Φιναστερίδη σε μορφή gel

manly_Man

Well-Known Member
Καλημερα σας....ήθελα να ρωτήσω την αποψη σας για την φιναστερίδη σε μορφή gel που εφαρμόζεται τοπικά στο κεφάλι και δεν την παίρνεις με μορφή χαπιού όπως συνηθίζεται...

  1. Έχει κάποιος δοκιμάσει την φιναστερίδη σε μορφή gel και αν ναι ειχε παρενεργειες όπως με την φιναστερίδη σε μορφή χαπιου;
  2. Έχει ορατα αποτελέσματα;;
  3. Πιστεύετε μπορει να εισχωρήσει απο την τοπική εφαρμογη στο κεφαλι μεσα στον οργανισμο κ να αρχισεις να έχεις παρενέργειες μετα απο καποιο διαστημα;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Έχει απαντηθεί 10000000 φορές αυτό το θέμα. Καλό είναι πριν ανοίξετε θρεντ να κάνετε μια αναζήτηση.
 

makakas

Member
Εγώ έκοψα το Avodart και το απλωσα κατευθειαν στο κεφάλι τοπικα, σταμάτησα να το παίρνω από το στόμα, ελπίζω να δω αποτελέσματα...
 

makis25

Well-Known Member
makaka ποσο καιρο πηρες avodart απο το στομα ; Με βεβαιοτητα μπορω να σου πω πως στο κεφαλι σου το κομμενο χαπι δε θα κανει τιποτα . Το υγρο στο χαπι ειναι φτιαγμενο ωστε να απορροφαται απο το εντερο , οχι απο το δερμα. Παρε το απο το στομα
 

tol

Well-Known Member
Πιστεύετε μπορει να εισχωρήσει απο την τοπική εφαρμογη στο κεφαλι μεσα στον οργανισμο κ να αρχισεις να έχεις παρενέργειες μετα απο καποιο διαστημα;;

Φιλε μου, μαλλον εισαι ακαταλληλος για υποψηφιος χρηστης φινας οχι μονο σε μορφη χαπιου, οχι μονο με μορφη τζελ, αλλα γενικα σε καθε μορφη/κατασταση.

Ειναι ολοφανερο οτι σε διακατεχει προκαταβολικα ενας υπερβολικος φοβος υποτιθεμενων παρενεργειων.

Αφου φοβασαι οτι θα βγαλεις παρενεργειες, ακομη και με τοπικη χρηση φινας, το πιο πιθανο ειναι οτι στο μυαλο σου απο την πρωτη μερα χρησης θα δημιουργηθουν συμπτωματα που ολα θα τα αποδιδεις στη φιναστεριδη.

Η δυναμη της αυθυποβολης και ο προκαταβολικος φοβος δεν ειναι καλοι συμμαχοι στη θεραπεια της τριχοπτωσης με φιναστεριδη.

Θα σε συμβουλευα λοιπον να μη ξεκινησεις καμια θεραπεια με φιναστεριδη.

ΥΓ Η απορια, φιλε μου, ειναι η εξης:

Ατομα σαν εσενα και γενικα σαν ολα τα μελη του forum (που φυσικα η "αρρωστια" της τριχοπτωσης μας βασανιζει καθημερινα, που τα αισθηματα κατωτεροτητας ειδικα σε νεαρη ηλικια, οπως ειναι οι περισσοτεροι απο εσας, κυριαρχουν στις καθημερινες συναναστροφες), δεν εχετε παρενεργειες στη ζωη σας εξαιτιας της τριχοπτωσης; Δε βιωνετε συχνα ψυχολογικα προβληματα που πολλες φορες ειναι οδυνηροτερα απο τα σωματικα; Η ζωη σας ειναι χαρουμενη και ευτυχισμενη; Αν..... υποθετω αν εχετε παρενεργειες/προβληματα και η ζωη σας δεν ειναι ετσι οπως τη θελετε, τι κανετε γι' αυτο; Παραδιδεστε στη μοιρα σας, καταριεστε το πεπρωμενο/την τυχη σας ή προσπαθειτε να κανετε κατι, για να την αλλαξετε; Και φυσικα αυτο που δεν πρεπει να κανετε ειναι να φοβαστε προκαταβολικα και υπερβολικα οτι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ φαρμακο που σημερα μπορει να σας βοηθησει να αλλαξετε την εικονα του εαυτου σας, θα σας προκαλεσει παρενεργειες. Το αντιθετο θα επρεπε να εχετε στο μυαλο σας......θα επρεπε να ξεκινατε τη θεραπεια γεματοι αισιοδοξια και ελπιδα οτι ισως αυτη θα σας βοηθησει να ξεπερασετε τις αρνητικες παρενεργειες της τριχοπτωσης/φαλακρας. Σου ευχομαι τα καλυτερα.....όποια επιλογη και να κάνεις.
 

tasos33

Well-Known Member
Οσον αφορα για φινα και ντουτα τοπικα εχω να επισημανω τα εξης.

