βουρτσισμα.

vag25

Well-Known Member
vag

ποιο αποτελεσμα ; δεν ποσταρες κανενα αποτελεσμα . Εννοεις τις ασπρομαυρες μικρες φωτογραφιες του gomi με διαφορετικο φωτισμο απο το καλοκαιρι του 2013; εχουν περασει 5,5 χρονια απο τοτε , και διχως τις ενδεδειγμενες θεραπειες ειμαι σιγουρος πως ολη μερα να βουρτιζοταν για 5,5 χρονια ο γκομι , τωρα ειναι πολυ χειροτερο το μαλλι .

Επισης , σοβαρα τωρα , n=1 , σημαινει κανενα , που ειναι οι ερευνες , που ειναι το κοντρολ γκρουπ . Που ειναι η μελετη με το βουρτσισμα ως μονοθεραπεια ωστε να αποδειχτει πως κανει κατι ; Πουθενα .

Απλα vag εχεις μια μικρη εμπαθεια μαζι μου νομιζω , αλλα το μονο που θελω ειναι τα παιδια να μη πετανε στα συννεφα , να πατανε στο εδαφος και να χρησιμοποιουν αυτα που ξερουμε πως βγαζουν μαλλι , γιατι αλλιως θα φαλακρυνουν γρηγοροτερα.

Ρε συ μου ζητησες ενα αποτελεσμα και το πηρες. Δεν μου ζητησες ερευνες, ουτε control group ουτε τα υπολοιπα.
Πες οκ ''εχασα'' και παμε παραπατω:p
Αν μου ζηταγες ερευνες και σου ποσταρα τον Gomi θα ''εχανα'' εγω.
Και η μινοξ σε ενα χρονο ειναι για κλαμματα εδω μεσα, οπως και το βουρτσισμα. Τα αποτελεσματα της κρατανε οσο το βουρτσισμα του Gomi.
Ο ανθρωπος ειχε λιγο μαλλι με την μινοξ και καπως σουλουπωθηκε με τα βουρτσισματα και τα ρολλερ(αργοτερα).
Παμε ξανα, Αυτο ζητησες:
'Που ειναι εστω και ενα αποτελεσμα που να συγκρινεται με εστω και τη μικροτερη δυνατη δοση μινοξιδιλης''.

Και αυτο εδωσα.
Για να κλεισει.

Δεν εχω καποια εμπαθεια μαζι σου, κανεις λαθος(ακριβως οπως εκανες λαθος οταν ειπες οτι εχω εμπαθεια με τις κοπελες)
Ισα ισα quotαρω τα ποστ σου και σου απανταω επειδη και κατι μπορει να βγει απο την κουβεντα μας:)
Moυ αρεσει που διαφωνουμε. Μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι, αν και δεν καταλαβαινω γιατι μενεις τοσο πολυ μονο στο τι εχει ερευνηθει και απαξιώνεις το 99% που δεν εχουμε ακουμπησει καν. Αυτο που εγραψα εδω
https://www.hairlossgr.com/threads/βουρτσισμα.8371/page-31#post-214695
Αλλα δεν απαντησες.

Η λυσεις ειναι εκει εξω και δουλευουν και σημερα. Απλα δεν τις εχουμε βρει ακομα. Και δεν μιλαω για το βουρτσισμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Ρε συ μου ζητησες ενα αποτελεσμα και το πηρες. Δεν μου ζητησες ερευνες, ουτε control group ουτε τα υπολοιπα.
Πες οκ ''εχασα'' και παμε παραπατω:p
Αν μου ζηταγες ερευνες και σου ποσταρα τον Gomi θα ''εχανα'' εγω.
Και η μινοξ σε ενα χρονο ειναι για κλαμματα εδω μεσα, οπως και το βουρτσισμα. Τα αποτελεσματα της κρατανε οσο το βουρτσισμα του Gomi.
Ο ανθρωπος ειχε λιγο μαλλι με την μινοξ και καπως σουλουπωθηκε με τα βουρτσισματα και τα ρολλερ(αργοτερα).
Παμε ξανα, Αυτο ζητησες:
'Που ειναι εστω και ενα αποτελεσμα που να συγκρινεται με εστω και τη μικροτερη δυνατη δοση μινοξιδιλης''.

