βιταμινη D3

kapa

Μέλος του προσωπικού
MANKAR είπε:
κατσε στον ηλιο κα8ε μερα 20 λεπτα και 8α εχεις εκλαβει μεγαλη ποσοτητα D3 , πλακα πλακα τωρα που το λεμε εγω οταν με βλεπει ο ηλιος νιωθω καλυτερα οτι πανε τα μαλλια μου!!!
Δύσκολο MANKAR
Εκτός του οτι δεν μου αρέσει η έκθεση στον ήλιο ειναι δυσευρετος τους χειμερινούς μήνες.
Τα τελευταία χρόνια εχω κόψει και τα μπάνια στην θάλασσα:21m:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa, αναφέρεσαι στη D ως καλσιποτριόλη?


mankar, δεν είναι τόσο απλό. Οι παράγοντες που επηρεάζουν την παραγωγή βιταμίνης στο δέρμα είναι η χρήση αντηλιακών ουσιών , το χρώμα του δέρματος, η ώρα της ημέρας στην οποία εκτίθεται κανείς στον ήλιο, η εποχή του έτους, το γεωγραφικό πλάτος στο οποίο βρίσκεται μια χώρα, η ηλικία καθώς και η έκθεση του κορμού στον Ήλιο.
Εγώ όπως έχω αναφέρει ξανά, παλεύω πάνω από 6 μήνες να ανεβάσω τα επίπεδά μου και ανεβαίνουν σαν χελώνα...
 

dk1984

Member
αμα ηταν ετσι το καλοκαιρι ολων το μαλλι θα ηταν τουμπανο εγω τελος αυγουστου ειχα κ εχω τρομερο shedding[/align]
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
kapa, αναφέρεσαι στη D ως καλσιποτριόλη?

Ειναι η ίδια με την καλσιτριολ;

... Recent studies have suggested that la,25-dihydroxyvitamin D3 (calcitriol) can modulate lymphocyte growth and function (1- 3). Awareness of this immunoregulatory activity of calcitriol was prompted by studies of vitamin D metabolism as well as the demonstrationof specific ...
Αν κατάλαβα σωστά χρειαζόμαστε την 25-dihydroxyvitamin d3 η οποία ειναι η calcitriol σε τοπικό επίπεδο σε αυτήν αναφέρονται οι μελέτες για αλωπεκια
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάνω κάτω τα ίδια είναι, απλά μιας και ουσιαστικά έχουν ώς στόχο την θεραπεία της ψωρίασης, αυτή που αναφέρεις γι αυτό το σκοπό θεωρείται καλύτερη.
Γενικότερα όμως, δεν είναι κάτι απλό για χρήση μιας και χρειάζεται συχνές εξετάσεις για διαταραχές στο ασβέστιο (απότομη άνοδο) κ.λπ

Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ που τα λέει πολύ απλά, καθώς και τι θα πρέπει να προσέχει κάποιος που κάνει θεραπεία.

http://www.netdoctor.co.uk/seniors-health/medicines/rocaltrol.html

Προσωπικά, δεν θα το δοκίμαζα με τα μέχρι τώρα δεδομένα...Προτιμώ την κλασσική οδό με την απλή d3 + Α vit + boron + magnesium. (τα 3 τελευταία βοηθούν στο να μετατραπεί σε ενεργή μορφή).
 

geofish

New Member
Της προάλλες μιλούσα με ένα φίλο μου ο οποίος μου είπε ότι έχει και αυτός χαμηλά ποσοστά βιταμίνης D παρ ότι σχεδόν όλο το χρόνο και ειδικά το καλοκαίρι ψήνετε στον ήλιο. Οπότε πιστεύω ότι η απορρόφηση και σύνθεση της διαφέρει στον καθένα μας.
Από την άλλη βέβαια παρ ότι 40ρης έχει μαλλί τούμπανο.

Παρ όλα αυτά πιστεύω ότι παίζει και μάλιστα σοβαρό λόγο σε εμάς που έχουμε προδιάθεση για φαλάκρα. Αυτός είναι και ο λόγος εδώ και μισό μήνα άρχισα να κάνω λήψη αυτής της βιταμίνης.

Έχω ένα παλιό βιβλίο με γιατροσόφια που μέσα στην θεραπεία για την φαλάκρα αναφέρει οπωσδήποτε την έκθεση 15 λεπτών την ημέρα στον ήλιο.

Από δικές μου παρατηρήσεις όντως 15 με 20 λεπτά έκθεσης στον ήλιο (μεταξύ 12 το μεσημέρι και 2 ) μου κάνουν το μαλλί να το αισθάνομαι πιο δυνατό της εποχές φθινόπωρο μέχρι άνοιξη.
Αντίθετα το καλοκαίρι η ίδια έκθεση μου κάνει το μαλλί πολύ χάλια.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
Πάνω κάτω τα ίδια είναι, απλά μιας και ουσιαστικά έχουν ώς στόχο την θεραπεία της ψωρίασης, αυτή που αναφέρεις γι αυτό το σκοπό θεωρείται καλύτερη.
Γενικότερα όμως, δεν είναι κάτι απλό για χρήση μιας και χρειάζεται συχνές εξετάσεις για διαταραχές στο ασβέστιο (απότομη άνοδο) κ.λπ

Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ που τα λέει πολύ απλά, καθώς και τι θα πρέπει να προσέχει κάποιος που κάνει θεραπεία.

http://www.netdoctor.co.uk/seniors-health/medicines/rocaltrol.html

Προσωπικά, δεν θα το δοκίμαζα με τα μέχρι τώρα δεδομένα...Προτιμώ την κλασσική οδό με την απλή d3 + Α vit + boron + magnesium. (τα 3 τελευταία βοηθούν στο να μετατραπεί σε ενεργή μορφή).
Αναφέρομαι για τοπική εφαρμογη.
Σε ξένο φόρουμ ένας χρήστης αναφέρει οτι εξουδετέρωσε την παρενεργεια της λιμπιντο της φινα με μεγάλες ποσότητες oral D
Υποψιαζονται οτι ανεβάζει την dht
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι, για τοπική εφαρμογή μιλάμε πάντα για την συγκεκριμένη, αλλά παρ όλο αυτά, έχει πολύ σημαντική και άμεση απορρόφηση, οπότε δεν ξέρω αν έχει σημαντικές διαφορές από oral.
Ανεβάζει σίγουρα την τεστοστερόνη....από κει και πέρα, το κατά πόσο μετατρέπεται σε dht ένα μέρος αυτής, είναι άλλο θέμα.
Προσωπικά η libido μου αυτές τις ημέρες είναι στα ύψη
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
http://www.iofbonehealth.org/facts-and-statistics/vitamin-d-studies-map

βάλτε φίλτρο για ενήλικες. (adult)

μετά αφού βρείτε την Ελλάδα, πατώντας στο μπαλονάκι κάτω δεξιά στο url σας πάει εδώ

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1744711
 

raphael2012

Member
> Σε ξένο φόρουμ ένας χρήστης αναφέρει οτι εξουδετέρωσε την παρενεργεια της λιμπιντο της φινα με μεγάλες ποσότητες oral D
> Υποψιαζονται οτι ανεβάζει την dht

Εννοείς πως χρησιμοποίησε φιναστερίδη για να ρίξει την DHT παίρνοντας ταυτόχρονα μεγάλες ποσότητες βιταμίνης D για να την ξανανεβάσει;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
εγώ με την βιταμίνη d, έφτιαξα κάπως τον ύπνο μου και είμαι σίγουρος πως και η τέστο μου έχει ανέβει. Δεν σημαίνει πως αν ανέβει η τέστο θα ανέβει και η dht. Η ελεύθερη τέστο ίσως προκαλέσει πρόβλημα μαζί με άλλους παράγοντες. Το να ανέβει η ολική τέστο εμένα μου έκανε πάντα καλό στα μαλλιά...
 

raphael2012

Member
GOMI, δεν διαφωνώ καθόλου για την χρησιμότητα της βιταμίνης D. Κι εγώ παίρνω 5000IU καθημερινά εδώ κι ένα χρόνο περίπου μαζί με 2g EPA/DHA. Συμφωνώ επίσης πως άνοδος της ολικής Τ δεν σημαίνει οπωσδήποτε άνοδο της DHT, μιας και το συκώτι θα παράγει περισσότερη SHBG (μέχρι ένα βαθμό) για να την δεσμέυσει και να αφήσει την ίδια ελεύθερη T (ομοιόσταση).

Αναφερόμουν στον παραλογισμό του να προσπαθείς να μειώσεις την DHT με φίνα/ντούτα και ταυτόχρονα να την αυξήσεις με D3/οτιδήποτε άλλο για να γλιτώσεις τα sides στην λίμπιντο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
raphael2012 είπε:
> Σε ξένο φόρουμ ένας χρήστης αναφέρει οτι εξουδετέρωσε την παρενεργεια της λιμπιντο της φινα με μεγάλες ποσότητες oral D
> Υποψιαζονται οτι ανεβάζει την dht

Εννοείς πως χρησιμοποίησε φιναστερίδη για να ρίξει την DHT παίρνοντας ταυτόχρονα μεγάλες ποσότητες βιταμίνης D για να την ξανανεβάσει;

ναι χρησιμοποιει και τις δυο ουσιες
 

Georgex6

Well-Known Member
Σκεφτομαι να ξεκινησω http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/cipocal
ειτε μονο το η να ξαναδωσω μια τελευταια ευκαιρια στο vpa
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καθ οδον και αυτο http://www.ebay.com/itm/Healthy-Origins-Vitamine-D-D3-5000iu-x360-/300988877433?pt=LH_DefaultDomain_71&hash=item461455ca79 :18m:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
η D3 μου εκανε μικρο παρενεργειες.
περιστασιακες ενοχλησεις στον προστατη.
τεταρτη μερα διακοπης και υποχωρησαν.
στο μαλλι δεν ειδα κατι
 
Μπλουζα