3 μηνες ντουτα μεσα σε μινοξ δεν ειδα κατι.

3-4 μηνες μινοξ με φινα σε διάλυμα της fagron πίστευω πως κατι εδωσε και επρεπε να το συνεχισω. Δυστυχως οι φωτο του πριν ειναι σε κινητο με σπασμενη οθονη για να κανω αμεση συγκριση.

Αυτα βεβαια πριν εναν χρονο.





makaka ποσο καιρο πηρες avodart απο το στομα ; Με βεβαιοτητα μπορω να σου πω πως στο κεφαλι σου το κομμενο χαπι δε θα κανει τιποτα . Το υγρο στο χαπι ειναι φτιαγμενο ωστε να απορροφαται απο το εντερο , οχι απο το δερμα. Παρε το απο το στομα
 

makis25

Well-Known Member
Φιλε μου, μαλλον εισαι ακαταλληλος για υποψηφιος χρηστης φινας οχι μονο σε μορφη χαπιου, οχι μονο με μορφη τζελ, αλλα γενικα σε καθε μορφη/κατασταση.

Ειναι ολοφανερο οτι σε διακατεχει προκαταβολικα ενας υπερβολικος φοβος υποτιθεμενων παρενεργειων.

Αφου φοβασαι οτι θα βγαλεις παρενεργειες, ακομη και με τοπικη χρηση φινας, το πιο πιθανο ειναι οτι στο μυαλο σου απο την πρωτη μερα χρησης θα δημιουργηθουν συμπτωματα που ολα θα τα αποδιδεις στη φιναστεριδη.

Η δυναμη της αυθυποβολης και ο προκαταβολικος φοβος δεν ειναι καλοι συμμαχοι στη θεραπεια της τριχοπτωσης με φιναστεριδη.

Θα σε συμβουλευα λοιπον να μη ξεκινησεις καμια θεραπεια με φιναστεριδη.

ΥΓ Η απορια, φιλε μου, ειναι η εξης:

Ατομα σαν εσενα και γενικα σαν ολα τα μελη του forum (που φυσικα η "αρρωστια" της τριχοπτωσης μας βασανιζει καθημερινα, που τα αισθηματα κατωτεροτητας ειδικα σε νεαρη ηλικια, οπως ειναι οι περισσοτεροι απο εσας, κυριαρχουν στις καθημερινες συναναστροφες), δεν εχετε παρενεργειες στη ζωη σας εξαιτιας της τριχοπτωσης; Δε βιωνετε συχνα ψυχολογικα προβληματα που πολλες φορες ειναι οδυνηροτερα απο τα σωματικα; Η ζωη σας ειναι χαρουμενη και ευτυχισμενη; Αν..... υποθετω αν εχετε παρενεργειες/προβληματα και η ζωη σας δεν ειναι ετσι οπως τη θελετε, τι κανετε γι' αυτο; Παραδιδεστε στη μοιρα σας, καταριεστε το πεπρωμενο/την τυχη σας ή προσπαθειτε να κανετε κατι, για να την αλλαξετε; Και φυσικα αυτο που δεν πρεπει να κανετε ειναι να φοβαστε προκαταβολικα και υπερβολικα οτι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ φαρμακο που σημερα μπορει να σας βοηθησει να αλλαξετε την εικονα του εαυτου σας, θα σας προκαλεσει παρενεργειες. Το αντιθετο θα επρεπε να εχετε στο μυαλο σας......θα επρεπε να ξεκινατε τη θεραπεια γεματοι αισιοδοξια και ελπιδα οτι ισως αυτη θα σας βοηθησει να ξεπερασετε τις αρνητικες παρενεργειες της τριχοπτωσης/φαλακρας. Σου ευχομαι τα καλυτερα.....όποια επιλογη και να κάνεις.

φοβαμαι πως τσαμπα κοπιαζεις tol . Εχω στο παρελθον προσπαθησει να πω τα ιδια κι εγω . Γιαυτο και δεν εγραψα ουτε μια λεξη στο τελευταιο νημα με τις παρενεργειες φιναστεριδης. Νομιζω πως υπαρχουν ενδειξεις πως πολλα μελη εχουν συμπτωματα , αλλοι ήπια , αλλοι εντονα , απο μια ποικιλια αγχωδων διαταραχών , και αυτο επηρεάζει την κριτικη τους ικανοτητα και ειδικοτερα στις επιλογες που εχουν , χειρουργικες , φαρμακευτικες στην τριχοπτωση . Ειναι βεβαιο πως θα τους επιρρεαζει και στην καθημερινη τους ζωη . Και φυσικα οι κακες επιλογες εντείνουν την συμπτωματολογια . Φαύλος κυκλος .
 

manly_Man

Well-Known Member
Φιλε μου, μαλλον εισαι ακαταλληλος για υποψηφιος χρηστης φινας οχι μονο σε μορφη χαπιου, οχι μονο με μορφη τζελ, αλλα γενικα σε καθε μορφη/κατασταση.

Ειναι ολοφανερο οτι σε διακατεχει προκαταβολικα ενας υπερβολικος φοβος υποτιθεμενων παρενεργειων.

Αφου φοβασαι οτι θα βγαλεις παρενεργειες, ακομη και με τοπικη χρηση φινας, το πιο πιθανο ειναι οτι στο μυαλο σου απο την πρωτη μερα χρησης θα δημιουργηθουν συμπτωματα που ολα θα τα αποδιδεις στη φιναστεριδη.

Η δυναμη της αυθυποβολης και ο προκαταβολικος φοβος δεν ειναι καλοι συμμαχοι στη θεραπεια της τριχοπτωσης με φιναστεριδη.

Θα σε συμβουλευα λοιπον να μη ξεκινησεις καμια θεραπεια με φιναστεριδη.

ΥΓ Η απορια, φιλε μου, ειναι η εξης:

Ατομα σαν εσενα και γενικα σαν ολα τα μελη του forum (που φυσικα η "αρρωστια" της τριχοπτωσης μας βασανιζει καθημερινα, που τα αισθηματα κατωτεροτητας ειδικα σε νεαρη ηλικια, οπως ειναι οι περισσοτεροι απο εσας, κυριαρχουν στις καθημερινες συναναστροφες), δεν εχετε παρενεργειες στη ζωη σας εξαιτιας της τριχοπτωσης; Δε βιωνετε συχνα ψυχολογικα προβληματα που πολλες φορες ειναι οδυνηροτερα απο τα σωματικα; Η ζωη σας ειναι χαρουμενη και ευτυχισμενη; Αν..... υποθετω αν εχετε παρενεργειες/προβληματα και η ζωη σας δεν ειναι ετσι οπως τη θελετε, τι κανετε γι' αυτο; Παραδιδεστε στη μοιρα σας, καταριεστε το πεπρωμενο/την τυχη σας ή προσπαθειτε να κανετε κατι, για να την αλλαξετε; Και φυσικα αυτο που δεν πρεπει να κανετε ειναι να φοβαστε προκαταβολικα και υπερβολικα οτι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ φαρμακο που σημερα μπορει να σας βοηθησει να αλλαξετε την εικονα του εαυτου σας, θα σας προκαλεσει παρενεργειες. Το αντιθετο θα επρεπε να εχετε στο μυαλο σας......θα επρεπε να ξεκινατε τη θεραπεια γεματοι αισιοδοξια και ελπιδα οτι ισως αυτη θα σας βοηθησει να ξεπερασετε τις αρνητικες παρενεργειες της τριχοπτωσης/φαλακρας. Σου ευχομαι τα καλυτερα.....όποια επιλογη και να κάνεις.

Απλα για να ξεκινησω κατι θα πρεπει να εχω πληρη επιγνωση των παρενεργειων του και το τι κανει...και οταν ξεκινησα μινοξιδιλη πχ δεν ηξερα οτι θα πρεπει να την βάζω μια ζωη γτ αλλιως θα χασω οτι μου εδωσε... γιαυτο τωρα θελω να ειμαι σιγουρος οτι αν ξεκινησω κατι να ξερω τα παντα για τις παρενεργειες, αν πρεπει να το βαζω για παντα κτλπ...πχ απο οτι καταλαβα διαβαζοντας το forum ειναι οτι η φινα αργα ή γρηγορα θα σ δωσει παρενεργειες οποτε δεν ξερω αν αξιζει να την δοκιμασω ή αν πρεπει να κρατησω τα μαλλια μου οσο μπορω με αλλα φάρμακα/τροπους κ αργοτερα να προχωρησω σε μια μεταμοσχευση αν δω οτι δεν τραβανε αλλο οι θεραπειες!
 

koumparos

Well-Known Member
Το τζελ σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να δώσει τα ίδια αποτελέσματα με το χάπι.Η συγκεκριμένη άποψη είναι διαδεδομένη χρόνια τώρα.Καποια στιγμή δοκίμασα το τζελ που συστήνει ο χάσον.Στο διμηνο είδα τρομερή τριχόπτωση και αρον άρον γύρισα στο χάπι.
 

manly_Man

Well-Known Member
Το τζελ σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να δώσει τα ίδια αποτελέσματα με το χάπι.Η συγκεκριμένη άποψη είναι διαδεδομένη χρόνια τώρα.Καποια στιγμή δοκίμασα το τζελ που συστήνει ο χάσον.Στο διμηνο είδα τρομερή τριχόπτωση και αρον άρον γύρισα στο χάπι.

εννοειται οτι δεν δινει τα ιδια αποτελεσματα με το χαπι απλα αν θα μπορουσε να βοηθησει κ αυτο κ ισως με μειωμένες πιθανότητες για παρενέργειες! εσενα δηλαδη σε χειροτερεψε;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Είδα μεγάλη τριχόπτωση που είχα χρόνια να δω λόγο χαπιού και αμέσως σταμάτησα το τζελ.Δεν είδα επειδινωση της αραίωσης ευτυχώς.
 
Μπλουζα