Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

elinikas73 είπε:
Καλησπέρα στην παρέα και πάλι!!
θα έμπαινα αργότερα να ενημερώσω για την πορεία της θεραπείας μου έχοντας πιο ολοκληρωμένη εικόνα,αλλά βλέποντας τους προβληματισμούς που δημιουργούνται ίσως η άποψη μου βοηθούσε κάπως...
'Έχουμε και λέμε: 42 μέρες χρήσης ντουταστερίδης το seeding συνεχίζεται.Είναι ορατό κάθε φορά που βάζω regain χάνω πάνω κάτω 60-90 τρίχες περίπου! Αυτό χ 2 κάθε μέρα έξω από αυτές που χάνω στο λούσιμο..Χαρακτηριστικά παρατηρώ ότι πέφτουν και από περιοχές που πριν δεν έπεφταν, δηλαδή στο πλάι και πίσω μέρος του κεφαλιού.Να θυμίσω ότι η τριχόπτωση άρχισε σταδιακά από τις πρώτες μέρες που ξεκίνησα να βάζω τοπικά regain+4 καψάκια avodart και ενώ εσωτερικά συνέχιζα κανονικά με proscar..
Αυτό που με άγχωσε ιδιαίτερα όταν αργότερα σταμάτησα το proscar και μπήκε στην θεραπεία η λήψη avodart απο το στόμα και βλέποντας την τριχόπτωση να συνεχίζεται, ήταν η ιδέα ότι μήπως η πρόσθεση ντούντας στο regain τελικά μου αχρήστευε την μινοξιδήλη..Έτσι επέστρεψα στην εφαρμογή σκέτου regain..
Το post που παρέθεσε ο Άκης είναι μια πολύ καλή τόνωση του ηθικού μου να συνεχίσω την θεραπεία,μιας και δεν είχα βρει πληροφορίες ποίος είναι τελικά ο χρονικός ορίζοντας του seeding και νόμιζα ότι είχα υπερβεί το όριο ασφαλείας..Thanks Άκη!!!
Και κάτι επιπλέον,όσο αφορά το θέμα libido εγώ είδα αισθητή διαφορά προς το καλύτερο,όσο αυτό και αν σας κάνει έκπληξη!
'Έχει επέλθει καθημερινά πρωινή στύση,πράγμα που ήταν σπάνιο με το proscar και που εν ολίγοις θεωρούσα λίγο πολύ και φυσιολογικό για την ηλικία μου..Και γενικά να μην μπαίνω σε λεπτομέρειες τα πράγματα σε αυτόν τον τομέα είναι αρκετά καλύτερα!
Ελπίζω να έχω θετικά νέα τις επόμενες εβδομάδες!
be in touch!! ;)
φιλε αν μπαινεις ακομα κανε ενα update
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mauroskoufis

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

θα ηθελα να ροτησω εαν υπαρχει καποιος που να χρησιμοποιει τοπικη φιναστεριδη και εαν εχει δει αποτελεσματα?

αξιζει αραγε να την χρησιμοποιεις?
 

Μανωλης

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Να κανω και εγω την ερωτηση μου ;D

Εαν το διαλυμα το κανεις με μινοχιδιλη θεωρητικα εισαι κομπλε.
Εαν το κανεις με το αλλο υλικο (δεν προκειτα ποτε να το μαθω) πρεπει να παρω και μινοξιδιλη?
 

tatini

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

mauroskoufis είπε:
θα ηθελα να ροτησω εαν υπαρχει καποιος που να χρησιμοποιει τοπικη φιναστεριδη και εαν εχει δει αποτελεσματα?

αξιζει αραγε να την χρησιμοποιεις?

Σίγουρα η φίνα απορροφάται και τοπικά (γι'αυτό απαγορεύεται δια ροπάλου η επαφή της ουσίας με τις εγκύους) αλλά σε τι ποσοστό και τι αποτελέσματα δίνει δεν το ξέρω.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

επισης να συμπληρωσω πως αν καποιος επιθυμει να γινει πατερας
δηλαδη εχει βαλει στο προγραμμα να κανει παιδι να κανει ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗΣ ειτε oral ειτε topical
ΓΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΤΕΡΑΣ

η φιναστεριδη μπορει να προκαλεσει τερατογενεσεις μακρυα και απο τις εγγυους και απο τους επιδοξους πατερες
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

το ειχα γραψει και πριν 1.5 χρονια περιπου

αλλα με τοσα θεματα και τοσες απαντησεις που να το βρει κανεις , , ,
για αυτο με την ευκαιρια που το ανεφερες ειπα να το ξανα πω μιας και ειναι ισως απο τα πιο σημαντικα θεματα που πρεπει να γνωριζει ο καθενας
 

