Φωτοτριχοριζογραμμα και φωτο...

Eltherion

Member
Καλησπερα,θα ηθελα την γνωμη σας!σημερα εκανα για πρωτη φορα φωτοτριχοριζογραμμα στην d...i και θα ηθελα να ακουσω καποιες αποψεις απο εμπειρα μελη και μη...δοτρια,ληπτρια,crown,γ,β και αλφα ζωνη καμια αραιωση και τελογενεις κατω του 10%...στην ιδια κατασταση στο κεντρο της η hairline...αλλα στην περιοχη των κροταφων υπαρχει με ανωτερα φυσιολογικα ορια τελογενενων το 15%,ενα ποσοστο της ταξεως του 30%...σε norwood class με βγαλανε 1.5 και φυσικα με αα...αυτη την μικροαραιωση στην αρχη των κροταφων την εχω δει κ εγω μου κανει ομως ιδιαιτερη εντυπωση οτι ολο το συνολο του κεφαλιου ειναι σε "αριστη" κατασταση ακομα κ η αρχη της hairline εκτος των κροταφων που τους βλεπω ελαφρως πιο αδειους..επισης σιγουρα δεν υπαρχει μετατοπιση της hairline καθως μια ζωη ηταν στο ιδιο υψος κ αποσταση...απλα αυτη η αραιωση σε εκεινο το σημειο...ηλικια:30..αποψεις και γνωμες?
 

Συνημμένα

  • 20170314_214247-1.jpg
    20170314_214247-1.jpg
    335.8 KB · Προβολές: 385
  • 20170314_214256-1.jpg
    20170314_214256-1.jpg
    345.2 KB · Προβολές: 377
  • 20170314_214312-1.jpg
    20170314_214312-1.jpg
    269.8 KB · Προβολές: 380

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikolakis

Well-Known Member
Βγάλε σωστές φωτογραφίες γιατι οι συγκεκριμένες ειναι εντελώς απαράδεκτες
 

nine

Active Member
Μια χαρα ειναι το μαλλι σου για αυτη την ηλικια, αργοτερα δεν ξερεις αν σε διεγνωσαν με αα.
Παντως αν εισαι καιρο ετσι και δεν χανεις εδαφος γρηγορα θα σε κρατησει για καιρο. Σε πολλους απο τα 30 και μετα σταθεροποιεται.
 

Eltherion

Member
Μια χαρα ειναι το μαλλι σου για αυτη την ηλικια, αργοτερα δεν ξερεις αν σε διεγνωσαν με αα.
Παντως αν εισαι καιρο ετσι και δεν χανεις εδαφος γρηγορα θα σε κρατησει για καιρο. Σε πολλους απο τα 30 και μετα σταθεροποιεται.
εδαφος γρηγορα δεν χανω σιγουρα,την τελευταια 5ετια εβλεπα μια μικρη αραιωση σε αυτο το σημειο,αλλα οχι τοσο εντονη σε σχεση με τον τελευταιο χρονο που ειχα και τρελη τριχοπτωση...απλα μου κανει εντυπωση που ολο το τριχωτο ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση ακομα και το τσουλουφι που λεμε,αλλα στους κροταφους και μονο υπαρχει αυτη διαφορα!και να ελεγα οτι εχει αδειασει τελειως λες οκ,αλλα να ειναι απλα πιο αραιο μου φαινεται καπως περιεργο...
 

nine

Active Member
εδαφος γρηγορα δεν χανω σιγουρα,την τελευταια 5ετια εβλεπα μια μικρη αραιωση σε αυτο το σημειο,αλλα οχι τοσο εντονη σε σχεση με τον τελευταιο χρονο που ειχα και τρελη τριχοπτωση...απλα μου κανει εντυπωση που ολο το τριχωτο ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση ακομα και το τσουλουφι που λεμε,αλλα στους κροταφους και μονο υπαρχει αυτη διαφορα!και να ελεγα οτι εχει αδειασει τελειως λες οκ,αλλα να ειναι απλα πιο αραιο μου φαινεται καπως περιεργο...

η αα εκει χτυπαει αρκετα στους κροταφους. και σε εμενα ενω ειναι πυκνο το τσουλουφι εχει χαθει πυκνοτητα στους κροταφους οχι λογω λιγοτερων τριχων εκει αλλα λογω του οτι η τριχες εκει εχουν γινει αχρωμες και λεπτες. Αυτος ειναι ο λογος της μειωμενης πυκνοτητας.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Απο κροταφους ξεκιναει σχεδον παντα η αραιωση στους αντρες. Εχεις μια φυσιολογικη hairline για 30 χρονων. Οι λεπτες τριχουλες που βλεπω στους κροταφους θα φυγουν και αυτες. Δεν ξερω αν αξιζει να αρχισεις καποια θεραπεια με αυτη την αραιωση και αφου λες οτι το υπολοιπο μαλλι ειναι οκ.
Δοκιμασε μερικα καλα σαμπουαν να σου δωσουν λιγο καλυτερη ποιοτητα στην τριχα και ογκο και βλεπεις στο μελλον. ;)
 

Eltherion

Member
Απο κροταφους ξεκιναει σχεδον παντα η αραιωση στους αντρες. Εχεις μια φυσιολογικη hairline για 30 χρονων. Οι λεπτες τριχουλες που βλεπω στους κροταφους θα φυγουν και αυτες. Δεν ξερω αν αξιζει να αρχισεις καποια θεραπεια με αυτη την αραιωση και αφου λες οτι το υπολοιπο μαλλι ειναι οκ.
Δοκιμασε μερικα καλα σαμπουαν να σου δωσουν λιγο καλυτερη ποιοτητα στην τριχα και ογκο και βλεπεις στο μελλον. ;)
αυτες οι μικρες τριχουλες που βλεπεις Δημητρη,τωρα αρχισαν να βγαινουν,τον τελευταιο μηνα που φρεναρε λιγο αυτη η εντονη τριχοπτωση!
 

Reiryoku

New Member
Και εγώ παίδες ακριβώς κάπως έτσι είμαι. Ίδια ηλικία και εγώ με τον Eltherion. Τα μόνα που δοκίμασα είναι κάποια σαμπουάν (Biokap, Evdermia) και κάποια συμπληρώματα(Cystiphane Biorga, Solgar Skin, Nails and Hair) αλλά δεν είδα κάποια διαφορά. Εμένα ο δερματολόγος μου είχε πει εξετάζοντας με σε λάμπα ότι είναι γενετικό (πιθανόν εννοούσε ΑΑ) αλλά επισήμανε οτι δεν θα χάσω πολλά...
 

Eltherion

Member
Και εγώ παίδες ακριβώς κάπως έτσι είμαι. Ίδια ηλικία και εγώ με τον Eltherion. Τα μόνα που δοκίμασα είναι κάποια σαμπουάν (Biokap, Evdermia) και κάποια συμπληρώματα(Cystiphane Biorga, Solgar Skin, Nails and Hair) αλλά δεν είδα κάποια διαφορά. Εμένα ο δερματολόγος μου είχε πει εξετάζοντας με σε λάμπα ότι είναι γενετικό (πιθανόν εννοούσε ΑΑ) αλλά επισήμανε οτι δεν θα χάσω πολλά...
Δερματολογος-μεντιουμ?το ποσα θα χασεις αν θα χασεις η οχι δεν μπορει να τ ξερει κανενας...μπορει να μην χασεις ουτε τριχα πλεον μπορει επισης τ χρονου να μην εχεις κ τριχα!αυτο ειναι τζοκερ...επισης αυτα π λενε αμα ξεκινησεις μικρος τ χανεις ολα ενω μεγαλυτερος ειναι πιο αργα κ πιο σταθερα τ πραγματα ειναι σορρυ κιολας βλακειες...εχει τυχει να δω ανθρωπους με την ιδια αα απο το 18 εως τ γεραματα τους κ εχει τυχει να δω κ μαλλιαδες μεχρι τα 30 κ στα 40 αεροδρομιο!στο συγκεκριμενο θεμα τα παντα ειναι τζοκερ φιλε μου δυστυχως!
 

Reiryoku

New Member
Πιστεύω μου το είχε πει για να μην αγχώνομαι γιατι είχα πάει για άλλο λόγο επίσκεψη. Μιλάμε για πριν 2 χρόνια σχεδόν. Εγώ δυστυχώς (η ευτυχώς) είμαι αρκετά ξανθός και δεν είχα πάρει πρέφα τίποτα... σε πολύ έντονο φωτισμό το παρατήρησα και βλέποντας παλιές φώτο ότι το hairline μου πεθαίνει. Το θέμα είναι τι κάνουμε... Εσύ τελικά τι έκανες;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Eltherion

Member
Πιστεύω μου το είχε πει για να μην αγχώνομαι γιατι είχα πάει για άλλο λόγο επίσκεψη. Μιλάμε για πριν 2 χρόνια σχεδόν. Εγώ δυστυχώς (η ευτυχώς) είμαι αρκετά ξανθός και δεν είχα πάρει πρέφα τίποτα... σε πολύ έντονο φωτισμό το παρατήρησα και βλέποντας παλιές φώτο ότι το hairline μου πεθαίνει. Το θέμα είναι τι κάνουμε... Εσύ τελικά τι έκανες;
Κ εγω ξανθος ειμαι αρκετα(και αυτο ειναι θετικο)...τωρα στο τι κανουμε δεν μπορεις να κανεις πολλα δυστυχως...σε αυτη την φαση μονο με μινο μπορεις να παιξεις...για μεταμοσχευση απλα κ μονο να διορθωσεις hairline ειναι ρισκο μεγαλο...για φαντασου σε 5 η σε 10 χρονια αν εχει προχωρησει π λογικα θα εχει προχωρησει...τ κανεις εκει?μαλλια μπροστα κ αδειος λιγο πιο πισω?ξανα μεταμοσχευση μετα δλδ...τ χειροτερο κακο ειναι οτι δεν ξερεις π θα φτασει...αμα ξεραμε ολοι μας π θα φτασει θα ηταν απλα τ πραγματα!
 

Reiryoku

New Member
Κ εγω ξανθος ειμαι αρκετα(και αυτο ειναι θετικο)...τωρα στο τι κανουμε δεν μπορεις να κανεις πολλα δυστυχως...σε αυτη την φαση μονο με μινο μπορεις να παιξεις...για μεταμοσχευση απλα κ μονο να διορθωσεις hairline ειναι ρισκο μεγαλο...για φαντασου σε 5 η σε 10 χρονια αν εχει προχωρησει π λογικα θα εχει προχωρησει...τ κανεις εκει?μαλλια μπροστα κ αδειος λιγο πιο πισω?ξανα μεταμοσχευση μετα δλδ...τ χειροτερο κακο ειναι οτι δεν ξερεις π θα φτασει...αμα ξεραμε ολοι μας π θα φτασει θα ηταν απλα τ πραγματα!
Και εγω το ίδιο ακριβως σκέφτομαι κανα Regaine κανα συμπληρωμα και ενα καλό σαμπουάν!
 
Μπλουζα