Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

crossfire

Well-Known Member
Την εχω δοκιμασει παλιοτερα τη συνταγη του χασον αλλα γρηγορα γυρισα στο χαπι.Ειναι γνωστο οτι η τοπικη φινα δεν εχει την αποτελεσματικοτητα του χαπιου.Αν δουλευε και μαλιστα με ελαχιστες παρενεργειες οπως ισχυριζεται ο ντοκτορ θα ανοιγαμε σαμπανιες και ειδικοτερα αυτοι που δεν αντεξαν το χαπι.Εκτος οτι θα το ειχε βγαλει η μερκ και θα εβγαζε τρελα λεφτα.

Το δοκίμασες από Ιταλία μεριά;
Με την συνταγή των H&W;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Οχι απο καναδα απο το φαρμακειο που συνεργαζεται η κλινικη.Μου την εστειλαν τα ξαδερφια μου που εκαναν και οι 2 εκει μμ και την πηραμε να τη δοκιμασουμε.2 μηνες την δοκιμασα και στην αρχη του τριτου αρχιζει ενα τρομερο shed που τρελαθηκα απο το φοβο.Ξαναμπηκα στο χαπι.Τα ξαδερφια μου την συνεχισαν για κανα 5μηνο.Την παρατησαν και αυτοι και ξαναγυρισαν στο χαπι.Γενικα στα φορουμ εχουν πειραματιστει αρκετοι με τοπικη φινα χωρις αποτελεσματα.Καπου κυκλοφορει και ενα αρθρο της μερκ που εκανε δοκιμες αλλα δεν ειχε τα αποτελεσματα του χαπιου.Δεν ξερω μπορει να θελει και αυτη το χρονο της να δρασει αλλα εγω δεν ρισκαρω.Εαν ποτε βγει τοπικη φινα με κλινικες ερευνες επισημες απο πισω και παρει και εγκριση τοτε να ρισκαρω.
 

athenian

Well-Known Member
Το θεμα δεν ειναι αν μπορει να ανταγωνιστει το χαπι,αυτο σιγουρα δεν γινεται,το θεμα ειναι αν ειναι καλυτερη απο το...τιποτα!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Aν κάποιος που παίρνει χάπι το γυρίσει σε τοπική μορφή, είναι λογικό να έχει προβλήματα. Το θέμα είναι να δοκιμασθεί από κάποιον ως αρχική θεραπεία. Σαφώς και σε όραλ μορφή είναι πολύ πιο ισχυρό γιατί αλλάζει όλο το ορμονικό προφίλ. Σε τοπική μορφή υπολογίζεται ένα 10% να πηγαίνει συστημικά, άρα αν τυχόν υπάρξει κάτι θετικό, θα αργήσει πολύ να φανεί σε σχέση με το όραλ.
Στην θεωρία τώρα, αν την δοκίμαζα τοπικά, στο 1mg/ml, θα την συνδύαζα με 0,25-0,3% προγεστερόνη (2.5mg/ml) για πολλούς και διάφορους λόγους...
Την τελευταία θα την ξεκινήσω από μεθαύριο, αλλά λόγω μη χρήσης φιναστερίδης, θα την συνδυάσω με τοπικό αντιφλεγμονώδη και αν περάσει τα αρχικά "crash test" θα δοκιμάσω το eucapil.
 

leas

Well-Known Member
Υπαρχει κάποιος παιδιά που να είναι ο ίδιος χρήστης τοπικης φίνας .Πέρα απο τον κουμπάρο, κάποιος που να έχει διαβάσει στα ξένα φόρουμ για την νέα του χασον κ γουονγκ αν απο αυτούς που δοκίμασαν είχαν αποτελέσματα η παρενέργειες??
 

weznem

Well-Known Member
Aν κάποιος που παίρνει χάπι το γυρίσει σε τοπική μορφή, είναι λογικό να έχει προβλήματα. Το θέμα είναι να δοκιμασθεί από κάποιον ως αρχική θεραπεία. Σαφώς και σε όραλ μορφή είναι πολύ πιο ισχυρό γιατί αλλάζει όλο το ορμονικό προφίλ. Σε τοπική μορφή υπολογίζεται ένα 10% να πηγαίνει συστημικά, άρα αν τυχόν υπάρξει κάτι θετικό, θα αργήσει πολύ να φανεί σε σχέση με το όραλ.
Στην θεωρία τώρα, αν την δοκίμαζα τοπικά, στο 1mg/ml, θα την συνδύαζα με 0,25-0,3% προγεστερόνη (2.5mg/ml) για πολλούς και διάφορους λόγους...
Την τελευταία θα την ξεκινήσω από μεθαύριο, αλλά λόγω μη χρήσης φιναστερίδης, θα την συνδυάσω με τοπικό αντιφλεγμονώδη και αν περάσει τα αρχικά "crash test" θα δοκιμάσω το eucapil.
gomi καλησπερα.. γιατι δεν μπορω να δω το προφιλ σου για α σου στειλω πμ?
 

Sandy

Active Member
Ρε παιδιά διαφωτιστέ με λιγάκι.
Φιναστεριδη =προσκαρ και προπεσια
Ντουταστεριδη =avodart
Σπιρολακτονη=aldactone
Σωστά?
Ερώτηση θέλω να δοκιμάσω μινοξ 5% και τοπική φίνα το έχει δοκιμάσει κάνεις?Γιατί έχω μπερδευτεί.
Βλέπω διάσπαρτα κάποιους που την έχουν δοκιμάσει Αλλά δεν έχω βγάλει συμπέρασμα
 

wtf21

Member
παιδια απ οτι ξερω και εμαθα επι του θεματος, η ασφαλης ποσοτητα σε διαλυμα με φιναστεριδη ειναι 0.1% , δλδ σε 100ml διαλ να βαλεις 100mg φινα (ή αλλιως 0.1gr) , εμαθα οτι οταν καποιος φτιαξει διαλυμα με 0.25% περιεκτ. ειναι σαν να παιρνει 1mg fina τη μερα σε χαπι. (επισης απ οτι ειδα και απο προιον που πωλειται πχ https://www.minoxidilmax.com/topical-finasteride-with-minoxidil και αυτοι 0.1% φινα εχουν βαλει) οποτε για 0.1% μιλαμε στα 100 ml διαλ. οτι πρεπει καποιος να βαλει 20χαπια proscar
!δεν ειμαι γιατρος καποιο μαθηματικουλια εκανα και καποια ερευνα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sito

Active Member
Απάντησαν, είπαν ότι πρέπει να κάνω consultation εκεί και να μου το γράψει ο γιατρός. Ρώτησα τώρα για online prescription μήπως και...
 

tasos33

Well-Known Member
Θα προσπαθησω να τους παρω τηλεφωνο, πιστευω αξιζει η δοκιμη, χρησιμοποιω δεκα μερες περιπου avodart μεσα σε μινοξ, νομιζω οτι εχει αρχισει να δειχνει κατι μια παχυνση τριχων σε αυτην την φαση.

Απάντησαν, είπαν ότι πρέπει να κάνω consultation εκεί και να μου το γράψει ο γιατρός. Ρώτησα τώρα για online prescription μήπως και...
 

Georgex6

Well-Known Member
Παιδιά μίλησα με δερματολόγο και μου είπε τα εξής
Η τοπική φιναστεριδη δεν έχει καλή απορροφήση άρα έχει μικρά αποτελέσματα σε σχέση με το χάπι σε (σχέση με το τίποτα κάτι κάνει)
Έπειτα τον ρώτησα για ντουταστεριδη, αν κάνει μέσο θεραπείες ,μου απάντησε ναι ,αλλά οι πελάτες είχαν παρενέργειες ,μετά του ειπα ότι κάποιοι βάζουν μέσα στην μόνοξιδιλη αβονταρτ και βλέπουν αποτελέσματα ,
Μου είπε ότι μινοξιδιλη με ντουταστεριδη δεν πάνε μαζί γιατί αντιδρούν ,
τον ρώτησα Αν μπορεί να μου υπογράψει την σύνταγη των χάσον & γουονγκ για τοπική ντουταστεριδη και μου είπε όχι ,δεν υπογράφω κάτι που δεν ξέρω, τον ρώτησα αν αυτό το τζελ περνάει στο αίμα και άρα θα έχω παρενέργειες ,
Μου εξήγησε ότι αυτό (τζελ) δεν περνάει στο αίμα οι οποίες παρενέργειες μπορεί να υπάρξουν θα είναι δερματικές
Μου είπε ρωτά εδώ κανένα φαρμακοποιό γάτο αν μπορεί να σου φτιάξει το τζελ για να μην παραγγέλνεις από Ιταλία.
Πήρα έναν φαρμακοποιό στον Πειραιά και μου εξήγησε ότι δεν μπορεί να το φτιάξει ,είπε ότι δεν υπάρχουν οι πρώτες ύλες και ότι αν λιώσει αβονταρτ για το σπρέι που φτιάχνει θα μπουκώσει το στόμιο . Μου έδωσε ένα όνομα φαρμακοποιού στην Ρόδο ο οποίος μου είπε ότι είναι πολύ ψαγμένος και το έχει δεν μπόρεσα να τον βρω θα τον καλέσω αύριο
Υ.γ η φιναστεριδη με χαλάει παρά πολύ στα 35 μου πλέον αλλά συνεχίζω να την παίρνω φτιάχνοντας την αυτοπεποίθηση μου μεν χαλώντας την ποιότητα της ζωής μου δε
 

tasos33

Well-Known Member
Γιωργο σου ειπε γιατι αντιδρουν και τι αντιδραση εχουν?


μετά του ειπα ότι κάποιοι βάζουν μέσα στην μόνοξιδιλη αβονταρτ και βλέπουν αποτελέσματα ,
Μου είπε ότι μινοξιδιλη με ντουταστεριδη δεν πάνε μαζί γιατί αντιδρούν ,
 

Georgex6

Well-Known Member
Όχι απλά ότι δεν κάνει να εναι μαζί ότι είναι λάθος δηλ να μπαίνει στην μινοξιδιλη
 

tasos33

Well-Known Member
Γιώργο έμαθες τίποτα για τον ψαγμενο στη Ρόδο?



Παιδιά μίλησα με δερματολόγο και μου είπε τα εξής
Η τοπική φιναστεριδη δεν έχει καλή απορροφήση άρα έχει μικρά αποτελέσματα σε σχέση με το χάπι σε (σχέση με το τίποτα κάτι κάνει)
Έπειτα τον ρώτησα για ντουταστεριδη, αν κάνει μέσο θεραπείες ,μου απάντησε ναι ,αλλά οι πελάτες είχαν παρενέργειες ,μετά του ειπα ότι κάποιοι βάζουν μέσα στην μόνοξιδιλη αβονταρτ και βλέπουν αποτελέσματα ,
Μου είπε ότι μινοξιδιλη με ντουταστεριδη δεν πάνε μαζί γιατί αντιδρούν ,
τον ρώτησα Αν μπορεί να μου υπογράψει την σύνταγη των χάσον & γουονγκ για τοπική ντουταστεριδη και μου είπε όχι ,δεν υπογράφω κάτι που δεν ξέρω, τον ρώτησα αν αυτό το τζελ περνάει στο αίμα και άρα θα έχω παρενέργειες ,
Μου εξήγησε ότι αυτό (τζελ) δεν περνάει στο αίμα οι οποίες παρενέργειες μπορεί να υπάρξουν θα είναι δερματικές
Μου είπε ρωτά εδώ κανένα φαρμακοποιό γάτο αν μπορεί να σου φτιάξει το τζελ για να μην παραγγέλνεις από Ιταλία.
Πήρα έναν φαρμακοποιό στον Πειραιά και μου εξήγησε ότι δεν μπορεί να το φτιάξει ,είπε ότι δεν υπάρχουν οι πρώτες ύλες και ότι αν λιώσει αβονταρτ για το σπρέι που φτιάχνει θα μπουκώσει το στόμιο . Μου έδωσε ένα όνομα φαρμακοποιού στην Ρόδο ο οποίος μου είπε ότι είναι πολύ ψαγμένος και το έχει δεν μπόρεσα να τον βρω θα τον καλέσω αύριο
Υ.γ η φιναστεριδη με χαλάει παρά πολύ στα 35 μου πλέον αλλά συνεχίζω να την παίρνω φτιάχνοντας την αυτοπεποίθηση μου μεν χαλώντας την ποιότητα της ζωής μου δε
 
Μπλουζα