Φαρμακο που να κραταει τα μαλλια χωρις να σε κανει χαλια δεν υπαρχει

otherdude

Member
Μετα απο τοσα χρονια η αγαπητη hairloss industry δεν εχει βρει ακομα ενα φαρμακο χωρις παρενεργειες
ετος 2014 ειναι απιστευτο.


Θες να μην καταντησεις ραφλας και με bic?

οι λυσεις ειναι 4: Finasteride,Minoxidil,Revivogen,Keratene Retard






Finasteride:

τα πιασατε τα λεφτα σας κυριοι.....


Βαλε φινα βαλεεε φιναααα.
ναι βαλε..... και μετα δεν θα σου κανει κουκου ουτε για αστειο και ακομα και αν σου κανει μετα απο χρονια θα σταματησει να σου κανει κουκου και θα καταντησεις να τρεχεις
στους γιατρους με προβληματα υπογονιδιασμου και θα καναντησεις με ενεσεις τεστοστερονης για να μπορεις να κανεις σεξ και το θεμα παιδια και οικογενεια ξεχασε τα..
οχι ευχαριστω δεν θα παρω αγαπητη Merck αρκετες ζωες κατεστρεψες


Minoxidil:

Αλλο θαυματουργο φαρμακο απο εκει....
σου κραταει τα μαλλια οσο το παιρνεις οντως ειναι αληθεια
αλλα ποιο το νοημα να κρατας τα μαλλια σου και να χαλας το πιο σημαντικο απο ολα το προσωπο σου η το σωμα σου.

μερικες απο τις αγαπητες παρενεργειες τις minoxidil:

μαυροi κυκλοi,πρησμενο στρογγυλο προσωπο σαν λουκουμας,
τριχες στα μαγουλα,στα αυτια,στο στηθος,ταχυκαρδια
καμια φορα κοιλια πρησμενη η σωσιβιο κλπ κλπ

οχι ευχαριστω δεν θα παρω...
προτιμω να εχω ενα ομορφο νεανικο,καθαρο προσωπο
με γωνιες και καραφλος παρα αυτο...



Revivogen:

Το πιο ασφαλες απο τα προηγουμενα 2....
ποιοτικο τοπικο DHT blocker αλλα δυστυχως και αυτο με παρενεργειες...
ποιες ειναι αυτες?

παρομοιες με της μινοξ αλλα πιο ελαφριες

Α.κατακρατηση υγρων σε σωμα και προσωπο κοινως μαγουλακια και στρογγυλο προσωπο (αλλα οχι σε πολυ μεγαλο βαθμο οπως η μινοξ)

Β.μαυροι κυκλοι

να σημειωθει οτι το revivogen εχει πολυ γρηγορα αποτελεσματα, μεσα σε 2 βδομαδες βλεπεις την τριχα σου να γινεται δυνατη και πυκνη
μεσα στους 6 μηνες βλεπεις απιστευτη μεταμορφωση στο κεφαλι σου

δυστυχως ομως λογω των παρενεργειων εγκαταλειπετε και απο εδω η προσπαθεια. ...
ειπαμε κανενας δεν θελει να χαλαει το προσωπο του για λιγες τριχες





Keratene Retard:

H ονομασια δινει ρεστα...... Retard=βλακας,καθυστερημενος

ενα χαπι που μπλοκαρει την Dht και σκοπο εχει να αντικαταστησει
την finasteride η εταιρια που το βγαζει δηλωνει οτι
αυτο το χαπι μπλοκαρει την dht χωρις παρενεργειες.

μοιαζει σαν ονειρο αμα το ακους

το ποσο αποτελεσματικο ειναι δυστυχως δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι ακομα ,γιατι ειναι καινουριο στην αγορα,αποτι εχουν δηλωσει χρηστες
στα φορουμ του εξωτερικου
μεχρι στιγμης οντως μπλοκαρει την dht και εχει αποτελεσματα
αλλα οχι τοσο δυνατα οσο η φιναστεριδη,
επισης καποιο ποσοστο χρηστων που το πηρε
παρουσιασε παρενεργειες και δεν ειχε και αποτελεσματα.

οποτε και απο εδω αντε γεια...







ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

δεν υπαρχει κανενα σοβαρο φαρμακο για την ανδρογενη αλωπεκια μεχρι στιγμης
δεν υπαρχει καποιο φαρμακο που να αξιζει να το παιρνεις για να διατηρησεις τα μαλλια σου, ρισκαρεις και χαλας πολλα αλλα σημαντικα πραγματα
για λιγες τριχες οπως τον ανδρισμο σου, το προσωπο σου,την καρδια σου,το σωμα σου, την υγεια σου!

ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ρε γ@@@@





θα ηθελα να ρωτησω την γνωμη των μελων του φορουμ
σχετικα με το θεμα που ανοιξα οποιοδηποτε σχολιο θετικο η αρνητικο
ειναι ευπροσδεκτο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giwrgos athina

Active Member
Συμφωνω απολυτα με ολα οσα εγραψες..Για μενα το μονο που μπορεις να κανεις για την αντιμετωπιση της καραφλας ειναι 2 με 3 μμ μην σου πω και 4...Απο τι λεγεται στο φορουμ πολυ πιθανο να χασεις και καποια μεταμοσχευμενα μαλλια που μπορει να φτασει και σε ποσοστο 50%στην χειροτερη...Ε καραφλας τελειως δεν θα καταντησεις παντως και τα αραια μαλλακια σου θα τα πυκνωνεις με λιγο τοπικ...Για μενα αυτο μονο μενει...Δεν νομιζω να μπορουμε να κανουμε κατι αλλο..
 

otherdude

Member
giwrgos athina είπε:
Συμφωνω απολυτα με ολα οσα εγραψες..Για μενα το μονο που μπορεις να κανεις για την αντιμετωπιση της καραφλας ειναι 2 με 3 μμ μην σου πω και 4...Απο τι λεγεται στο φορουμ πολυ πιθανο να χασεις και καποια μεταμοσχευμενα μαλλια που μπορει να φτασει και σε ποσοστο 50%στην χειροτερη...Ε καραφλας τελειως δεν θα καταντησεις παντως και τα αραια μαλλακια σου θα τα πυκνωνεις με λιγο τοπικ...Για μενα αυτο μονο μενει...Δεν νομιζω να μπορουμε να κανουμε κατι αλλο..