Και αυτο εδωσα.
Για να κλεισει.

Δεν εχω καποια εμπαθεια μαζι σου, κανεις λαθος(ακριβως οπως εκανες λαθος οταν ειπες οτι εχω εμπαθεια με τις κοπελες)
Ισα ισα quotαρω τα ποστ σου και σου απανταω επειδη και κατι μπορει να βγει απο την κουβεντα μας:)
Moυ αρεσει που διαφωνουμε. Μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι, αν και δεν καταλαβαινω γιατι μενεις τοσο πολυ μονο στο τι εχει ερευνηθει και απαξιώνεις το 99% που δεν εχουμε ακουμπησει καν. Αυτο που εγραψα εδω
https://www.hairlossgr.com/threads/βουρτσισμα.8371/page-31#post-214695
Αλλα δεν απαντησες.

Η λυσεις ειναι εκει εξω και δουλευουν και σημερα. Απλα δεν τις εχουμε βρει ακομα. Και δεν μιλαω για το βουρτσισμα.
κανενα αποτελεσμα δεν ειδα. Το μαλλι του ηταν ιδιο η λιγο χειροτερο και πιο σκοτεινη φωτογραφια με ελαφρα διαφορτικη κλιση . Δεν υπαρχει επαρκης τεκμηριωση πουθενα . Μακαρι να δουλευε το βουρτσισμα , το χτενισμα , το μασαζ . Οτι συζητηση κανουμε εχει ξαναγινει αμετρητες φορες , σε διαφορα φορουμ ανα τον κοσμο ολα αυτα τα χρονια . Τα παιδια εδω πρεπει να ξυπνησουν και να χρησιμοποιησουν κανενα φαρμακο της προκοπης πριν φαλακρυνουν εντελως . Η φαλακρα ειναι υπουλη και τα ματια μας μας κοροιδευουν και εκει που νομιζεις πως πας καλα , σε λιγους μηνες καραφλιαζεις εντελως.
 

vag25

Well-Known Member
Επειτα κανει μια υποθεση για το blood flow , δεν τεκμιριωνεται τιποτα πουθενα .
Δινει link απο ερευνα αμεσως μετα την προταση.


Και φυσικα αφου δειχνει με νουμερα στα charts πως η θεραπεια τους στην ουσια δεν κανει τιποτα , το συμπερασμα στο discussion ειναι για τα γελια επισης . Ποιος κανει μελετη διχως αποτελεσματα σε υγειεις ανθρωπους και μετα την προτεινει ως θεραπεια για την τριχοπτωση;

Ομορφα, οποτε λες οτι το συμπερασμα ειναι για τον @@.
Αν εχεις δικιο σε αυτο, τοτε μη μου την λες οτι ειπες κατι 3-4 φορες και το παραβλεπω, γιατι εγω συνηθιζω για διαβαζω abstract-conclusion. Και απαιτειται να μην γραφουν μαλακιες στο conclusion.
Aν απο την αλλη δεν εχεις δικιο, τοτε το μασαζ δουλευει συμφωνα με το συμπερασμα τους.


Κατι αλλο; Απο τα γραπτα σου κατα καιρους εχεις δειξει πως εισαι πιο εξυπνος απο ολα αυτα , απλα εισαι εμπαθης . Τιποτα αλλο.

Ρε συ ξεκολλα!! Δεν υπαρχει καμια εμπαθεια. Δεν πιστευω κιολας σε θεους, για σου φιλήσω σταυρό lol
 

vag25

Well-Known Member
κανενα αποτελεσμα δεν ειδα. Το μαλλι του ηταν ιδιο η λιγο χειροτερο και πιο σκοτεινη φωτογραφια με ελαφρα διαφορτικη κλιση . Δεν υπαρχει επαρκης τεκμηριωση πουθενα .

Αν και διαφωνω σε αυτο που βλεπεις(Υπαρχει σαφεστατη βελτιωση). Ας ζηταγες ερευνα, οχι καποιo απλο αποτελεσμα. Aυτο ζητησες και αυτο πηρες.
Εχεις εμμονη ετσι? Ο αλλος μπορει που λεει ο λογος να εχει εχει γινει NW1 και εσυ να ζητας ερευνα. Εμπιστευσου τα ματια σου.
Αληθεια πας για κατουρημα χωρις να συμβουλευτεις το google scholar? :D


ΥΓ. Σε πειραζω. Μη το παρεις παλι στραβα. :p
 

makis25

Well-Known Member
Δινει link απο ερευνα αμεσως μετα την προταση.




Ομορφα, οποτε λες οτι το συμπερασμα ειναι για τον @@.
Αν εχεις δικιο σε αυτο, τοτε μη μου την λες οτι ειπες κατι 3-4 φορες και το παραβλεπω, γιατι εγω συνηθιζω για διαβαζω abstract-conclusion. Και απαιτειται να μην γραφουν μαλακιες στο conclusion.
Aν απο την αλλη δεν εχεις δικιο, τοτε το μασαζ δουλευει συμφωνα με το συμπερασμα τους.




Ρε συ ξεκολλα!! Δεν υπαρχει καμια εμπαθεια. Δεν πιστευω κιολας σε θεους, για σου φιλήσω σταυρό lol


to link που δινει μη το διαβασεις καν , θα σου βγουν τα ματια απο το ποσο κακης ποιοτητας ειναι και τι ασχετα γραφει . Ανευ σημασιας. Εχω δικιο . Αν δεν ειμαι σίγουρος για κατι δεν ποσταρω , δε μιλαω , το βουλωνω καθομαι ακουω και διαβαζω. Για να ποσταρα ημουν σίγουρος.
 

makis25

Well-Known Member
Αν και διαφωνω σε αυτο που βλεπεις(Υπαρχει σαφεστατη βελτιωση). Ας ζηταγες ερευνα, οχι καποιo απλο αποτελεσμα. Aυτο ζητησες και αυτο πηρες.
Εχεις εμμονη ετσι? Ο αλλος μπορει που λεει ο λογος να εχει εχει γινει NW1 και εσυ να ζητας ερευνα. Εμπιστευσου τα ματια σου.
Αληθεια πας για κατουρημα χωρις να συμβουλευτεις το google scholar? :D


ΥΓ. Σε πειραζω. Μη το παρεις παλι στραβα. :p
Δεν ειδα καμια βελτιωση . Θα μπορουσες να βαλεις τις φωτο σε τυχαια σειρα και να μη βγει κανενα συμπερασμα.
 

vag25

Well-Known Member
to link που δινει μη το διαβασεις καν , θα σου βγουν τα ματια απο το ποσο κακης ποιοτητας ειναι και τι ασχετα γραφει . Ανευ σημασιας. Εχω δικιο . Αν δεν ειμαι σίγουρος για κατι δεν ποσταρω , δε μιλαω , το βουλωνω καθομαι ακουω και διαβαζω. Για να ποσταρα ημουν σίγουρος.
Δεκτο, γιατι εγω δεν το διαβασα.

Οποτε γιατι ασχοληθηκες με μια τοσο κακη ερευνα εξαρχης. Γιατι αυτην χρησιμοποιησες πρωτος εσυ...
Παει για πεταμα ολη, η μονο τα κομματια που δεν σου αρεσουν?
 

makis25

Well-Known Member
τη χρησιμοποιησα γιατι ηταν η μονη προσφατη που υπηρχε . Απο αυτο και μονο καταλαβαινεις το ποσο ασημαντη θεραπεια ειναι το χτενισμα και το μασαζ στην ανδρογενετικη αλωπεκια. Τζαμπα χρονος , τζαμπα ελπιδες , τζαμπα κοπος . Οπως ειπα στην αρχη , το βουρτσισμα δουλευει στα δοντια .
 

vag25

Well-Known Member
τη χρησιμοποιησα γιατι ηταν η μονη προσφατη που υπηρχε . Απο αυτο και μονο καταλαβαινεις το ποσο ασημαντη θεραπεια ειναι το χτενισμα και το μασαζ στην ανδρογενετικη αλωπεκια. Τζαμπα χρονος , τζαμπα ελπιδες , τζαμπα κοπος . Οπως ειπα στην αρχη , το βουρτσισμα δουλευει στα δοντια .

Ειναι σαν να μην την χρησιμοποιησες τοτε. Εφοσον ειναι μουφα.

Τωρα για τα υπολοιπα δεν ξερω. Θα σου απαντησω σε λιγους μηνες. Γιατι προς το παρον με αναλογο ''τσαμπα κοπο''(οχι ακριβως βουρτσισμα) το μαλλι μου εχει γυρισει 3-4 χρονια πισω σε 5 μηνες. Επειδη ο τελευταιος μηνας δεν ειναι τοσο καλος θα περιμενω στον χρονο για να βγαλω συμπερασμα. Αν πανε ολα καλα(μακαρι) θα περιμενω να ακουσω με ενδιαφερον την εξηγηση σου.
Θα σου στειλω σε pm τις φωτο οταν ερθει η ωρα. Αν δεν εχεις αντίρρηση.
 

makis25

Well-Known Member
καλε βαλε τες κατευθειαν εδω . Αν κανεις κατι ως μονοθεραπεια το συζηταμε . Αν χρησιμοποιεις μινοξιδιλη ταυτοχρονα , τα αποτελεσματα σου ειναι απο τη μινοξιδιλη η αν ειναι ρολερ , απο το συνδιασμο .

Δε καταλαβαινω τι εννοεις μουφα η μελετη . Η μελετη δειχνει καθαρα πως αν τριβεις το τριχωτο με σκοπο να βγαλεις νεο μαλλι . Δεν βγαζεις νεο μαλλι . Ειναι εξαιρετικα χρησιμη. Τη χρησιμοποιησα οπως επρεπε.
 

vag25

Well-Known Member
Δεν μου αρεσει να βαζω εδω φωτο. Κομπλεξ δικο μου.

Δεν χρησιμοποιω μινοξ και ουτε προκειται. Πριν 15 χρονια μου κατεστρεψε το δερμα και αυξησε τριχοπτωση.

Δεν χρησιμοποιω τιποτα απο αυτα που συνηθως προτεινεις. Ουτε η Κετο εχει δουλεψει σε μενα
. Φινα δεν εχω παρει ποτε.

Ρολλερ δεν χρησιμοποιω αν και ειχε δουλεψει στο παρελθον ΣΚΕΤΟ. Επαναλμβανω χωρις μινοξ, τιποτα.

YΓ.Οχι απο την μελετη κρατησες οτι ηθελες και αφαιρεσες οτι δεν σου αρεσει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Κρατησα ολα τα αριθμητικα , μονο μια υποθεση και ενα συμπερασμα απέρριψα . Σιγα πραγμα . Αν διαβασεις σε επιστημονικό τυπο και σε συνέδρια τι σχολια κανουν θα σου βγει το ματι . Φυσικα και το ρολερ θα δωσει μερικα πενιχρα αποτελεσματα . ΠΟλυ σπανια μετρια . Δουλευει και μονο του , οπως περιπου η prp , απλα πιο απροβλεπτα. Αν καποιος θελει να κανει μονο ρολερ, συνηθως του προτεινω να κανει μερικα prp
 

vag25

Well-Known Member
Γιατι καποιος/οι ειναι ικανος να διεξαγει ορθα το method μιας ερευνας αν ειναι ανικανος να γραψει ενα συμπερασμα της προκοπης?
Προσωπικα δεν μου κανει. You had one Job φιλε ερευνητη.

Το ρολλερ πριν 6 χρονια μου ειχε κλεισει σχεδον το μισο το crown, μονο του. Για μενα ηταν εντυπωσιακο το αποτελεσμα. Θα το δοκιμασω παλι στο 0.5 της τελευταιας ερευνα. Εκεινο ηταν 1mm και φοβηθηκα.
Θα τα χαρακτηριζα εξαιρετικα τα αποτελεσματα. Το εκανα για 2 μηνες φαντασου. Συγκριση κουρεμα με κουρεμα, ιδια λαμπα, αποσταση κτλ.

Το prp ειναι πανακριβο..
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
τωρα , που εισαι 6 χρονια μεγαλυτερος , δε θα δουλεψει το ιδιο καλα για 2 λογους. Ο ενας ειναι πως εισαι 6 χρονια μεγαλυτερος. Ο δευτερος ειναι ο προοδευτικος χαρακτηρας της ανδρογενετικης αλωπεκιας. Δυστυχώς δε βρισκω το ρολερ καλο long term , γιατι επειδη ειναι επιπονο , το compliance θα καταρεει μετα απο λιγο καιρο . Φανταζεσαι τον εαυτο σου να το κανεις συνεχως για την υπολοιπη ζωη σου; Για τα επομενα 2, 3 , 5 χρονια συνεχως; Αν οχι , σκεψου αν αξιζει να το ξεκινησεις η οχι.
 

vag25

Well-Known Member
Κοιτα εγω για 2 μηνες το εκανα και ηταν κουραστικο. Απο την αλλη δεν ξερω αν ειναι καλο να το κανεις και συνεχομενα. Αν ειχα την διαθεση να μπω σε κατι τετοιο για μονιμη θεραπεια θα πειραματιζομουν με περιοδους που δεν θα το εκανα καθολου.

Τωρα για το αν θα δουλεψει το ιδιο, αν το κανω θα ενημερωσω.
 

makis25

Well-Known Member
αφου δε τα πας καλα με τις θεραπειες , το ενδεχομενο μεταμοσχευσης, ετσι συντηρητικής εστω , το σκεφτηκες
 

Billakos21

Member
billako με ολο το σεβασμο , η ανδρογενετικη αλωπεκια ειναι κληρονομουμενη , και δεν εχουν καθολου σημασια διατροφή, σωματική άσκηση, στρες, κάπνισμα, αλκόολ, προιόντα περιποίησης. Καθολου. Μπορεις να κανεις τη χειροτερη διατροφη , να υποφερεις απο ασιτεια , απο πολυ ασχημες ασθενειες , μολισματικες νοσους , να υποφερεις απο το στρες . ΤΙποτα απο αυτα δε θα ριξει το μαλλι ενος αντρα μονιμα και μη αντιστρεπτα διχως τις γνωστες θεραπειες , στο γνωστο παττερν . Παρα μονο η ανδρογενετικη αλωπεκια. Οι αλλες μορφες τριχοπτωσης ειναι κατα κυριο λογο προσωρινες . Αυτο ειναι γνωστο εδω και δεκαετιες. Γιαυτο εγραψα πως σε τετοια νηματα συνηθως οι χρηστες ανακαλυπτουν συνεχως ξανα τον τροχο . Αργα η γρηγορα ολοι καταληγουν στα ιδια , ηδη γνωστα συμπερασματα .
Δυστυχώς συμφώνω απόλυτα μαζί σου!
Αυτό που έχω παρατηρήσει από εμένα είναι όταν κάνω κακή διατροφή ή όταν περνάω περιόδους μεγάλου άγχους τα μαλλιά μου γίνονται αρκετά λιπαρά. Ίσως να υπάρχει και αυξημένη τριχόπτωση αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος αφού μπορεί να είναι και ιδέα μου.


Τωρα για σενα , αν υποθεσω πως χρησιμοποιεις και μινοξ μαζι με ρολερ η μασαζ η βουρτσα . 100% της βελτιωσης του αποτελεσματος ειναι απο την βελτιωμενη αποροφηση του φαρμακου στο κεφαλι σου , αυτο ειναι μελετημενο εδω και δεκαετιες επισης και μπορει να συμβει ειτε με μηχανικη παρεμβαση , οπως υποθετω πως κανεις εσυ , ειτε με χημικη παρεμβαση . Ομως το μασαζ , το βουρτσισμα απο μονο του δεν κανει τπτ . Η αυξημενη αιματωση δεν ειναι θεραπεια για την ανδρογενετικη αλωπεκια γιατι δεν ειναι προβλημα τροφοδοσιας που ριχνει τις τριχες σε παττερν .
Είναι ακριβώς όπως τα παρουσιάζεις φίλε Μάκη, στην δικιά μου περίπτωση υπάρχει βελτιωμένη απορρόφηση της Μινόξ και τίποτα παραπάνω θεωρώ!
Δεν πιστεύω (ή δεν εχω παρατηρήσει τουλάχιστον) το βούρτισμα να βοηθάει στην ανάπτυξη των μαλλιών.
Δημιουργεί σίγουρα αυξημένη αιμάτωση και καθαρίζει το μαλλί μου από τυχόν κατάλοιπα.


Σε περιπτωση που χρησιμοποιεις ρολερ , αυτο ειναι διαφορετικο απο το μασαζ η το βουρτσισμα , αυτο ειναι αρκετα μελετημενο ηδη , και ειναι διπλος η μηχανισμος, πρωτα αλλαζει τον επιδερμικο φραγμο και ετσι αποροφαται περισσοτερη μινοξ , και επειτα το ελαφρυ ελεγχομενο τραυμα προκαλει αυξητικους παραγοντες στη περιοχη .
Χρησιμοποιώ μόνο βούρτσα.

Αν καποια στιγμη δεν προσθεσεις τη φιναστεριδη , δυστηχως τα αποτελεσματα σου θα ειναι παροδικα . Ισως κρατησουν μερικους μηνες , 1-2 χρονια . Μετα θα επιστρεψεις στο baseline , και επειτα κατω απο το baseline . Ενας σιγουρος τροπος να εισαι πανω απο το baseline για τα επομενα 5 χρονια ( οπως δειχνουν οι μελετες 5ετιας της φιναστεριδης ) ειναι απλα να προσθεσεις φιναστεριδη .
Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου αλλά είμαι ακόμα αρκετά νέος για να συμβιβαστώ με τις παρενέργειες της φιναστερίδης.

Καλησπέρα Μάκη,

ναι χρησιμοποιώ ακόμα τις θεραπείες που έγραψα στην 1η μου δημοσίευση.

Επίσης σου απάντησα επάνω στα σχόλια σου.

 

vag25

Well-Known Member
Δεν με ενοχλει οπως ειμαι τωρα. Περισσοτερο φοβαμαι το μελλον.
Δεν ξερω αν θα εκανα μμ ποτε.

Γενικα η τριχοπτωση προχωρα πολυ αργα, αρχιζοντας απο τα 20 μου κυριως crown και λιγο κροταφους. Χωρις ουσιαστικες θεραπειες.
 

makis25

Well-Known Member
Καλησπέρα Μάκη,

ναι χρησιμοποιώ ακόμα τις θεραπείες που έγραψα στην 1η μου δημοσίευση.

Επίσης σου απάντησα επάνω στα σχόλια σου.
παρε ενα σαμπουαν κετοκοναζολης και βαλε το στο προγραμμα σου. Αφου λουζεσαι καθε μερα , βαλε στο προγραμμα την κετοκοναζολη μερα παρα μερα . 3 φορες την εβδομαδα δηλαδη . Αρχικα θα σου κανει shedding , και μετα σταδιακα θα δεις βελτιωση . Γνωμη μου ειναι πως θα πρεπε να την χρησιμοποιουν ολοι διχως εξαιρεση .
 

Billakos21

Member
παρε ενα σαμπουαν κετοκοναζολης και βαλε το στο προγραμμα σου. Αφου λουζεσαι καθε μερα , βαλε στο προγραμμα την κετοκοναζολη μερα παρα μερα . 3 φορες την εβδομαδα δηλαδη . Αρχικα θα σου κανει shedding , και μετα σταδιακα θα δεις βελτιωση . Γνωμη μου ειναι πως θα πρεπε να την χρησιμοποιουν ολοι διχως εξαιρεση .

Έχεις Π.Μ. για να κρατήσουμε το θέμα καθαρό.
 
Μπλουζα