μελατονίνη και τριχωπτωση...

kapa

Μέλος του προσωπικού
Morbid_Girl είπε:
Παρήγγειλα πριν εβδομάδες (και πριν δω το τοπικ αυτό δυστυχώς) από εξωτερικό το συγκεκριμένο σκεύασμα μελατονίνης: http://www.iherb.com/Source-Naturals-Melatonin-Timed-Release-3-mg-240-Tablets/1307
Τα περισσότερα χρόνια της ζωής μου, αν όχι κι όλα, δεν κοιμάμαι ικανοποιητικά πολλές ώρες ανά 24ωρο. Κι όταν είδα πως έχει παράπλευρο ώφελος και στα μαλλιά, ενθουσιάστηκα διπλά. Παρόλα αυτά σκέφτομαι να μην το ξεκινήσω καθόλου τελικά (δεν το έχω παραλάβει ακόμη). Από όσο διαβάζω είναι δυνατό να αποσυντονίσει κι άλλες ορμόνες, και δε θα ήθελα επιπρόσθετα σκαμπανευάσματα. Ξεκίνησα στο μεταξύ ένα μάλλον ήπιο αντικαταθλιπτικό (χωρίς να αναφέρεται η τριχόπτωση ως side effect) και κοιμάμαι 8-9 ώρες τη νύχτα. Δεν έχω ιδέα κατά πόσο θα ήταν συνετό το να τα συνδιάζα άλλωστε.
Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα αν σκοπεύεις όντως να κόψεις τη μελατονίνη, να δοκιμάσεις ένα αντιισταμινικό, το atarax. Είναι πάρα πολύ φθηνό κι έχει και ηρεμιστικές ιδιότητες. Δεν είναι εθιστικό, αλλά ενδέχεται αν το παίρνεις non stop να αναπτύξεις ανοχή και σε αυτό.
Αν προκύψουν νέες παρατηρήσεις στη σχέση μελατονίνης-μαλλιών, ενημέρωσε!

χρησιμοποιουσα το ζιρτεκ,αντιισταμινικο και αυτο για 10 μερες.
μου εφερνε νυστα αλλα κρατησε μονο λιγες μερες,μετα ηταν σαν να επινα νερο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

35007

Member
Τη μελατονινη δεν την ηξερα. Απο αυτο το thread ακουσα γι' αυτη πρωτη φορα. Προβλημα στον υπνο δεν εχω, μου αρεσει μαλιστα πολυ. Ωστοσο επειδη δουλευω με βαρδιες επηρεαζεται ο υπνος μου καμμια φορα. Επισης ειναι φορες που επιστρεφοντας σπιτι απο το χωρο εργασιας νιωθω μεγαλη ενταση εξαιτιας δυσκολιων που αντιμετωπισα με αποτελεσμα να καθυστερω αρκετα να κοιμηθω, αυτο σημαινει ομως και λιγοτερες ωρες υπνο απο τη στιγμη που την επομενη μερα πρεπει να παρουσιαστω στη δουλεια εκ νεου.
Ο λογος λοιπον που αποφασισα να δοκιμασω την μελατονινη ειναι γιατι ηθελα να ρυθμισω καλυτερα την καθημερινοτητα μου εξαιτιας των ασταθων-ακανονιστων ωραριων. Παρολο που υποστηριζεται οτι εχει θετικο αντικτυπο στην τριχοπτωση εγω δεν αποφασισα να επενδυσω εκει. Ειχα αποφασισει την περιστασιακη χρηση απο την αρχη.
Προχθες πηρα πρωτη φορα 1 καψουλα του 1mg. Νυσταξα εντος 45-60 λεπτων. Επιπλεον ο υπνος ηταν λιγο πιο ηρεμος και βαθυτερος. Ωστοσο ομως την επομενη μερα ειχα υπνηλια και καμμια διαθεση για καμμια δραστηριοτητα. Μονο να ειμαι ξαπλωμενος ηθελα και να βλεπω τηλ. ή να χαζευω στο διαδικτυο.
Η χρηση της στον δικο μου οργανισμο πρεπει να ειναι αυστηρα επιλεκτικη. Σε καμμια περιπτωση δεν μετανιωσα που πηρα την συσκευασια του 1mg. Mε τα 6mg του kapa ας πουμε θα επεφτα σε κωμα! :D
Επισης δεν θα την συνδιαζα με αντικαταθληπτικα και καθε ειδους χασιματικά αν δεν υπηρχε σοβαρος λογος και ισως κατοπιν συννενοησης με καποιον ειδικο. Η καταστολη θα ηταν μεγαλη και η ανταποκριση σε καθε ειδους υποχρεωσεις ανεπαρκης.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
η μελατονινη δουλευει πραγματικα στον υπνο.
τωρα ποσο τυχαιο ηταν που πηρα μεσημερι χαπι και εκλεισα 6 ωρο και ολες τις υπολοιπες μερες φτανω δεν φτανω 40 λεπτο....
δυσκολο.
δεν ξυπναω πιο ξεκουραστος ομως,περιεργο.
ξανα γυρισα σε ενα χαπι 3mg
τις πρωτες μερες με ειχε γονατισει στην νυστα.
τωρα ειναι πιο νορμαλ τα πραγματα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
crossfire είπε:
καταλαβες καθολου kapa να σου εχει ανοιξει την ορεξη για φαγητο?

ειμαι σε διαιτα...
εχω χασει 11 κιλα και παω για αλλα 8
ειμαι γενικα σε μια κατασταση πεινας ολη μερα καθε μερα.
δεν μπορω να το κρινω σε αυτο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
και ξανα σε 6 mg.
εχει χασει σε αποδοση,παρολο που δουλευει ακομα,στο θεμα υπνου μονο.
πλεον 40 λεπτα μετα τα 2 χαπακια κοιμαμαι αλλα ξυπναω νωρις.εχουν μειωθει οι ωρες υπνου.
το σωμα παλευει να βρει τους ρυθμους (και τα καταφερνει σιγα σιγα)
 
Κάτι που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ και λέγεται ότι ωφελεί και σε θέματα μαλλιού αλλά και άγχους/κατάθλιψης/αϋπνίας, είναι η ινοσιτόλη (νομίζω η βιταμίνη Β8, σε συμπλήρωμα μαζί με χολίνη). Ψάχνω στο forum να δω αν κάποιος έχει πάρει. Εμένα λιγόστεψε η τριχόπτωση στις πρώτες μέρες που ξεκίνησα να παίρνω, αλλά από όσο μου έχουν πει, δεν έχω ΑΑ. Για τη χαλαρωτική δράση δεν είμαι βέβαιη γιατί δεν είναι το μόνο πράγμα που λαμβάνω.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
η μελατονινη ακομα και αν δουλεψει στην τριχοπτωση δεν ξερω αν θα την συνεχισω.
δεν ξερω αν ηταν καλο η κακο,μαλλον καλο ηταν στην προκειμενη περιπτωση.
πηρα 2 χαπακια στις 8.
στις 9 με καλεσαν για κατι που πηγε στραβα στην δουλεια.
πηγα απο εκει.
καταλαβαινα τι μου ελεγαν...
αλλα ειχα ενα κεφαλι...
σαν να ειχα πιει 5 μπυρες,να εφυγε το μεθυσι,και να μου ειχε μεινει η νυστα
http://www.youtube.com/watch?v=KEjDlVj0Ers
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
περασα στο δευτερο κουτι μελατονινης.
συνολικα εχω 3.
οταν τελειωσει δεν εχει αλλο.
οσοι την χρησιμοποιειτε θα εχετε διαπιστωσει οτι παρολο που ο υπνος ειναι πιο βαθυς,
παρολο που μπορει να εχει αυξηθει κατα μια η δυο ωρες.
η επομενη μερα δεν ειναι πιο ξεκουραστη.
μισες δουλειες :hithead:
 

hairz

New Member
kapa είπε:
crossfire είπε:
καταλαβες καθολου kapa να σου εχει ανοιξει την ορεξη για φαγητο?

ειμαι σε διαιτα...
εχω χασει 11 κιλα και παω για αλλα 8
ειμαι γενικα σε μια κατασταση πεινας ολη μερα καθε μερα.
δεν μπορω να το κρινω σε αυτο

τι διαιτα κανεις?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
επειδη εχω αρκετες μερες πλεον με μελατονινη,και αν κανεις κατι καιρο ξεχνας πως ησουν χωρις αυτο. εκανα μια μερα διακοπη,προχθες.
κοιμηθηκα 2 ωρες πιο αργα,πολυ πιο ελαφρια και μια ωρα λιγοτερο.
τα αποτελεσματα την επομενη μερα ηταν τα ιδια,δηλαδη δεν με ριχνει η ουσια αλλα ουτε και με ξεκουραζει.
ειχα την εντυπωση οτι με εριχνε λιγο(εκει θα ετρωγε τριποντο στα σκουπιδια) αλλα οχι τελικα.
χθες που πηρα παλι 2 χαπακια στις 8 το απογευμα,στις 9 παρα κατι,τα ματια δακρυζαν απο την νυστα,μια μερα μονο διακοπη και ομως....σαν να επαιρνα πρωτη φορα.....
το ρεζουμε ολων ειναι οτι η μελατονινη δουλευει κατα πολυ στο θεμα υπνου,σε εμενα ειναι το μοναδικο που δουλευει τοσο πολυ και με διαρκεια.
αμφιβαλω ομως αν κανω κατι στο μαλλι.
μεχρι στιγμης τιποτα
 

pithikas

Well-Known Member
kapa είπε:
επειδη εχω αρκετες μερες πλεον με μελατονινη,και αν κανεις κατι καιρο ξεχνας πως ησουν χωρις αυτο. εκανα μια μερα διακοπη,προχθες.
κοιμηθηκα 2 ωρες πιο αργα,πολυ πιο ελαφρια και μια ωρα λιγοτερο.
τα αποτελεσματα την επομενη μερα ηταν τα ιδια,δηλαδη δεν με ριχνει η ουσια αλλα ουτε και με ξεκουραζει.
ειχα την εντυπωση οτι με εριχνε λιγο(εκει θα ετρωγε τριποντο στα σκουπιδια) αλλα οχι τελικα.
χθες που πηρα παλι 2 χαπακια στις 8 το απογευμα,στις 9 παρα κατι,τα ματια δακρυζαν απο την νυστα,μια μερα μονο διακοπη και ομως....σαν να επαιρνα πρωτη φορα.....
το ρεζουμε ολων ειναι οτι η μελατονινη δουλευει κατα πολυ στο θεμα υπνου,σε εμενα ειναι το μοναδικο που δουλευει τοσο πολυ και με διαρκεια.
αμφιβαλω ομως αν κανω κατι στο μαλλι.
μεχρι στιγμης τιποτα
Εχω δοκιμασει απειρες ουσιες το μονο που υποπτευομαι χωρις να ειμαι σιγουρος οτι με βοηθησε σε regrowth εκτος απο μινοξ, ηταν αυτο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
pithikas είπε:
Εχω δοκιμασει απειρες ουσιες το μονο που υποπτευομαι χωρις να ειμαι σιγουρος οτι με βοηθησε σε regrowth εκτος απο μινοξ, ηταν αυτο.

χαιρομαι να δουλεψει σε καποιους και ας μην ειμαι και εγω στα αποτελεσματα.
ξεκινησες και κατι αλλο προσφατα?
σε εμενα ειναι ιδια η κατασταση το μαλλι,δεν εχει μειωθει η τριχοπτωση και δεν εχω την παραμικρη παχυνση τριχας
 

pithikas

Well-Known Member
kapa είπε:
pithikas είπε:
Εχω δοκιμασει απειρες ουσιες το μονο που υποπτευομαι χωρις να ειμαι σιγουρος οτι με βοηθησε σε regrowth εκτος απο μινοξ, ηταν αυτο.

χαιρομαι να δουλεψει σε καποιους και ας μην ειμαι και εγω στα αποτελεσματα.
ξεκινησες και κατι αλλο προσφατα?
σε εμενα ειναι ιδια η κατασταση το μαλλι,δεν εχει μειωθει η τριχοπτωση και δεν εχω την παραμικρη παχυνση τριχας
Πριν καμια 5 ετια την ειχα χρησιμοποιησει μαζι με μινοξ που την χρησιμοποιουσα ηδη χρονια και οντως ειχα παρατηρησει διαφορα, μονο στο vertex με τρομερη πυκνωση, αλλα δε ξερω σιγουρα αν ηταν μονο λογω αυτου η ενος αντι dht διαιτολογιου που ακολουθουσα τοτε η συνδυασμος ολων αυτων.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
κοντευω να αδειασω τα 2 απο τα 3 κουτακια.
πλεον η μελατονινη δεν δουλευει ουτε στον υπνο,ακομα και με διακοπη μιας ημερας.
στο μαλλι δεν ειδα κατι και αμφιβαλω αν θα δω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχω λιγες μερες που την σταματησα την μελατονινη.
εγινε νερο η ουσια στο σωμα μου,καμια αντιδραση πλεον στο θεμα υπνου.
ακομα και μηνες ακομα να την συνεχιζα κατα 99% δεν θα εκανε κατι στο μαλλι μου.
το τελευταιο κουτακι θα το χρησιμοποιησω μετα απο μηνες για θεμα υπνου και μονο γιατι αυτην την στιγμη δεν δουλευει ουτε με 5 μερες διακοπη
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
κανω περιστασιακη χρηση μελατονινης πλεον.
3 χαπακια καθε 4 η 5 μερες.
μετα απο δοκιμη xanax και lexotanil εχω να πω πως ειναι απλα νερακια μπροστα στην μελατονινη.
η μελατονινη στο θεμα υπνου ειναι πιο αποτελεσματικη και απο τα συνταγογραφουμενα φαρμακα
μου κανει εντυπωση
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
μετα απο δοκιμη xanax και lexotanil εχω να πω πως ειναι απλα νερακια μπροστα στην μελατονινη.
η μελατονινη στο θεμα υπνου ειναι πιο αποτελεσματικη και απο τα συνταγογραφουμενα φαρμακα
μου κανει εντυπωση
:p :p

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=z8Ov3dJwOb0[/video]
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Chs είπε:
kapa είπε:
μετα απο δοκιμη xanax και lexotanil εχω να πω πως ειναι απλα νερακια μπροστα στην μελατονινη.
η μελατονινη στο θεμα υπνου ειναι πιο αποτελεσματικη και απο τα συνταγογραφουμενα φαρμακα
μου κανει εντυπωση
:p :p

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=z8Ov3dJwOb0[/video]

εχεις κανενα 50λεπτο?
εχασε σε αποδοση και η μελατονινη αλλα θυμαμαι τις πρωτες μερες που επεφτα σαν τουβλο για υπνο με δακρυα στα ματια απο την νυστα
 
Μπλουζα