παντως το 2 και 3 συνδυασμενο εχει τρελα αποτελεσματα,αλλα ρε γ@@ τι θα γινει θα κατανταμε να μοιαζουμε 5-10 χρονια μεγαλυτεροι απο τις παρενεργειες.
ασχετο Τι ηλικια εχεις αδερφε και τι κλιμακα εισαι?
 

otherdude

Member
giwrgos athina είπε:
Απο τι λεγεται στο φορουμ πολυ πιθανο να χασεις και καποια μεταμοσχευμενα μαλλια που μπορει να φτασει και σε ποσοστο 50%στην χειροτερη...



Κοιτα αν στην κλινικη τα μαστορια που δουλευουν μεσα κανουν:bon::bon:

και παιρνουν τα μοσχευματα απο μερη που ειναι προγραμματισμενα
να πεσουν τα μαλλια τοτε ειναι λογικο

δεν ξερω αν το εχεις παρατηρησει αλλα καποιες κλινικες και καμια φορα επωνυμες κλινικες(μην πω ονοματα)
ειτε κανουν strip ειτε fue, αντι να επικεντρωθουν περισσοτερο στο να παρουν μοσχευματα απο περιοχες που συνυθως δεν πεφτουν τα μαλλια
δλδ τα πλαινα και τα πισω μαλλια, τα πισω μαλλια ομως χαμηλα μιλαμε δλδ Norwood 7
αντι να παρουν απο πισω τα μοσχευματα σε norwood 7 σημειο
πανε και τα παιρνουν απο μερη που συνυθως πεφτουν τα μαλλια δλδ norwood 5-6 :bon::bon::bon:

σημεια που σχεδον παντα καραφλιαζεις σε επιθετικη τριχοπτωση...:2m:
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Σε οποιαδηποτε παθηση τα φαρμακα εχουν καποιες παρενεργειες ΠΟΣΟ μαλλον εδω στην ΑΑ που πρεπει να γινεται καθημερινη χρηση για να αποδωσουν.Οι λυσεις ειναι 2.Η μια ειναι να μην κανεις τιποτα κ να βρεθεις καραφλος σε συντομο διαστημα.Η αλλη λυση ειναι μεταμοσχευση με συνδυασμο καποιων φαρμακων.Τα φαρμακα εχουν δυστυχως τις παραπανω παρενεργειες που εγραψες.Απο εκει κ περα τα βαζεις κατω δοκιμαζεις κ κρινεις εσυ τι θα χρησιμοποιησεις.Η λυση της μεταμοσχευσης χωρις υποστηριξη απο φαρμακα ειναι κατα την αποψη μου μιση δουλεια κ λιγοτερο εκτος και αν η τριχοπτωση σου ξεκινησε απο τα 30-35 κ μετα.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Το thread μεταφέρθηκε στην κατηγορία "Γενική συζήτηση για την τριχόπτωση" μιας και είναι λίγο από όλα..

Η γνώμη μου:

Ούτε τα φάρμακα ούτε οι μεταμοσχεύσεις λύνουν για πάντα το θέμα καράφλα.
Στην θεραπεία; Είσαι αναγκασμένος να παίρνεις ότι αγωγή πρέπει να πάρεις με όποιο κόστος για να κρατάς τα μαλλιά σου, απαξ την κόψεις adios τρίχες.. Όμως σε μερικές περιπτώσεις ίσως οι θεραπείες σου δίνουν χρόνο να το αποδεχτείς και να πάρεις απόφαση το τέλος τους κάποια στιγμή αργότερα.

Στην μ/μ; Επειδή έχω δει αρκετές και από κοντά (για εμένα τα χάλια τα ίδια προσωπικά ακόμη και από τις πιο καλές) Πρέπει να έχεις αγκαζέ ένα toppik μια ζωή διότι στην καλύτερη να πιάσει την μισή φυσική πυκνότητα. Και μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο ξανά και ξανά προσπαθώντας να φτιάξεις μια εικόνα που δεν φτιάχνει πραγματικά, και ξοδεύεις λεφτά και λεφτά (και για κάποιους κόπους πολλών χρόνων, διότι δεν είναι όλοι μπρούκλιδες να τα έχουν ;) ) και μπαίνεις σε ένα ακόμα χειρότερο τριπάκι προσπαθώντας να φτάσεις τα άφταστα.


Μάλλον... the best treatment, is the acceptance..
 

nucky

Active Member
Πρέπει να ναι πολύ μέσα μου γιατί ψάχνω 12 χρόνια και δεν έχω βρεί . Μπορεί να μαι γελοίος που λέει και μια ψυχή...:)
 

giwrgos athina

Active Member
Otherdude 23 χρονων ειμαι και norwood 5.Εχω χρησιμοποιησει και εγω σχεδον τα παντα μονο τα φαρμακα εκαναν δουλεια αλλα με ταραξαν στις παρενεργειες...Τωρα ειμαι στην φαση που κοβω σταδιακα την minox την βαζω ανα 3 μερες και στο τελος θα την κοψω τελειως..Μονο fungoral χρησιμοποιω 1 φορα την βδομαδα..Δεν ξερω αν θα ξαναξεκινισω καποια θεραπεια μιας και οι υπολοιπες που υπαρχουν εχουν βγει φολες...Για μενα μονο μεταμοσχευσεις και επειδη οπως ειπε και ο chs δεν προσφερουν τα αναμενομενα αναγκαστηκα θα μαστε αγκαλια με το τοπικ οσοι δεν μπορουμε να το αποδεχτουμε...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Chs είπε:
Το thread μεταφέρθηκε στην κατηγορία "Γενική συζήτηση για την τριχόπτωση" μιας και είναι λίγο από όλα..

Η γνώμη μου:

Ούτε τα φάρμακα ούτε οι μεταμοσχεύσεις λύνουν για πάντα το θέμα καράφλα.
Στην θεραπεία; Είσαι αναγκασμένος να παίρνεις ότι αγωγή πρέπει να πάρεις με όποιο κόστος για να κρατάς τα μαλλιά σου, απαξ την κόψεις adios τρίχες.. Όμως σε μερικές περιπτώσεις ίσως οι θεραπείες σου δίνουν χρόνο να το αποδεχτείς και να πάρεις απόφαση το τέλος τους κάποια στιγμή αργότερα.

Στην μ/μ; Επειδή έχω δει αρκετές και από κοντά (για εμένα τα χάλια τα ίδια προσωπικά ακόμη και από τις πιο καλές) Πρέπει να έχεις αγκαζέ ένα toppik μια ζωή διότι στην καλύτερη να πιάσει την μισή φυσική πυκνότητα. Και μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο ξανά και ξανά προσπαθώντας να φτιάξεις μια εικόνα που δεν φτιάχνει πραγματικά, και ξοδεύεις λεφτά και λεφτά (και για κάποιους κόπους πολλών χρόνων, διότι δεν είναι όλοι μπρούκλιδες να τα έχουν ;) ) και μπαίνεις σε ένα ακόμα χειρότερο τριπάκι προσπαθώντας να φτάσεις τα άφταστα.


Μάλλον... the best treatment, is the acceptance..
Σε καποια που λες συμφωνω αλλα στο θεμα μμ δεν ειναι κ τοσο χαλια τα πραγματα οσο λες.η Μεταμοσχευση δεν ειναι για αυτους που εχουν επιθετικη τριχοπτωση.Υπαρχουν ανθρωποι που χανουν τα μαλλια τους μετα τα 30 τους κ με πολυ πιο αργο ρυθμο απο καποιον που τα χανει απο τα 20-25.Εκει η μμ πιανει τοπο και χωρις καθολου φαρμακα τις περισσοτερες φορες.Εχω δει και εγω τραγικες μμ αλλα εχω δει και καλες μεταμοσχευσεις.Εννοειται οτι η απολυτη φυσικοτητα αλλα κ η πυκνοτητα ειναι απιαστο ονειρο ακομα κ στις καλυτερες κλινικες του κοσμου.Υπαρχουν ομως πολυ καλα αποτελεσματα με αρκετα καλη φυσικοτητα αλλα κ πυκνοτητα ακομα κ εδω μεσα.Το να εισαι καραφλος με το να εχεις μαλλια εστω κ αραια ειναι Μερα με την Νυχτα.Βεβαια απο την αλλη θα πω οτι καποιες φορες ειναι καλυτερα καραφλος απο το να εχεις ενα τεραστιο σημαδι πισω και 10 τριχες που να πεταγονται λες κ βγαινουν απο συρματοβουρτσα.
 

otherdude

Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
Chs είπε:
Το thread μεταφέρθηκε στην κατηγορία "Γενική συζήτηση για την τριχόπτωση" μιας και είναι λίγο από όλα..

Η γνώμη μου:

Ούτε τα φάρμακα ούτε οι μεταμοσχεύσεις λύνουν για πάντα το θέμα καράφλα.
Στην θεραπεία; Είσαι αναγκασμένος να παίρνεις ότι αγωγή πρέπει να πάρεις με όποιο κόστος για να κρατάς τα μαλλιά σου, απαξ την κόψεις adios τρίχες.. Όμως σε μερικές περιπτώσεις ίσως οι θεραπείες σου δίνουν χρόνο να το αποδεχτείς και να πάρεις απόφαση το τέλος τους κάποια στιγμή αργότερα.

Στην μ/μ; Επειδή έχω δει αρκετές και από κοντά (για εμένα τα χάλια τα ίδια προσωπικά ακόμη και από τις πιο καλές) Πρέπει να έχεις αγκαζέ ένα toppik μια ζωή διότι στην καλύτερη να πιάσει την μισή φυσική πυκνότητα. Και μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο ξανά και ξανά προσπαθώντας να φτιάξεις μια εικόνα που δεν φτιάχνει πραγματικά, και ξοδεύεις λεφτά και λεφτά (και για κάποιους κόπους πολλών χρόνων, διότι δεν είναι όλοι μπρούκλιδες να τα έχουν ;) ) και μπαίνεις σε ένα ακόμα χειρότερο τριπάκι προσπαθώντας να φτάσεις τα άφταστα.


Μάλλον... the best treatment, is the acceptance..
Σε καποια που λες συμφωνω αλλα στο θεμα μμ δεν ειναι κ τοσο χαλια τα πραγματα οσο λες.η Μεταμοσχευση δεν ειναι για αυτους που εχουν επιθετικη τριχοπτωση.Υπαρχουν ανθρωποι που χανουν τα μαλλια τους μετα τα 30 τους κ με πολυ πιο αργο ρυθμο απο καποιον που τα χανει απο τα 20-25.Εκει η μμ πιανει τοπο και χωρις καθολου φαρμακα τις περισσοτερες φορες.Εχω δει και εγω τραγικες μμ αλλα εχω δει και καλες μεταμοσχευσεις.Εννοειται οτι η απολυτη φυσικοτητα αλλα κ η πυκνοτητα ειναι απιαστο ονειρο ακομα κ στις καλυτερες κλινικες του κοσμου.Υπαρχουν ομως πολυ καλα αποτελεσματα με αρκετα καλη φυσικοτητα αλλα κ πυκνοτητα ακομα κ εδω μεσα.Το να εισαι καραφλος με το να εχεις μαλλια εστω κ αραια ειναι Μερα με την Νυχτα.Βεβαια απο την αλλη θα πω οτι καποιες φορες ειναι καλυτερα καραφλος απο το να εχεις ενα τεραστιο σημαδι πισω και 10 τριχες που να πεταγονται λες κ βγαινουν απο συρματοβουρτσα.





εκτος αν κανεις FUE και βγαλεις οσο πιο πολλα μοσχευματα μπορεις πχ 6000 μοσχευματα και τα μοιραζεις σε ολο το κεφαλι απο zone 2 μεχρι 5
ισα ισα για να μην εισαι φαλακρος και αμα λαχει zone 6 βαζεις κανα beard graft αλλα ολα αυτα θελουν λεφτα δυστυχως οποτε μαλλον ξουρα καταληγεις..
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
nucky είπε:
Πρέπει να ναι πολύ μέσα μου γιατί ψάχνω 12 χρόνια και δεν έχω βρεί . Μπορεί να μαι γελοίος που λέει και μια ψυχή...:)

Ούτε γελοίος είσαι και ούτε ο μόνος είσαι. ;) Και επειδή μάλλον τα είπα κάπως βιαστικά και ατσούμπαλα στο πιο πίσω post, να τα πω καλύτερα τώρα. :)

Είναι εύκολο στα λόγια να σου λένε (καλή ώρα) "η αποδοχή είναι η καλύτερη θεραπεία". Το ότι είναι, είναι και αυτή είναι η αλήθεια.. Ας μην πάμε μακριά, ας πιάσω τον εαυτό μου που είπα και την σοφία πριν "The best treatment is the acceptance"
Εγώ το αποδέχτηκα; Όχι. Συνεχίζω θεραπείες κανονικά και βουτηγμένος σε "βαθιά νερά"; Ναι.

Αυτό που καταβάθος ήθελα να πω, είναι ότι ότι και να κάνουμε ρε παιδιά μια μέρα των ημερών θα καραφλιάσουμε, τι και αν εσύ το καθυστερήσεις 3 - 5 χρόνια, τι αν εγώ περισσότερο τι αν ο άλλος ακόμα περισσότερο, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Έχουμε μπει όλοι σε ένα τριπ σιχαμένο; έχουμε γίνει πειραματόζωα και φαρμακαποθήκες; Ναι..
Και ξέρεις ποία είναι η μεγαλύτερη παρενέργεια; Η αλλοίωση του χαρακτήρα και της ψυχής που όοοολα τα χρόνια θεραπειών και του άγχους χάνουμε μεγάλο κομμάτι από τη ψυχική μας υγεία πάνω από όλα που δυστυχώς αυτό μπορεί να είναι μη αναστρέψιμο.

Καλά τα λόγια, αλλά από τις πράξεις απέχουν.. Και για εμένα όσοι εξ αρχής είπαν "ρε ασταδιάλα με τα κωλοφάρμακα" και το αποδέχτηκαν, είναι οι καλύτεροι της υπόθεσης και είχαν γερό στομάχι ίσως.


ΜΙΚΕΣ είπε:
Σε καποια που λες συμφωνω αλλα στο θεμα μμ δεν ειναι κ τοσο χαλια τα πραγματα οσο λες.η Μεταμοσχευση δεν ειναι για αυτους που εχουν επιθετικη τριχοπτωση.Υπαρχουν ανθρωποι που χανουν τα μαλλια τους μετα τα 30 τους κ με πολυ πιο αργο ρυθμο απο καποιον που τα χανει απο τα 20-25.Εκει η μμ πιανει τοπο και χωρις καθολου φαρμακα τις περισσοτερες φορες.Εχω δει και εγω τραγικες μμ αλλα εχω δει και καλες μεταμοσχευσεις.Εννοειται οτι η απολυτη φυσικοτητα αλλα κ η πυκνοτητα ειναι απιαστο ονειρο ακομα κ στις καλυτερες κλινικες του κοσμου.Υπαρχουν ομως πολυ καλα αποτελεσματα με αρκετα καλη φυσικοτητα αλλα κ πυκνοτητα ακομα κ εδω μεσα.Το να εισαι καραφλος με το να εχεις μαλλια εστω κ αραια ειναι Μερα με την Νυχτα.Βεβαια απο την αλλη θα πω οτι καποιες φορες ειναι καλυτερα καραφλος απο το να εχεις ενα τεραστιο σημαδι πισω και 10 τριχες που να πεταγονται λες κ βγαινουν απο συρματοβουρτσα.

Φίλε ΜΙΚΕ σαφώς ο κάθε ένας τα βλέπει από τη δική του σκοπιά τα πράγματα.

Σίγουρα και παίζουν ρόλο πολλά από τα παραπάνω που είπες, και κάποια άλλα κανέναν.

Εγώ π.χ. είμαι προς Norwood 2 και καραφλιάζω από τα 24 - 25 σίγουρα, και μέχρι κάποια ηλικία δεν ήμουν σε καμία θεραπεία μιας και ήταν αμελητέα τα πράγματα ακόμα και πήγαινε πάρα πολύ αργά έως καθόλου να στο πω έτσι, χαμπάρι δεν το είχα πάρει καν. Μόλις έγινε ένα απότομο μπαμ και λέπτυνε η τρίχα ξεκίνησα θεραπείες με εκπληκτικά αποτελέσματα αρχικά σε σημείο να μην υπάρχει ίχνος α/α. Κοντεύω τα 30 και σε μέσες άκρες έχω μείνει σταθερός εκεί που ήμουν (ακόμα) χάρη της φιναστερίδης εννοείται.

Αυτό που θέλω να πω, ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σε πάει αργά και πότε επιθετικά, δεν είναι κάτι σταθερό που μπορείς να υπογράψεις. Και όταν υπάρχει μ/μ και συμβεί κάτι τέτοιο πας και για άλλη και για άλλη κλπ κλπ. Μπαίνεις σε ένα τριπ που δεν μπορείς να κάνεις πίσω να το πω αλλιώς. Ξοδεύεις λεφτά και λεφτά. Όσο για το θέμα πυκνότητας που είπες, δεν ξέρω είναι το point of view του κάθε ενός, για εμένα είναι χάλι.. δεν το αποκαλώ πυκνότητα. Για φωτό καλό είναι. Για real χωρίς τοπικ κλάφτα χαράλαμπε..

Και ιδιαίτερα σε μικρά nw είναι που το αποτέλεσμα είναι δύσκολο να "δέσει" καλά οπτικά. Αλλά όπως είπα, ο κάθε ένας τα βλέπει από τη σκοπιά του σύμφωνα το τι θέλει για εκείνον εννοείται, δεν έχουν και τόσο σημασία τα λόγια μου, είναι απλά η άποψη μου και τα όσα έχω δει - ψάξει :)
 

otherdude

Member
Chs είπε:
nucky είπε:
Πρέπει να ναι πολύ μέσα μου γιατί ψάχνω 12 χρόνια και δεν έχω βρεί . Μπορεί να μαι γελοίος που λέει και μια ψυχή...:)

Ούτε γελοίος είσαι και ούτε ο μόνος είσαι. ;) Και επειδή μάλλον τα είπα κάπως βιαστικά και ατσούμπαλα στο πιο πίσω post, να τα πω καλύτερα τώρα. :)

Είναι εύκολο στα λόγια να σου λένε (καλή ώρα) "η αποδοχή είναι η καλύτερη θεραπεία". Το ότι είναι, είναι και αυτή είναι η αλήθεια.. Ας μην πάμε μακριά, ας πιάσω τον εαυτό μου που είπα και την σοφία πριν "The best treatment is the acceptance"
Εγώ το αποδέχτηκα; Όχι. Συνεχίζω θεραπείες κανονικά και βουτηγμένος σε "βαθιά νερά"; Ναι.

Αυτό που καταβάθος ήθελα να πω, είναι ότι ότι και να κάνουμε ρε παιδιά μια μέρα των ημερών θα καραφλιάσουμε, τι και αν εσύ το καθυστερήσεις 3 - 5 χρόνια, τι αν εγώ περισσότερο τι αν ο άλλος ακόμα περισσότερο, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Έχουμε μπει όλοι σε ένα τριπ σιχαμένο; έχουμε γίνει πειραματόζωα και φαρμακαποθήκες; Ναι..
Και ξέρεις ποία είναι η μεγαλύτερη παρενέργεια; Η αλλοίωση του χαρακτήρα και της ψυχής που όοοολα τα χρόνια θεραπειών και του άγχους χάνουμε μεγάλο κομμάτι από τη ψυχική μας υγεία πάνω από όλα που δυστυχώς αυτό μπορεί να είναι μη αναστρέψιμο.

Καλά τα λόγια, αλλά από τις πράξεις απέχουν.. Και για εμένα όσοι εξ αρχής είπαν "ρε ασταδιάλα με τα κωλοφάρμακα" και το αποδέχτηκαν, είναι οι καλύτεροι της υπόθεσης και είχαν γερό στομάχι ίσως.


ΜΙΚΕΣ είπε:
Σε καποια που λες συμφωνω αλλα στο θεμα μμ δεν ειναι κ τοσο χαλια τα πραγματα οσο λες.η Μεταμοσχευση δεν ειναι για αυτους που εχουν επιθετικη τριχοπτωση.Υπαρχουν ανθρωποι που χανουν τα μαλλια τους μετα τα 30 τους κ με πολυ πιο αργο ρυθμο απο καποιον που τα χανει απο τα 20-25.Εκει η μμ πιανει τοπο και χωρις καθολου φαρμακα τις περισσοτερες φορες.Εχω δει και εγω τραγικες μμ αλλα εχω δει και καλες μεταμοσχευσεις.Εννοειται οτι η απολυτη φυσικοτητα αλλα κ η πυκνοτητα ειναι απιαστο ονειρο ακομα κ στις καλυτερες κλινικες του κοσμου.Υπαρχουν ομως πολυ καλα αποτελεσματα με αρκετα καλη φυσικοτητα αλλα κ πυκνοτητα ακομα κ εδω μεσα.Το να εισαι καραφλος με το να εχεις μαλλια εστω κ αραια ειναι Μερα με την Νυχτα.Βεβαια απο την αλλη θα πω οτι καποιες φορες ειναι καλυτερα καραφλος απο το να εχεις ενα τεραστιο σημαδι πισω και 10 τριχες που να πεταγονται λες κ βγαινουν απο συρματοβουρτσα.

Φίλε ΜΙΚΕ σαφώς ο κάθε ένας τα βλέπει από τη δική του σκοπιά τα πράγματα.

Σίγουρα και παίζουν ρόλο πολλά από τα παραπάνω που είπες, και κάποια άλλα κανέναν.

Εγώ π.χ. είμαι προς Norwood 2 και καραφλιάζω από τα 24 - 25 σίγουρα, και μέχρι κάποια ηλικία δεν ήμουν σε καμία θεραπεία μιας και ήταν αμελητέα τα πράγματα ακόμα και πήγαινε πάρα πολύ αργά έως καθόλου να στο πω έτσι, χαμπάρι δεν το είχα πάρει καν. Μόλις έγινε ένα απότομο μπαμ και λέπτυνε η τρίχα ξεκίνησα θεραπείες με εκπληκτικά αποτελέσματα αρχικά σε σημείο να μην υπάρχει ίχνος α/α. Κοντεύω τα 30 και σε μέσες άκρες έχω μείνει σταθερός εκεί που ήμουν (ακόμα) χάρη της φιναστερίδης εννοείται.

Αυτό που θέλω να πω, ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σε πάει αργά και πότε επιθετικά, δεν είναι κάτι σταθερό που μπορείς να υπογράψεις. Και όταν υπάρχει μ/μ και συμβεί κάτι τέτοιο πας και για άλλη και για άλλη κλπ κλπ. Μπαίνεις σε ένα τριπ που δεν μπορείς να κάνεις πίσω να το πω αλλιώς. Ξοδεύεις λεφτά και λεφτά. Όσο για το θέμα πυκνότητας που είπες, δεν ξέρω είναι το point of view του κάθε ενός, για εμένα είναι χάλι.. δεν το αποκαλώ πυκνότητα. Για φωτό καλό είναι. Για real χωρίς τοπικ κλάφτα χαράλαμπε..

Και ιδιαίτερα σε μικρά nw είναι που το αποτέλεσμα είναι δύσκολο να "δέσει" καλά οπτικά. Αλλά όπως είπα, ο κάθε ένας τα βλέπει από τη σκοπιά του σύμφωνα το τι θέλει για εκείνον εννοείται, δεν έχουν και τόσο σημασία τα λόγια μου, είναι απλά η άποψη μου και τα όσα έχω δει - ψάξει :)



Υπογραφη θεικη παντως το τριπτυχο του Ninja...
 
Chs είπε:
Έχουμε μπει όλοι σε ένα τριπ σιχαμένο; έχουμε γίνει πειραματόζωα και φαρμακαποθήκες; Ναι..
Και ξέρεις ποία είναι η μεγαλύτερη παρενέργεια; Η αλλοίωση του χαρακτήρα και της ψυχής που όοοολα τα χρόνια θεραπειών και του άγχους χάνουμε μεγάλο κομμάτι από τη ψυχική μας υγεία πάνω από όλα που δυστυχώς αυτό μπορεί να είναι μη αναστρέψιμο.

Καλά τα λόγια, αλλά από τις πράξεις απέχουν.. Και για εμένα όσοι εξ αρχής είπαν "ρε ασταδιάλα με τα κωλοφάρμακα" και το αποδέχτηκαν, είναι οι καλύτεροι της υπόθεσης και είχαν γερό στομάχι ίσως.

Σοφά λόγια που κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε να είναι με κεφαλαια γράμματα σε ένα εμφανές σημείο του φόρουμ για να το βλέπουν με την πρώτη όσοι μπαίνουν εδώ.

Δυστυχώς αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Θεραπεία δεν υπάρχει για την ΑΓΑ, και πιστεύω ότι δεν θα βρεθεί ποτέ. Αν σας φαίνεται απαισιόδοξο θα σας πω ότι δεν υπάρχει θεραπεία ούτε για το κοινό κρυολόγημα παρά τις όποιες προόδους στην επιστήμη. Και θεωρώ ότι η πρώτη δουλειά ενός τέτοιου φόρουμ είναι να μορφώνει και να εκπαιδεύει τους νέους (κατα βάση) που έχουν ΑΓΑ και προσπαθούν να δουν τι θα κάνουν. Ωστόσο αν και τα γεγονότα είναι γεγονότα πολλοί εξακολουθούν να πιστεύουν αυτα που θελουν.

Το τριχοθυλάκιο, αυτό το τόσο ταπεινό μικρό εργοστάσιο που το προϊόν του είναι η τρίχα, σας βεβαιώνω πως είναι ένα απίστευτα πολύπλοκο ΟΡΓΑΝΟ, πολύ πιο περίπλοκο από την καρδιά ή το ήπαρ, που με ένα θαυμαστό γενετικά προσδιορισμένο τρόπο επηρεάζεται από τον ένα τύπο της DHT ανάλογα με τη θέση του στο σώμα. Το ΠΩΣ δεν το ξέρουμε. Στο πάνω μέρος του κεφαλιού (hairline-crown) συρρικνώνεται (όταν υπάρχει η γενετική προδιάθεση) η δότρια περιοχή είναι αδιάφορη, ενώ τα τριχοθυλάκια στο γένειο ενεργοποιούνται πάλι με βάση τα γονίδια μας. (Σε εμένα δεν ενεργοποιήθηκαν τα περισσότερα και γλιτώνω το καθημερινό ξύρισμα! :21m:)

Συμφωνώ απόλυτα και με το ότι όσο και να καθυστερήσεις με φιναστερίδη την ΑΓΑ, τελικά το "μοιραίο" θα συμβεί μετά από μερικά χρόνια.

Γενικά μιλωντας δεν *χρειάζεται* αντιμετώπιση η ΑΓΑ.
Πάντως για όσους ενδιαφέρονται να την καθυστερήσουν το βασικό φάρμακο είναι η φιναστερίδη ενώ δίνουμε συμπληρωματικά και μινοξιδίλη, περισσότερο όταν βλέπουμε ότι η πρώτη δεν δουλεύει στο hairline.
Κάθε φάρμακο έχει παρενέργειες και υπό περιπτώσεις μπορεί να γίνει φαρμάκι. ¨Ομως δεν πιστεύω ότι είναι τόσο απαίσια η φιναστερίδη σε σχέση με τις παρενέργειες. Προσωπικά διαπιστώνω ότι οι παρενέργειες της μινοξιδίλης είναι πιο συχνές και πιο ενοχλητικές.

Δυστυχώς οι γυναίκες με ΑΓΑ έχουν ως μόνη επιλογή τη μινοξιδίλη.

Για το Revivogen δεν έχω δει σπουδαία αποτελέσματα και για το "keratin retard" (!) δεν ξέρω απολύτως τίποτα.
 

otherdude

Member
dermatologist είπε:
Chs είπε:
Έχουμε μπει όλοι σε ένα τριπ σιχαμένο; έχουμε γίνει πειραματόζωα και φαρμακαποθήκες; Ναι..
Και ξέρεις ποία είναι η μεγαλύτερη παρενέργεια; Η αλλοίωση του χαρακτήρα και της ψυχής που όοοολα τα χρόνια θεραπειών και του άγχους χάνουμε μεγάλο κομμάτι από τη ψυχική μας υγεία πάνω από όλα που δυστυχώς αυτό μπορεί να είναι μη αναστρέψιμο.

Καλά τα λόγια, αλλά από τις πράξεις απέχουν.. Και για εμένα όσοι εξ αρχής είπαν "ρε ασταδιάλα με τα κωλοφάρμακα" και το αποδέχτηκαν, είναι οι καλύτεροι της υπόθεσης και είχαν γερό στομάχι ίσως.

Σοφά λόγια που κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε να είναι με κεφαλαια γράμματα σε ένα εμφανές σημείο του φόρουμ για να το βλέπουν με την πρώτη όσοι μπαίνουν εδώ.

Δυστυχώς αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Θεραπεία δεν υπάρχει για την ΑΓΑ, και πιστεύω ότι δεν θα βρεθεί ποτέ. Αν σας φαίνεται απαισιόδοξο θα σας πω ότι δεν υπάρχει θεραπεία ούτε για το κοινό κρυολόγημα παρά τις όποιες προόδους στην επιστήμη. Και θεωρώ ότι η πρώτη δουλειά ενός τέτοιου φόρουμ είναι να μορφώνει και να εκπαιδεύει τους νέους (κατα βάση) που έχουν ΑΓΑ και προσπαθούν να δουν τι θα κάνουν. Ωστόσο αν και τα γεγονότα είναι γεγονότα πολλοί εξακολουθούν να πιστεύουν αυτα που θελουν.

