παραγγελιες μεσω ιντερνετ, paypal

jimys

Member
(Αν υπαρχει αντιστοιχο τοπικ ας με μεταφερετε εκει ) Μιας και ειμαι νεο μελος και αποτι ειδα εδω ολο και καπου θα χρειαστει paypal ειπα να ξεκινησω διαδικασιες . Το προβλημα μου ειναι το εξης εχω λογαριασμο στην εθνικη maestro που δεν κανει! πηγα στη πειραιως και μου ζητησε παρα πολλα χαρτια (εφορια κλπ) και μιας και δεν ειμαι απο Αθηνα πρεπει να παω στην Δ.Ο.Υ της περιοχης μου . Εχετε να μ πρεοτεινετε αλλο τροπο (τραπεζα κλπ? ) ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dimit

New Member
ασε τη paypal, δεν την χρειάζεσαι, εκτός αν αγοράζεις από ebay. Κατευθείαν με debit card (ή credit card) μπορείς. Αν και εγώ θα προτιμούσα debit card, γιατί με credit card αν τυχόν σου κλέψουν τον αριθμό μπορεί να σε χρεώσουν περισσότερα από όσο διαθέτεις στον τραπεζικό σου λογαριασμό.
 

jimys

Member
ποια τραπεζα εχεις η προτεινεις; γιατι η εθνοcash δεν δινει τετοιες δυνατοτητες .
 

Dimit

New Member
alpha bank εχω εγω. αποκλειεται να μη σου δινει debit card μια τραπεζα. Τελοσπαντων
 

jimys

Member
Dimit είπε:
alpha bank εχω εγω. αποκλειεται να μη σου δινει debit card μια τραπεζα. Τελοσπαντων

οχι δεν ειπα οτι δεν δινει απλα η πειραιως που ρωτησα ηθελε πολυ χαρτουρα και δεν την ειχα διαθεσιμη :/
 

Bouklas

Well-Known Member
Αν θες άκουσε με. Και φυσικά χρειάζεσαι την paypal, το 90% των αγορών μέσω net έχουν και paypal, εγώ ότι έχω αγοράσει όλα μέσω paypal. Αλλα τέλος πάντων το paypal ένας λογαριασμός στο net είναι, όπως φτιάχνεις facebook profile έτσι φτιάχνεις και paypal. Βγάλε μια απλή προπληρωμένη ρε φιλε. Μια απλή καρτούλα. Βάζεις όσα λεφτά εκεί και χαλάς μονο αυτά που έχει η κάρτα. Ούτε με πιστωτικες μπλέκεις ούτε με τίποτα αλλα. Βάζεις μέσα 10-20-30-40-50 ευρώ και πάει λέγοντας και χαλάς αυτά.
Ακόμα και λογαριασμό σε νέα τράπεζα να ανοίξεις τι χρειάζεται? εκκαθαριστικό-ταυτότητα-λογαριασμό από δεη η οτε, αυτά αν θυμάμαι καλά. Δεν είναι πολλά χαρτιά πιστεύω.
 

Turbobox

New Member
Αδερφέ εγώ μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα prepaid της Eurobank, μου έπαιρναν ένα ευρώ κάθε φορά που γέμιζα την κάρτα και άσε που ήθελε να περιμένω και στο κισέ για να την φορτώσω. Τώρα χρησιμοποιώ prepaid της PROBANK και ούτε προμήθεια μου πέρνουν, ούτε στο κισε περιμένω, γεμίζει κι απο ATM.
 

Bouklas

Well-Known Member
A ok φιλε μου, αν δεν περνούν προμηθεια για αυτή τη κάρτα που έχεις τότε αυτό είναι το καλύτερο!
Όσο για αυτό που περιμένεις μπορεί και δεν ξέρω λογικά γίνετε έτσι? μπορεί ο φίλος να ζητήσει κωδικούς να κάνει σύνδεση μέσω net στο ηλεκτρονικό σύστημα της τράπεζας και να μεταφέρει οποτε θέλει λεφτά στην preepaid του. Αυτό το probank το παίρνεις από περίπτερο? δεν ξέρω καν τι είναι γιατί τα λεφτά μου δεν τα έχω Eλλάδα και έχω ξένες κάρτες.
 

Turbobox

New Member
Bouklas είπε:
A ok φιλε μου, αν δεν περνούν προμηθεια για αυτή τη κάρτα που έχεις τότε αυτό είναι το καλύτερο!
Όσο για αυτό που περιμένεις μπορεί και δεν ξέρω λογικά γίνετε έτσι? μπορεί ο φίλος να ζητήσει κωδικούς να κάνει σύνδεση μέσω net στο ηλεκτρονικό σύστημα της τράπεζας και να μεταφέρει οποτε θέλει λεφτά στην preepaid του. Αυτό το probank το παίρνεις από περίπτερο? δεν ξέρω καν τι είναι γιατί τα λεφτά μου δεν τα έχω Eλλάδα και έχω ξένες κάρτες.

Ναι γίνεται αυτό που λες να την γεμίζεις από το internet αλλά άμα δεν έχεις μέσα πως θα την γεμίσεις :p. Η probank είναι τράπεζα βγάζεις την κάρτα όπως βγάζεις και στις άλλες.
 

Bouklas

Well-Known Member
Turbobox είπε:
Ναι γίνεται αυτό που λες να την γεμίζεις από το internet αλλά άμα δεν έχεις μέσα πως θα την γεμίσεις :p. Η probank είναι τράπεζα βγάζεις την κάρτα όπως βγάζεις και στις άλλες.


Αν δεν έχει τίποτα ε τότε ok :D , απλά είναι ο πιο εύκολος και γρήγορος τρόπος για να μεταφέρεις. Επίσης και ότι γεμίζει από ATM και αυτό πολύ καλο.
 

jimys

Member
παιδια ευχαριστω για τη βοηθεια ,
φιλε Bouklas ναιι ξερω οτι δεν ειναι κατι τρομερο αυτα τα χαρτια απλα δεν μπορω να τα βγαλω εδω Αθηνα πρεπει να παω στη πολη μου και ειναι πολυ μακρια γι αυτο λεω μηπως και υπαρχει πιο ευκολος τροπος δλδ με ταυτοτητα , αφμ αντε και κανενα λογαριασμο ΔΕΗ κλπ

Turbobox αυτη τη prepaid της probank την εχεις συνδεσει με paypal? εχει πολυ χαρτουρα για να τη βγαλω;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Turbobox

New Member
jhmmys είπε:
Turbobox αυτη τη prepaid της probank την εχεις συνδεσει με paypal? εχει πολυ χαρτουρα για να τη βγαλω;;

Δεν ξέρω να σου πως εμένα με πήραν από μόνοι τους ενώ είχα λογαριασμό εκεί για να μου δώσουν την κάρτα. Για δες όμως εδώ μήπως βρεις άκρη http://www.probank.gr/index.php/idiotes/cards/2012-06-13-10-36-24/188-visa-electron-2
 

weznem

Well-Known Member
η eurobank που εχω και εγω εχει το e-banking στο σαιτ της και φορτωνεις την καρτα ευκολα απο το λογαριασμο τον καταθετικο σου στην προπληρωμενη καρτα...


επισης με την eurobank den exei wproblhma na kaneiw αγορες και απο αμερικα,εκει δεν δεχονται συνηθως paypal οποτε σου λενε mastercard visa card ... και δεν εχεις θεμα με την ευροβανκ που ψωνιζω τωρα με καρτα απο μιρου βεληνεκους τραπεζα δεν ξερω αν εχεις προβλημα σε τετοιες αγορες..ψαχτο
 

Turbobox

New Member
weznem είπε:
επισης με την eurobank den exei wproblhma na kaneiw αγορες και απο αμερικα,εκει δεν δεχονται συνηθως paypal οποτε σου λενε mastercard visa card ... και δεν εχεις θεμα με την ευροβανκ που ψωνιζω τωρα με καρτα απο μιρου βεληνεκους τραπεζα δεν ξερω αν εχεις προβλημα σε τετοιες αγορες..ψαχτο

Τι σχέση έχει το μικρού βεληνεκούς τράπεζα; VISA σου δίνει η μία VISA σου δίνει και η άλλη.
 

weznem

Well-Known Member
Turbobox είπε:
weznem είπε:
επισης με την eurobank den exei wproblhma na kaneiw αγορες και απο αμερικα,εκει δεν δεχονται συνηθως paypal οποτε σου λενε mastercard visa card ... και δεν εχεις θεμα με την ευροβανκ που ψωνιζω τωρα με καρτα απο μιρου βεληνεκους τραπεζα δεν ξερω αν εχεις προβλημα σε τετοιες αγορες..ψαχτο

Τι σχέση έχει το μικρού βεληνεκούς τράπεζα; VISA σου δίνει η μία VISA σου δίνει και η άλλη.

γι αυτο ακριβως ειπα δεν ξερω σιγουρα,ψαχτο.
μην διαβαζεις την μιση προταση
 
Μπλουζα