διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Hopefull

New Member
Καλησπερα παιδια απο το καινουριο χρονο πηρα την περιεργη αποφαση να σταματησω τις τελευταιες θεραπειες που εκανα μινοξιδιλη και nizoral.

Μινοξιδιλη εβαζα μονο το βραδυ το 2% μιας και εχω περιπου ξυρισμενο το κεφαλι το 5% μου εκανε πρηξιμο στη μουρη οποτε το ειχα μειωσει αυτο το side με το 2% και μονο το βραδυ. αυτο που εχω να πω ειναι οτι παρολο που εκανα τοσο μικρη χρηση και ειχα μειωσει τη παρενεργεια του πρησμενου προσωπου μετα τη διακοπη τελειως εφτασα στο εξης συμπερασμα...μαλλον δεν θυμομουν πως ηταν το προσωπο μου πριν τη μινοξιδιλη!!!(10 χρονια χρηστης)

απο τοτε που τη διεκοψα τελειως το προσωπο μου εχει αλλαξει τοσο ωστε πολλοι να κανουν σχολια του τυπου αδυνατισες?φρεσκαρουδα εισαι κοιμασαι καλυτερα τα βραδια? τα ματια σου ειναι πιο σχιστα και πιο ζωηρα μου λεει η δικια μου!!!και αλλα τετοια...βασικα παρατηρω οτι το προσωπο μου κανει γωνιες παλι και δεν ειμαι πια στρογγυλοπροσωπος!!!παρολο το οτι τρωω οπως πριν δεν φουσκωνω γενικα τοσο ευκολα...μεχρι και στο στομαχι!!!

!!!!!!!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

armiriki

New Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Καλησπέρα.Η μινοξιδίλη είναι φάρμακο και τα φάρμακα περνάνε και από το δέρμα.Η συνεχής χρήση δημιουργεί υψηλά επίπεδα στον οργανισμό .Ο καρδιολόγος μου είπε 4 μήνες χρήση και μετά 6 μήνες διακοπή.Τα φάρμακα τα παίρνουμε όπως μας λέει ο γιατρός και όχι όπως θέλουμε εμείς ...όλα τα φάρμακα...ακόμα και αυτά που φαίνονται αθώα.Τίποτα δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούμε για μεγάλα διαστήματα,εκτός εάν το προσδόκιμο όφελος είναι ανώτερο των πιθανών παρενεργειών.Αλλά αυτό ισχύει για σοβαρές ασθένειες και όχι για αισθητικούς λόγους!.Δυστυχώς σε εμένα η μινοξιδίλη μου παρουσίασε παρενέργειες από την αρχή (προβλήματα με πίεση)-έτυχε σε μένα.Αλλά να ξέρεις η σωστή χρήση είναι το παν .
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

@hopefull έχεις απόλυτο δίκιο και σε εμένα έχει κάνει την μάπα τούμπανο είμαι στον 7 μήνα χρήσεις αλλά μετά τον χρόνο θα βάζω μια φορά την ημέρα μπας και φύγει το πρησμένο πρόσωπο. τώρα όμως που είμαι σε αυτό το στάδιο δεν μπορώ να την διακόψω με τίποτα γιατί έχει κάνει κάτι για τα μαλλιά μου τα έχει δυναμώσει λίγο.
 

Hopefull

New Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

ναι ρε armi αλλα η μινοξιδιλη λεει δυο φορες την ημερα καθε μερα για παντα οχι διακοπες για 6 μηνες και τεσσερις μηνες χρησης. Τελος παντων...

... εγω παντως δεν περιμενα τοσο μεγαλη διαφορα στο προσωπο μου, ,μη σου πω οτι μετα τη διακοπη της μου αρεσω περισσοτερο τωρα με το ξυρισμενο μαλλι, παρατηρω και πιο πολλα γυναικεια βλεμματα απο πριν!!!αμαν εχεις ξυρισμενο μαλλι το προσωπο σου πρεπει να ειναι στα καλυτερα του γενικα και εχω δει μεγαλη διαφορα απο τοτε που τη σταματησα
 

BLuEArMy

Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Καλή η επιλογή σου Hopefull μιας και είσαι Norwood 6 οπότε δε θα βλέπεις και τόση διαφορά με τη μινοξιδίλη, άρα γιατί να επιβαρύνεσε..! Πιστεύω είναι το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις! Δεν ισχύει το ίδιο όμως για τους υπόλοιπους που είναι μόλις 2 ι 3 norwood!
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Προτιμώ να εχω λιγο πρησμένο πρόσωπο(εαν εχω)και τα μαλλια μου στο κεφαλι ;D ;D
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

BLuEArMy είπε:
Καλή η επιλογή σου Hopefull μιας και είσαι Norwood 6 οπότε δε θα βλέπεις και τόση διαφορά με τη μινοξιδίλη, άρα γιατί να επιβαρύνεσε..! Πιστεύω είναι το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις! Δεν ισχύει το ίδιο όμως για τους υπόλοιπους που είναι μόλις 2 ι 3 norwood!

σωστος.........σε νοργουντ 6 και μετα απο ηδη 10 χρονια χρηση οπως ο hopefull......πιστευω δεν υπαρχει κανενα νοημα να την περνεις......
 

xk

Active Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

hopeμαν απ τη στιγμη που πήρες την αποφαση για ξουρα δεν εχει νοημα,κοψτα όλα...γυμναστική χυμους και καλη ζωη θες

κι εγω ειχα γυναικεια βλεμματα με την ξουρα,ισως πιο πολλα απ οτι τωρα παρ όλο που δεν μου πηγαινε...so keep on ξουρινκ! :grandpa:
 

Hopefull

New Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Παιδια δεν ηταν τοσο απλη η επιλογη μου...γιατι ειμαι nw6 αλλα diffused thinner δεν εχω τελειως κενα σημεια πουθενα εκτος απο τη hairline που εχει παει κανα εκατοστο πισω.Να δουμε που θα πανε οι τριχες τωρα lol...ακομα δεν εχω δει καμια μεγαλη διαφορα βεβαια στο τριμηνο θα φανει αν φανει γιατι ηδη το εβαζα μια φορα στο τοσο ακομα και το 2%.δε τα ξυριζω με bic αλλα με μηχανη στα 2 χιλιοστα

αλλα αφου τα ξυριζω που τα ξυριζω καλυτερα να φαινεται το προσωπο μου πιο ωραιο παρα να ασχολουμαι τη diffused area....αρα εκει ναι νομιζω εκανα καλη επιλογη. Παντως οταν δουλευε αρκετα η μινοξιδιλη και μπορουσα να τα εχω τα μαλλια μου μακρια δε με ενοιαζε και μαλλον επειδη πηγαινε και πολυ στην τριχα και οχι στο δερμα δεν ειχα τοσο absortion οσο τωρα που τα ξυριζω .

να ναι καλα η μινοξιδιλη ομως γιατι στα φοιτητικα μου χρονια και μεχρι τα 26-27 μου κρατησε το μαλλι μου τελεια και δεν ειχα προβλημα...αλλα αργα η γρηγορα η αληθεια με τις θεραπειες ερχεται, δε κρατανε για παντα και απο ενα σημειο και μετα μπορει να κανουν και τα πραγματα χειροτερα στο συνολικο αισθητικο αποτελεσμα. ...δηλαδη λεω τι να το κανω το diffuse μαλλι αφου οταν το μακραινω ειναι χαλια... τι να το κανω το diffuse μαλλι στην ξουρα αμα μου κανει τη μουρη σαν πεπονι και γερασμενη.
 

NGL

Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

hopefull είπε:
Καλησπερα παιδια απο το καινουριο χρονο πηρα την περιεργη αποφαση να σταματησω τις τελευταιες θεραπειες που εκανα μινοξιδιλη και nizoral.

Μινοξιδιλη εβαζα μονο το βραδυ το 2% μιας και εχω περιπου ξυρισμενο το κεφαλι το 5% μου εκανε πρηξιμο στη μουρη οποτε το ειχα μειωσει αυτο το side με το 2% και μονο το βραδυ. αυτο που εχω να πω ειναι οτι παρολο που εκανα τοσο μικρη χρηση και ειχα μειωσει τη παρενεργεια του πρησμενου προσωπου μετα τη διακοπη τελειως εφτασα στο εξης συμπερασμα...μαλλον δεν θυμομουν πως ηταν το προσωπο μου πριν τη μινοξιδιλη!!!(10 χρονια χρηστης)

απο τοτε που τη διεκοψα τελειως το προσωπο μου εχει αλλαξει τοσο ωστε πολλοι να κανουν σχολια του τυπου αδυνατισες?φρεσκαρουδα εισαι κοιμασαι καλυτερα τα βραδια? τα ματια σου ειναι πιο σχιστα και πιο ζωηρα μου λεει η δικια μου!!!και αλλα τετοια...βασικα παρατηρω οτι το προσωπο μου κανει γωνιες παλι και δεν ειμαι πια στρογγυλοπροσωπος!!!παρολο το οτι τρωω οπως πριν δεν φουσκωνω γενικα τοσο ευκολα...μεχρι και στο στομαχι!!!

!!!!!!!!!

hopefull μετα απο ποσο καιρο εφυγαν τα συμπτωματα?τι διαφορα ειχες στο 2% απ ο 5%?για δωσε καμια λεπτομερεια..
 

NGL

Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

εγω ειχα διαβασει σ ενα ξενο φορουμ,σαν συμπτωμα της μινοξ.την αραιωση της harline.δεν ειμαι και πολυ σιγουρος οτι εγινε απ αυτο,αλλα σ εμενα συνεβη με την χρηση της μινοξ. ν αραιωση αισθητα η hairline.εχει κανεις παρομοια εμπειρια?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Πολύ παράξενο αυτό που λες NGL, εκείνη την περίοδο έπαιρνες κάποιο DHT blocker. Εμένα πάντως η εμπειρία μου από την μινοξιδιλη σκέτη, είναι ουδέτερη. Ούτε επανέκφυση ούτε καν δυνάμωμα της τρίχας αλλά ούτε και τριχόπτωση. Από την άλλη πάλι, καμία παρενέργεια.
 

genesis

New Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

NGL είπε:
εγω ειχα διαβασει σ ενα ξενο φορουμ,σαν συμπτωμα της μινοξ.την αραιωση της harline.δεν ειμαι και πολυ σιγουρος οτι εγινε απ αυτο,αλλα σ εμενα συνεβη με την χρηση της μινοξ. ν αραιωση αισθητα η hairline.εχει κανεις παρομοια εμπειρια?

ngl ποσο καιρο χρησιμοποιουσες μινοξ και ειδες αραιωση στη hairline? (αν ηταν απο αυτο οπως ειπες...)
 

magic810

New Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Ο hopefull εκοψε την μινοξιδιλη γιατι ετσι ενιωσε και εκανε δεν ειχε ουτε την διαθεση ουτε τον χρονο να περιμενει κατι απο αυτη......
Και οπως εχουμε ξαναπει μην περιμενετε μονιμα αποτελεσματα απο την μινοξιδιλη μονη της.....και επειδη ειπε ο hopefull οτι την εκοψε μην αρχισουμε τις ακροτητες.....του τυπου μειωνει το hairline και αλλα τετοια.....δεν υπαρχει καμμια τετοια παρενεργεια.....μπορει να σας το αποδειξει ενας φανατικος χρηστης της μινοξιδιλης με διακοπες ομως στη χρηση της.....οπως ειμαι εγω.....μπορει να μειωσει το hairline σε περιπτωση που δεν χρησιμοποεις καποιο dht blocker......γιατι στην ουσια οσο και να θελει η μινοξιδιλη δεν μπορει μιας και η dht κανει παρτυ στους θυλακες.....
NGL πραγματικα μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο που λες..... :-\
 

cool11

Well-Known Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

hopefull είπε:
Καλησπερα παιδια απο το καινουριο χρονο πηρα την περιεργη αποφαση να σταματησω τις τελευταιες θεραπειες που εκανα μινοξιδιλη και nizoral.

Μινοξιδιλη εβαζα μονο το βραδυ το 2% μιας και εχω περιπου ξυρισμενο το κεφαλι το 5% μου εκανε πρηξιμο στη μουρη οποτε το ειχα μειωσει αυτο το side με το 2% και μονο το βραδυ. αυτο που εχω να πω ειναι οτι παρολο που εκανα τοσο μικρη χρηση και ειχα μειωσει τη παρενεργεια του πρησμενου προσωπου μετα τη διακοπη τελειως εφτασα στο εξης συμπερασμα...μαλλον δεν θυμομουν πως ηταν το προσωπο μου πριν τη μινοξιδιλη!!!(10 χρονια χρηστης)

απο τοτε που τη διεκοψα τελειως το προσωπο μου εχει αλλαξει τοσο ωστε πολλοι να κανουν σχολια του τυπου αδυνατισες?φρεσκαρουδα εισαι κοιμασαι καλυτερα τα βραδια? τα ματια σου ειναι πιο σχιστα και πιο ζωηρα μου λεει η δικια μου!!!και αλλα τετοια...βασικα παρατηρω οτι το προσωπο μου κανει γωνιες παλι και δεν ειμαι πια στρογγυλοπροσωπος!!!παρολο το οτι τρωω οπως πριν δεν φουσκωνω γενικα τοσο ευκολα...μεχρι και στο στομαχι!!!

!!!!!!!!!


Οταν με γνωρισε η γυναικα, παλια, ειχα γωνιες στο προσωπο.
Τωρα δεν εχω.
Μεγαλο προβλημα αυτο με το πρηξιμο προσωπου.
Οπως λες, εχω ξεχασει πως ημουν παλια...
Εγινα και στρογγυλοπροσωπος...
Βαζω μινοξ 5% εδω και πολλα χρονια.

Αραγε η 2% ειναι εξισου αποτελεσματικη?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

για συντήρηση ίσως να κάνει δουλεία-σίγουρα δεν έχει ίδιο regrowth :grandpa:
 

NGL

Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

magic810 είπε:
Ο hopefull εκοψε την μινοξιδιλη γιατι ετσι ενιωσε και εκανε δεν ειχε ουτε την διαθεση ουτε τον χρονο να περιμενει κατι απο αυτη......
Και οπως εχουμε ξαναπει μην περιμενετε μονιμα αποτελεσματα απο την μινοξιδιλη μονη της.....και επειδη ειπε ο hopefull οτι την εκοψε μην αρχισουμε τις ακροτητες.....του τυπου μειωνει το hairline και αλλα τετοια.....δεν υπαρχει καμμια τετοια παρενεργεια.....μπορει να σας το αποδειξει ενας φανατικος χρηστης της μινοξιδιλης με διακοπες ομως στη χρηση της.....οπως ειμαι εγω.....μπορει να μειωσει το hairline σε περιπτωση που δεν χρησιμοποεις καποιο dht blocker......γιατι στην ουσια οσο και να θελει η μινοξιδιλη δεν μπορει μιας και η dht κανει παρτυ στους θυλακες.....
NGL πραγματικα μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο που λες..... :-\

magic,geofish δεν ειπα οτι ειναι σιγουρα απ αυτο...απλα το διαβασα σ ενα ξενο φορουμ σαν παρενεργεια και μου εκανε κι εμενα μεγαλη εντυπωση..χρησιμοποιουσα παραλληλα φινα,οποτε ημουν καλυμμενος απο blocker..το πιθανοτερο ειναι να οφειλεται καπου αλλου κι οχι στην μινοξ,αλλα εκανα την ερωτηση για να μου φυγει η ιδεα..
 

magic810

New Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Καλα εκανες φιλε μου....το υφος που σου μιλησα ειναι σε καθαρα φιλικο επιπεδο και σε καμμια περιπτωση δεν ασκω κριτικη στην αποψη σου....
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

κι εγω παιδια οπως εχω ξαναγραψει ειχα καποια θεματακια με πρηξιμο στο προσωπο και δεν ηξερα απο τι ειναι αυτο το πραγμα ετσι ξεκινησα τις δοκιμες
αρχικα εκανα πολυ αυστηρη διατροφη νομιζοντας οτι ειναι απο αυτο
μετα εκανα πολυ αεροβια γυμναστικη νομιζοντας οτι θα φτιαξει με αυτο
τελος τη σταματησα για 3 βδομαδες
το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι 2 φορες την ημερα με επηρεαζει οποτε το πηγα στη 1 παλι θελει καλη διατροφη και αεροβια 2 3 φορες τη βδομαδα
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

geofish είπε:
Πολύ παράξενο αυτό που λες NGL, εκείνη την περίοδο έπαιρνες κάποιο DHT blocker. Εμένα πάντως η εμπειρία μου από την μινοξιδιλη σκέτη, είναι ουδέτερη. Ούτε επανέκφυση ούτε καν δυνάμωμα της τρίχας αλλά ούτε και τριχόπτωση. Από την άλλη πάλι, καμία παρενέργεια.

Εμενα τα αποτελεσματα με σκετη μινοξιδιλη πριν χρονια ηταν εντυπωσιακά ??? ???
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα