φαλακρα τελος σε 2 χρονια ?

geo.

Member
εγώ πιστέυω οτι το 2013 κατι θα βγάλουνε στην αγορά .
Και αυτό γιατί το 2013 λήγει η πατέντα της merk για το propercia.
Aν λοιπών είναι αλήθεια η φήμη που λέει οτι πίσω απο τον κωστραλέξη είναι η merk τότε μην σας κάνει καθόλου εντύπωση να το δούμε στα φαρμακεία πολύ σύντομα. Απλά εγώ κρατάω μικρό καλάθι για το σχόλιο "φαλάκρα τελος" , για μένα αυτό που θα βγάλουνε θα είναι ο αντικαταστάτης του propercia ( λίγο πιο δυνατό , και με λιγότερες παρενέργειες ) αλλά οχι η οριστική θεραπεία . Αυτή ακόμα και να την έχουν βρεί ( δεν ξέρω και δεν μπαίνω σε αυτή τη λογική ) δεν τους συμφέρει να την βγάλουν .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
geo. είπε:
εγώ πιστέυω οτι το 2013 κατι θα βγάλουνε στην αγορά .

Και να θελουν δεν μπορουν λογω fda

Οσο για την οριστικη λυση...εχει βρεθει απο περυσι...αλλα επειδη η καραφλα δεν ειναι ασθενεια μπορουν να αρμεγουν με αλλους τροπους καλυτερα...
 

MANKAR

Active Member
kos1987 είπε:
geo. είπε:
εγώ πιστέυω οτι το 2013 κατι θα βγάλουνε στην αγορά .

Και να θελουν δεν μπορουν λογω fda

Οσο για την οριστικη λυση...εχει βρεθει απο περυσι...αλλα επειδη η καραφλα δεν ειναι ασθενεια μπορουν να αρμεγουν με αλλους τροπους καλυτερα...

δλδ το φυλανε σαν κρυφο χαρτι μεχρι να μας ξεζουμισουν καμια 20αρια χρονια ακομα>????
 

kos1987

New Member
mm05035 είπε:
ποια θεωρεις οριστικη λυση kos?
http://www.hairlossgr.com/forum/attachment.php?aid=3698 ...με φοβερες φωτογραφιες.

MANKAR είπε:
kos1987 είπε:
geo. είπε:
εγώ πιστέυω οτι το 2013 κατι θα βγάλουνε στην αγορά .

Και να θελουν δεν μπορουν λογω fda

Οσο για την οριστικη λυση...εχει βρεθει απο περυσι...αλλα επειδη η καραφλα δεν ειναι ασθενεια μπορουν να αρμεγουν με αλλους τροπους καλυτερα...

δλδ το φυλανε σαν κρυφο χαρτι μεχρι να μας ξεζουμισουν καμια 20αρια χρονια ακομα>????
Μπα το ποταμι δε γυριζει πισω, εξαλλου Ιαπωνες εφτιαξαν τριχες απο το μηδεν με πολυπλοκο τροπο, τωρα το πανεπιστημιο του Yale αρχισε και αυτο, εγω λεω 8 χρονια.
 

coleman_ts

New Member
mikegad είπε:
pithikas είπε:
Περασαν 2 χρονια και?

και γίναμε 2 χρόνια μεγαλύτεροι
κατά τα άλλα τα ίδια

και με λιγοτερα μαλλια!! γουσταρουν να μας βλεπουν να γα...τε η ψυχολογια μας,, που να μην τους ξανασηκωθει!! δεν βαριεσε την υγεια μας πρωτα :blush:
 

vayero

Member
geofish είπε:
tropheus είπε:
Να πω μια ιστορία με ενδιαφέρον ...

Πριν περίπου 20 χρόνια εμφανίστηκε ένα "νέο φάρμακο για τη φαλάκρα" με όνομα Grandeure από την Αυστραλία.
Όχι μόνο διαφημιζόταν από τα τότε δύο μόνο κανάλια της τηλεόρασης κάθε μισή ώρα αλλά και στα κεντρικά δελτία ειδήσεων είχε γίνει από τα πρώτα θέματα. Το βαζάκι με την κρέμα του Grandeure κόστιζε με σημερινά λεφτά περίπου 180€ !!!
Ομολογώ ότι είχα αγοράσει τότε αρκετά τέτοια βαζάκια (τότε ήμουν φοιτητής και είχα χρήματα από ιδιαίτερα μαθήματα που έκανα).
Κάποια στιγμή και καθώς δεν έβλεπα αποτέλεσμα μίλησα τηλεφωνικά με Θείο μου στην Αυστραλία και με διαβεβαίωσε ότι μετά από έλεγχο που έκανε σε διάφορα φαρμακεία κανείς δεν ήξερε τίποτα για το θαυματουργό αυτό φάρμακο.
Εντωμεταξύ η διαφήμιση στην τηλεόραση πήγαινε σύννεφο !!!

Τρεις μήνες μετά την πρώτη κυκλοφορία με επέμβαση εισαγγελέα έγινε έλεγχος και αποκαλύφθηκε κύκλωμα Ελλήνων εξυπνητζίδων που παρήγαγε το Grandeure και το οποίο μετά από ανάλυση στο χημείο του κράτους εδειξε ότι ήταν απλή βαζελίνη !!!

Φυσικά οι τύποι έβγαλαν τρελά χρήματα (όλος ο κόσμος μιλούσε για το Grandeure). Έφαγαν ένα πρόστιμο - χαδάκι κάποιες ποινές με αναστολή και ζήσαν αυτοί πολύ καλά και εμείς συνεχίσαμε να παλέουμε με τη φαλάκρα μας ...

Χαχαχα, άρε trophy με πήγες πάλι πίσω στο χρόνο.

Από τις καλύτερες απάτες που έχω συναντήσει κάπου πρέπει να έχω και το διαφημιστικό φυλλάδιο τους.
Για την ιστορία ο τύπος ή οι τύποι πούλησαν περίπου 35.000 βαζάκια πριν τους ανακαλύψουν, οπότε καταλαβαίνετε τι μπάζα κάνανε.

Πάντως αν είχα τις γνώσεις που έχω τώρα (αλλά και να μην τις είχα) τότε που ο κόσμος ήταν άσχετος και απληροφόρητος θα πλάσαρα ένα δικό μου προϊόν και θα γινόμουν πλούσιος.

Και κάτι τελευταίο το έχω πει και άλλη φορα. Είχα πάει σε ένα ρετρό καφέ όπου έτυχε να έχει περιοδικά lifestyle του 60( ακόμη γράφαμε αν ο άνθρωπος πατήσει στην σελήνη) Στα μισά από αυτά έτυχε να διαβάσω ότι η θεραπεία τις φαλάκρας σε πέντε χρόνια το πολύ θα βρεθεί)


Τελικά μάλλον πιο εύκολα πας στο φεγγάρι παρά βρίσκεις την θεραπεία για την φαλακρά.

[WINKING FACE] δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια (όπως και με πολλά αλλά θέματα... βλέπε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας κλπ, θεραπεία ανιατων ασθενειών)
"money rules"
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pazuzu

New Member
vayero είπε:
geofish είπε:
tropheus είπε:
Να πω μια ιστορία με ενδιαφέρον ...

Πριν περίπου 20 χρόνια εμφανίστηκε ένα "νέο φάρμακο για τη φαλάκρα" με όνομα Grandeure από την Αυστραλία.
Όχι μόνο διαφημιζόταν από τα τότε δύο μόνο κανάλια της τηλεόρασης κάθε μισή ώρα αλλά και στα κεντρικά δελτία ειδήσεων είχε γίνει από τα πρώτα θέματα. Το βαζάκι με την κρέμα του Grandeure κόστιζε με σημερινά λεφτά περίπου 180€ !!!
Ομολογώ ότι είχα αγοράσει τότε αρκετά τέτοια βαζάκια (τότε ήμουν φοιτητής και είχα χρήματα από ιδιαίτερα μαθήματα που έκανα).
Κάποια στιγμή και καθώς δεν έβλεπα αποτέλεσμα μίλησα τηλεφωνικά με Θείο μου στην Αυστραλία και με διαβεβαίωσε ότι μετά από έλεγχο που έκανε σε διάφορα φαρμακεία κανείς δεν ήξερε τίποτα για το θαυματουργό αυτό φάρμακο.
Εντωμεταξύ η διαφήμιση στην τηλεόραση πήγαινε σύννεφο !!!

Τρεις μήνες μετά την πρώτη κυκλοφορία με επέμβαση εισαγγελέα έγινε έλεγχος και αποκαλύφθηκε κύκλωμα Ελλήνων εξυπνητζίδων που παρήγαγε το Grandeure και το οποίο μετά από ανάλυση στο χημείο του κράτους εδειξε ότι ήταν απλή βαζελίνη !!!

Φυσικά οι τύποι έβγαλαν τρελά χρήματα (όλος ο κόσμος μιλούσε για το Grandeure). Έφαγαν ένα πρόστιμο - χαδάκι κάποιες ποινές με αναστολή και ζήσαν αυτοί πολύ καλά και εμείς συνεχίσαμε να παλέουμε με τη φαλάκρα μας ...

Χαχαχα, άρε trophy με πήγες πάλι πίσω στο χρόνο.

Από τις καλύτερες απάτες που έχω συναντήσει κάπου πρέπει να έχω και το διαφημιστικό φυλλάδιο τους.
Για την ιστορία ο τύπος ή οι τύποι πούλησαν περίπου 35.000 βαζάκια πριν τους ανακαλύψουν, οπότε καταλαβαίνετε τι μπάζα κάνανε.

Πάντως αν είχα τις γνώσεις που έχω τώρα (αλλά και να μην τις είχα) τότε που ο κόσμος ήταν άσχετος και απληροφόρητος θα πλάσαρα ένα δικό μου προϊόν και θα γινόμουν πλούσιος.

Και κάτι τελευταίο το έχω πει και άλλη φορα. Είχα πάει σε ένα ρετρό καφέ όπου έτυχε να έχει περιοδικά lifestyle του 60( ακόμη γράφαμε αν ο άνθρωπος πατήσει στην σελήνη) Στα μισά από αυτά έτυχε να διαβάσω ότι η θεραπεία τις φαλάκρας σε πέντε χρόνια το πολύ θα βρεθεί)


Τελικά μάλλον πιο εύκολα πας στο φεγγάρι παρά βρίσκεις την θεραπεία για την φαλακρά.

[WINKING FACE] δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια (όπως και με πολλά αλλά θέματα... βλέπε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας κλπ, θεραπεία ανιατων ασθενειών)
"money rules"

Κουίζ για δυνατούς λύτες.

Έστω ότι αύριο η Μερκ ανακαλύπτει ένα νέο χάπι κατά της τριχόπτωσης, μία καλύτερη εκδοχή της φιναστερίδης, με τα εξής χαρακτηριστικά:

1) Με κάποιο τρόπο λειτουργεί μόνο στους θύλακες, τοπικά, και δεν επηρεάζει τον προστάτη και κατ' επέκταση τις σεξουαλικές επιδόσεις, παρ' ό,τι λαμβάνεται συστημικά (απ' το στόμα). Άρα μηδέν παρενέργειες.

2) Είναι πιο αποτελεσματικό από τη φιναστερίδη, δεν κρατάει μόνο τα μαλλιά και τα αφήνει να αργοπεθαίνουν, αλλά δίνει και regrowth, αντιστρέφει τη διαδικασία της φαλάκρας. Έχεις μαλλιά όπως όταν ήσουν 15 χρονών.

Προϋπόθεση: να το παίρνεις εφ'όρου ζωής.

Υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι η Μερκ δεν θα το κυκλοφορούσε;
 

dimos18

Member
η μέση απάντηση του φόρουμ είναι ότι θα το κρατάγανε για το κεφάλι τους.τσάμπα η παράγραφος σου.
 

hater_of_baldness

Active Member
Η λύση είναι να σταματήσει (σε μεγάλο βαθμό) η λήψη propecia από τον κόσμο σε παγκόσμιο επίπεδο - δηλαδή να πέσουν οι πωλήσεις - λόγω των side effects, ώστε να αναγκαστούν να κυκλοφορήσουν αυτό το "σούπερ" φάρμακο. Είμαι σίγουρος ότι το έχουν έτοιμο με σκοπό να το βγάλουν σε περίοδο κρίσης.
 

Άκης

Administrator
vag25 είπε:
Σταματαμε καπου εδω.
Δεν χρειαζεται να ανακαλυψει τιποτα.
Εχει τρελα κερδη ήδη απο αυτο το φαρμακο.

Μα αν αποκαλύψει κάποιο που ΔΕΝ έχει sides, τότε θα πιάσει αυτόματα και αυτούς που δεν το παίρνουν λόγω sides, όπως επίσης (με νέο φάρμακο) και όσους παίρνουν proscar και το κόβουν (σα δε ντρέπονται λιγάκι, αντί να παίρνουν το propecia και να γεμίζουν τα ταμεία της ακόμη περισσότερο :) )
 

pithikas

Well-Known Member
Άκης είπε:
Μα αν αποκαλύψει κάποιο που ΔΕΝ έχει sides, τότε θα πιάσει αυτόματα και αυτούς που δεν το παίρνουν λόγω sides, όπως επίσης (με νέο φάρμακο) και όσους παίρνουν proscar και το κόβουν (σα δε ντρέπονται λιγάκι, αντί να παίρνουν το propecia και να γεμίζουν τα ταμεία της ακόμη περισσότερο :) )
Συμφωνω αν καποια εταιρεια ανακαλυπτε την ''θεραπεια'' θα εκτοξευοταν, τα κερδη θα ηταν απιστευτα καμια σχεση με αυτα του propecia στο μονο που κραταω μια επιφυλαξη ειναι εαν υπηρχε καποια ουσια φτηνη την οποια θα την ακουμπαγες μια φορα πανω σου, θα ελυνες το προβλημα σου και δε θα χρειαζοταν να αγοραζεις συνεχεια προιοντα αλλα μου φαινεται ιστορια για αγριους....
 

pazuzu

New Member
vag25 είπε:
Σταματαμε καπου εδω.
Δεν χρειαζεται να ανακαλυψει τιποτα.
Εχει τρελα κερδη ήδη απο αυτο το φαρμακο.

Εάν κρίνουμε μέσα σε αυτό το φόρουμ την αναλογία των μελών που έχουν τριχόπτωση και δεν χρησιμοποιούν φιναστερίδη (με βασικό λόγο τις παρενέργειες) προς αυτούς που χρησιμοποιούν φιναστερίδη, τότε ακόμη και ο πιο δευτεροκλασάτος λογιστής του εμπορικού τμήματος της Μερκ μπορεί να καταλάβει ότι τα κέρδη που βγάζουν από την φίνα συγκριτικά με αυτά που θα έβγαζαν από μια τέτοια νέα ουσία είναι πενταροδεκάρες. Κι ας μιλάμε για "μύρια".

Άκης είπε:
Μα αν αποκαλύψει κάποιο που ΔΕΝ έχει sides, τότε θα πιάσει αυτόματα και αυτούς που δεν το παίρνουν λόγω sides, όπως επίσης (με νέο φάρμακο) και όσους παίρνουν proscar και το κόβουν (σα δε ντρέπονται λιγάκι, αντί να παίρνουν το propecia και να γεμίζουν τα ταμεία της ακόμη περισσότερο :) )

Αυτό ακριβώς.

pithikas είπε:
Συμφωνω αν καποια εταιρεια ανακαλυπτε την ''θεραπεια'' θα εκτοξευοταν, τα κερδη θα ηταν απιστευτα καμια σχεση με αυτα του propecia στο μονο που κραταω μια επιφυλαξη ειναι εαν υπηρχε καποια ουσια φτηνη την οποια θα την ακουμπαγες μια φορα πανω σου, θα ελυνες το προβλημα σου και δε θα χρειαζοταν να αγοραζεις συνεχεια προιοντα αλλα μου φαινεται ιστορια για αγριους....

Γι' αυτό έγραψα προϋπόθεση να την παίρνεις εφ'όρου ζωής, δεδομένου ότι η τριχόπτωση είναι γενετικά προκαθορισμένη και μπλα, μπλα, μπλα.
 

vag25

Well-Known Member
pazuzu είπε:
Εάν κρίνουμε μέσα σε αυτό το φόρουμ την αναλογία των μελών που έχουν τριχόπτωση και δεν χρησιμοποιούν φιναστερίδη (με βασικό λόγο τις παρενέργειες) προς αυτούς που χρησιμοποιούν φιναστερίδη, τότε ακόμη και ο πιο δευτεροκλασάτος λογιστής του εμπορικού τμήματος της Μερκ μπορεί να καταλάβει ότι τα κέρδη που βγάζουν από την φίνα συγκριτικά με αυτά που θα έβγαζαν από μια τέτοια νέα ουσία είναι πενταροδεκάρες. Κι ας μιλάμε για "μύρια".

Προφανως και δεν γινεται με ενα τσαφ να βγαλουν ενα τετοιο φαρμακο και το νοημα του ποστ μου ηταν ακριβως αυτο και οχι το γεγονος οτι θα ειχαν περισσοτερα κερδη αν το εβγαζαν(αυτο δεν το αμφισβητει κανεις).
Χεστηκαν να κανουν ερευνα για κατι καινουριο,οταν ήδη χωρις κοπο κοβουν το proscar σε 4 κομματια,το βαζουν σε μια καψουλα και το ονομαζουν propecia.Και με της πλακας ερευνα-τεσταρισμα, αφου ολοι εχουν παρενεργειες και μονο το χαρτακι μεσα στο κουτι δεν το εχει παρει πρεφα.
Δεν νομιζω οτι ειχε πολλα εξοδα και κοπο ολο αυτο.
Αντιθετα το να βγαλεις κατι ανωτερο προφανως εχει.
 

Άκης

Administrator
vag25 είπε:
Χεστηκαν να κανουν ερευνα για κατι καινουριο,οταν ήδη χωρις κοπο κοβουν το proscar σε 4 κομματια,το βαζουν σε μια καψουλα και το ονομαζουν propecia.Και με της πλακας ερευνα-τεσταρισμα, αφου ολοι εχουν παρενεργειες και μονο το χαρτακι μεσα στο κουτι δεν το εχει παρει πρεφα.
Δεν νομιζω οτι ειχε πολλα εξοδα και κοπο ολο αυτο.
Αντιθετα το να βγαλεις κατι ανωτερο προφανως εχει.
Καλά και το proscar για να το κόψουν σε 5 κομμάτια και να το πουλήσουν, το ερεύνησαν από την αρχή, ενώ για να λάβει επιπλέον έγκριση από το FDA θέλει χρήμα.
Αλλά αυτά που ξόδεψε είναι απειροελάχιστα για το τέρας (συγκριτικά το λέω) που λέγεται Merck και φυσικά από τα μετέπειτα κέρδη της.

Πάντως ας υποθέσουμε ότι θα υπάρξει τέτοιο φάρμακο στο μέλλον. Αρχικά στο παιχνίδι αυτό δεν είναι μόνο η merck. Πολλές εταιρίες θα ήθελαν να το βρουν και φυσικά θα έμπαινε στο παιχνίδι και η GlaxoSmithKline ("μαμά" του Avodart) ή ακόμη και η κοντινή μας η Bayer, εταιρίες-τέρατα, που γουστάρουν να έχουν προϊόντα τα οποία ο κόσμος θα παίρνει για καιρό, που σημαίνει ότι θα θέλουν να κρατάνε τον κόσμο συνεχώς στο ταμείο τους.

Τώρα η λύση του στυλ "το παίρνω για λίγο καιρό και θα κρατήσει για πάντα" πιστεύω είναι κομματάκι δύσκολο, εφόσον ο οργανισμός δεν σταματά να παράγει ανδρογόνα. Αλλά ίσως να γινόταν εφικτό αν έβρισκαν έναν τρόπο να απενεργοποιούσαν τους υποδοχείς ανδρογόνων στον θύλακα της τρίχας (κάτι που κάνουν τα αντι-ανδρογόνα για παράδειγμα) ή να τους "έκλειναν" τελείως, αλλά μόνον αυτούς.
 
Μπλουζα