Φυσικος τροπος να σκουρηνουν οι τριχες?

zaxosdogkanos

Active Member
ξερετε μηπως καποιο τροπο να σκουρηνοθν οι πιο ξανθες χωρις την χρηση βαφων?
ειχα διαβασει για δαφνελαιο αλλα δεν θελω να αγορασω κατι χωρις να ειμαι σιγουρος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dimitris111

New Member
Χρησιμοποιουσα δαφνελαιο πριν 2,5-3 χρονια. Εβαζα μια φορα την εβδομαδα κ γενικα οποτε το θυμωμουνα. Αν θυμαμαι καλα συνολικα το εκανα 10-12 φορες κ ειχα δει αρκετα καλα αποτελεσματα στο να σκουρηνουν οι σχετικα λιγες ασπρες τριχες που ειχα. Μετα απο αυτα τα χρονια, χωρις να χρησιμοποιω απολυτως τιποτα, οι ασπρες τριχες φυσικα εξακολουθουν να βγαινουν, αλλα δεν εγιναν περισοτερες, κ χωρις να βγαινουν κ σε αλλα σημεια . Φυσικα ειδα μεγαλη καλυτερευση της τριχας μου, αλλο στρωσιμο γενικα στο μαλλι κ σιγουρα καλο κανει κ οχι κακο.
 

sven

Active Member
ξερετε μηπως καποιο τροπο να σκουρηνοθν οι πιο ξανθες χωρις την χρηση βαφων?
ειχα διαβασει για δαφνελαιο αλλα δεν θελω να αγορασω κατι χωρις να ειμαι σιγουρος.

Βάζο δαφνελαιο για να μου τα σκουρήνει,κάνει δουλειά αλλα αν είσαι ξανθός μην περιμένεις να σε κάνει μελαχρινό. Απλά ένα η δυο κλικ θα στα σκουρήνει.

Το φτιάχνω μονος μου και τα βράζω πιο πολύ τα φύλλα, βάζω και πιο πολύ αιθέριο έλαιο και γίνετε πιο καλο, δεν κοστίζει και πολύ έτσι.
 

vag25

Well-Known Member
Βιταμίνη B Complex 50mlg Lamperts επειδή έχει και paba μέσα, πολύ ηλιοθεραπεία και λίγος χαλκός/ ημέρα και βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος.
Εχει συζητηθεί εκτενώς το θέμα σε άλλο νήμα. https://www.hairlossgr.com/threads/Βαψιμο-γκρι-τριχων-σε-ανδρικο-κεφαλι.378/page-19#post-167268
Αν είναι καλοκαίρι σε 15 ημέρες μόνο Β σύμπλεγμα και ηλιοθεραπεία σκουραίνουν.

Μιλας και για τις ασπρες η τις ξανθες?
 

zaxosdogkanos

Active Member
παιδια δεν ειναι καν για μαλλια το θεμα που ειχα ανοιξει.ειναι το μουσι στο οποιο ειμαι φουλ αλλα το μουστακι ειναι ξανθο οχι ομως με vellus hair αλλα κανονικες.απλα βγαινει ξανθο και εψαχνα κατι για να σκουρηνει.
 

athenian

Well-Known Member
Στο μούσι εγώ βάζω κανονική βαφή με πλήρη κάλυψη και φυσικό αποτέλεσμα. Δεν έχω φωτο το πριν για να δεις πόσες άσπρες έχω.
FB_IMG_1515152426601.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
Φυσικο τροπο για να παρουν χρωμα ξανα οι ασπρες τριχες δεν ξερω και σκεφτομαι να κανω μια δοκιμη με βαφη στο μουσι αρχικα και μετα ισως και στο μαλλι.
Στα μουσια πριν 2 χρονια ειχα 3-4 τριχες ασπρες και τωρα εχω 80-90.
Athenian τι προτεινεις σαν κομμωτης;
Ειχα διαβασει για το men perfect καλα σχολια. Με αυτο βαφεις και μαλλια και μουσι;
Δεν με ενδιαφερει αψογη καλυψη αλλα περισσοτερο η φυσικοτητα και φυσικα να μην κανει κακο στα μαλλια. Αν η βαφη κανει κακο τα αφηνω και γκριζα. ;)
 

athenian

Well-Known Member
Μια ποιοτική βαφή δεν δημιουργεί πρόβλημα.
Το men perfect και τα παρεμφερή είναι ημιμονιμα και νομίζω δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς. Η φυσικότητα συνεπάγεται άψογης κάλυψης.
Το δύσκολο του θέματος είναι η σωστή απόχρωση.
Όπως είδες πχ στα γένια μου πέτυχα ένα πολύ καλό αποτέλεσμα με μίξη δύο βασικών χρωμάτων για να φτάσω ακριβώς στην απόχρωση που θέλω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Φυσικο τροπο για να παρουν χρωμα ξανα οι ασπρες τριχες δεν ξερω και σκεφτομαι να κανω μια δοκιμη με βαφη στο μουσι αρχικα και μετα ισως και στο μαλλι.
Στα μουσια πριν 2 χρονια ειχα 3-4 τριχες ασπρες και τωρα εχω 80-90.
Athenian τι προτεινεις σαν κομμωτης;
Ειχα διαβασει για το men perfect καλα σχολια. Με αυτο βαφεις και μαλλια και μουσι;
Δεν με ενδιαφερει αψογη καλυψη αλλα περισσοτερο η φυσικοτητα και φυσικα να μην κανει κακο στα μαλλια. Αν η βαφη κανει κακο τα αφηνω και γκριζα. ;)
Σκεψου οτι τα γκριζα θα ειναι συμμαχος σου στο μελλον.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Σκεψου οτι τα γκριζα θα ειναι συμμαχος σου στο μελλον.

Από ποια άποψη; Λόγω illusion στην πυκνότητα;
Πάντως οι άσπρες φαίνονται πιο χοντρες.
Για τις πρώτες φορές για να δω αν μου αρέσει λες να βάλω στα μουσια men perfect για δοκιμή η είναι εύκολο να πετύχει κομμωτής σωστό χρώμα και να πάω σε κανονική βαφη;
Το θέμα είναι ότι μεγαλώνουν και πολύ γρήγορα. Κάθε 15 μέρες θα θέλει ένα πέρασμα.
 

vag25

Well-Known Member
Από ποια άποψη; Λόγω illusion στην πυκνότητα;
Πάντως οι άσπρες φαίνονται πιο χοντρες.
Για τις πρώτες φορές για να δω αν μου αρέσει λες να βάλω στα μουσια men perfect για δοκιμή η είναι εύκολο να πετύχει κομμωτής σωστό χρώμα και να πάω σε κανονική βαφη;
Το θέμα είναι ότι μεγαλώνουν και πολύ γρήγορα. Κάθε 15 μέρες θα θέλει ένα πέρασμα.

Nαι για το illusion κυριως. Το μαλλι σου αν ηταν γκρι θα φαινοταν ακομα πιο πυκνο.
Οπως και αυτο που λες για το παχος βλεπω. Φαινονται πιο χοντρες και οι δικες μου ασπρες. Αρα βοηθα και αυτο.

Για την βαφη δεν ξερω. Αν και εχω στο μουσι πλεον πολλες, δεν προκειται να τις βαψω ποτε. Δεν με ενοχλουν. Μπορω να πω οτι μου αρεσουν.
 

zaxosdogkanos

Active Member
να ρωτησω κατι για την βαφη?καθε ποτε πρεπει να τα ξαναβαφεις και αν τι μακρος πρεπει να εχει το μουσι για να το βαψεις?βασικα δεν νομιζω να τα βαψω εψαχνα καποιο φυσικο τροπο γιατι πιστευω οτι θα φαινεται οτι τα εβαψα και θα φαω πολυ δουλεμα
 

aaa

Member
Προσοχη μονο για τις βιταμινες Β γιατι μετα απο κανενα μηνα το περισσοτερο αυξανουν την πιεση! Εμενα κανα πιεση που δε ρυθμιζονταν ουτε με φαρμακο και υποχωρησε προοδευτικα με τη διακοπη της βιταμινης Β
υπαρχει και βιβλιογραφια για υπερταση με μεγαλες δοσεις βιταμινης Β
https://www.livestrong.com/article/259458-what-are-the-dangers-of-excess-b6-b12/
http://www.healthcurehub.com/symptoms-of-vitamin-b-overdose/
αμα παίρνετε να μετρατε την πιεση σας!!!
 

aaa

Member
τα χαπια χαλκου ειναι σφαιρα για το στομαχι και αυξανον την ορεξη! Οποτε πηρα φιαλη χαλκου που βαζεις μεσα το νερο και εμπλουτιζεται με χαλκο και χρησιμοποιειται ως Αγιουβερδικο φαρμακο. Θα σας πω εντυπωσεις οταν το παραλαβω:
Indian Hammered Traveller's 100% Copper Water Bottle Health Benefits 800 ML
s-l1600.jpg
 
Μπλουζα