περουκες

kat30

New Member
νομιζα οτι ημουν η μονη που κοιταει ολες τις γυναικες στο κεφαλι!ολες οι ομοιοπαθουσες τλκ τα ιδια κανουμε.εγω κοριτσια μολις παρω ενα χοντρο ποσο που περιμενω απο το εσπα θα παω σε μερικα στην Αθηνα να δοκιμασω κ αν ενθουσιααστω απο την φυσικοτητα τους την αγοραζω!!ουτως η αλλως εδω κ 9 χρονια εχω δωσει 1 περιουσια.στο εξωτερικο δν ειναι ταμπου!πολλες διασημες φορανε καθως κ ασημες.εχω δει βιντεακια με το αληθινο μαλλι της μπιγιονσε πχ κ σας πληροφορω φοραει περουκες.η ναομι εχει αλωπεκιαση κ φοραει περουκα,η μπριτνευ,ενα σωρο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giocap

Member
Στην Αθηνα στα λεγομενα hair sallon?Ετσι δε τα λενε?Εγω ειμαι απο επαρχια κ εδω δεν εχει καταστηματα με περυκες κτλ.Ομως κατ εσυ μου πες οτι δεν εχεις μεγαλο προβλημα γτ να θελεις να φορεσεις περουκα?Επισης για οσες δε το ξερουν οι περουκες αυξανουν την τριχοπτωση,αλλα φυσικα αν εχεις φτασει σε σημειο που να φενεται τοσο εντονα η αραιωση η να χεις κανει φαλακρα κτλ για μενα ειναι η καλυτερη λυση,αλλα να χεις και γερο κομποδεμα για να αγορασεις μια καλη.
Οσο για τις διασημες ΟΥΚ ολιγες φοραν,αλλα δυστηχως εδω στην ελλαδα ειναι ταμπου και κανεις/καμια δε μιλαει γι αυτο.Εγω εχω δει βιντεο απο μια διασημη του χολιγουντ που εχει καθολικη αλωπεκια και πηγε σε εκπομπη,φορωντας περουκα την οποια πρεπει να την ειχε πληρωσει πανω απο 2.000 στανταρ γτ δεν φενοταν ΚΑΘΟΛΟΥ μα καθολου οτι ειναι ψευτικο μαλλι και την εβγαλε μπροστα σε ολο τον κοσμο και το κεφαλι της απο μεσα ηταν τελειως γυμνο.Και ενιωθε και μια χαρα γι αυτο,χωρις κομπλεξ χωρις τιποτα και ολοι την χειροκροτουσαν.Αλλα εδω στην Ελλαδα ειμαστε 100 χρονια πισω σε ολα γτ αυτο οπως και πολλα αλλα ειναι θεμα παιδειας.
 

kat30

New Member
Εγω δν μιλησα για κτ περιπλοκο.μια χωρις κολλες ,ταινιες κλπ ελεγα να παρω για καμια καλη εμφανιση,για καμια καλη εξοδο.το ξερω πως δν εχω προβλημα ιδιαιτερο αλλα δν ειναι κ απολυτως φυσιολογικο το μαλλι μου αλλιως δν θα μουν τωρα εδω ουτε θα κανα θεραπειες.αυτα τα περιπλοκα με τις ημιμονιμες περουκες τα κανουν στα hair salons.εγω για καταστημα με εξειδικευμενες περουκες μιλησα
 

agnosti_f

New Member
Καλησπερα ομοιοπαθουσα,με εξι συναπτα ετη συνεχους αλωπεκιας η οποια φυσικα πλεον θα αρχισει να φαινεται πολυ ορατα,σαν αντρικη αραιωση.Ψυχολογικα αφου εχουμε πιασει πατο,πλεον εν μερει το εχω αποδεχτει οτι αυτο που επαθε η μητερα μου εμελλε να κληροδοτηθει κ σε εμενα.Θελω να ρωτησω λοιπον κ εγω αν καποια κοπελα διαπιστωμενα εδω,φορα περουκα να μας λυσει καποιες αποριες:
-φυσικη η συνθετικη τριχα κ γιατι;
-σε τι τιμες κυμαινονται περιπου οι φυσικες περουκες;ποσο χρονο ζωης εχουνε;
-απο το αποτελεσμα ειναι ικανοποιημενες,ειδικα στο κομματι ψυχολογιας;
Κ επειδη λιγο πολυ ολες σκεφτομαστε το πριν/μετα των γνωστων κ μη,ενα εχω να σας συμβουλεψω:γραψιμο.Το ζητουμενο ειναι ΕΜΕΙΣ να αισθανθουμε καλα ομορφα με τον εαυτο μας κ ειδικα με την ρημαγμενη ψυχολογια μας κ οι κακεντρεχεις ας ασχολουνται με τις "καμπουρες" τους.Απο το να βλεπω τα κομματια χωρις τριχες,μπορω να χειριστω καλυτερα τους ψιθυρους των αδιακριτων...
 

giocap

Member
Συμφωνω μαζι σου σε ολα,μη δινετε σημασια κοριτσια,εμεις να νιωθουμε καλα. agnosti_f μπορεις να μου πεις,πως καλυπτεις την αραιωση σου η οποια απ οτι καταλαβα ειναι αρκετα εμφανης μεχρι στιγμης,εφοσον δεν εχεις κανει χρηση περουκας ακομα? Παντως αν καποια ξερει και χρησιμοπιει περουκα ας μας λυσει αυτες τις αποριες ρε κοριτσια κ εχω να συμπληρωσω καποιες αποριες ακομα.

Μπορει καποια γυναικα που φοραει περουκα να ασχοληθει με εντονες δραστηριοτητες,οπως π.χ. γυμναστικη?τρεξιμο?..σεξ? :p να βγαινει με την περουκα εξω αν φυσαει παρα πολυ δυνατος αερας κτλ?γενικα να κανει οσα εκανε και πριν,ανετα χωρις να φοβαται οτι θα της φυγει? πρακτικα πραγματα δλδ. συγνωμη αν οι αποριες μου φενονται χαζες,αλλα ειμαι ασχετη στο θεμα
 

Δημητρης38

Active Member
Συμφωνω μαζι σου σε ολα,μη δινετε σημασια κοριτσια,εμεις να νιωθουμε καλα. agnosti_f μπορεις να μου πεις,πως καλυπτεις την αραιωση σου η οποια απ οτι καταλαβα ειναι αρκετα εμφανης μεχρι στιγμης,εφοσον δεν εχεις κανει χρηση περουκας ακομα? Παντως αν καποια ξερει και χρησιμοπιει περουκα ας μας λυσει αυτες τις αποριες ρε κοριτσια κ εχω να συμπληρωσω καποιες αποριες ακομα.

Μπορει καποια γυναικα που φοραει περουκα να ασχοληθει με εντονες δραστηριοτητες,οπως π.χ. γυμναστικη?τρεξιμο?..σεξ? :p να βγαινει με την περουκα εξω αν φυσαει παρα πολυ δυνατος αερας κτλ?γενικα να κανει οσα εκανε και πριν,ανετα χωρις να φοβαται οτι θα της φυγει? πρακτικα πραγματα δλδ. συγνωμη αν οι αποριες μου φενονται χαζες,αλλα ειμαι ασχετη στο θεμα

επειδη και εγω εχω θεμα με την αραιωση και την ψαχνω ακομα και με τα προσθετα, κυκλοφορουν μεμβρανες στην αγορα που ειναι ακριβες μεν...αλλα δινουν πολυ φυσικο αποτελεσμα. Φαινεται ακομα και το δερμα και κανεις δεν μπορει να καταλαβει οτι ειναι προσθετο. Παιρνουν τα μετρα στην επιφανεια που υπαρχει το προβλημα, τις κανουν ειδικη παραγγελια και τις τοποθετουνε στην επιφανεια που υπολογισανε. Εαν υπαρχουν μαλλια αυτα βγαινουν και μεγαλωνουν μαζι με αυτα του προσθετου και επισης το δερμα αεριζεται κανονικα. Απλα ειναι ακριβες, και χρειαζονται συντηρηση και αλλαγη ανα τακτα χρονικα διαστηματα απο οτι εχω καταλαβει. Ειναι μια λυση και αυτη !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

giocap

Member
Σιγουρα αν εχεις λεφτα να ξοδευεις τρεις την ωρα για προσθετα και συντηρηση ειναι καλη λυση,ακουγεται καλο.Αν δεν εχεις τι γινεται?εκει βολευεσαι με μια φυσικη καλη περουκα απλα..η οποια ομως λογικα θα σε δεσμευει σε οσα εκανες ανετα προηγουμενος.. υποθετω γτ δε ξερω κιολας
 

male92

New Member
γεια σας...νομιζω οτι ειμαι η μοναδικη και νιωθω χαλια...ειμαι πολυ μικρη και ηδη ακουω ασχημη κριτικη...δεν με πειραζει να βαλω περουκα..προτιμω να εχω ψευτικο μαλλι και ομορφο παρα να παλευω τοοοοσα χρονια να διατηρησω αυτο το αχυρο που ειναι χαλια...δεν ξερω την ηλικια σασ αλλα εγω ειμαι μονο 21 ετων.χαλια......εχω κι εγω καποιεσ ερωτησεισ και θα ηθελα αν υπαρχει καποια που να θελει να συνομιλησουμε και σε προσωπικα μηνυματα ειτε φεισμπουκ ειτε ιμεηλ..χρειαζομαι στηριξη και γενικα καποια κοπελα σαν εμενα να με βοηθησει ,να με καταλαβαινει ,να μου πει τι να κανω..παρακαλω....δεν θα με πειραζε να βαλω περουκα ή προσθετα κομματια αλλα αυτο που με νοιαζει πολυ ειναι η γνωμη των αλλων ανθρωπων...και θα βρω αγορι ποτε που να το αποδεχτει ή παντα θα με συχαινετε;;; θα μπορω να τρεχω; να χορευω; να κανω μπανιο στην θαλασσα; να εχω μια φυσιολογικη ζωη;;; κανενασ δεν θα με θελει με περουκα ή με κατι αντιστοιχο...και αν τελικα το αποφασισω και το κανω; τοτε τι; θα του το πω; θα περιμενω να με ρωτησει; τι γινετε τοτε...;;; ειναι χαζα αυτα που ρωταω αλλα στεναχωριεμαι πολυ..καποια κοπελα που εχει βιωσει τα ιδια ασ μου πει παρακαλω...ειμαι στα προθυρα τρελασ...
 

Δημητρης38

Active Member
γεια σας...νομιζω οτι ειμαι η μοναδικη και νιωθω χαλια...ειμαι πολυ μικρη και ηδη ακουω ασχημη κριτικη...δεν με πειραζει να βαλω περουκα..προτιμω να εχω ψευτικο μαλλι και ομορφο παρα να παλευω τοοοοσα χρονια να διατηρησω αυτο το αχυρο που ειναι χαλια...δεν ξερω την ηλικια σασ αλλα εγω ειμαι μονο 21 ετων.χαλια......εχω κι εγω καποιεσ ερωτησεισ και θα ηθελα αν υπαρχει καποια που να θελει να συνομιλησουμε και σε προσωπικα μηνυματα ειτε φεισμπουκ ειτε ιμεηλ..χρειαζομαι στηριξη και γενικα καποια κοπελα σαν εμενα να με βοηθησει ,να με καταλαβαινει ,να μου πει τι να κανω..παρακαλω....δεν θα με πειραζε να βαλω περουκα ή προσθετα κομματια αλλα αυτο που με νοιαζει πολυ ειναι η γνωμη των αλλων ανθρωπων...και θα βρω αγορι ποτε που να το αποδεχτει ή παντα θα με συχαινετε;;; θα μπορω να τρεχω; να χορευω; να κανω μπανιο στην θαλασσα; να εχω μια φυσιολογικη ζωη;;; κανενασ δεν θα με θελει με περουκα ή με κατι αντιστοιχο...και αν τελικα το αποφασισω και το κανω; τοτε τι; θα του το πω; θα περιμενω να με ρωτησει; τι γινετε τοτε...;;; ειναι χαζα αυτα που ρωταω αλλα στεναχωριεμαι πολυ..καποια κοπελα που εχει βιωσει τα ιδια ασ μου πει παρακαλω...ειμαι στα προθυρα τρελασ...

Μια χαρα φυσιολογικη ζωη θα εχεις και με την περουκα η με το προσθετο οτι και αν αποφασισεις να κανεις.
Στις γυναικες κανεις δεν μπορει να το καταλαβει

Τωρα αν κανεις σχεση με καποιο αγορι που αν του πεις οτι τα μαλλια δεν ειναι δικα σου και φυγει... να ξερεις οτι ποτε δεν τον ειχες οποτε καλυτερα για εσενα. Προσωπικα το θεωρω δυσκολο τα ψευτικα μαλλια να με ενοχλησουν ή να γινουν αιτια να χωρισω με μια κοπελα που θα θελω να ειμαι μαζι της.

Εισαι μικρη ακομα και αγχωνεσαι για την ζωη σου, λογικο ειναι αυτο.
Χαλαρωσε ηρεμησε και ολα καλα θα πανε.
Υπαρχουν σοβαροτερα θεματα να σε στεναχωρουν απο αυτο που συζηταμε στο θρεντ
Και να σκεφτεσαι θετικα.
 

male92

New Member
σ ευχαριστωωω τοσοοοο πολυυ!! μου εδωσεσ γερη δοση κουραγιου...μακαρι ολοι οι αντρεσ να σκεφτονται οπωσ εσυ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ElPap

New Member
Γεια σου male92.... και εγω παλευω με το ιδιο θεμα απο 16 χρονων....βεβαια τοτε δεν καταλαβαινα τη σοβαροτητα του θεματος ,γιατι σε ενα δερματολογο που πηγα μου ειπε οτι ειναι εντελως φυσιολογικο και πως δεν εχουν ολοι οι ανθρ ωποι την ιδια πυκνοτητα τριχων, και ημουν χαλαρη.Ωσπου ξαφνικα στα 23 μια γνωστη το εκανε θεμα οταν με ειδε κατω απο τον ηλιο μετα τη θαλασσα και απο τοτε δεν αλλαξε τπτ παρα μονο η ψυχολογια μου που επεσε κατακορυφα....
 

ElPap

New Member
Μετα απο αυτο επισκευτηκα αλλο δερματολογο που μου ειπε οτι απο τη στιγμη που υπαρχει και ιστορικο στην οικογενεια (γιαγια) ειναι ανδρογενετικη αλωπεκιαση.... τη ρωτησα για μμ και ηταν αρνητικη οπως ηταν αναμενομενο μετα απο αυτα που διαβαζω εδω μεσα και το μονο που μου προτεινε ηταν ρεγκειν για τους μηνες που αυξανεται η τριχοπτωση. Τη ρωτησα αν θα με βοηθουσε να ξαναβγαλω μαλλια και μου ειπε ξεκαθαρα οχι....απλα δε θα πεφτανε καποιες τριχες και ετσι δε θα εντεινοταν το προβλημα......Εκεινη την περιοδο ημουν πολυ χαλια ψυχολογικα....Τα βραδια εκλεγα ..Φυσικα καταλαβε και το αγορι μου οτι κατι δεν πηγαινε καλα και του εξηγησα την κατασταση....Το μονο που μου ειπε ηταν Μια χαρα εισαι....δεν εχεις τπτ...μη σκεφτεσαι τετοια και στεναχωριεσαι.... Φυσικα και καταλαβε πολυ καλα τι γινεται, ειναι πανεξυπνος...αλλα εφοσων δεν υπαρχει λυση στο προβλημα προτιμησε να μου πει οτι δεν εχω τπτ....και δεν τον αδικω....ηταν δυσκολη η θεση του...απο τοτε δεν εχουμε ξανα αναφερει το θεμα ,εκτος απο κατι βιταμινες και λαδακια που του λεω για ποιο λογο τα αγοραζω. Απλα μερικες φορες τον πιανω να εξεταζει το κεφαλι μου και να μου φτιαχνει τα μαλλια με μια συμπονοια στο υφος του που μου δειχνει οτι καταλαβαινει πολυ καλα τι γινεται....
 

male92

New Member
ααχ τι γλυκο το αγορι σου μπραβο εισαι πολυ πολυ τυχερηηηη!!! χαιρομαι πραγματικα για σενα κι ασ μην σε ξερω...μπραβο του! ειναι πολυ σημαντικο να εχεισ τετοια στηριξη.... μη σε νοιαζει τιποτα ! μια χαρα ολαα αφου του εχεισ μιλησει κ βλεπεισ οτι δεν τον απασχολει και σε θελει απο κει και περα κανε οτι σε κανει εσενα να νιωσεισ καλυτερα..οπωσ ειπα πιο πανω εμενα δν θα με ενοιαζε να βαλω περουκα (πιστευω,φανταζομαι) ..το μονο που θα φοβομουν ειναι μην με κοροιδευουν οι αλλοι γυρω μου...
 

ElPap

New Member
Σε ευχαριστω πολυ....μακαρι και εσυ να βρεις την υποστηριξη που σου ταιριαζει και τουλαχιστον να σου φυγει αυτο το αγχος...Εγω θελω να το ψαξω λιγο αυτο που λενε με τις μεμβρανες τα υπολοιπα μελη εδω πανω.....ακουγεται καλη λυση, αν και ακριβη μαλλον....αλλα αν ειναι να εχω μαλλιά θα τα δωσω τα λεφτα....μαζευω καιρο για μια λυση....
 

singer

Member
Αν δεν μπορειτε να κανετε κατι αλλο η περουκα ειναι πολυ καλη λυση.Μην στενοχωριεστε καθολου,ασφαλως εξαντλειτε ολα τα αλλα πρωτα (αντρες-γυναικες) και στη συνεχεια ανα δεν γινεται κατι βαζετε περουκα η τουπε.
 
Μπλουζα