περι τελωνειου

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
αγορες απο την Ευρωπη δεν παιρναν τελωνειο

Η καλύτερη τροπος αποστολής από την αμερικη ειναι μεσω USPS (ταχυδρομικής τους υπηρεσίας) USPS. Τα ταχυδρομικά είναι σε καλη τιμη και η παράδοση περιπου 3 και 11 ημερών. δεν ετυχε να μου κανουν ποτε ελεγχο σε τελωνειο ακομη και ποτε δεν εχω αγορασει κατι πιο ακριβο απο 230 δολλαρια . καλο ειναι να ειναι περιπου εκει οι αγορες σας


τα Αντικείμενα μεγαλης αξίας μέσω UPS-Fedex σχεδον παντα παιρναν απο τελωνειο
ενα καλο κολπακι ειναι αυτος που σας το στελνει να γραψει μικροτερη τιμη η οτι ειναι επιστροφη η οτι ειναι δωρο αυτο κυριως γινετε απο αγορες απο ατομα και οχι απο εταιριες
οπως ειναι το ebay ενα πραγμα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: περι τελωνειου

Thanks panagioti για την πληροφορία.
Αλλά έχω ακούσει να λένε ότι τα ανοίγουν οι τελωνιακοί τα "δώρα" και σε "σφάζουν".
Ισχύει?
 

magic810

New Member
Απ: περι τελωνειου

εμενα παλι με πηρε τηλ ο τελωνειακος και μου λεγε τι κανεις και τετοια και αποδειχτηκε φιλος του πατερα μου.... :p :p ;D
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: περι τελωνειου

Admin είπε:
Thanks panagioti για την πληροφορία.
Αλλά έχω ακούσει να λένε ότι τα ανοίγουν οι τελωνιακοί τα "δώρα" και σε "σφάζουν".
Ισχύει?
ναι φιλε μου ισχυει δυστυχως
κυριως ψαχνουν για απογορευμενες ουσιες και γενικα οτι απαγορευεται στην ελλαδα
και ειδικα οταν ξεσπασε το σκανδαλο για τους ντοπαρισμενους τοτε ανοιγαν πανω απο τα μισα δεματα
βασικα σχεδον παντα ανοιγουν δειγματοληπτικα περιπου το το 50% ελεγαν καποτε (εγω δεν πιστευω οτι ανοιγουν τοσα γιατι ειναι πολλατα δεματα )
με το ντοπινγκ σκανδαλο εγινε οπως καταλαβαινεις πιο δυσκολα τα πραγματα
γενικα οταν δουν ενα δεμα οτι ειναι περιεργο οπως οι πρωτεινες και διαφορα συμπληρωματα διατροφης που δεν ξερουν και αυτοι τι ειναι αυτα συνήθως τα ανοιγουν αυτα
ενας φιλος μου που πηρε κατι πρωτεινες και κρεατινες που της πουλουν μεχρι και σε φαρμακεια τον πηραν τηλεφωνο για να δωσει εξηγησεις τι ειναι αυτα
ειδε και επαθε να τους εξηγησει οτι προκειτε για συμπληρωματα διατροφης που πουλαν και στην ελλαδα (φαντασου τωρα να εξηγεις σε 50αρη τελωνειακο που δεν εχει ιδεα απο κρεατινες λιποδιαλυτες αμινοξεα και λοιπα )
τωρα ειναι κατα ποσο εισαι τυχερος και ανοιξουν το δικο σου δεμα
πιστευω τωρα οτι εχει να κανει με μαλλια και διαφορα καλυντικα
ιδιαιτερα αν φαινεται στο δεμα οτι ειναι απο καλυντικα δεν τα δινουν σημασια αυτα
βεβαια δεν ειναι απολυτο ανοιγουν και απο αυτα αλλα πολυ λιγα
οποτε για να ανοιξουν ενα δεμα οπως τα δικα μας οι πιθανοτητες ειναι πολυ πιο λιγες
 

Άκης

Administrator
Απ: περι τελωνειου

Αυτό είχα ακούσει και εγώ. Το μιλούσαν μάλιστα και σε ένα forum.
Γενικά τα ανοίγουν πλέον, ακόμη και αν γράφει δώρο ή παπούτσια, για να βεβαιωθούν.
Καλά κάνουν από την μία, αλλά ας τους διδάξουν για να μην γίνει τπτ όπως αυτό που ανέφερες.
Δηλαδή, φαντάζεσαι να πάρεις πχ έτοιμο το Zix που είναι φτιαχτό.
Άντε εξήγησε τους ότι είναι για την DHT και τι είναι η DHT...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: περι τελωνειου

ακη δεν κανουν καλα
αν θελουν να κανουν καλα να τα ανοιγουν ολα και οχι τα μισα
η οχι να παιρνουν δειγματοληπτικά ξερεις 30 απο τα 100 να τα ανοιγουν
η κανουμε δουλεια η οχι τα μισα πραγματα δεν ειναι σωστα
 

Άκης

Administrator
Απ: περι τελωνειου

Λογικά θα ανοίγουν ότι τους φαίνεται "περίεργο" κλπ.
Εμένα πάντως, όσες φορές παράγγειλα από Αμερική, ποτέ δεν μου έχουν ανοίξει δέμα.
Βέβαια, δεν ξεπερνούσε τα 300€ και ήταν πάντα από αξιόπιστα sites (amazon, americaRX κλπ).
 

magic810

New Member
Απ: περι τελωνειου

και εμενα η αληθεια ειναι οτι μου εκαναν μια ψιλοανακριση και επειδη ηταν φιλος αρχισα και του εξηγουσα για τα φαρμακα περι τριχοπτωσης και οτι μπορω να του παρω κ εκεινου αν ηθελε...
αλλα κ αλλα ...τωρα που το ειπατε πονηρευτηκα γιατι με ρωτουσε διαφορα.....και εγω του λεγα τα δικα μου.....Πολυ καλα προιοντα πρεπει να κανουν δουλεια και τετοια βλακας τελειως....
:-[
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: περι τελωνειου

αν θυμαμαι καλα ξερετε ποιο ειναι το ποσο για να μην περασει τελωνειο ενα αντικειμενο
40 η 45 δολλαρια (οταν πωλειται απο επιχειριση σε ιδιωτη=εμας)κανονικα πανω απο αυτο το ποσο περναει απλα και τους τελωνες δεν τους συμφαιρει και τοσο γιατι δεν βγαζουν πολλα απο ενα τετοιο εκτελωνισμα
οταν ειναι απο χρηστη σε χρηστη το ποσο ανεβαινει λιγο παραπανω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

grtt

New Member
Απ: περι τελωνειου

Νομίζω πάντως ότι με courier είναι πολύ πιο πιθανό να ανοίξουν ένα δέμα, ενώ με απλό ταχυδρομείο δεν το ανοίγουν σχεδόν ποτέ. Μιλάω εκ πείρας...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: περι τελωνειου

grtt είπε:
Νομίζω πάντως ότι με courier είναι πολύ πιο πιθανό να ανοίξουν ένα δέμα, ενώ με απλό ταχυδρομείο δεν το ανοίγουν σχεδόν ποτέ. Μιλάω εκ πείρας...

σωστα ξερεις ομως γιατι συμβαινει αυτο
γιατι οι κουριερ ειναι ιδιωτικες και εχουν μεγαλυτερα μπονους και μεγαλυτερο κερδος αν σου περασουν αυτο που πηρες απο τελωνειο πληρωσεις δασμους φπα και λοιπα

επισης πολλες φορες και ειδικα για αυτους που δεν ειναι απο αθηνα τους παιρνουν τηλ και τους λενε εχεις ενα δεμα αν θες περνα να το εκτελωνησεις
αν θες παλι μπορω να στο εκτελωνισω εγω και η τιμη του ειναι ...... συν δασμοι και οτι χρειαζετε για τον εκτελονισμο και η αμοιβη του που κυμαινεται περιπου απο 80 εως 120 αναλογα και την τιμη του προιοντος δεν ξερω πως ακριβως τα βγαζουν

για αυτο και εγραψα πανω πανω να προτηματε το usps και οχι fedex
 

alopeciawarrior

New Member
Απ: περι τελωνειου

Καλημέρα Συμπάσχοντες!
Μπαίνω στο FORUM εδώ και κανα δίμηνο αλλά σήμερα βρήκα χρόνο να γραφτώ!
Έχω τριχόπτωση από τα 24, είμαι 33, και πλέον είμαι σε στάδιο 3 τουλάχιστον.
Anyway, είπα να αγοράσω κάποια από τα προιόντα που ακούγονται εδω μέσα, γιατί το Regain με έχει κουράσει.
Πήρα από ΑΜΑΖΟΝ , μικρή σχετικά παραγγελία, REVIVoGEN και DERMAMATCH και έχω πρόβλημα.
έχουν σταματήσει τελωνείο, παρόλο που τα έστειλαν με USPS, είναι εκεί μια βδομάδα και δεν μου λένε τι πρέπει να κάνω.
Πρέπει να βρω εκτελωνιστή? Ξέρει κανείς?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: περι τελωνειου

γεια σου φιλε μου
καλο ειναι να αποφευγονται οι αγορες απο το εξωτερικο γιορτινες μερες
καθε χρονο τα ιδια γινονται
σταματανε λογου ογκου πολλα πραγματα
βλεπεις τετοιες μερες πολλα δωρακια στελνονται απο συγγενοις απο το εξωτερικο
επισης ο κοσμος πηρε το δωρο και εκανε αγορες πολλες

λοιπον στο θεμα μας
η πληρωνεις εναν τυπο εκει να στα εκτελωνίσει η πας ο ιδιος και τα εκτελωνεις μονος σου και γλιτωνεις λιγα λεφτα αλλα φιλε μου απο κατι λιγα πουτ ξερω εχει αρκετη χαρτουρα


μα καλα ποσα λεφτα εκανες αγορα και στα σταματησαν
εισαι σιγουρος πως στα σταματησαν
να ξερεις πως μεσω usps κανει περιπου 10 εργασιμες μερες να ερθουν υπολογιζε και κατι αδειες που παιρνουν αν απο την μερα που τα παραγγειλες δεν σου φτασαν σε 20 μερες τοτε να ανησυχεις
ακομη εισαι σιγουρος οτι απο αυτον που τα πηρες στα εστειλε
αυτος που στα εστειλε σου εδωσε tracking number να δεις αν πρωτα σου φτασαν στην ελλαδα
 

aprilianos

New Member
Απ: περι τελωνειου

Φανταζομαι οτι
Θα τα οικονομανε οι ιδιωτικοι οποτε σιγουρα σε καρφωνουν οι ιδιοι.
Ενω οι κρατικοι αμερικανοι θα εχουν συμφωνια με τους κρατικους εδω και την γλυτωνουμε λογω....δημοσιου ;D
Το 50% ανοιγουν? Χαχα σιγα μην εχουν τοσο προσωπικο και χωρο ωστε να ανοιγουν εστω και το 30% απο 100.000 δεματα που ερχονται καθε ημερα, θα τα περνανε γρηγορα γρηγορα ολα απο κανενα μηχανημα σαν του αεροδρομιου και οσα φαινονται "υποπτα" (υπαρχει δλδ υποψια οτι θα τα παρει το κρατος απο εδω) θα τα ανοιγουν εαν δουνε καμια χρυση καδενα σαν αλυσιδα για μηχανη στην ριχνουν την καμπανα ας λεει και δωρο ή 100 δολ. εαν δουνε κανενα σαμπουαν τι να παρουν? εστω οτι δεν εχει αποδειξη ποσο να το βαλουν το σαμπουαν οτι κανει? τσαμπα ο κοπος.
Να τα ανοιγουν παλι στην τυχη δεν ειναι απιθανο αλλα δεν ειναι λογικο θα κανουν ορισμενο χρονο συμφωνα με τις πιθανοτητες πριν βρουν κατι σωστο ωστε να γεμισει ο κρατικος κουμπαρας ενα μεγαλο ποσοστο θα ειναι ασχετα πραγματα.
Τελικα ξερει κανεις τι γινεται σιγουρα?
 

alopeciawarrior

New Member
Απ: περι τελωνειου

Παναγιωτης είπε:
γεια σου φιλε μου
καλο ειναι να αποφευγονται οι αγορες απο το εξωτερικο γιορτινες μερες
καθε χρονο τα ιδια γινονται
σταματανε λογου ογκου πολλα πραγματα
βλεπεις τετοιες μερες πολλα δωρακια στελνονται απο συγγενοις απο το εξωτερικο
επισης ο κοσμος πηρε το δωρο και εκανε αγορες πολλες

λοιπον στο θεμα μας
η πληρωνεις εναν τυπο εκει να στα εκτελωνίσει η πας ο ιδιος και τα εκτελωνεις μονος σου και γλιτωνεις λιγα λεφτα αλλα φιλε μου απο κατι λιγα πουτ ξερω εχει αρκετη χαρτουρα


μα καλα ποσα λεφτα εκανες αγορα και στα σταματησαν
εισαι σιγουρος πως στα σταματησαν
να ξερεις πως μεσω usps κανει περιπου 10 εργασιμες μερες να ερθουν υπολογιζε και κατι αδειες που παιρνουν αν απο την μερα που τα παραγγειλες δεν σου φτασαν σε 20 μερες τοτε να ανησυχεις
ακομη εισαι σιγουρος οτι απο αυτον που τα πηρες στα εστειλε
αυτος που στα εστειλε σου εδωσε tracking number να δεις αν πρωτα σου φτασαν στην ελλαδα

πήγα ο ίδιος και εφαγα ΟΛΗ τη μέρα και δουλειά δεν έκανα!
μόλις είδαν οι...τελώνες πως είναι για τα μαλλιά μου ζήτησαν εγκριση ΕΟΦ!
τα παράτησα και έχασα 90$! τι νακάνω άλλη φορά? μέχρι πόσο να παραγγέλνω?
και από που???
α, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!
 

Άκης

Administrator
Απ: περι τελωνειου

Εγώ, παίρνω για 2 χρόνια από έξω, κάτι που συνιστώ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΔΕΝ με σταματήσαν τα πράγματα ούτε μία φορά. Ειδικά με usps, είτε φτηνή και αργή αποστολή, είτε γρήγορη.
Μπορεί να αργούν, αλλά στις συγκρίσεις τιμών λες δεν πειράζει η αργοπορία.
Έχω παραγγείλει μέχρι και 300€ και δεν μου το σταμάτησαν. Εσένα με 90$, δεν μπορώ να καταλάβω...

Για μένα, το καλύτερο που έχει να κάνει ο κάθε hairloss warrior, είναι να πάει στην τράπεζα του και να ζητήσει μία κάρτα προπληρωμένη.
Μετά ας δει από εδώ ποια καταστήματα στην Αμερική είναι καλά και ας παραγγείλει μια καλή ποσότητα για 3-6 μήνες. Θα του βγεί φτηνά από το να πάρει από εδώ πχ το regaine που ένος μήνα προϊόν έχει όσο 3 μήνες στην αμερική, για να μην πω για eBay που έχει όσο ενος χρόνου.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: περι τελωνειου

alopeciawarrior είπε:
πήγα ο ίδιος και εφαγα ΟΛΗ τη μέρα και δουλειά δεν έκανα!
μόλις είδαν οι...τελώνες πως είναι για τα μαλλιά μου ζήτησαν εγκριση ΕΟΦ!
τα παράτησα και έχασα 90$! τι νακάνω άλλη φορά? μέχρι πόσο να παραγγέλνω?
και από που???
α, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!
αν τους εδινες καποια λεφτα για εκτελωνισμο δεν νομιζω να ειχες προβλημα
απλα πληρωνεις φπα και κατι δασμους και στα εκτελονιζουν
ακομη υπαρχουν και κατι τυποι εκει που σου ζηταν καποια λεφτα και σου τα εκτελονιζουν
ετσι ωστε να μην εσυ και φας ολη την μερα σου

τελος ο νομος λεει πανω απο 45 δολλαρια οι παραγγελειες περανεν απο τελωνειο
αλλα δεν τους συμφέρει και δεν τα περναν τελωνειο
τι να κερδισει το κρατος κατι λιγα δολλαρια
κυριως κυνηγανε μεγαλα ποσα
και εγω παραγγειλα 250 δολλαρια πραγματα και δεν χρειαστεικε τελωνειο
αυτο δεν λεει τπτ

λοιπον ακου τι θα κανεις φιλε μου
πρωτον εγω ελεγα και σε αλλα θεματα εδω στο φορουμ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΆΤΕ να αγοραζετε απο ευρωπη
κανενα προιον απο ευρωπαικη ενωση δεν περναει τελωνειο
λοιπον την επομενη φορα αγορασε απο μια σελιδα που να ειναι απο αγγλια

τελος πανε ξανα στο τελωνειο και πες τους οτι δεν ειναι φαρμακο για να χρειαζεται εγγριση ΕΟΦ αλλα καλλυντικο πληρωσε φπα και δασμους και παρε το

την επομενη φορα αγορασε απο μια σελιδα αγγλικη ετσι δεν θα περασει τελωνειο φιλε μου
οτι ειναι απο ευρωπη δεν περναει τελωνειο συμφωνα με τον νομο

μπορει απο την ευρωπη να το πληρωσεις λιγο πιο ακριβα αλλα δεν θα ανησυχεις για τελωνεια

ελπιζω να βοηθησα

οτι αλλο θες πες μου
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα