γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

NoMoreLoss

New Member
Η γύρη είναι προϊόν που συγκεντρώνουν οι μέλισσες από διάφορο λουλούδια. Είναι η πλουσιότερη φυσική τροφή σε πρωτεΐνες, βιταμίνες, απαραίτητα αμινοξέα, ορμόνες, ένζυμα και άλλα χρήσιμα συστατικά για την διατροφή μας. Η γύρη έχει υψηλή περιεκτικότητα σε ρουτίνη γνωστή ως βιταμίνη R (60 mg/100gr γύρης), η οποία αυξάνει την αντίσταση των τριχοειδών αγγείων, προφυλάσσοντας έτσι τον οργανισμό από εγκεφαλικές αιμορραγίες. Η γύρη περιέχει γουαδοτρόπες ορμόνες, που είναι οι βιολογικά δραστικές ουσίες που δρουν απευθείας στους γενετικούς αδένες τόσο του άντρα όσο και της γυναίκας. Η σπερματογένεση στον άνδρα και η φυσιολογική εξέλιξη των ωοθυλακίων στη γυναίκα καθορίζονται σημαντικά από την παρουσία των ορμονών αυτών. Η γύρη βοηθά στην διανοητική λειτουργία, ενισχύει τη συστολή της καρδιάς, έχεί διουρητική δράση. Η γύρη βελτιώνει την όρεξη γι αυτό και συνίσταται ιδιαίτερα για τις περιπτώσεις:

* Αδυναμία και γενικής εξασθένισης του οργανισμού.
* Απώλεια βάρους
* Εντερικών ανωμαλιών.
* Ψύχωσης και νευρασθένειας
* Απώλεια μνήμης
* Κακού μεταβολισμού

Η γύρη βελτιώνει την κατάσταση ατόμων που έχουν ήπιες αλλεργικές εκδηλώσεις και τους βοήθα ώστε να αποκτήσουν βαθμιαία αντίσταση (ανοσοποίηση) Έχει ευεργετική επίδραση στον προστάτη και βελτιώνει την θεραπευτική αγωγή στην προστατίτιδα (φλεγμονή του προστάτη). Η γύρη είναι πλούσια σε κιστίνη, ένα αμινοξύ που επηρεάζει θετικά την τριχοφυΐα και το χρώμα των μαλλιών. Η γύρη μετριάζει και περιορίζει σημαντικά τα προβλήματα της εμμηνόπαυσης (κλιμακτήρίος περιόδου). Η γύρη δίνεί ευεξία, αυξάνει την αυτοπεποίθηση και βελτιώνει την σεξουαλική κατάσταση. Περιέχει βιολογικά ενεργές ουσίες που επηρεάζουν θετικά τον μεταβολισμό του νερού, ελέγχουν την όρεξη, την απόθεση λίπους στον οργανισμό, την λειτουργία των ωοθηκών και του Ουροειδούς αδένα, και γενικά προάγει την καλή φυσική κατάσταση του σώματος. Οι υγιέστεροι και περισσότερο μακρόβιοι άνθρωποι του κόσμου είναι οι κάτοικοι των Ιμαλαΐων, του Καυκάσου στη Ρωσία και του βουνού Βικαμπόμπα στο Εκουαντόρ. Οι περισσότεροι από αυτούς χρησιμοποιούν τη γύρη στο καθημερινό τους διαιτολόγιο.

Πόση γύρη πρέπει να τρώμε την μέρα

Τριάντα πέντε γραμμάρια γύρης (μια κουταλιά της σούπας) την ημέρα, καλύπτουν τις ημερήσιες ανάγκες μας σε πρωτεΐνες, βιταμίνες και ιχνοστοιχεία. Η κατανάλωση γύρης πρέπει να ξεκινήσει με μικρή ποσότητα μέχρι να συνηθίσει το στομάχι. Προτείνεται μια κουταλιά του γλυκού καθημερινά για μια περίπου εβδομάδα και σταδιακή αύξηση σε μια κουταλιά της σούπας. Η κατανάλωση γύρης θα πρέπει να συνεχισθεί χωρίς διακοπή για 4-6 μήνες ανάλογα με τις ανάγκες και την αντίδραση κάθε ατόμου ξεχωριστά. Η γύρη καταναλώνεται αυτούσια όπως έχει ή διαλυμένη.


http://www.arkadiko-meli.gr/default.asp?contentID=535
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Conan

Member
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

Γυρη εε? Καλη φαση απ' οτι διαβασα λοιπον... Δηλαδη εκτος απο το υπολοιπο σωμα , παιζει να βοηθαει σε γενικες γραμμες και το μαλλι.. cool! Θα υπαρχει λετε και σε φαρμακεια- μαγαζια με μελια κλπ?
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

φίλε conan το site που έβαλα έχει και για παραγγελιές (δεν κάνω διαφήμιση) αλλά θα την βρείς σε όλα τα μαγαζιά με μελισσοκομικά προιόντα. εγω αυριο θα πάρω να δούμε τι κάνει :grandpa:
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

Πως τρώγεται;;;Μια κουταλια και κατω; ::)
 

Conan

Member
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

το site λεει για αρχη την γυρη( απο το σακουλακι) την καταναλωνουμε αυτουσια σε κουταλακι του γλυκου και σταδιακια σε κουταλι σουπας( το κανονικο)
 
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

Αντί για γύρη θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε τον γνωστό βασιλικό πολτό;
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

Άγγελος είπε:
Αντί για γύρη θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε τον γνωστό βασιλικό πολτό;

Το προβλημα ειναι να βρεις ΓΝΗΣΙΑ αυτα τα 2 προϊόντα :chinscratch
 

kwstakos

New Member
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

παιδια τη γυρη μπορειτε να τη βαλετεστο γαλα ενα κουταλακι η πανω σε φριγανια με βιταμ και μελι η ακομα και σε φυσικο χυμο πορτοκαλι εγω ετσι το κανα παλια που ετρωγα γυρη [τοτε ομως δεν αντιμετωπιζα τριχοπτοση]..
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

kwstakos είπε:
παιδια τη γυρη μπορειτε να τη βαλετεστο γαλα ενα κουταλακι η πανω σε φριγανια με βιταμ και μελι η ακομα και σε φυσικο χυμο πορτοκαλι εγω ετσι το κανα παλια που ετρωγα γυρη [τοτε ομως δεν αντιμετωπιζα τριχοπτοση]..

Είδες κατι καλο στον οργανισμο σου απο την γύρη;;
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

kwstakos είπε:
παιδια τη γυρη μπορειτε να τη βαλετεστο γαλα ενα κουταλακι η πανω σε φριγανια με βιταμ και μελι η ακομα και σε φυσικο χυμο πορτοκαλι εγω ετσι το κανα παλια που ετρωγα γυρη [τοτε ομως δεν αντιμετωπιζα τριχοπτοση]..

γιατι ετρωγες γυρη????ειδες κατι καλο???
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

giannis13 είπε:
[quote author=kwstakos link=topic=1688.msg32074#msg32074 date=1271758565]
παιδια τη γυρη μπορειτε να τη βαλετεστο γαλα ενα κουταλακι η πανω σε φριγανια με βιταμ και μελι η ακομα και σε φυσικο χυμο πορτοκαλι εγω ετσι το κανα παλια που ετρωγα γυρη [τοτε ομως δεν αντιμετωπιζα τριχοπτοση]..

γιατι ετρωγες γυρη????ειδες κατι καλο???
[/quote]

Ναι ρε τρώγεται τι νόμιζες οτι την βαζεις στα μαλλια;;;; :D :D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

Ασφαλώς και τρώγεται και είναι ιδιαιτέρως ευεργετική γενικώς για τον οργανισμό καθότι περιέχει μια τεράστια ομάδα θρεπτικών συστατικών/βιταμινών/αντιοξειδωτικών κλπ.
Εγώ θα βρω βασιλικό πολτό, το θέμα είναι αν κάνει ίδια δουλειά με τη γύρη (για είμαι ειλικρινής, ήδη έχω παραγγείλει).... Και μάλιστα θα τον συνδιάσω με το Ιπποφαές που ήδη λαμβάνω.
Θα δούμε... Εξάλλου δε θα βοηθήσουμε μόνο τα μαλλιά μας με τα συμπληρώματα διατροφής, αλλά και τον οργανισμό μας.
 

genesis

New Member
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

Άγγελος είπε:
Ασφαλώς και τρώγεται και είναι ιδιαιτέρως ευεργετική γενικώς για τον οργανισμό καθότι περιέχει μια τεράστια ομάδα θρεπτικών συστατικών/βιταμινών/αντιοξειδωτικών κλπ.
Εγώ θα βρω βασιλικό πολτό, το θέμα είναι αν κάνει ίδια δουλειά με τη γύρη (για είμαι ειλικρινής, ήδη έχω παραγγείλει).... Και μάλιστα θα τον συνδιάσω με το Ιπποφαές που ήδη λαμβάνω.
Θα δούμε... Εξάλλου δε θα βοηθήσουμε μόνο τα μαλλιά μας με τα συμπληρώματα διατροφής, αλλά και τον οργανισμό μας.
όχι. η γύρη και ο βασιλικός πολτός δεν είναι το ίδιο. για την ακριβεια καμία σχέση :tease:
 

speedy1982

New Member
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

η γυρη κανει καλο γενικα στον οργανισμο,τωρα για τα μαλλια βοηθαει σιγουρα ρε παιδια?? εγω επαιρνα γυρη πριν κατι χρονια οταν εκανα προετοιμασια με τις ομαδες μου, η γευση ειναι λιγο καπως.. αν ειναι να ξεκινησω παλι..
 

Conan

Member
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

τρωγε την μαζι με λιγο μελι αν σε ενοχλει η γευση.
Κοιτα, αν κανει η γυρη και τα μισα απο αυτα που λενε, και παλι αξιζει( οπως και ο βασ. πολτος)
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

speedy82 είπε:
η γυρη κανει καλο γενικα στον οργανισμο,τωρα για τα μαλλια βοηθαει σιγουρα ρε παιδια?? εγω επαιρνα γυρη πριν κατι χρονια οταν εκανα προετοιμασια με τις ομαδες μου, η γευση ειναι λιγο καπως.. αν ειναι να ξεκινησω παλι..

Απο που την αγοραζες;
 

speedy1982

New Member
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

ANAR είπε:
[quote author=speedy82 link=topic=1688.msg33237#msg33237 date=1273570978]
η γυρη κανει καλο γενικα στον οργανισμο,τωρα για τα μαλλια βοηθαει σιγουρα ρε παιδια?? εγω επαιρνα γυρη πριν κατι χρονια οταν εκανα προετοιμασια με τις ομαδες μου, η γευση ειναι λιγο καπως.. αν ειναι να ξεκινησω παλι..

Απο που την αγοραζες;
[/quote] αναρ, ενα φιλαρακι μου εφερνε τοτε που επαιζα μπαλα και μου ελεγε ποσο καλο κανει, αυτος τοτε πηγαινε πολλες ωρες γυμναστηριο και γενικα ψαχνοτανε με τετοια πραγματα και του ειχα εμπιστοσυνη, ακομα εχω επαφες μαζι του αν ειναι θα τον ρωτησω απο που την επαιρνε και θα σου πω..αλλα απο εκει που μπορουμε να προμηθευτουμε βασιλικο μπολτο σιγουρα θα εχει και γυρη.!κανενα μαγαζι η κανενας μελισοκομος.! νομιζω! :chinscratch αλλα καλυτερα θα τον ρωτησω για σιγουρα.!
 

steve4

New Member
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

γυρη πουλάνε και στα super market βασιλικό πολτό από φαρμακεία
 

Conan

Member
Απ: γύρη για τα μαλλάκια μας διαβάστε το

ή σε καταστηματα με βιολογικα προιοντα
 
Μπλουζα