Ψεκασμός κεφαλής με μείγμα Hairway, Butavate, Proscar... επικίνδυνο;

Δούλεψε για εσάς το Proscar;

  • ΝΑΙ, καμία παρενέργεια απολύτως.

    Ψηφοφορίες: 0 0.0%
  • ΝΑΙ, αλλά είχε και παρενέργειες.

    Ψηφοφορίες: 3 100.0%
  • ΟΧΙ, αλλά δεν είχε παρενέργειες.

    Ψηφοφορίες: 0 0.0%
  • ΟΧΙ, και είχε και παρενέργειες.

    Ψηφοφορίες: 0 0.0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    3
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

concerned

New Member
Χαίρετε,
έχω σμηγματορροϊκή δερματίτιδα η οποία κάνει κακό στα μαλλιά μου και, όπως ισχυρίστηκε η δερματολόγος στην οποία πήγα, οφείλεται στο άγχος.

η ίδια μου έγραψε ένα μείγμα:

-Hairway lotion (Minoxidil 5%)
-Butavate (scalp application)
-Proscar 5mg (14 tablets)

το οποίο είναι πλέον σε υγρή μορφή και μου έχει πει να το ψεκάζω στο κεφάλι μου 10 φορές το πρωί και 10 φορές το βράδυ για 2 βδομάδες, και μετά 10 φορές μόνο για άλλες 2 βδομάδες. Δηλαδή σύνολο: 1 μήνας.

Παρόλα αυτά το internet είναι γεμάτο περιπτώσεις ανθρώπων που απ'το Proscar έπαθαν στυτική δυσλειτουργία, μέχρι και ανικανότητα. Αν ήμουν 60 χρονών ίσως να μη με πείραζε το ενδεχόμενο αυτό, αλλά είμαι μόλις 19, οπότε με φοβίζει ιδιαίτερα κάτι τέτοιο.

1) Πιστεύετε ότι λόγω ψεκασμού στο κεφάλι αντί για λήψη απ'το στόμα, είναι μειωμένος ο κίνδυνος να πάθω κάτι απ'τα παραπάνω;
2) Επίσης, πόσο δραστικό μπορεί να είναι όντως, ψεκασμένο στο κεφάλι;
3) Διάβασα ότι στους πρώτους μήνες χρήσης Proscar αρχίζουν και πέφτουν περισσότερες τρίχες. Αρκετά αποθαρρυντικό... κάποιο σχόλιο;

Η απάντησή σας, ιδιαίτερα αν έχετε προσωπική εμπειρία με το Proscar, θα μου ήταν χρήσιμη.

EDIT: Επίσης μου έδωσε
a) Sebum Control Shampoo
b) Kelual,

αν τυχόν έχετε κάποια γνώση πάνω σε αυτά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
φιλε αυτα που σου εγραψε η δερματολογος δεν ειναι για την σμηγματορροϊκή δερματίτιδα αλλα μονο για την τριχοπτωση.το Minoxidil 5% κανει κακο στην σδ την επιδυνωνει περισσοτερο μονο μινοξιδιλη χωρις π.γλυκολη μπορεις να βαλεις οταν εχεις σδ.Για την σμηγματορροϊκή δερματίτιδα μπορεις να βαλεις ενα σαμπουαν π.χ. fungoral , stieprox που ειναι πολυ καλα για αυτο τον λογο!!μπορεις να βαλεις και μια φωτο να δουμε το προβλημα σου!!
 

vag25

Well-Known Member
-Hairway lotion (Minoxidil 5%)
-Butavate (scalp application)
-Proscar 5mg (14 tablets)

λολ

Αυτα ειναι για την ΣΔ?Tι να πω ρε παιδια πραγματικα.

Για μενα μην ακους κανεναν και δοκιμασε τα και εγω αυτο θα εκανα στην θεση σου,πριν παθω και μαθω.
Απλα γραψε μετα τι ακριβως εγινε.
 

concerned

New Member
[amquote]
vag25 είπε:
-Hairway lotion (Minoxidil 5%)
-Butavate (scalp application)
-Proscar 5mg (14 tablets)

λολ

Αυτα ειναι για την ΣΔ?Tι να πω ρε παιδια πραγματικα.

Για μενα μην ακους κανεναν και δοκιμασε τα και εγω αυτο θα εκανα στην θεση σου,πριν παθω και μαθω.
Απλα γραψε μετα τι ακριβως εγινε.
[/amquote]

Tο θέμα είναι ότι φοβάμαι να πάθω και να μάθω γιατί δε μπορείς να παίζεις με την υγεία και να πάθεις μη αναστρέψιμη ζημιά...
 

MANKAR

Active Member
[amquote]
concerned είπε:
vag25 είπε:
-Hairway lotion (Minoxidil 5%)
-Butavate (scalp application)
-Proscar 5mg (14 tablets)

λολ

Αυτα ειναι για την ΣΔ?Tι να πω ρε παιδια πραγματικα.

Για μενα μην ακους κανεναν και δοκιμασε τα και εγω αυτο θα εκανα στην θεση σου,πριν παθω και μαθω.
Απλα γραψε μετα τι ακριβως εγινε.


Tο θέμα είναι ότι φοβάμαι να πάθω και να μάθω γιατί δε μπορείς να παίζεις με την υγεία και να πάθεις μη αναστρέψιμη ζημιά...
[/amquote]

φιλε κανενα απο αυτα τα 3 -Hairway lotion (Minoxidil 5%)
-Butavate (scalp application)
-Proscar 5mg (14 tablets) δεν ειναι για την ΣΔ.ΚΑΝΕΝΑ.
 

MANKAR

Active Member
με τα κορτιζονουχα ναι μεν σου περναει λιγο η ΣΔ αλλα μολις το σταματησεις θα ερθει δρημιτερη με χειροτερες συνεπειες για τα μαλλια σου , ασε που αν το βαλεις (Butavate) για πολυ καιρο μπορει να λεπτυνει το δερμα του τριχωτου σου και μετα με ενα φυσιγμα θα χανεις τα μαλλια σου!δεν στο λεω για να σε τρομαξω απλα και εγω εχω δοκιμασει παλαιοτερα κατι κορτιζονουχες σταγονες και επαθα αυτο το πραγμα!!
 

Άκης

Administrator
concerned είπε:
η ίδια μου έγραψε ένα μείγμα:

-Hairway lotion (Minoxidil 5%)
-Butavate (scalp application)
-Proscar 5mg (14 tablets)
Αυτά είναι τα συστατικά μιας λοσιόν μόνο;

Στην ουσία η λοσιόν δείχνει να είναι ενισχυμένη για την τριχόπτωση, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες.

concerned είπε:
1) Πιστεύετε ότι λόγω ψεκασμού στο κεφάλι αντί για λήψη απ'το στόμα, είναι μειωμένος ο κίνδυνος να πάθω κάτι απ'τα παραπάνω;
2) Επίσης, πόσο δραστικό μπορεί να είναι όντως, ψεκασμένο στο κεφάλι;
3) Διάβασα ότι στους πρώτους μήνες χρήσης Proscar αρχίζουν και πέφτουν περισσότερες τρίχες. Αρκετά αποθαρρυντικό... κάποιο σχόλιο;
1)Από δικές μου δοκιμές με λοσιόν, περνά κανονικά στο αίμα και δημιουργεί τα ανεπιθύμητα, σαν να το έπαιρνες από το αίμα.

2+3)Επειδή περνά, όπως είπα, από το αίμα, κάνει δουλειά, αλλά ελάχιστη σε σχέση με το να το παίρνεις από το στόμα (την φιναστερίδη εννοώ). Με λίγα λόγια δεν αξίζει να έχεις μεν τις παρενέργειες της φινα από την τοπική χρήση της και να μην έχεις τα "καλά" που κάνει στο μαλλί, όταν την παίρνεις σε χάπι.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα