ρινοπλαστικη

cmos516

Member
Γεια σας ,τις τελευταιες μερες εχω παρει πλεον την αποφαση μετα απο αρκετα χρονια σκεψης -αναποφαστικοτητας - δισταγμου κ λιγο φοβου,να μπω πλεον κ να κανω αυτη τη ρινοπλαστικη,η οποια περα απο το αισθητικο αποτελεσμα θα συμβαλη και στη καλυτερη λειτουργια της αναπνοης μου λογω διαφραγματος που εχω.(κυριως)
Βρισκομε σε ερευνα ,την οποια εχω ψιλοσταστισει η αληθεια.
Aπο τις ιστοσελιδες των καθε πλαστικων δεν μπορεις να εμπιστευτεις καποιον ,μιας και ο καθενας παινευει (το καταδυναμη)"το σπιτι του", και φυσικα φοβαμε μη πεσω θυμα κλασικου ερασιτεχνη με τις πολυ ωραιες "πειστικες" ιστοσελιδες ,οπως ακριβως για παραδειγμα συμβαινει και με τους κλασσικους πλαστικους μεταμοσχευσης μαλλιων εδω στην Ελλαδα.
Φυσικα σε ολη μου αυτη την ερευνα δεν θα μπορουσα,να παραλειψω τη πολυτιμη βοηθεια αυτου του φορουμ σε τετοια θεματα απο ατομα που ισως ειχαν την εμπειρια της ρινοπλαστικης
Θα ηθελαν λοιπον οσοι απο σας ειχατε την εμπειρια της ρινοπλαστικης ή ξερετε κατι,να με διαφωτησετε, ,να μου συστησετε ή να με αποτεψετε καποιον πλαστικο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LOK

Member
Απ: ρινοπλαστικη

Έχω κάνει διάφραγμα σε δημόσιο νοσοκομείο. Απο εμπειρία είχα τα εξής: έκλεισα ραντεβού 1-2 μήνες πριν, η επέμβαση έγινε με ολική νάρκωση, η επέμβαση κράτησε αν θυμάμαι καλά περίπου 3-4 ώρες, απ'οτι μου είπε ο γιατρός χρησιμοποίησε καλέμι και σφυρί για να σπάσει το στραβό κόκκαλο. Όταν βγήκα μου είχαν βουλώσει τη μύτη με γάζες, και μου έδιναν αντιβίωση των 1.500ων σε ορό. Τις γάζες και την αντιβίωση τα έβγαλα-σταμάτησα μετά απο 3-4 μέρες, και πήγα στο σπίτι έχοντας εσωτερικά ράμματα, τα οποία έβγαλα μετά απο 1 εβδομάδα.
Δεν πόνεσα καθόλου. Το μόνο ζόρι είναι οτι θα είσαι ζαβλακωμένος απο την αντιβίωση για 3 μέρες..., και επίσης δεν θα μπορείς να αναπνεύσεις για 3-4 μέρες απο τη μύτη, μέχρι να βγάλεις τις γάζες..., κάτι το οποίο είναι πολύ σπαστικό...

Αν και το έχεις ψάξει, δες κι εδώ κάτι λίγα... Στη σελίδα 2 κάτω κάτω έχω και μερικά βίντεο.
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2829.0.html
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ρινοπλαστικη

Φίλε cmos516 εγώ έκανα ρινοπλαστική πριν 8 μηνες ... το αποτέλεσμα ήταν :

ΑΠΟΤΥΧΙΑ

Μέσα στην εβδομάδα θα κλείσω ραντεβού με τον πλαστικο που μου την εκανε ... για να δω τι θα μου πει (έπρεπε να περάσουν αρκετοί μήνες για να ξεπριστώ πρώτα)

ΘΑ ΤΟΝ ΔΩΣΩ ΣΤΕΓΝΑ ... δεν έχω κανένα πρόβλημα να πω δημόσια το ονομά του (εφόσον μου το επιτρέψει ο Άκης) ...
Επειδή όμως δε μου αρέσει να αδικώ τον κόσμο πρώτα θα κάνω το ραντεβού με το γιατρό και μετά θα πω περισσότερα ...
Περίμενε λίιιιιιιγο και θα πω πολλά που θα ήταν τρομερά χρήσιμο να γνωρίζεις ...
 

roukoun

Member
Απ: ρινοπλαστικη

tropheus είπε:
Φίλε cmos516 εγώ έκανα ρινοπλαστική πριν 8 μηνες ... το αποτέλεσμα ήταν :

ΑΠΟΤΥΧΙΑ

Μέσα στην εβδομάδα θα κλείσω ραντεβού με τον πλαστικο που μου την εκανε ... για να δω τι θα μου πει (έπρεπε να περάσουν αρκετοί μήνες για να ξεπριστώ πρώτα)

ΘΑ ΤΟΝ ΔΩΣΩ ΣΤΕΓΝΑ ... δεν έχω κανένα πρόβλημα να πω δημόσια το ονομά του (εφόσον μου το επιτρέψει ο Άκης) ...
Επειδή όμως δε μου αρέσει να αδικώ τον κόσμο πρώτα θα κάνω το ραντεβού με το γιατρό και μετά θα πω περισσότερα ...
Περίμενε λίιιιιιιγο και θα πω πολλά που θα ήταν τρομερά χρήσιμο να γνωρίζεις ...
tropheus αν θυμασαι ειχαμε ανταλλαξει πμ σχειτκα με ρινοπλαστικη(μιας και εγω ηθελα να κανω)....η αποτυχια που ειναι?στο αισθητικο κομματι η στο λειτουργικο?δλδ η μυτη σου παρουσιαζει κλιση?
 

tmad77

Member
Απ: ρινοπλαστικη

για χαρα. ειχα κανει μια πλαστικη επεμβαση οχι ρινοπλαστικη στον β*σ*λ*σ πα*λ*δ*λη που εχει ιατρειο στο μαρουσι. μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος, αλλα απο οτι ειδα και εμαθα μετα ειναι ειδικος στις ρινοπλαστικες ο συγκεκριμενος γιατρος.

edit: κεφαλαία --> πεζά
 

vag25

Well-Known Member
Απ: ρινοπλαστικη

Ερωτηση.

Εγω που αυτο που θελω ειναι να κανω μια απλη επεμβαση διαφραγματος ,χωρις να αλλαξει ουτε στο ελαχιστο η μυτη μου,ειναι κατι εφικτο ή δεν γλυτωνεις την πλαστικη.

Ειμαι λιγο ασχετος,δεν το εχω ψαξει,γι αυτο ρωταω.
 

LOK

Member
Απ: ρινοπλαστικη

Σε εμένα δεν άλλαξε κάτι στη μύτη μου... Αναλόγος και πόσο στραβό είναι το κόκκαλο του καθενός..., αλλα και πάλι το στραβό κόκκαλο βρίσκεται πιο μέσα, οπότε δε νομίζω να αλλάζει κάτι στην εμφάνιση της μύτης.

Υ.Γ. Tropheus τους τελευταίους μήνες τα σάρωσες όλα...μύτη...,μαλλιά... αποφάσισες να αλλάξεις όλο το look ε? :)
 

cmos516

Member
Απ: ρινοπλαστικη

tropheus είπε:
Φίλε cmos516 εγώ έκανα ρινοπλαστική πριν 8 μηνες ... το αποτέλεσμα ήταν :

ΑΠΟΤΥΧΙΑ

Μέσα στην εβδομάδα θα κλείσω ραντεβού με τον πλαστικο που μου την εκανε ... για να δω τι θα μου πει (έπρεπε να περάσουν αρκετοί μήνες για να ξεπριστώ πρώτα)

ΘΑ ΤΟΝ ΔΩΣΩ ΣΤΕΓΝΑ ... δεν έχω κανένα πρόβλημα να πω δημόσια το ονομά του (εφόσον μου το επιτρέψει ο Άκης) ...
Επειδή όμως δε μου αρέσει να αδικώ τον κόσμο πρώτα θα κάνω το ραντεβού με το γιατρό και μετά θα πω περισσότερα ...
Περίμενε λίιιιιιιγο και θα πω πολλά που θα ήταν τρομερά χρήσιμο να γνωρίζεις ...

Θυμαμαι τοτε που ηταν να κανεις ρινοπλαστικη(και μαλιστα ειχαμε μιλησει και με πμ), τι πηγε στραβα?αισθητικο- λειτουργικο μερος.Περιμενω με αγωνια να μου πεις τα παντα.
 

heyya

New Member
Απ: ρινοπλαστικη

roukoun είπε:
tropheus αν θυμασαι ειχαμε ανταλλαξει πμ σχειτκα με ρινοπλαστικη(μιας και εγω ηθελα να κανω)....η αποτυχια που ειναι?στο αισθητικο κομματι η στο λειτουργικο?δλδ η μυτη σου παρουσιαζει κλιση?

cmos516 είπε:
Θυμαμαι τοτε που ηταν να κανεις ρινοπλαστικη(και μαλιστα ειχαμε μιλησει και με πμ), τι πηγε στραβα?αισθητικο- λειτουργικο μερος.Περιμενω με αγωνια να μου πεις τα παντα.

Ηρεμήστε ρε, ένας -ένας :D :p
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: ρινοπλαστικη

tropheus είπε:
Φίλε cmos516 εγώ έκανα ρινοπλαστική πριν 8 μηνες ... το αποτέλεσμα ήταν :

ΑΠΟΤΥΧΙΑ

Μέσα στην εβδομάδα θα κλείσω ραντεβού με τον πλαστικο που μου την εκανε ... για να δω τι θα μου πει (έπρεπε να περάσουν αρκετοί μήνες για να ξεπριστώ πρώτα)

ΘΑ ΤΟΝ ΔΩΣΩ ΣΤΕΓΝΑ ... δεν έχω κανένα πρόβλημα να πω δημόσια το ονομά του (εφόσον μου το επιτρέψει ο Άκης) ...
Επειδή όμως δε μου αρέσει να αδικώ τον κόσμο πρώτα θα κάνω το ραντεβού με το γιατρό και μετά θα πω περισσότερα ...
Περίμενε λίιιιιιιγο και θα πω πολλά που θα ήταν τρομερά χρήσιμο να γνωρίζεις ...

tropheus, περιμενουμε απαντησεις γιατι ειμαστε πολλοι απο οτι βλεπω που ενδιαφερομαστε......μιλα μην καουμε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gezira

Member
Απ: ρινοπλαστικη

Η επεμβαση ειναι περιπου οπως την αναφερει ο φιλος LOK. Πονος δεν υπαρχει, αλλα ειναι οχι απλα σπαστικη, αλλα για καποιους/καποιες ΦΟΒΙΚΗ η εμπειρια του να αναπνεεις για 3-4 μερες μονο απο το στομα....
Μουδιασματα και κνησμος μπορει να διαρκεσουν για πολυ καιρο (εως και για..παντα!), ενω σοβαρο ειναι το ενδεχομενο απωλειας της οσμης (κατ'επεκταση και της γευσης) για μεγαλο χρονικο διαστημα (επανερχεται παντως). Ειναι μεν η συχνοτερη, αλλα ισως και η δυσκολοτερη των επεμβασεων, μιας και γινεται σε κεντρικο, περιβλεπτο σημειο στο προσωπο. Εγω για να προστατευσω καποιους απο εσας, θα σας ελεγα ΜΑΚΡΙΑ απο τον Βρωμογιωργα στο Κολωνακι. Το ονομα ειναι αλλαγμενο, αλλα ο νοων νοειτο.. Εχει σακατεψει πολυ κοσμο. Ασε που ειναι καθηκι. Αλλο μουτρο ειναι ο Σκορος (αλλαγμενο), παλι Κολωνακι.
Α! ενδιαφερουσα λεπτομερεια. Οταν πας για να ενημερωθεις και να κλεισεις καποιο ραντεβου,σε ολους αυτους τους αλητο-γιατρους, σε κρατανε ως και μια ωρα, μεχρι να σε ψησουν να κλεισεις ραντεβου για το χειρουργειο, αφηνοντας τους ηδη χειρουργημενους που ερχονται να εξετασουν την μετεγχειρητικη τους πορεια, να περιμενουν ακομη και 3-4 ωρες για να τους δουν. ΑΥΤΟ ακριβως θα σας συμβει ΜΕΤΑ την επεμβαση, εκτος κι αν εκδηλωσετε -ταχα- ενδιαφερον και για αλλη επεμβαση, που σημαινει κι αλλα λεφτα για τα αρπακτικα...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ρινοπλαστικη

crossfire99 είπε:
tropheus, περιμενουμε απαντησεις γιατι ειμαστε πολλοι απο οτι βλεπω που ενδιαφερομαστε......μιλα μην καουμε

Φυσικά και δεν ξέχασα το θέμα ... Αύριο Πέμπτη απόγευμα έχω ραντεβού με το γιατρό όπου θα αξιολογήσουμε την κατάσταση (θα του τα "χώσω" πολύ άσχημα) θα περιμένω να δω τι θα μου πει
και άμεσα θα ενημερώσω το forum (πιθανώς να ανεβάσω και φώτο) ...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ρινοπλαστικη

Έχω νεώτερα ...
Συναντήθηκα πριν λίγη ώρα με τον πλαστικό χειρουργό και αφού είδε την κατάσταση της μύτης μου αβίαστα μου είπε ότι θα με ξαναβάλει χειρουργείο
για να προβούμε σε διορθώσεις ... Το πότε θα γίνει αυτό το άφησε πάνω μου και μάλλον θα το κάνω μέσα του Οκτώβρη ...

Ακόμα και ίδιος από μόνος του μου πρότεινε κάποιες βελτιώσεις πέρα από αυτά που του ζήτησα εγώ ...

Να πω για όσους δεν το έχουν υπόψιν τους ότι η ρινοπλαστική με επέμβαση στο διάφραγμα είναι η πιο δύσκολη και επίπονη επέμβαση αισθητικής στο πρόσωπο καθώς έχει δύσκολη και μακρόχρονη περίοδο αποκατάστασης ...
Τι να κάνουμε όμως θα το αντέξουμε ΚΑΙ αυτό (ξανά) !!!
 

roukoun

Member
για να μην ανοιγω νεο θεμα ρωταω εδω το εξης.
πρεπει να κανω εγχειρηση στο διαφραγμα και με την ευκαιρια να διορθωσω την μυτη.
την ειχα παντα κομπλεξ οποτε ευκαιρια ειναι.θα την κανω μεσα στον στρατο κατα τον νοεμβρη οποτε θα τσιμπησω και 15 μερουλες αδεια.στειλτε κανα πμ πλαστικου χειρουργου που ξερετε οτι ειναι καλος κορυφη τελος παντων.

και μια χαζη απορια.απο αυγουστο θα ξεκινησω ριγκειν και το προσωπο μου ψηλοπρηζεται οπως καταλαβαινετε.πρεπει να το κοψω για να ξεπρηστει το προσωπο μου και να κανουμε την πλαστικη στην μυτη η ειμαι λαθος?
 

krhtikos21

Member
roukoun είπε:
για να μην ανοιγω νεο θεμα ρωταω εδω το εξης.
πρεπει να κανω εγχειρηση στο διαφραγμα και με την ευκαιρια να διορθωσω την μυτη.
την ειχα παντα κομπλεξ οποτε ευκαιρια ειναι.θα την κανω μεσα στον στρατο κατα τον νοεμβρη οποτε θα τσιμπησω και 15 μερουλες αδεια.στειλτε κανα πμ πλαστικου χειρουργου που ξερετε οτι ειναι καλος κορυφη τελος παντων.

