χρήση κυκλοσπορίνης επίσης ( δηλ.ΝΕΟRAL) που δε λειτούργησε σε μένα. Έχω αποφύγει αντισυλληπτικά και άλλα βαριά πόσιμα φαρμακευτικά σκευάσματα. Κατάφερα να γεμίσω τις αποθήκες σιδήρου μετά από τρία χρόνια αγώνα μόνο με fillicine και καλή διατροφή. Η τρελλή τριχόπτωση σταμάτησε κινείται σε φυσιολογικά πλαίσια πια, αλλά η αραίωση συνεχίζει αργά και ύπουλα.
Πρόσφατα κούρεψα το μαλλί πολύ κοντό αντρικό. Προμηθεύτηκα μια βούρτσα από γνήσια τρίχα αγριόχοιρου από τα ΗΟNDOS και ακολουθώ τη γραφική μέθοδο της αιμάτωσης. 100 βουρτσίσματα την ημέρα. Επίσης καταπίνω το αντιοξειδωτικό και αντιφλεγμονώδες Βorage OIL 2 καψουλες ημερησίως και η συχνουρία μου δεν περιγράφεται...
Επιπροσθέτως χρησιμοποιώ φιδέλαια και προσέχω τη διατροφή μου πολύ.
Αν δε δω προκοπή και με αυτά είμαι διατεθειμένη να δοκιμάσω Fina
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Capri

Member
kkathi είπε:
Capri μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει μινοξιδίλη δις και την απέρριψα . Τοπική χρήση κυκλοσπορίνης επίσης ( δηλ.ΝΕΟRAL) που δε λειτούργησε σε μένα. Έχω αποφύγει αντισυλληπτικά και άλλα βαριά πόσιμα φαρμακευτικά σκευάσματα. Κατάφερα να γεμίσω τις αποθήκες σιδήρου μετά από τρία χρόνια αγώνα μόνο με fillicine και καλή διατροφή. Η τρελλή τριχόπτωση σταμάτησε κινείται σε φυσιολογικά πλαίσια πια, αλλά η αραίωση συνεχίζει αργά και ύπουλα.
Πρόσφατα κούρεψα το μαλλί πολύ κοντό αντρικό. Προμηθεύτηκα μια βούρτσα από γνήσια τρίχα αγριόχοιρου από τα ΗΟNDOS και ακολουθώ τη γραφική μέθοδο της αιμάτωσης. 100 βουρτσίσματα την ημέρα. Επίσης καταπίνω το αντιοξειδωτικό και αντιφλεγμονώδες Βorage OIL 2 καψουλες ημερησίως και η συχνουρία μου δεν περιγράφεται...
Επιπροσθέτως χρησιμοποιώ φιδέλαια και προσέχω τη διατροφή μου πολύ.
Αν δε δω προκοπή και με αυτά είμαι διατεθειμένη να δοκιμάσω Fina

Kkathi,καλημέρα!!!
Όσον αφορά τα βαριά φάρμακα,νομίζω καλά έκανες και τα απέφυγες.Πιστεύω ότι αυτά όταν τα κόψεις,φτάνεις σε χειρότερο σημείο απ'ότι αν δεν τα έπαιρνες καθόλου.Θα μου πεις εγώ γιατί τα ξεκίνησα.Όταν άρχισε το πρόβλημα,πήγαινα για καραμπινάτη κατάθλιψη και τη γλίτωσα με αυτά.Και μου έδωσαν το χρόνο να το χωνέψω το όλο σκηνικό.Και νομίζω ότι τώρα είμαι ψυχολογικά πιο δυνατή να το αντιμετωπίσω.
Η τριχόπτωση λες σταμάτησε χωρίς να βάζεις τίποτα συγκεκριμένο από τα γνωστά?Δηλαδή από μόνη της?
Πιστεύεις ότι ο σίδηρος έχει σχέση?Γιατί αν ναι,όλες οι γυναίκες θα είχαν θέμα.
Όταν λες προσέχεις διατροφή,τι εννοείς?Όσον αφορά την περιεκτικότητα των τροφών σε σίδηρο ή αποφεύγεις και κάποιες τροφές για κάποιο λόγο?
Εσύ πόσο χρονών είσαι κούκλα?Όσον αφορά αυτό με τα βουρτσίσματα,κι εγώ έχω ακούσει ότι είναι μούφα.Φιδέλαια τι βάζεις ακριβώς?Αυτό το borage oil δεν το έχω ξανακούσει,τι είναι?
Το μαλλί το έκοψες λόγω της κατάστασης αναγκαστικά ή γούσταρες?Γιατί στο λέω...Δεν ξέρω σε τι φάση είσαι εσύ αλλά εγώ αυτό που έχω πει στον εαυτό μου(ελπίζω να το κάνω κιόλας αν φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο!!!)είναι να μην κολώσω και γιατί όχι να χρησιμοποιήσω και κάποιο σύστημα αποκατάστασης μαλλιών.Αυτά που έχουμε εδώ Ελλάδα είναι για τις απόκριες,αλλά εξωτερικό υπάρχουν μερικά που τα ζηλεύω τρελά ακόμα και τώρα που ακόμα δε φαίνεται κάτι.Αν μπεις youtube θα δεις άπειρα βιντεάκια για αυτό και είναι κάτι τύπισσες που έχουν μια χαρά μαλλί και πάλι χρησιμοποιούν περούκες για μήκος ή αλλαγη του στύλ.Και φαίνονται πραγματικά πολύ ωραίες.
Κοστίζει βέβαια,αλλά όχι τόσο ώστε να χαραμίσεις τη ζωή σου κλαίγοντας για τα μαλλιά που δεν έχεις.Δεν ξέρω εγώ έτσι το βλέπω...
Εσύ τί πιστεύεις?Sorry που σε κούρασα ε?Αλλά είναι ενδιαφέρον να ακούω τις απόψεις σου.
 