JERY

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Παναγιωτης είπε:
το ειχα γραψει και πριν 1.5 χρονια περιπου

αλλα με τοσα θεματα και τοσες απαντησεις που να το βρει κανεις , , ,
για αυτο με την ευκαιρια που το ανεφερες ειπα να το ξανα πω μιας και ειναι ισως απο τα πιο σημαντικα θεματα που πρεπει να γνωριζει ο καθενας

απο φίλους που εχουν παει σε γιατρους κανενας δεν τους εχει κατι τετοιο, και γνωστος μου ηθελε να γινει πατερας δεν του ειπε τιποτα ο γιατρος, μαλιστα επεμενε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα. αυτος βεβαια το εκοψε απο μονος του
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

JERY είπε:
[quote author=Παναγιωτης link=topic=415.msg46201#msg46201 date=1295888128]
το ειχα γραψει και πριν 1.5 χρονια περιπου

αλλα με τοσα θεματα και τοσες απαντησεις που να το βρει κανεις , , ,
για αυτο με την ευκαιρια που το ανεφερες ειπα να το ξανα πω μιας και ειναι ισως απο τα πιο σημαντικα θεματα που πρεπει να γνωριζει ο καθενας

απο φίλους που εχουν παει σε γιατρους κανενας δεν τους εχει κατι τετοιο, και γνωστος μου ηθελε να γινει πατερας δεν του ειπε τιποτα ο γιατρος, μαλιστα επεμενε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα. αυτος βεβαια το εκοψε απο μονος του
[/quote]

Και εγώ που την περασμένη εβδομάδα πήγα σε γιατρό για το θέμα και του είπα ότι παίρνω avodart εδώ και 6 χρόνια μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα ...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

κυριως αναφερουν να μην ερθει σε επαφη με γυναικα
ολοι ξερουμε τι ειναι η φιναστεριδη και τι δουλεια κανει στον οργανισμο

και νομιζω ολοι πρεπει να την αποφυγουμε αν ειναι να τεκνοποιησουμε κυριως γυναικες αλλα και ανδρες

δεν θυμαμαι να εχω διαβασει καποια ερευνα που να λεει οτι ειναι ασφαλες να την χρησιμοποιουν οι ανδρες οταν προτιθεντε να κανουν παιδια

Finasteride is in the FDA pregnancy category X. This means that it is known to cause birth defects in an unborn baby.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Παναγιωτης είπε:
και νομιζω ολοι πρεπει να την αποφυγουμε αν ειναι να τεκνοποιησουμε κυριως γυναικες αλλα και ανδρες

Και εγώ μαζί σου είμαι Παναγιώτη ...
 

elmanthos

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Γεια χαρά σε όλους. Παρακολουθώ καιρό το φόρουμ, χωρίς να γράφω και θα καταθέσω εδώ την εμπειρία μου μια και ξεκίνησα μια ιδιοκατασκευή παρόμοια με αυτή που περιγράφεται σε αυτό το ποστ.

Είμαι 32 ετών και έχω σταδιακή τριχόπτωση από τα 16 μου. Η τρίχα μου (πλέον στο πίσω μέρος του κεφαλιού) είναι πολύ χοντρή και πυκνή και θα έλεγε κανείς ότι αυτό με κάνει ιδιαίτερα καλό "πειραματόζωο" για μεταμόσχευση. Αυτή τη στιγμή είμαι σε κλίμακα 2-3 με πρόβλημα αραίωσης κυρίως στο μπροστινό μέρος και τους κροτάφους. Φανταστείτε κάπως πιο αραιό από αυτό του tropheus πριν την μεταμόσχευσή του σε ίδιο pattern. Κατά την περίοδο 21-25 ετών χρησιμοποίησα διάφορα snake oils με μηδαμινά αποτελέσματα και χωρίς ιδιαίτερη επιμονή. Εκείνη την περίοδο χρησιμοποιούσα το σαμπουάν και το κοντίσιονερ της Nioxin, το οποίο είναι πολύ καλό για αυτούς που πάσχουν από ξηροδερμία.

Μετά τα 26 χρησιμοποίησα αποκλειστικά μινοξιδίλη (regaine αρχικά μετά kirkland), στη συνήθη ποσότητα και με αρκετή προσήλωση. Λόγω του ότι έχω ερεθισμούς και γενικά κακής ποιότητας δέρμα με έντονη ξηροδερμία, κάποια στιγμή το σταμάτησα. Μειωμένη τριχόπτωση από τη μινοξιδίλη δεν παρατήρησα, αλλά γενικά είναι πιθανόν να βοήθησε στο regrowth. Παράλληλα ξεκίνησα τη χρήση κετοκοναζόλης 2%, ενώ διατήρησα και το Nioxin στο ενδιάμεσο, παρόλο που επέστρεψα στην Ελλάδα και πλέον μου είναι δυσεύρετο.

Τα τελευταία 2 χρόνια είδα μια ένταση του φαινομένου, ενώ αναγκάστηκα να σταματήσω να χτενίζω τα μαλλιά μου προς τα επάνω διότι η αραίωση στο μπροστινό μέρος ήταν πλέον σχετικά εμφανής. Παράλληλα, ξεκίνησα το revivogen ως DHT blocker, διότι για να είμαι ειλικρινής με φόβιζε η προοπτική της φίνα ή της ντούτα. Επίσης έκοψα σταδιακά το Kirkland γιατί η φαγούρα με είχε πρήξει και προτεραιότητα ήταν να κρατήσω τα μαλλιά με κάποιο DHT blocker. Παρεμπιπτόντως αυτά τα 2 μαζί ήταν θανάσιμος συνδυασμός για το δέρμα του κεφαλιού σε επίπεδο φαγούρας και δερματίτιδας.

Παρήγγειλα συνολικά 3 τριμηνιαίες παρτίδες revivogen. Ταυτόχρονα λουζόμουν με Fungoral/Nioxin αλλά πρόσθεσα και το Topiderm, το οποίο για ξηροδερμία είναι όλα τα ευρώ, το συνιστώ ανεπιφύλακτα (να φανταστείτε πριν ξεκινήσω αυτό επέστρεψα σε δύσκολη κατάσταση φαγούρας παρά το Fungoral/Nioxin). Την τρίτη δόση του revivogen δεν την ολοκλήρωσα διότι δεν είδα ουσιαστική (ίσως δεν είδα και τίποτε) βελτίωση παρά την 7μηνη περίπου χρήση. Ταυτόχρονα το κόστος είναι υψηλό για ότι προσφέρει. Πριν 3 μήνες είπα ότι ο κύβος ερίφθη και ότι θα έπαιρνα φίνα, επιστρέφοντας και στο Kirkland. Επίσης άρχισα να εξετάζω σοβαρά το ενδεχόμενο της μεταμόσχευσης. Πήρα λοιπόν φίνα για λίγο διάστημα (καμιά εβδομάδα) και διαπίστωσα έναν ελαφρύ πόνο στην περιοχή του προστάτη. Διάβασα εδώ ότι και άλλα παιδιά είχαν παρόμοιο θέμα και αποφάσισα να πάρω φίνα τοπικά. Γενικά είμαι πολύ risk averse σε θέματα μόνιμης χρήσης φαρμάκων, ίσως κακώς αλλά that is me.

Συνεπώς, πολύ απλά έριξα proscar στην Kirkland. 4-5 χάπια το μήνα σε ένα μπουκάλι 60 μλ, πρωί και βράδυ. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι η σωστή ποσότητα γιατί το αρχικό ποστ είναι λίγο ασαφές ως προς αυτό. Τοποθετώ περίπου ένα μλ το πρωί και άλλο τόσο το βράδυ με το δοσομετρητή του revivogen γιατί είναι μικρότερος και αποδοτικότερος του Kirkland.

Μετά από 2 μήνες χρήσης τα πράγματα πάνε καλύτερα από πριν και αυτός είναι και ο λόγος του ποστ μου. Η τριχόπτωση νομίζω ότι έχει μειωθεί ενώ δεν υπάρχει το παραμικρό side όσον αφορά τη λίμπιντο. Φυσικά είναι πολύ νωρίς για να δω εμπλουτισμό, αλλά τα μαλλιά μου φαίνονται γενικά πιο υγιή ενώ ο κνησμός και η φαγούρα περιορίζονται από τη χρήση του topiderm.

Θα σας κρατήσω ενήμερους αν δω κάποια διαφορετική εξέλιξη προς το καλύτερο ή το χειρότερο (εφόσον αυτά που λέω τώρα είναι η ιδέα μου). Συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ!
 

elmanthos

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Εχει περάσει ακόμη ένας μήνας χρήσης του διαλύμματος που αναφέρω στο πρηγούμενο ποστ. Regrowth δεν νομίζω πως υπάρχει στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού και τους κροτάφους, όπου άλλωστε η kirkland αναφέρει πως δεν πρόκειται να συμβεί. Η μείωση όμως της τριχόπτωσης είναι αισθητή. Νομίζω πως μπορώ με αρκετή σιγουριά να το συστήσω ως ένα καλό και φτηνό διαλυμμα για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης.
 

weznem

Well-Known Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Άκης είπε:
Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη

Το παρακάτω τοπικό διάλυμα θα σας δώσει την ίδια ποσότητα φιναστερίδης (αναφέρω στο τέλος), χωρίς τις αντενδείξεις των χαπιών. Είναι ιδανικό για όσους δεν μπορούν να δεχτούν τα χάπια ή ο οργανισμός τους δεν τα δέχεται και παρουσιάζουν αντενδείξεις.

Σημειώστε αν και έχω διαβάσει καλά λόγια από όσους το έχουν δοκιμάσει αντί για τα χάπια, σε βαθμό μάλιστα όπου κάνει τρομερή δουλειά, δεν μπορώ να εγγυηθώ καταπληκτικό αποτέλεσμα σε σχέση με τα χάπια ή να παρατήσετε τα χάπια και να πάρετε αυτό.
Επιλογή σας είναι η όποια απόφαση.

Θα χρειαστούμε (για ένα μήνα λοσιόν):
Χάπια proscar (δείτε στο τέλος για την ποσότητα)
1 γυάλινο μπουκάλι με καπάκι (από το φαρμακείο)
1 άδειο μπουκάλι μινοξιδίλης (για την φύλαξη της λοσιόν αλλά και το μέτρημα της δόσης)
1 μπουκάλι μινοξιδίλης 2% (όχι 5%)
ή
70% ισοπροπυλική αλκοόλη (από το φαρμακείο).Το καλό με την ισοπροπυλική αλκοόλη είναι ότι είναι φτηνότερη και βρίσκεται σε όλα τα φαρμακεία άμεσα. Επίσης συνιστάτε για όσους δεν αντέχουν τον ερεθισμό που τους προκαλεί η προπυλενική γλυκόλη που περιέχει η μινοξιδίλη (επί της ευκαιρίας, η προπυλενική γλυκόλη παρέχει και καλύτερη απορρόφηση).

Κόψτε τα χάπια σε μικρά κομμάτια και βάλτε τα σε ένα γυάλινο (ή πλαστικό) δοχείο. Δεν χρειάζεται να τα κόψετε υπερβολικά μικρά, αλλά προσπαθήστε όσο το δυνατόν μικρότερα μπορείτε και προσπαθήστε επίσης να μην χάσετε “σκόνη” φιναστερίδης.
Ρίξτε στην σκόνη μερικές σταγόνες ισοπροπυλική αλκοόλη (ή μινοξιδίλη). Αυτό θα βοηθήσει για να λιώσετε ευκολότερα τα χάπια. Πάρτε τώρα ένα πλαστικό κουτάλι ή ότι παρόμοιο για να λιώσετε όσο καλύτερα μπορείτε τα χάπια.
Τώρα χρησιμοποιήστε ισοπροπυλική αλκοόλη (ή μινοξιδίλη, ανάλογα τι επιλέξετε) για να μεταφέρετε την πολτοποιημένη φιναστερίδη στο γυάλινο μπουκάλι.
Με λίγα λόγια να “ξεπλύνετε” το δοχείο που πολτοποιήσατε την φιναστερίδη, ώστε να σιγουρευτείτε ότι έχει μεταφερθεί ολόκληρη η ποσότητα.
Συνολικά θα πρέπει να βάλετε 1/3 του μπουκαλιού ισοπροπυλική αλκοόλη (ή 2/3 με μινοξιδίλη και πάλι ανάλογα τι επιλέξετε)
Τώρα ανακατέψτε πολύ καλά για 20-30”. Στην συνέχεια αφήστε το να κάτσει.
Λογικά θα δείτε σε λίγη ώρα να κάθετε κάτω κάτω η φιναστερίδη που δεν ανακατεύτηκε καλά.
Ξανά ανακατέψτε το όπως πριν και ξαν'αφήστε το. Αυτήν την φορά θα καθίσει λιγότερη ποσότητα.
Αυτό που πρέπει να κάνουμε, είναι να πάρουμε το υγρό μόνο και να το μεταφέρουμε στο παλιό μπουκάλι μινοξιδίλης. Αυτό μπορεί να γίνει με το dropper (σταγονομετρητή) που έχει το γυάλινο μπουκάλι του φαρμακείου. Προσοχή θα πρέπει να δοθεί να μην πάρουμε και σκόνη μαζί μας, αλλά μόνο το υγρό που είναι πάνω πάνω. Φυσικά, λίγη σκόνη θα καθίσει και στο μπουκάλι της μινοξιδίλης, αλλά θα είναι ελάχιστη.

Αυτό είναι το μείγμα μας. Τώρα συμπληρώστε ισοπροπυλική αλκοόλη (ή μινοξιδίλη, ανάλογα τι επιλέξετε) μέχρι να γεμίσει το μπουκάλι (ως εκεί που έχει κανονικά όταν το πρώτο αγοράζετε). Δεν χρειάζεται ψυγείο, αν χρησιμοποιηθεί μινοξιδίλη. Αν λιώσατε καλά τα χάπια και διαλύθηκε καλά η φιναστερίδη με το ανακάτεμα, θα έχετε στο τελικό μείγμα περίπου 4.5mg φιναστερίδης.

Δοσολογία χαπιών (σε μείγμα για περίπου ένα μήνα)
Για να δώσετε στο κεφάλι σας (δηλαδή στην DHT του δέρματος της κεφαλής) την ποσότητα φιναστερίδης που θα έδινε 1mg/ημέρα χαπιού (αν το λαμβάνατε από το στόμα) και να δώσετε στο σώμα σας την ποσότητα των 0.05mg/ημέρα (μην ξεχνάτε ότι απορροφούνται και τα τοπικά διαλύματα από το κεφάλι μας), θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε 1 χάπι Proscar (1 x 5mg).

Τώρα αν θέλετε να δώσετε στο κεφάλι σας την ποσότητα που θα έδιναν περίπου 20mg/ημέρα φιναστερίδης (αν τα λαμβάνατε από το στόμα) αλλά να δώσετε και στο σώμα σας την ποσότητα του 1mg/ημέρα (σαν να παίρνετε το χάπι κανονικά δηλαδή), τότε το παραπάνω μείγμα θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί μέσα σε 3 ημέρες το πολύ. Δηλαδή ανά 3 ημέρες να φτιάχνετε ξανά και ξανά το μείγμα αυτό. Επειδή αυτό δεν γίνεται, μπορείτε να προσθέσετε στο μείγμα συνολικά 12 χάπια Proscar (12 x 5mg), ώστε να έχετε μεγαλύτερη ποσότητα mg/ημέρα.

Όσοι το έκαναν αυτό, χρησιμοποίησαν 4ml x 2 φορές την ημέρα.
[size=10pt][size=8pt] δεν καταλαβαινω εγω θελω να φτιαξω αυτο το τοπικο δινωντας στο σωμα μου 0.5mg αρα 1 mg στο κεφαλι αρα εχουμε και λεμε ποσα χαπια βαζω για να μην το φτιαχνω καθε 3μερες και ποσους ψεκασμους κανω?επισης λεει οτι βαζω τα χαπια και ριχνω μερικες σταγονες και ανακατευω αν το ανακατεμα το κανω στο μιξερ του φραπε πειραζει?επειτα τι δοσολογιες βαζω και προπυλεν γλικολ και οινοπνευμα η ενα απ τα δυο?τισ δοσολιγιες να μ εξηγησει καποιος και γιατι 2%μινοχιδιλ και οχι5? τα συμπεραασματα σας οποιος το εχει δοκιμασει ειναι θετικα?ευχαριστω..[/size][/size]
 

weznem

Well-Known Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

ρε παιδια δεν μπορει κανεις να βοηθησει τι να πω δεν νομιζω να σας αρεσε αν ζητουσατε βοηθεια να σας εγραφαν..και να μηνσ αν εδειναν σημασια..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

weznem είπε:
ρε παιδια δεν μπορει κανεις να βοηθησει τι να πω δεν νομιζω να σας αρεσε αν ζητουσατε βοηθεια να σας εγραφαν..και να μηνσ αν εδειναν σημασια..
θα ζωριστεις πολυ να φτιαξεις το συγκεκριμενο και θα σου βουλωνει συνεχεια το ψεκαστηρακι της μινοξ,διαλεξε κατι σε υγρη μορφη για μεσα στην μινοξιδιλη οπως saw palmetto,η progesterone
 

weznem

Well-Known Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

progesterone?σε τι αναλογιες και τι κανει αυτο?μεσα στο ρεγκαιν η την σπιρο ειναι καλυτερα??
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

weznem είπε:
progesterone?σε τι αναλογιες και τι κανει αυτο?μεσα στο ρεγκαιν η την σπιρο ειναι καλυτερα??
δες εδω http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2982.0.html
αν χρησιμοποιεις σπιρονολακτονη δεν χρειαζεται να το προσθεσεις,αν χρησιμοποιες μονο μινοξιδιλη βαλε και απο αυτο μεσα
 
Μπλουζα