μελατονίνη και τριχωπτωση...

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

Για κάποιο λόγο αυτο το νέο μου φαίνεται απο τα πιο σημαντικά στην τριχόπτωση ever...
 
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

Εξαιρετικά ενδιαφέρον, περιττό να σας πω ότι έχω ήδη ρωτήσει στο φαρμακοποιό μου για μελατονίνη, είτε σε χάπι, είτε σε υγρή μορφή. Αναμένω να με ενημερώσει σχετικώς... Με τα οφέλη που έχει, έχω την αίσθηση ότι θα την χρησιμοποιώ και από το στόμα, αλλά και τοπικά. Θα δούμε, ελπίζω για το καλύτερο, μιας που έκοψα και τη ντουταστερίδη, πρέπει με κάποιο τρόπο να διατηρήσω τα μαλλάκια μου.
 

mikegad

Well-Known Member
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

καλό ακούγεται...μακάρι να έχει αποτέλεσμα!
 

gezira

Member
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

Sorry, προκειται για περσινα ξυνα σταφυλια.... αλλα ποτε δεν ειναι αργα! Και μακαρι να δουλευει!

Οχι τιποτε, αλλα ετσι ισως να παρει απαντηση και ο..ξεχασμενος φιλος μας απο την Πατρα!

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2453.msg43821.html#msg43821


Υπαρχει και αυτο http://www.keymelatonin.gr/index.php
και σιγουρα στο google θα..φανερωθουν κι αλλα προιοντα! Ενημερωστε! :)
 

cmos516

Member
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

Εχει δοκιμασει κανεις ,ειδε αποτελεσμα,αφου λες ειναι παλιο!
Παντως και εμενα μου φαινοντε αρκετα βασιμα αυτα που λεει :chinscratch
 

xDante

Member
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

γενικά η έλλειψη μελατονίνης (μην την μπερδέυετε με την μελανίνη αυτή που μαυρίζουμε) τείνει να συνδεθεί ακόμα και με μερικές μορφές καρκίνου ωστόσω είμαστε ακόμα αρκετά πίσω ωστε οι επιστήμονες να βγάλουνε όλη την δουλειά που κάνει.....

διαταραχές της μελατονίνης έχουν αυτοί που δουλέυουν συχνά νύχτες,συχνά ταξίδια τζετ λαγκ κλπ
στην καθολική δημοσκόπηση που πρότεινα θα υπήρχε και ένα μέρος που να συνδέεται με αυτήν... γ αυτό φωνάζω να γίνει αυτή η δημοσκόπηση για να δούμε τι παίζει και να καλύψουμε όλες τις υποψίες..... τουλάχιστον δημοσκοπικά και μόνο.....

επίσης δεν είναι και αγία

Melatonin Side Effects

As with all hormonal supplements, there are many different potential melatonin side effects to contend with which may make this a unwise choice for your condition, unless you find a quality supplement with recommended dosages.

Hopefully there will be more adequate clinical trials to prove the saftety of melatonin supplements.

Reported melatonin side effects include headaches, nausea, depression, nightmares and vivid dreams, irritability, abdominal cramps and dizziness.

Melatonin facts also point to negative effects on the reproductive system as well as decreased sex drive in both men and women.

Since melatonin is a hormone, it can affect many internal body processes. Melatonin facts show that those with depression might experience worsening symptoms. Others at a higher risk of developing melatonin side effects are people with liver disease, seizure disorders and high blood pressure.

Melatonin Facts - Melatonin Dosage

If you do decide to supplement this hormone, make sure you stick with the recommended melatonin dosage and always consult your physician or qualified medical professional before you begin.

You should probably start with a low melatonin dosage - .3mg to 5mg to treat insomnia and jet lag, perhaps higher for other purposes.

You might want to try other treatments for your particular condition before taking this supplement due to melatonin side effects. Exercise and slight lifestyle changes may help with various sleep disorders.
Avoid Melatonin Side Effects With A Quality Supplement

There are natural products on the market that contain melatonin in safe, recommended dosages along with other therapeutic nutrients that can enhance its effectiveness.

One of the most promising is called Neuro-Natural Sleep which has been shown to not only improve sleep and combat insomnia but also relieve stress and anxiety and help you relax.

Neuro-Natural Sleep contains a proprietary blend of specialized ingredients that can produce significant results in a relatively short period of time, as well as nutrients for general health and well-being.
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

παιρνω μελατονινη κ κοιμαμαι οταν γυρναω απο νυχτα το πρωι σπιτι μου η αν καμια φορα το θυμηθω κ κοιμηθω πολυ αργα ,δεν εχω διαπιστωσει παρενεργεια.
 

xDante

Member
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

akishellas3 είπε:
παιρνω μελατονινη κ κοιμαμαι οταν γυρναω απο νυχτα το πρωι σπιτι μου η αν καμια φορα το θυμηθω κ κοιμηθω πολυ αργα ,δεν εχω διαπιστωσει παρενεργεια.

σε τί δόσεις είναι ασφαλής ? δλδ στην συστήνει γιατρός ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

squirrel

New Member
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

Νομίζω πως πρόκειται περί σοβαρού θέματος


Για δείτε και αυτό http://www.ego.gr/news-stop-loosing-hair

Μήπως πρέπει να πειραματιστούμε με τοπική εφαρμογή?

Ακούω γνώμες :chinscratch :chinscratch :chinscratch
 

xDante

Member
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

squirrel είπε:
Νομίζω πως πρόκειται περί σοβαρού θέματος


Για δείτε και αυτό http://www.ego.gr/news-stop-loosing-hair

Μήπως πρέπει να πειραματιστούμε με τοπική εφαρμογή?

Ακούω γνώμες :chinscratch :chinscratch :chinscratch

ωραία φαίνεται η ιδέα αλλά πως .....
 

$$$

New Member
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

παιδιά δεν χρειάζεται πατέντα κυκλοφορεί μελατονίνη για τοπική εφαρμογή τριχόπτωση
στα φαρμακεία
 

tatini

New Member
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

ένας φίλος μου έπινε μελατονίνη (την οποία αν θυμάμαι καλά, μπορούνε να προμηθευτεί μόνο από Αμερική) γιατί τον βοηθούσε στον ύπνο... δεν ξέρω αν γνώριζε τα περί τριχόπτωσης, αλλά το μαλλί ήταν κομπλέ
 

xDante

Member
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

$$$ είπε:
παιδιά δεν χρειάζεται πατέντα κυκλοφορεί μελατονίνη για τοπική εφαρμογή τριχόπτωση
στα φαρμακεία

πως λέγεται αυτό ξέρει κανείς ?

Kapamaru πες και εσυ μια γνώμη .............
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

xDante είπε:
[quote author=$$$ link=topic=2838.msg50605#msg50605 date=1301944096]
παιδιά δεν χρειάζεται πατέντα κυκλοφορεί μελατονίνη για τοπική εφαρμογή τριχόπτωση
στα φαρμακεία

πως λέγεται αυτό ξέρει κανείς ?

Kapamaru πες και εσυ μια γνώμη .............
[/quote]
δεν το εχω ψαξει,αλλα νομιζω τελικα κανενας δεν το δοκιμασε εδω μεσα να μας πει γνωμη
 

$$$

New Member
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

xDante είπε:
[quote author=$$$ link=topic=2838.msg50605#msg50605 date=1301944096]
παιδιά δεν χρειάζεται πατέντα κυκλοφορεί μελατονίνη για τοπική εφαρμογή τριχόπτωση
στα φαρμακεία

πως λέγεται αυτό ξέρει κανείς ?

Kapamaru πες και εσυ μια γνώμη .............
[/quote]

http://www.pharmazon.gr/product_info.php?products_id=620&osCsid=46fb556dc65946317883e5e761bbf7d1

exei μελατονίνη - βιοτίνη - Ginkgo biloba
εγώ είχα πάρει κάνα 2 κουτιά
μπορώ να πω ότι μείωσε την τριχόπτωση αλλα το έψαξα λίγο σχετικά με μελατονίνη και απογοητευτικά και επειδή δεν γνωρίζω άμα την απορροφάει στο αίμα t σταμάτησα 8)
 
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

Και σιγά να μην τα σκάσω για priorin. Εγώ θα κάνω μόνος μου κι ό,τι θέλει ας γίνει.
Έχω διαβάσει ότι κάνει καλύτερη δουλειά στην τριχόπτωση η τοπική εφαρμογή, παρά η χρήση από το στόμα.
Δεν έχω πάρει ακόμη απάντηση από τον φαρμακοποιό μου, μάλλον το ψάχνει κι ο ίδιος.
Θα σας κρατάω ενήμερους πάντως.
 

gezira

Member
Απ: μελατονίνη και τριχωπτωση...

Για Priorin παντως, και δη αμπουλες εξωτερικης χρησης, υπαρχει ελληνικο φαρμακειο στο διαδικτυο που τις δινει 26,25 ευρω και οχι 35.
Αυτο που με κανει να αναρωτιεμαι ΚΑΙ για τη μελατονινη, ειναι το γιατι δεν "ΒΟΥΙΖΟΥΝ" τα ξενα forum για αυτη.....!?? Οχι πως στα ξενα forums δεν υπαρχει δογματισμος,συσκοτιση και κατινια... αλλα -μιας και η ειδηση ειναι ενος ετους(!)-, δεν θα επρεπε να εχουμε ακουσει κατι??
 
Μπλουζα