rannia61

New Member
εγω κοριτσια ενα ξερω οτι οταν κοβω τα χαπια μιλαω για αντισυληπτικα ειμαι σε αθλια κατασταση βαραγα το κεφαλι μου στο τοιχο ειναι μαρτυριο αλλα πρεπει νατο σκεφτουμε πιο ψυχραιμα ειδα στο ιντερνετ σε μια σελιδα hairdreams.gr εχει να κανει με extension υπαρχει λυση για τα λεπτα μαλλια στην κορυφη μου φαινεται γαματη δεν ειναι ακριβωσ γαματη ραβονται τα μαλλια στο κεφαλι σου και λουζονται κανονικα για κοιταξτε και πειτε μου την γνωμη σασ νομιζω καθε πενταμηνο τα ανανεωνεισ θελω την γνωμη σασ!
 

Capri

Member
rannia61 είπε:
εγω κοριτσια ενα ξερω οτι οταν κοβω τα χαπια μιλαω για αντισυληπτικα ειμαι σε αθλια κατασταση βαραγα το κεφαλι μου στο τοιχο ειναι μαρτυριο αλλα πρεπει νατο σκεφτουμε πιο ψυχραιμα ειδα στο ιντερνετ σε μια σελιδα hairdreams.gr εχει να κανει με extension υπαρχει λυση για τα λεπτα μαλλια στην κορυφη μου φαινεται γαματη δεν ειναι ακριβωσ γαματη ραβονται τα μαλλια στο κεφαλι σου και λουζονται κανονικα για κοιταξτε και πειτε μου την γνωμη σασ νομιζω καθε πενταμηνο τα ανανεωνεισ θελω την γνωμη σασ!

Ράνια,όταν κόβεις τα αντισυλληπτικά σε πόσο καιρό ξεκινάει η τριχόπτωση?Και πόσα μαλλιά χάνεις?100? 200?Και μετά τα ξαναρχίζεις και σε πόσο καιρό σταματάει?Εγώ φαντάσου έχω κοψει το propecia περίπου 1,5-2μήνες και χάνω καμιά 200αριά στο λούσιμο και κανά 100άρι τις άλλες μέρες.Περιμένω μπας και ισιώσει.Αντισυλληπτικά παίρνω ακόμα για να μην πέσουν όλα μαζί!!!Ο γυναικολόγος σου τι λέει που παίρνεις gynofen τόσο καιρό?Η διάγνωσή σου για το μαλλί ποια είναι?
Αυτή τη σελίδα που λες την κοίταξα κι έχω δει και παρόμοια συστήματα.Αυτά είναι τα λεγόμενα hair integration systems.Το πρόβλημα με αυτά είναι το εξής:δε νομίζω ότι παίζει Ελλάδα κάτι τέτοιο,δηλαδή το ταξιδάκι εξωτερικό δεν το γλυτώνεις και για τη συντήρηση πού θα πηγαίνεις?Η συντήρηση χρειάζεται γιατί μεγαλώνοντας το δικό σου μαλλί από κάτω αρχίζει αυτή η μαλακία να κουνιέται.Επιπλέον,δεν είναι και τελείως αθώα για το μαλλί αυτά με την έννοια ότι σε μακροχρόνια χρήση προκαλούν traction alopecia όπως όταν φοράς πολύ καιρο extentions.Θα μου πεις χέστηκα άμα είμαι ήδη κουρούπα...Αλλά αυτό με τη μετακίνηση είναι πρόβλημα,κυρίως οικονομικό.
Αλλιώς σίγουρα είναι γαμάτα,και κολυμπάς και κοιμάσαι με αυτό και απ'όλα.
 