και μια χαζη απορια.απο αυγουστο θα ξεκινησω ριγκειν και το προσωπο μου ψηλοπρηζεται οπως καταλαβαινετε.πρεπει να το κοψω για να ξεπρηστει το προσωπο μου και να κανουμε την πλαστικη στην μυτη η ειμαι λαθος?

καλό θα ταν να μη τ ρισκάρεις με μινοξ και πλαστική γτ μπορεί να έχει επιπλοκές.η ρινοπλαστιλή θέλει μήνες για να δεις καλό αποτέλεσμα και να ξεπρηστεί οπότε για αρκετό καιρό μη βάζεις τέτοια.

για μένα καλύτεροι είναι Ανδρουλ@κ@κης
Π@υλιδέλης

καλό θα ταν επισκεφτείς και τους 2.να πάρεις πολλές γνώμες και να δεις και δουλεια τους από κοντά σε όποιον κάνεις.
γενικά θέλει τουλ 5000++ όμως οπότε είναι τσιμπημένα τα πράγματα.
αλλά αξίζει σε κάνει άλλον άνθρωπο
 

tropheus

Well-Known Member
roukoun είπε:
για να μην ανοιγω νεο θεμα ρωταω εδω το εξης.
πρεπει να κανω εγχειρηση στο διαφραγμα και με την ευκαιρια να διορθωσω την μυτη.
την ειχα παντα κομπλεξ οποτε ευκαιρια ειναι.θα την κανω μεσα στον στρατο κατα τον νοεμβρη οποτε θα τσιμπησω και 15 μερουλες αδεια.στειλτε κανα πμ πλαστικου χειρουργου που ξερετε οτι ειναι καλος κορυφη τελος παντων.

και μια χαζη απορια.απο αυγουστο θα ξεκινησω ριγκειν και το προσωπο μου ψηλοπρηζεται οπως καταλαβαινετε.πρεπει να το κοψω για να ξεπρηστει το προσωπο μου και να κανουμε την πλαστικη στην μυτη η ειμαι λαθος?

Επειδή το νήμα είναι αρκετά παλαιό να σου πώ ότι έχω κάνει συνολικά 3 αποτυχημένες επεμβάσεις στη μύτη !!!
Και εγώ ξεκίνησα το θέμα για να φτιάξω το στραβό μου διάφραγμα ...
- Η πρώτη έγινε από τους Χαλκίτη και Καϊάφα του Ιατρικού Αθηνών και έδωσα 3500€
- Η δεύτερη έγινε και πάλι από τους ίδιους γιατρούς οι οποίοι παραδέχτηκαν ότι δεν πέτυχε η πρώτη και δεν πλήρωσα τίποτα αλλά και πάλι απέτυχε.
- Η τρίτη έγινε από τον Βουκίδη (τηλεορασάτος τύπος) και κόστισε 1800€ και πάλι αποτυχημένη.

Οι δυο πρώτοι γιατροί (Χαλκίτης, Καϊάφας) είχαν καλή διάθεση αλλά δεν μπορούσαν.
Ο Βουκίδης μεγάλη αλήτρα !!! Πρέπει να του αφαιρέσουν την άδεια να κάνει ρινοπλαστικές.

Με αυτά και αυτά και μετά από πολύ πολύ ψάξιμο σε γιατρούς που κάνουν ΜΟΝΟ μύτες κατέληξα και έκλεισα τον Οκτώμβριο του 2013 να πάω να κάνω και 4η επέμβαση στον Παυλιδέλη. Μου ζήτησε 3000€.
Πήγα και σε άλλους και μου ζήτησαν πάλι 3000€ (μάλλον είναι η τρέχουσα ταρίφα).

Ο Παυλιδέλης μου φάνηκε ο πιο σίγουρος από όλους και μάλιστα ενώ οι άλλοι μου έλεγαν ότι είναι μια πολύ δύσκολη περίπτωση ο Παυλιδέλης μου είπε ότι δεν είναι ... Θα κάνω το σταυρό μου και θα πάω ...

Πάντως φίλε roukoun σε όποιο γιατρό και αν πας κανόνισε να είναι ειδικός και μόνο για μύτες και μην πας σε κάποιον επειδή πήγε κάποιος γνωστός σου και είχε μια πετυχημένη επέμβαση. Έτσι την πάτησα εγώ :(

Καθε περίπτωση μύτης είναι ειδική.Μπορεί κάποιος να έχει τεράστια μύτη και να είναι πολύ πιο εύκολο να την μικρύνει και να την ισιώσει σε σχέση με κάποιον που έχει οπτικά μια μικρή μύτη ...

Τώρα όσο αφορά με το regain αφού πρίζεται το πρόσωπο σου καλό θα είναι κόψεις σταδιακά να το κόψεις για να δώσεις τη δυνατότητα στο γιατρό που θα σου κάνει την πλαστική να δει και να σου προτείνει μια μύτη που ταιριάζει στο πρόσωπο σου ...

Όταν αποφασίσεις πάντως για γιατρό πες μας λεπτομέριες.
 

weznem

Well-Known Member
α ρε τροφεα τι εχεις τραβηξει.. θεωρω οτι ειναι πολυ καλος ο παυλιδελης και θα τελειωσεις οριστικα με το θεμα σου... εχω ψαξει γι αυτον και για εμενα ασχετα αν δεν εχω τα φραγκα :) ... εκτιμω παντα θεωρητικα οτι οπως ειπες και εσυ ξερει τι κανει..
 

krhtikos21

Member
εμένα πριν 3-4 χρόνια μου χάνε ζητήσει 5 χιλιάρικα αλλά επειδή είχα πολύ καλή σχέση οικογενοιακή μου χανε ρίξει στα 3500.

πάντως και ο παυλιδέλης είναι στο τοπ αλλά για μένα ο ο πρώτος που αναφέρω είναι ο καλύτερος στην Ελλάδα.ο τύπος καταρχάς χειρουργεί παράλληλα σε κλινικές του λονδίνου και γενικά σε αυτόν έχουνε κάνει διάσημοι άλλα όχι τύπου Γκουρ@ ,διάσημοι αλλά και άνθρωποι του επιχειρηματικού χώρου που θα τους χαρακτήριζα όχι εκατομμυριούχους αλλά δισεκατομμυριουχους της Ελλάδας.
 

tropheus

Well-Known Member
krhtikos21 είπε:
εμένα πριν 3-4 χρόνια μου χάνε ζητήσει 5 χιλιάρικα αλλά επειδή είχα πολύ καλή σχέση οικογενοιακή μου χανε ρίξει στα 3500.

πάντως και ο παυλιδέλης είναι στο τοπ αλλά για μένα ο ο πρώτος που αναφέρω είναι ο καλύτερος στην Ελλάδα.ο τύπος καταρχάς χειρουργεί παράλληλα σε κλινικές του λονδίνου και γενικά σε αυτόν έχουνε κάνει διάσημοι άλλα όχι τύπου Γκουρ@ ,διάσημοι αλλά και άνθρωποι του επιχειρηματικού χώρου που θα τους χαρακτήριζα όχι εκατομμυριούχους αλλά δισεκατομμυριουχους της Ελλάδας.

Το καλό που έχει ο Παυλιδέλης είναι ότι κάνει μόνο μύτες. Κάνει βέβαια και αυτιά αλλα έχει ειδίκευση σε μύτες.
Ο Ανδρουλακάκης είναι πιθανόν πολύ καλός αλλα δεν κάνει μόνο μύτες και αυτό είναι πολυ σημαντικό για μένα...
Τι να πω με αυτά που έχω τραβήξει φυσάω και το γιαούρτι :S
 
Μπλουζα