Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lmg 7

Active Member
κανε τα δικα σου και περιμενουμε.....εχω την εντυπωση παντως οτι μπορουμε να το αγορασουμε απο μια συγκερκιμενη κλινικη που τα φτιαχνει και τα παιδια στο φορουμ λενε οτι δουλευει
 

lmg 7

Active Member
https://www.youtube.com/watch?v=WIM-vA6l0u8&feature=youtu.be Νομιζω ηρθε η ωρα να ανοιξουμε thread




4:44 - 5:01
So We are moving forward right now with the strategy to do our final clinical trial for approval in japan, starting early next year for male pattern baldness and to go into phase 1 for women here in the US.
We are also actively looking for partners both here and Asia.
 

sven

Active Member
Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη
Θα χρειαστούμε (για ένα μήνα λοσιόν):
Χάπια proscar (δείτε στο τέλος για την ποσότητα)
1 γυάλινο μπουκάλι με καπάκι (από το φαρμακείο)
1 άδειο μπουκάλι μινοξιδίλης (για την φύλαξη της λοσιόν αλλά και το μέτρημα της δόσης)
1 μπουκάλι μινοξιδίλης 2% (όχι 5%)
ή
70% ισοπροπυλική αλκοόλη (από το φαρμακείο).Το καλό με την ισοπροπυλική αλκοόλη είναι ότι είναι φτηνότερη και βρίσκεται σε όλα τα φαρμακεία άμεσα. Επίσης συνιστάτε για όσους δεν αντέχουν τον ερεθισμό που τους προκαλεί η προπυλενική γλυκόλη που περιέχει η μινοξιδίλη (επί της ευκαιρίας, η προπυλενική γλυκόλη παρέχει και καλύτερη απορρόφηση).

Σκέφτομαι να φτιάξω αυτή την λοσιόν με φίνα όμως,με ντούντα διάβασα έχει τις ίδιες παρενέργειες σαν την oral χορήγηση. Αντί να βάλω μονο ισοπροπυλική αλκοόλη μπορώ να βάλω και λίγο από την προπυλενική γλυκόλη για καλύτερη απορρόφηση?

Θέλω να κόψω την φίνα γιατί τελευταίες εβδομάδες η στήση είναι κάτι σπάνιο και ας έριξα την δόση από 1/4 σε 1/6.

Επειδή είναι καιρός από τότε που άνοιξε αυτό το topic, αν μπορεί κάποιος να κάνει καμια ενημέρωση πως τραβάει το θέμα.

Καλές γιορτές.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Σκέφτομαι να φτιάξω αυτή την λοσιόν με φίνα όμως,με ντούντα διάβασα έχει τις ίδιες παρενέργειες σαν την oral χορήγηση. Αντί να βάλω μονο ισοπροπυλική αλκοόλη μπορώ να βάλω και λίγο από την προπυλενική γλυκόλη για καλύτερη απορρόφηση?

Θέλω να κόψω την φίνα γιατί τελευταίες εβδομάδες η στήση είναι κάτι σπάνιο και ας έριξα την δόση από 1/4 σε 1/6.

Επειδή είναι καιρός από τότε που άνοιξε αυτό το topic, αν μπορεί κάποιος να κάνει καμια ενημέρωση πως τραβάει το θέμα.

Καλές γιορτές.
δεν θυμαμαι καποιον σε ολο το φορουμ να εχει πετυχει αξιολογα αποτελεσματα με τοπικο αντιανδρογονο.
και εχεις να παλεψεις με παρενεργειες παλι γιατι μιλαμε για φαρμακα.
η λοσιον που χρησιμοποιω τωρα ειναι πολυ καλη
http://www.hairlossgr.com/threads/Τοπικό-τονωτικό-σκεύασμα-shen-min-topical-hair-nutrient.9254/
 

sven

Active Member
Σίγουρα με τοπική χρήση δεν είναι τόσο δυνατά τα αποτελέσματα από ότι με oral χρήση αλλα έχει λιγότερες παρενέργειες. Θέλω κάτι σε τοπικό DHT blocker και οχι regrowth,για να αγοράζω το revi μου πέφτει οικονομικά βάρη ειδικά για ένα προϊόν που είναι αμφιλεγόμενο :/
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Σίγουρα με τοπική χρήση δεν είναι τόσο δυνατά τα αποτελέσματα από ότι με oral χρήση αλλα έχει λιγότερες παρενέργειες. Θέλω κάτι σε τοπικό DHT blocker και οχι regrowth,για να αγοράζω το revi μου πέφτει οικονομικά βάρη ειδικά για ένα προϊόν που είναι αμφιλεγόμενο :/
αν θελεις καθαροαιμο τοπικο blocker pantostin http://www.hairlossgr.com/threads/pantostin-topical-dht-blocker-alfatradiol.8654/
 

lmg 7

Active Member
για παρε εδω ρε sven https://www.baldtruthtalk.com/showthread.php?13595-Topical-Fin-(hasson-and-wong)/page4 ,υποτιθεται οτι οσοι εχουν παρει δεν εχουν παρενεργειες.....επισης απο τα καλυτερα αντιανδρογονα που χρησιμοποιουν τα ξενα φορουμ(ακριβο βεβαια) και προκειται να δοκιμασω συντομα ειναι το ru58841
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sven

Active Member
για παρε εδω ρε sven https://www.baldtruthtalk.com/showthread.php?13595-Topical-Fin-(hasson-and-wong)/page4 ,υποτιθεται οτι οσοι εχουν παρει δεν εχουν παρενεργειες.....επισης απο τα καλυτερα αντιανδρογονα που χρησιμοποιουν τα ξενα φορουμ(ακριβο βεβαια) και προκειται να δοκιμασω συντομα ειναι το ru58841

Τελικά πήρα το ell cranell που μου προτείνει ο κάπα.

Δεν είδα ότι κάνει κάτι ,ούτε με το proscar είχα δει,οποτε δεν περίμενα θαύματα. Απλά να κρατήσει όσο πάει αυτά που έχω .Η λοσίον πάντως λαδώνει,όχι τρελά πράγματα αλλά έχω ήδη θέμα με αύτο και μου φτάνει, ίσως σε άλλον να μην τον επηρεάζει αν δεν έχει θέμα λίγδας.

Εσύ το δοκίμασες το ru58841 ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

lalakis

Active Member
Μετα απο θεραπεία folli k nuhair κ ρόλερ που έδωσαν αισιόδοξα σημάδια στην αρχή κ μετα Τζιφός .θέλω να με βοηθήσει κάποιος να φτιαξω μια λοσιον απο duta h fina.σκέφτομαι να βάλω ενα κουτάκι ολοκληρο μεσα σε αλόη;μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σαυτο;
 

pf_83

Member
Καλημέρα σε όλους,
μετά την πτώση της μινοξιδίλης, την αποτυχία του revivogen και το μηδενικό θετικό αποτέλεσμα από ρολερ, θα προχωρήσω σε τοπική δουταστερίδη, δηλ. θα σπάω ένα καψάκι και θα το εφαρμόζω τοπικά. Καλό ή κακό δεν ξέρω, όμως θα το κάνω και θα ενημερώσω.
Αν κάποιος-α το έχει κάνει ήδη ας ενημερώσει αυτός-ή.
Ευχαριστώ.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κάτι ενδιαφέρον πάνω στα τοπικά αντιανδρογόνα ξεκίνησε πρόσφατα να διατίθεται στην Ευρώπη μέσω Ιταλικού φαρμακείου και αφορά τοπική φιναστερίδη σε μορφή liposomal από hasson&wong.
Η συγκεκριμένη μορφή λιποσωμάτων ανάλογα με την παρασκευή της έχει ιδιότητες υδροφιλικές ή/και λιποφιλικές με αποτέλεσμα μέσω των φωσφολιπιδίων να δρουν ακριβώς εκεί που εφαρμόζονται με πολύ αποτελεσματική δέσμευση στους ιστούς.

Απόσπασμα από H&W
Our topical Finasteride solution that we have been using for the past 2 years has proven to be very effective . It has been used primarily in patients who had been experiencing side effects on the oral drug. These patients have been free of side effects on the topical formulation. This is a good sign that the drug is unlikely to be going systemic via cutaneous permeation. We are currently performing tests using Franz diffusion cells with the The University of Milan to get more data.
Once we have secured a reliable source for Dutasteride we will start testing topical formulations with this drug as it will likely be more effective.
A new liposomal formulation of topical finasteride is currently available to our European patients. It has been developed in collaboration with Farmacia Parati in Italy. This preparation can be obtained from this company . You will require a physicians prescription for this as the formulation needs to be compounded on a case by case basis (to comply with European and FDA regulations).
Victor Hasson MD

Φοτο
lipo.JPG

Γενικότερα είναι πολύ ενδιαφέρον στο μέλλον να δούμε και άλλες μορφές τοπικών αντιανδρογόνων μέσω της συγκεκριμένης μορφής, καθώς επίσης και μινοξιδίλης.

Το φαρμακείο που την παρασκευάζει και την αποστέλλει Ευρώπη είναι αυτό
http://www.farmaciaparati.it/
Θέλει συνταγή η οποία συμπληρώνεται από τον γιατρό και στέλνεται με fax
https://3pfizs243h34c09mn6s0ul69-wp...016/03/form-prescription-finasteride_2016.pdf

Η περιεκτικότητα είναι 2,5% που προτείνεται από H&W, αλλά σε συνεννόηση με το φαρμακείο μπορεί να γίνει όσο επιθυμεί κάποιος (για μένα κοντά στο 1%) όπως επίσης μπορεί να προστεθεί και μινοξιδίλη εφόσον ζητηθεί.
Η τιμή τώρα, απ όσο έχω δει στο περίπου, υπολογίζεται κάπου στα 200$ για US, και αφορά προμήθεια 4 μηνών.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ όσο διάβασα στο φόρουμ του φαρμακείου, οι ίδιοι αναφέρουν πως προς το παρόν δεν υπάρχουν παρενέργειες από όσους την δοκιμάζουν. Επειδή γενικότερα η συγκεκριμένη μορφή λιποσωμάτων έχει αρχίσει και διατίθεται για πολλά φάρμακα που δεν θέλουν να περνούν στο αίμα, αλλά να δρουν τοπικά, πιστεύω πως γενικότερα οι παρενέργειες πρέπει να είναι μηδαμινές. Παρόλο αυτά, αρχικά θα ήταν καλό να το δοκίμαζε όποιος είχε ούτως ή άλλως σκοπό να ξεκινήσει χάπι. Αν κάποιος το είχε αποκλείσει, θα ήταν καλύτερα να περιμένει.
Τον τελευταίο μήνα κοιτούσα να δω αν μπορούσα να βρω κάτι αντίστοιχο για τοπικά οιστρογόνα, πιο συγκεκριμένα serms, αλλά έτοιμη μορφή δεν έχει κυκλοφορήσει επισήμως ακόμα και για να φτιαχτεί θέλει εξοπλισμό και μετρήσεις.
 

tasos33

Well-Known Member
δειχνει ελπιδοφορο παντως, ειδικα σε οσους δουλευει η φινα νομιζω οτι αξιζει το κοπο, αλλα και 50ευρω το μηνα δεν ειναι κ φθηνο, το σημαντικότερο αν ισχυουν τα δεδομενα ειναι οτι δε περναει στο αιμα
 
Μπλουζα