kkathi

Member
http://www.the-healthy-diet-paradise.com/hair-loss-diet.html
Κάπου εδώ μέσα διάβασα για το borage oil αλλά δε θυμάμαι σε ποια σελίδα ακριβώς.
Ναι πιστεύω οτι αυτά περι κληρονομικότητας στις γυναίκες είναι βλακείες και οτι το πρόβλημα αφορά στην γενικότερη κατάσταση της υγείας μας.
Η φερριτίνη είναι πολύ σημαντική για το μαλλί. Απουσία και αλλων μετάλλων ή ιχνοστοιχείων επιδεινώνουν την κατάσταση. Η κακή κυκλοφορία ,τυχόν φλεγμονές , το σύνδρομο πολυκιστικών, η ινσουλινοαντίσταση και δε ξέρω τι άλλο....
Το μαλλί το έκοψα για να εισχωρεί η βούρτσα πιο εύκολα στο κρανίο και να μη βρίσκει στις τρίχες. Παραδόξως μου
πάει πολύ. Από τροφές αποφευγω τη ζάχαρη το άσπρο ψωμί και τα προιόντα μη ολικής άλεσης. Προσπαθω να τρωω πρασινα λαχανικά και πολλά λιπαρά ψάρια, κεφίρ, σιταρόχορτο. ¨Οταν ανέβηκε η φερριτίνη ο ψευδάργυρος και η Β12 σταμάτησε η παθολογική τριχόπτωση. Παρόλα αυτά ότι πέφτει δε ξαναβγαίνει εχω την εντύπωση
 

Capri

Member
Για Β12 και ψευδάργυρο έκανες εξεταση και τα μέτρησες?Από δερματολόγο δόθηκε η σύσταση ή από μόνη σου?
Εγώ νομίζω η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.Δηλαδή κι εγώ πριν πέσω στα βαριά,είχα πάρει και σίδηρο και αυτά τα συμπληρώματα διατροφής για τα μαλλιά αλλά η κατάσταση βελτιώθηκε μόνο με τις ορμόνες.Ίσως για τον καθένα είναι διαφορετικό.
Αυτό που λες ότι αυτό που πέφτει δεν ξαναβγαίνει δε νομίζω ρε συ.Αλλά κάθε νέα τρίχα είναι πιο αδύναμη από την επόμενη για αυτό χάνεις σώμα από τα μαλλιά σου.
Η διατροφή σου νομίζω είναι πολύ καλή.ΚΙ εγώ πιστεύω ότι οι υδατάνθρακες και η γλουτένη είναι πολύ κακά.Πώς τα έκοψες ρε φιλενάδα?????????????????[/i]
 

kkathi

Member
Δερματολόγος με παρέπεμψε για τις συγκεκριμένες εξετάσεις δεν έκανα του κεφαλιού μου. Στη συνέχεια ακολούθησαν και πολλοί άλλοι δερματολόγοι και φτου από την αρχή οι εξετάσεις. Όλοι μου δίνανε συμπληρώματα σιδήρου ψευδαργύρου και συμπλέγματα της βιταμίνης Β. Η παράλληλη χρήση μινοξιδίλης ήταν η κύρια πρόταση από τους περισσότερους. Η ιστορία κράτησε τρία χρόνια και κανένα από τα συμπληρώματα δεν ανέβαζε επαρκώς τις τιμές των παραπάνω . Την πατέντα φυλλικό και καλή διατροφή μου την εδωσε γυναικολόγος. Σε αυτά πρόσθεσα κεφιρ και σαρδελίτσα και η φεριτίνη από 28 (αν θυμάμαι καλά) έφτασε 112.
Αντιλαμβάνεσαι τι τριχόπτωση είχα αυτά τα 3 χρόνια της καθυστέρησης; Ούτε να το θυμάμαι δε θέλω...
 

rannia61

New Member
η τριχοπτωση μιλαω παντα για μενα με τα αντισυληπτικα αρχιζει μετα την διακοπη τουσ στον εναμιση μηνα, τα χαπια μου ειπε η γιατροσ θα τα παρω τουλαχιστον μεχρι τα 37 μου οχι παραπανω! την β12 την ειχα κοιταξει ηταν χαμηλη σε μενα αλλα δεν εχει καμμια σχεση με την ανδρογενετικη αλοπεκια εχω ρωτησει! νομιζω για την σελιδα με τα exte που σασ εγραψα καθε 5 μηνεσ τα ανανεωνεισ!αρα ακεψου περιπου 2 φορες το χρονο να πας αγγλια δεν ειναι κακο να μαζευτουμε να παμε ολεσ μαζι για συμπαρασταση χαχα!εσυ εχεισ βρει κανενα καλυτερο αποτελεσμα για αυτη την τεχνικη σε αλλη σελιδα μπορεις να την γραψεισ?
 
Μπλουζα