σίδηρος+φερριτίνη

maria_k

New Member
Καλησπέρα σας!
θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο επηρεάζει ο χαμηλός σίδηρος και η φεριτίνη τη τριχόπτωση.
επίσης η ψυχολογία παίζει όντως τόσο σημαντικό ρόλο?

πάντα έπεφταν τα μαλλιά μου αλλά δε τα έδινα σημασία γιατί το θεωρούσα φυσιολογικό μιας κ έχω σπαστά μαλλιά και δε τα χτενίζω κάθε μέρα. εδώ κ ένα χρόνο όμως τα παρατηρώ κ με φαίνεται πως έχω χάσει τουλάχιστον τα μισά απ όσα είχα πριν 5 χρόνια, θα έλεγα.

μπορεί να βγάζω φύτρες αλλά οι τρίχες είναι πολύ λεπτές και όσο μεγαλώνουν δε δυναμώνουν.

έκανα εξετάσεις, αιματοκρίτης 34 τον Ιανουάριο και 35,κατι πριν ένα μήνα. φερριτίνη τον Ιανουάριο 5 (άσταναπανε) και 12 πριν ενα μήνα.

θα ξεκινήσω σίδηρο σύντομα κ ελπίζω να δω αποτελέσματα. υπάρχει περίπτωση να είναι από κάτι άλλο η τριχόπτωση και τι μπορώ να κάνω για να τη προλάβω?

σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

goines

New Member
Χαπάκια σιδήρου και καλύτερη διατροφή για χαμηλή φεριτίνη . Αφού με εξετάσεις αποκλειστούν παθολογικά αίτια
 

goines

New Member
Σε φίλη μου που είχε φτάσει σε σχεδόν μηδενική φεριτίνη , της συνταγογραφήθηκαν χάπια σιδήρου . Δεν νομίζω οτι υπάρχουν ειδικά χάπια φεριτίνης
 

jeronymous

New Member
νομιζω οτι η φεριτινη ειναι η αποθηκη σιδηρου.
περνοντας απλα σιδηρο συνηθως δεν κανεις κατι.
τις αποθηκες πρεπει να αυξησεις οχι το σιδηρο, αλλιως πρωι θα κουμπωνεις χαπια κ το βραδυ θα φευγει απο τον οργανισμο.

για να αυξησεις τη φεριτινη=αποθηκες δεν ειναι απλο.
πρεπει να δεις τι σου λειπει κ δεν μπορουν να δημιουργηθουν...απο οσο ξερω συνηθως λειπει η β12, φυσικα μπορει να ειναι κ κατι αλλο.
κρεας τρως?κοκκινο εννοω....τσεκαρε το.

και αν θες να παρεις σιδηρο κνα δεις αποτελεσμα παρε την υγρη μορφη, οχι τα χαπια, εχει αηδιαστικη γευση αλλα σε 2-3 μηνες θα εχεις στρωσει.


επισης το καλοκαιρι αποφευγουμε να περνουμε σιδηρο γιατι ειναι φωτοδιαλυτος, απο σεπτεβρη θα σου προτεινα.
 

xDante

Member
Το έχω ξανα αναφέρει για χαμηλη φεριτινη μισο κουταλάκι κανελα κευλανης διαλυμενο σε ενα ποτηρι νερό για ένα μήνα κάντε μέτρηση πριν και μετά και θα με θυμηθείτε :p χωρίς χάπια και λοιπά ...
 

maria_k

New Member
xDante είπε:
Το έχω ξανα αναφέρει για χαμηλη φεριτινη μισο κουταλάκι κανελα κευλανης διαλυμενο σε ενα ποτηρι νερό για ένα μήνα κάντε μέτρηση πριν και μετά και θα με θυμηθείτε :p χωρίς χάπια και λοιπά ...

εκανα σκονακι κ ειδα τι πηρες για θεραπεια, λες να το δοκιμασω κ γω?.. οσο για κανελα κευλανης, πως μπορω να ειμαι σιγουρη πως η κανελα που θα παρω απ το μπαχαραδικο ειναι κευλανης?..
οσο για το καθημερινο ροφημα, το κανει ο αντρας μου κ με κοροιδευει που δε το κανω, παρε με λεει λιγο κανελα, θα δεις διαφορα! αλλα εγω δε τα πιστευω αυτα, καλα να παθω τοτε :Ρ
θα αρχισω κ γω τις κανελες με φαινεται.. αν κ περιμενω να γυρισω απ τις διακοπες ν αρχισω σιδηρο κ φολικο οξυ..

ειναι δυνατον λεω, απο χαμηλο σιδηρο-φερριτινη να πεφτουν τοσο τα μαλλια η να ψαχτω ?

ορμονικα ειμαι μια χαρα, κυκλος περιοδου, εγγλεζικος..
 

xDante

Member
maria_k είπε:
εκανα σκονακι κ ειδα τι πηρες για θεραπεια, λες να το δοκιμασω κ γω?.. οσο για κανελα κευλανης, πως μπορω να ειμαι σιγουρη πως η κανελα που θα παρω απ το μπαχαραδικο ειναι κευλανης?..
οσο για το καθημερινο ροφημα, το κανει ο αντρας μου κ με κοροιδευει που δε το κανω, παρε με λεει λιγο κανελα, θα δεις διαφορα! αλλα εγω δε τα πιστευω αυτα, καλα να παθω τοτε :Ρ
θα αρχισω κ γω τις κανελες με φαινεται.. αν κ περιμενω να γυρισω απ τις διακοπες ν αρχισω σιδηρο κ φολικο οξυ..

ειναι δυνατον λεω, απο χαμηλο σιδηρο-φερριτινη να πεφτουν τοσο τα μαλλια η να ψαχτω ?

ορμονικα ειμαι μια χαρα, κυκλος περιοδου, εγγλεζικος..

εγώ δεν είχα πρόβλημα χαμηλού σιδήρου απλά μου άρεσε η κανέλα και χρησιμοποιούσα πολύ και καθημερινά .... ακόμη και ξυλάκια μασούσα επειδή μ άρεσε η γεύση.... το έκανα για κανά δίμηνο αλλά έτυχε εκείνο το διάστημα να κάνω εξετάσεις και η φερριτίνη μου ήταν πολύ υψηλή και λίγο πάνω απο το κανονικό... το σύστησα σε 2 άτομα εδώ στο φόρουμ και οι δύο με επιβεβαίωσαν...γ αυτό το λέω με σιγουριά... ο άντρας σου έχει απόλυτο δίκαιο σε αυτό... εκτός αυτού είναι άριστο αντιοξειδοτικό και με τα φλαβονοειδή που περιέχει κάνει θάυματα...
για την κανέλα κευλάνης να έχεις υπόψιν σου οτι έχει ποιο ανοιχτό χρώμα στην όψη απο την κανέλα κάσια.... καίει λιγότερο και έχει ποιο απαλό άρωμα... τα ξυλάκια της κανέλας κευλάνης είναι σαν φλούδες πολύ λεπτές σε σχέση με της κάσιας που μοιάζουν σαν πραγματικα ξυλάκια...
δοκίμασέ το και πες μας πως πήγε...:-\
 

marw

New Member
Καλησπέρα,

εγώ έχω χαμηλές αποθήκες σιδήρου. Παλαιότερα πριν 2 χρόνια είχα κάνει εξετάσεις και επειδή ήταν χαμηλή η Φερριτίνη έπαιρνα σίδηρο, αλλά είχε πολλές παρενέργειες στον οργανισμό μου και τώρα δυο χρόνια μετά έκανα πάλι εξέταση και πάλι χαμηλό είναι. Συγκεκριμένα 9,07 είναι, αλλά φοβάμαι να πάρω πάλι σίδηρο. Αυτό με την κανέλα λέω να το δοκιμάσω, μια απλή κανέλα που βάζουμε στο φαγητό δεν είναι το ίδιο με αυτό που αναφέρατε;
 

tasos33

Well-Known Member
Να αλλάξεις το συμπλήρωμα σιδήρου που επαιρνες, αν πινεις καφέ να τον κόψεις γιατί εμποδιζει την απορρόφηση μη τον συνδθαζεις με γαλακτοκομικά, αλλά τροφές που περιέχουν Βιτ. C
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα