Φυλλικό οξύ (Folic Acid) -Στίγμα Μεσογειακής Αναιμία ςκαι τριχόπτωση

vag25

Well-Known Member
Το φυλλικό οξύ είναι απαραίτητο στην παραγωγή και στη συντήρηση νέων κυττάρων και τριχοθυλακίων. Επιπλέον, συμμετέχει στη σύνθεση των αμινοξέων από τα οποία αποτελούνται το στέλεχος και ο θύλακας της τρίχας. Ερευνητικά αποτελέσματα έχουν δείξει ότι τα άτομα με ανεπάρκεια φυλλικού οξέος εμφανίζουν αυξημένη τριχόπτωση, η οποία καταστέλλεται μετά τη χορήγηση επαρκών ποσοτήτων του. Το φυλλικό οξύ και η βιταμίνη Β 12 συμβάλλουν στην ομαλή ανάπτυξη των ερυθρών αιμοσφαιρίων και, πιο συγκεκριμένα, στη σύνθεση της αιμογλοβίνης των ερυθρών αιμοσφαιρίων. Ο πρωταρχικός ρόλος της αιμογλοβίνης είναι να μεταφέρει οξυγόνο από τους πνεύμονές στους ιστούς του οργανισμού, συμπεριλαμβανόμενων και των μαλλιών. Ανεπάρκεια αυτών των δύο βιταμινών μπορεί να επιφέρει μειωμένη διοχέτευση οξυγόνου και αίματος στους ιστούς των τριχοθυλακίων, καθιστώντας τα μαλλιά πιο θαμπά, εύθραυστα και αδύναμα.
http://atcare.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=286:diatrofi-gia-ugioi-mallia&catid=35:woman&Itemid=125

Αναρωτιεμαι ποσο επηρεαζει αυτους που λογο στιγματος ειναι στα χαμηλα σε φυλλικο οξυ στον οργανισμο τους.
Καλη ωρα εγω.
Ειδικα αυτο το σημειο ισως ειναι σημαντικο.
''μπορεί να επιφέρει μειωμένη διοχέτευση οξυγόνου και αίματος στους ιστούς των τριχοθυλακίων''
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
εγω παιρνω ena xapi filicine thn mera tvn 5mg ειναι το ιδιο πραγμα?διοτι νομιζω το ιδιο ειναι, νομιζω κατι με την ομοκυστεϊνη εχω θεμα.. δεν εχω στιγμα.. αυξημενα επιπεδα ομοκυστεινης= καρδιακα προβληματα,κληρονομησα αποτ ην μανα μου και εγω και η αδερφη μου..
 
Μπραβο ρε φιλε. Ενα θεμα που ηθελα και εγω να ανοιξω. και εγω εχω στιγμα και εγω παιρνω φιλισιν. εκτος των αλλων, το χαπι αυτο σου ανεβαζει και το σιδηρο που απο οτι ξερω επιδρα στη τριχοπτωση.Γενικα, ενω το στιγμα απο μονο του δεν ειναι επικινδυνο, σου επηρεαζει πολυ διαφορες τιμες. καποια εποχη που λογο βλακειας δε το παιρνα, εχω μια εντυπωση οτι το μαλλι ειχε ατονισει περισσοτερο.
Ενα αλλο θεμα που ηθελα να θιξω,εχει να κανει με το καλιο. Για κάποιο λόγο(δεν ξερω αν ευθυνόταν και γι αυτο το στίγμα) ηταν αρκετά χαμηλά. σχετίζεται με τη τριχόπτωση? Μπορει να είναι βλακε'ια αυτό που ρωτάω αλλά ρωτάω βασιζόμενος στη δράση της μινοξ, που αν θυμάμαι καλά ανοιγει τις διοδους του καλίου. Ξερει κανείς?
 

3746741

Member
ειναι κατι που εχω σκεφτει παρα πολλες φορες μιας κ εχω στιγμα κ εγω.....αλλα καθε μερα ενα χαπι φιλικο οξυ?

εφορου ζωης δηλαδη?
 

panoslydios

New Member
3746741 είπε:
ειναι κατι που εχω σκεφτει παρα πολλες φορες μιας κ εχω στιγμα κ εγω.....αλλα καθε μερα ενα χαπι φιλικο οξυ?

εφορου ζωης δηλαδη?

Τι να το κανεις το χαπι?
Βρες φαγητα πλουσια σε φυλικο οξυ (παντζαρια για παραδειγμα
οπως προειπα και φακες νομιζω,σπανακι,ρεβυθια).

Καλυτερα να παιρνεις ζωντανα ενζυμα απο φρεσκα διατροφικα προιοντα
παρα απο χαπια.
 

orestis

Member
Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να αναπληρωθούν καποιες ουσιες στις οποιες εχεις ελειψη , μονο απο την τροφη.
Εχω κι εγω θεμα με την ομοκυστεϊνη. Παρουσιαστηκε τον τελευταιο χρονο που υποτιθετε οτι τρωω πιο υγειηνα, μιας και τρωω στους γονεις μου.
Το προβλημα ξεκινησε με φοβερους πονοκεφαλους, και αφου τα εψαξα ολα τελικα βρηκαμε οτι εφτεγε η ομοκυστεϊνη που ηταν πολυ ανεβασμενη. Ο λογος που ανεβαινει η ομοκυστεϊνη ειναι ελλειψη Βιταμινών Β και Folic Acid. Κι εμενα ο γιατρος μου εχει δωσει να περνω filicine και neurobion.
κατα περιοδους τα σταματαω, αλλα μετα απο ενα διαστημα αρχιζουν παλι οι πονοκεφαλοι και τα ξαναρχιζω.
 

panoslydios

New Member
orestis είπε:
Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να αναπληρωθούν καποιες ουσιες στις οποιες εχεις ελειψη , μονο απο την τροφη.
Εχω κι εγω θεμα με την ομοκυστεϊνη. Παρουσιαστηκε τον τελευταιο χρονο που υποτιθετε οτι τρωω πιο υγειηνα, μιας και τρωω στους γονεις μου.
Το προβλημα ξεκινησε με φοβερους πονοκεφαλους, και αφου τα εψαξα ολα τελικα βρηκαμε οτι εφτεγε η ομοκυστεϊνη που ηταν πολυ ανεβασμενη. Ο λογος που ανεβαινει η ομοκυστεϊνη ειναι ελλειψη Βιταμινών Β και Folic Acid. Κι εμενα ο γιατρος μου εχει δωσει να περνω filicine και neurobion.
κατα περιοδους τα σταματαω, αλλα μετα απο ενα διαστημα αρχιζουν παλι οι πονοκεφαλοι και τα ξαναρχιζω.

Το θεμα δεν ειναι μονο η ελλειψη καποιας βιταμινης.
Το θεμα ειναι η αδυναμια του οργανισμου να την αφομοιωσει.
Γι αυτο πρεπει πρωτα καποιος να καθαρισει τα παντα μεσα του και
επειτα να ξαναχτισει τον οργανισμο του.
Πρεπει πρωτα να καθαρισουμε τους υποδοχεις στον οργανισμο
για να παιρνουμε συνεχεια το 100% αυτων που βαζουμε μεσα μας.

Το ιδιο θα συμβαινει σε πολλους και με το φυλλικο οξυ.
 

weznem

Well-Known Member
orestis είπε:
Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να αναπληρωθούν καποιες ουσιες στις οποιες εχεις ελειψη , μονο απο την τροφη.
Εχω κι εγω θεμα με την ομοκυστεϊνη. Παρουσιαστηκε τον τελευταιο χρονο που υποτιθετε οτι τρωω πιο υγειηνα, μιας και τρωω στους γονεις μου.
Το προβλημα ξεκινησε με φοβερους πονοκεφαλους, και αφου τα εψαξα ολα τελικα βρηκαμε οτι εφτεγε η ομοκυστεϊνη που ηταν πολυ ανεβασμενη. Ο λογος που ανεβαινει η ομοκυστεϊνη ειναι ελλειψη Βιταμινών Β και Folic Acid. Κι εμενα ο γιατρος μου εχει δωσει να περνω filicine και neurobion.
κατα περιοδους τα σταματαω, αλλα μετα απο ενα διαστημα αρχιζουν παλι οι πονοκεφαλοι και τα ξαναρχιζω.
oresth και εγω οπως ειπα το παιρνω.. αλλα δεν ειχα καταλαβει κατι απλα εκανε κατι εξετασεις αιματος η μανα μου.. επειτα επειδη ειναι κληρονομικο επρεπε να κανω και εγω και η αδερφη μου.. η εξεταση αιματος ειναι ειδικη και ακριβη γυρω σστα 400 ευρω αν δεν σε καλυπτει καποιο ταμειο..(ετσι ηταν οταν εκανα πριν 5 χρονια)ειχαμε ανεβασμενη ομοκυστεινη(Τι σκατα ειναι αυτη δεν ξερω ακομα και σημερα) αρχικα για καποιο διαστημα παιρναμε 2χαπια την μερα και καναμε ξανα εξετασεις για να δουμε τα επιπεδα που θα ειχαν μεταβληθεί οι τιμες.. επειτα καταληξαμε οτι θα παιρνουμε ενα χαπι εφορου ζωης... χρειαζεται να κανω εξετασεις ξανα πιστευεις?
σορυ αν κουρασα..
 

weznem

Well-Known Member
επειτα παο συζήτηση που ειχα με την μανα μου ειχε πονοκεφαλους συχνους,πλεον οχι.. επισης η εξεταση πλεον δεν καλυπτεται απο τα ταμεια και την πληρωνεις..δεν ξερω αν αναφερεται σε επανεξέταση η απλα και σε οποιοδηποτε ανθρωπο θεωρησει ο γιατρος οτι πρεπει να κανει τις απαιτούμενες εξετασεις..ελλαδαρα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

orestis

Member
weznem είπε:
orestis είπε:
Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να αναπληρωθούν καποιες ουσιες στις οποιες εχεις ελειψη , μονο απο την τροφη.
Εχω κι εγω θεμα με την ομοκυστεϊνη. Παρουσιαστηκε τον τελευταιο χρονο που υποτιθετε οτι τρωω πιο υγειηνα, μιας και τρωω στους γονεις μου.
Το προβλημα ξεκινησε με φοβερους πονοκεφαλους, και αφου τα εψαξα ολα τελικα βρηκαμε οτι εφτεγε η ομοκυστεϊνη που ηταν πολυ ανεβασμενη. Ο λογος που ανεβαινει η ομοκυστεϊνη ειναι ελλειψη Βιταμινών Β και Folic Acid. Κι εμενα ο γιατρος μου εχει δωσει να περνω filicine και neurobion.
κατα περιοδους τα σταματαω, αλλα μετα απο ενα διαστημα αρχιζουν παλι οι πονοκεφαλοι και τα ξαναρχιζω.
oresth και εγω οπως ειπα το παιρνω.. αλλα δεν ειχα καταλαβει κατι απλα εκανε κατι εξετασεις αιματος η μανα μου.. επειτα επειδη ειναι κληρονομικο επρεπε να κανω και εγω και η αδερφη μου.. η εξεταση αιματος ειναι ειδικη και ακριβη γυρω σστα 400 ευρω αν δεν σε καλυπτει καποιο ταμειο..(ετσι ηταν οταν εκανα πριν 5 χρονια)ειχαμε ανεβασμενη ομοκυστεινη(Τι σκατα ειναι αυτη δεν ξερω ακομα και σημερα) αρχικα για καποιο διαστημα παιρναμε 2χαπια την μερα και καναμε ξανα εξετασεις για να δουμε τα επιπεδα που θα ειχαν μεταβληθεί οι τιμες.. επειτα καταληξαμε οτι θα παιρνουμε ενα χαπι εφορου ζωης... χρειαζεται να κανω εξετασεις ξανα πιστευεις?
σορυ αν κουρασα..

Πραγματικα δεν ξερω τι εξεταση ηταν αυτη που κανετε και εχει 400 ευρω!!!!
Την ομοκυστεϊνη οντως δεν την καλυπτουν τα ταμεια, αλλα εχει το πολυ 40 ευρω. Αναλογα ποσα περνει ο μικροβιολογος που πας.
Ειναι μια απλη εξεταση αιματος. Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.
Εγω εχω κανει 3 φορες φετος.
Με το που αρχισα να περνω filicine kai neurobion επεσε αμεσως.
Τα neurobion μου ειχε πει μετα απο καποιο διαστημα ο γιατρος να τα σταματησω και να περνω μονο filicine για καποιο καιρο ακομα και μετα θα βλεπαμε. Εδω και ενα μηνα δεν περνω τιποτα και εχω κατι λιγους πονοκεφαλους, αλλα οχι πολυ δυνατους. προς το παρόν.
Παντως καλο θα ηταν μια στο τοσο να κανεις μια εξεταση να βλεπεις αν ειναι σε σταθερο χαμηλο επιπεδο.
Παντως ακομα δεν ειναι σαφες, απο την πλευρα των γιατρων, τι παιζει ακριβως με την ομοκυστεϊνη και αν δημιουργει οντως προβλημα.
Υπαρχουν μελετες που λενε οτι ειναι υπεύθυνη για εγκεφαλικα και προβληματα καρδιας, και αλλες μελετες που λενε οτι πιθανον να μην ευθύνεται αυτη.
Αν δεν μπορεις να την κρατησεις σε χαμηλα επιπεδα τοτε πρεπει να περνεις τα χαπια. Τροφες με βιταμινες Β και φυλλικο οξυ παντως βοηθανε σιγουρα.
Τσεκαρε ομως τι παιζει με την εξεταση που κανεις γιατι κανονικα ειναι πολυ φθηνη.
Μηπως εκανες και κατι αλλο, εκτος απο αυτη την εξεταση? Εμενα ας πουμε λογο των πονοκεφαλων, ο νευρολογος με εβαλε να κανω και μαγνητικη εγκεφαλου. Που αυτη ειναι πολυ ακριβη.
 

weznem

Well-Known Member
orestis είπε:
weznem είπε:
orestis είπε:
Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να αναπληρωθούν καποιες ουσιες στις οποιες εχεις ελειψη , μονο απο την τροφη.
Εχω κι εγω θεμα με την ομοκυστεϊνη. Παρουσιαστηκε τον τελευταιο χρονο που υποτιθετε οτι τρωω πιο υγειηνα, μιας και τρωω στους γονεις μου.
Το προβλημα ξεκινησε με φοβερους πονοκεφαλους, και αφου τα εψαξα ολα τελικα βρηκαμε οτι εφτεγε η ομοκυστεϊνη που ηταν πολυ ανεβασμενη. Ο λογος που ανεβαινει η ομοκυστεϊνη ειναι ελλειψη Βιταμινών Β και Folic Acid. Κι εμενα ο γιατρος μου εχει δωσει να περνω filicine και neurobion.
κατα περιοδους τα σταματαω, αλλα μετα απο ενα διαστημα αρχιζουν παλι οι πονοκεφαλοι και τα ξαναρχιζω.
oresth και εγω οπως ειπα το παιρνω.. αλλα δεν ειχα καταλαβει κατι απλα εκανε κατι εξετασεις αιματος η μανα μου.. επειτα επειδη ειναι κληρονομικο επρεπε να κανω και εγω και η αδερφη μου.. η εξεταση αιματος ειναι ειδικη και ακριβη γυρω σστα 400 ευρω αν δεν σε καλυπτει καποιο ταμειο..(ετσι ηταν οταν εκανα πριν 5 χρονια)ειχαμε ανεβασμενη ομοκυστεινη(Τι σκατα ειναι αυτη δεν ξερω ακομα και σημερα) αρχικα για καποιο διαστημα παιρναμε 2χαπια την μερα και καναμε ξανα εξετασεις για να δουμε τα επιπεδα που θα ειχαν μεταβληθεί οι τιμες.. επειτα καταληξαμε οτι θα παιρνουμε ενα χαπι εφορου ζωης... χρειαζεται να κανω εξετασεις ξανα πιστευεις?
σορυ αν κουρασα..

Πραγματικα δεν ξερω τι εξεταση ηταν αυτη που κανετε και εχει 400 ευρω!!!!
Την ομοκυστεϊνη οντως δεν την καλυπτουν τα ταμεια, αλλα εχει το πολυ 40 ευρω. Αναλογα ποσα περνει ο μικροβιολογος που πας.
Ειναι μια απλη εξεταση αιματος. Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.
Εγω εχω κανει 3 φορες φετος.
Με το που αρχισα να περνω filicine kai neurobion επεσε αμεσως.
Τα neurobion μου ειχε πει μετα απο καποιο διαστημα ο γιατρος να τα σταματησω και να περνω μονο filicine για καποιο καιρο ακομα και μετα θα βλεπαμε. Εδω και ενα μηνα δεν περνω τιποτα και εχω κατι λιγους πονοκεφαλους, αλλα οχι πολυ δυνατους. προς το παρόν.
Παντως καλο θα ηταν μια στο τοσο να κανεις μια εξεταση να βλεπεις αν ειναι σε σταθερο χαμηλο επιπεδο.
Παντως ακομα δεν ειναι σαφες, απο την πλευρα των γιατρων, τι παιζει ακριβως με την ομοκυστεϊνη και αν δημιουργει οντως προβλημα.
Υπαρχουν μελετες που λενε οτι ειναι υπεύθυνη για εγκεφαλικα και προβληματα καρδιας, και αλλες μελετες που λενε οτι πιθανον να μην ευθύνεται αυτη.
Αν δεν μπορεις να την κρατησεις σε χαμηλα επιπεδα τοτε πρεπει να περνεις τα χαπια. Τροφες με βιταμινες Β και φυλλικο οξυ παντως βοηθανε σιγουρα.
Τσεκαρε ομως τι παιζει με την εξεταση που κανεις γιατι κανονικα ειναι πολυ φθηνη.
Μηπως εκανες και κατι αλλο, εκτος απο αυτη την εξεταση? Εμενα ας πουμε λογο των πονοκεφαλων, ο νευρολογος με εβαλε να κανω και μαγνητικη εγκεφαλου. Που αυτη ειναι πολυ ακριβη.
τι να σου πω φιλε μου εγω μονο αιμα εδωσα θυμαμαι και απόρησα διοτι μου πηραν τοτε 6 μπουκαλακια αιμα... λες να καταλαβε λαθος η μανα μου? διοτι ο γιατρος να ειπε κατι λαθος δεν δινω πολλες πιθανοτητες..λες να παρακουσε η μανά μου?θα την ξανα ρωτησω ..
ευχαριστω παντως :blush:
 

orestis

Member
Πραγματικα μου ακουγετε πολυ περιεργο ολο αυτο. 6 φιαλιδια αιμα, τι τα εκαναν?
Εμενα 1 φιαλιδιο μου περνουν καθε φορα, οπως σε ολες τις απλες αιματολογικες εξετασεις.
 

weznem

Well-Known Member
orestis είπε:
Πραγματικα μου ακουγετε πολυ περιεργο ολο αυτο. 6 φιαλιδια αιμα, τι τα εκαναν?
Εμενα 1 φιαλιδιο μου περνουν καθε φορα, οπως σε ολες τις απλες αιματολογικες εξετασεις.

για τις ειδικες εξετασεις μου ειπαν στο νοσοκομείο τοτε..τι να σου πω..το θυμαμαι χαρακτιριστικά επειδη ηταν η πρωτη φορα που μου επαιρνα αιμα με πεταλουδα και οχι συρριγγα, διοτι απο την πεταλουδα βαζουν οσα φιαλιδια επιθυμουν...αν μαθω κατι περισσοτερο θα το ποσταρω..
 
Μπλουζα