Το τριχοθυλάκιο, αυτό το τόσο ταπεινό μικρό εργοστάσιο που το προϊόν του είναι η τρίχα, σας βεβαιώνω πως είναι ένα απίστευτα πολύπλοκο ΟΡΓΑΝΟ, πολύ πιο περίπλοκο από την καρδιά ή το ήπαρ, που με ένα θαυμαστό γενετικά προσδιορισμένο τρόπο επηρεάζεται από τον ένα τύπο της DHT ανάλογα με τη θέση του στο σώμα. Το ΠΩΣ δεν το ξέρουμε. Στο πάνω μέρος του κεφαλιού (hairline-crown) συρρικνώνεται (όταν υπάρχει η γενετική προδιάθεση) η δότρια περιοχή είναι αδιάφορη, ενώ τα τριχοθυλάκια στο γένειο ενεργοποιούνται πάλι με βάση τα γονίδια μας. (Σε εμένα δεν ενεργοποιήθηκαν τα περισσότερα και γλιτώνω το καθημερινό ξύρισμα! :21m:)

Συμφωνώ απόλυτα και με το ότι όσο και να καθυστερήσεις με φιναστερίδη την ΑΓΑ, τελικά το "μοιραίο" θα συμβεί μετά από μερικά χρόνια.

Γενικά μιλωντας δεν *χρειάζεται* αντιμετώπιση η ΑΓΑ.
Πάντως για όσους ενδιαφέρονται να την καθυστερήσουν το βασικό φάρμακο είναι η φιναστερίδη ενώ δίνουμε συμπληρωματικά και μινοξιδίλη, περισσότερο όταν βλέπουμε ότι η πρώτη δεν δουλεύει στο hairline.
Κάθε φάρμακο έχει παρενέργειες και υπό περιπτώσεις μπορεί να γίνει φαρμάκι. ¨Ομως δεν πιστεύω ότι είναι τόσο απαίσια η φιναστερίδη σε σχέση με τις παρενέργειες. Προσωπικά διαπιστώνω ότι οι παρενέργειες της μινοξιδίλης είναι πιο συχνές και πιο ενοχλητικές.

Δυστυχώς οι γυναίκες με ΑΓΑ έχουν ως μόνη επιλογή τη μινοξιδίλη.

Για το Revivogen δεν έχω δει σπουδαία αποτελέσματα και για το "keratin retard" (!) δεν ξέρω απολύτως τίποτα.





Φιλε αμα σου πω οτι τα μαλλια μου ειναι χαλια αραια, πιο αραια δεν τα εχω ξαναδει...και με το revivogen μεσα 2-3 βδομαδες δυναμωσανε και γινανε τουμπανο!
και επαιρνα σκετο revivogen ουτε μινοξ ουτε τιποτα..!
δεν το πιστευα αυτο που εβλεπα..
πολυ δυνατο τοπικο αντιανδρογονο το
revivogen ξερεις τι παει να πει να βλεπεις κατευθειαν αποτελεσματα σε 3 4 εβδομαδες να δυναμωνει η τριχα τοσο πολυ?
αλλα δυστυχως αναγκαστηκα να το κοψω γιατι η μουρη μου πρηστηκε και εκανα μαυρους κυκλους(κατι το οποιο μισω)
επισης ειχα πτωση στην libido το βραδυ που το εβαζα και ειχα αδυναμες στυσεις
οκ ολα αυτα
το πιο παραξενο ομως ηταν αυτο=
"oily face"
τα βραδυα που εβαζα revivogen η μουρη μου γυαλιζε λες και την ειχα περασει με γυαλιστικο
ΕΛΕΟΣ..
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
dermatologist είπε:
Chs είπε:
Έχουμε μπει όλοι σε ένα τριπ σιχαμένο; έχουμε γίνει πειραματόζωα και φαρμακαποθήκες; Ναι..
Και ξέρεις ποία είναι η μεγαλύτερη παρενέργεια; Η αλλοίωση του χαρακτήρα και της ψυχής που όοοολα τα χρόνια θεραπειών και του άγχους χάνουμε μεγάλο κομμάτι από τη ψυχική μας υγεία πάνω από όλα που δυστυχώς αυτό μπορεί να είναι μη αναστρέψιμο.

Καλά τα λόγια, αλλά από τις πράξεις απέχουν.. Και για εμένα όσοι εξ αρχής είπαν "ρε ασταδιάλα με τα κωλοφάρμακα" και το αποδέχτηκαν, είναι οι καλύτεροι της υπόθεσης και είχαν γερό στομάχι ίσως.

Σοφά λόγια που κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε να είναι με κεφαλαια γράμματα σε ένα εμφανές σημείο του φόρουμ για να το βλέπουν με την πρώτη όσοι μπαίνουν εδώ.

Συμφωνώ.

Δυστυχώς αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Θεραπεία δεν υπάρχει για την ΑΓΑ, και πιστεύω ότι δεν θα βρεθεί ποτέ. Αν σας φαίνεται απαισιόδοξο θα σας πω ότι δεν υπάρχει θεραπεία ούτε για το κοινό κρυολόγημα παρά τις όποιες προόδους στην επιστήμη. Και θεωρώ ότι η πρώτη δουλειά ενός τέτοιου φόρουμ είναι να μορφώνει και να εκπαιδεύει τους νέους (κατα βάση) που έχουν ΑΓΑ και προσπαθούν να δουν τι θα κάνουν. Ωστόσο αν και τα γεγονότα είναι γεγονότα πολλοί εξακολουθούν να πιστεύουν αυτα που θελουν.

Αν είχες δηλαδή AGA, κάτι που έχεις επισημάνει ότι δεν έχεις, θα αποδεχόσουν απλά τα γεγονότα δηλαδή και δεν θα έκανες τίποτα.
Όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει.

Το τριχοθυλάκιο, αυτό το τόσο ταπεινό μικρό εργοστάσιο που το προϊόν του είναι η τρίχα, σας βεβαιώνω πως είναι ένα απίστευτα πολύπλοκο ΟΡΓΑΝΟ, πολύ πιο περίπλοκο από την καρδιά ή το ήπαρ, που με ένα θαυμαστό γενετικά προσδιορισμένο τρόπο επηρεάζεται από τον ένα τύπο της DHT ανάλογα με τη θέση του στο σώμα. Το ΠΩΣ δεν το ξέρουμε. Στο πάνω μέρος του κεφαλιού (hairline-crown) συρρικνώνεται (όταν υπάρχει η γενετική προδιάθεση) η δότρια περιοχή είναι αδιάφορη, ενώ τα τριχοθυλάκια στο γένειο ενεργοποιούνται πάλι με βάση τα γονίδια μας. (Σε εμένα δεν ενεργοποιήθηκαν τα περισσότερα και γλιτώνω το καθημερινό ξύρισμα! :21m:)

Συμφωνώ απόλυτα και με το ότι όσο και να καθυστερήσεις με φιναστερίδη την ΑΓΑ, τελικά το "μοιραίο" θα συμβεί μετά από μερικά χρόνια.

Η dht δεν είναι ο μόνος παράγοντας της Α.Α. ή μάλλον δεν είναι καθόλου παράγοντας σε σχέση με το ένζυμο 5αρ. Διαφορετικά η φιναστερίδη θα δούλευε επ άπειρον και σε όλους. Κάτι που δεν συμβαίνει.

Γενικά μιλωντας δεν *χρειάζεται* αντιμετώπιση η ΑΓΑ.
Πάντως για όσους ενδιαφέρονται να την καθυστερήσουν το βασικό φάρμακο είναι η φιναστερίδη ενώ δίνουμε συμπληρωματικά και μινοξιδίλη, περισσότερο όταν βλέπουμε ότι η πρώτη δεν δουλεύει στο hairline.
Κάθε φάρμακο έχει παρενέργειες και υπό περιπτώσεις μπορεί να γίνει φαρμάκι. ¨Ομως δεν πιστεύω ότι είναι τόσο απαίσια η φιναστερίδη σε σχέση με τις παρενέργειες. Προσωπικά διαπιστώνω ότι οι παρενέργειες της μινοξιδίλης είναι πιο συχνές και πιο ενοχλητικές.

Από τη στιγμή που υπάρχει κάτι που μπορεί να καθυστερήσει και σε πολλές περιπτώσεις να αντιστρέψει την κατάσταση, μπορεί να υπάρξει και κάτι άλλο ακόμα πιο αποτελεσματικό. Ή είναι καθαρά γενετικό το θέμα και δεν το σώνει τίποτα, ή όχι. Η φιναστερίδη και κυρίως η μινοξιδίλη, που κανείς ακόμα δεν έχει ξεστραβωθεί να ερευνήσει πως δουλεύει, δείχνουν ότι η Α.Α. έχει αχίλλειος πτέρνα.

Η φιναστερίδη προσωπικά είναι εγκληματικό φάρμακο για νέους ανθρώπους. Η κινητήριος δύναμη του άντρα είναι η τεστοστερόνη του. Ακόμα και αυτοί που λένε πως δεν έχουν παρενέργειες, είναι γιατί ο οργανισμός τους συνήθισε - αναγκάστηκε να προσαρμοστεί σε μικρότερες απαιτήσεις. Παρόλο που δεν πήρα ποτέ φιναστερίδη, είχα χαμηλή τεστοστερόνη για χρόνια και όλα έβαιναν φυσιολογικά. Όταν 3πλασίασα τις τιμές της, τότε είδα την πραγματική διαφορά και το τι έχανα τόσο καιρό.


Δυστυχώς οι γυναίκες με ΑΓΑ έχουν ως μόνη επιλογή τη μινοξιδίλη.

Υπάρχει και η προγεστερόνη και η σπιρονολακτόνη που έχει δώσει σε πολλές γυναίκες καλά αποτελέσματα.

Αυτό που ζητάμε από ένα φόρουμ, είναι πειραματισμό, ανοιχτό μυαλό και αισιοδοξία. Αυτοί που το αποδέχθηκαν (και καλά έκαναν) μας έχουν αποχαιρετήσει...
 
GOMI από την αρχαιότητα είχε καταγραφεί η σύνδεση της ΑΓΑ με τις ανδρικές ορμόνες . Κάποιες μέλέτες που έγιναν για τον ψευδοερμαφροδιτισμό σε ανθρώπους που ζούσαν σε απομονωμένα χωριά στον Αγιο Δομηνικό αν δεν κάνω λάθος, απέδειξαν ότι η γονιδιακή έλλειψη 5α reductase, είχε ως αποτέλεσμα την μη δυνατότητα μεταβολισμού της τεστοστερόνης σε DHT. Η DHT απουσιαζε εντελώς από το σώμα τους. Tα αποτελέσματα ήταν τρομακτικά, τα μικρά αγόρια είχαν υποπλασία γεννητικών οργάνων και συχνά έμοιαζαν -και αντιμετωπίζονταν- ως κοριτσάκια. Με την εφηβεία όμως γίνονταν κανονικοί άντρες όχι χωρίς προβλήματα, μικρά γεννητικά όργανα και οχι πολύ καλη ποιότητα σπέρματος.

Παρατηρήθηκε ότι όλοι τους κατα την ενηλικίωση δεν έχαναν ποτέ τα μαλλιά τους εξ αιτίας της ΑΓΑ, για την ακρίβεια κρατούσαν για πάντα τις παιδικές τους hairlines, κάτι που όπως ξέρουμε είναι αδύνατον ακόμα και για έναν φυσιολογικό άνδρα με πυκνό μαλλί ως τα γεράματα (πχ ο Ronald Reagan).
Επίσης η τριχοφυία στο πρόσωπο/σώμα ήταν ελάχιστη και γενικά η χροιά της φωνής ηταν ψιλή.


Από εκεί προέκυψε η βεβαιότητα ότι η ΔΗΤ παίζει έναν ρόλο στην ΑΓΑ αλλά αυτό είναι προφανώς ένα μικρό κομμάτι σε ένα τεράστιο παζλ. Προέκυψαν όμως και διάφορες θεωρίες ότι η DHT ενώ είναι απαραίτητη ως την εφηβεία, κατόπιν δεν παίζει κάποιο ρόλο (κάτι που είναι καταφανώς λάθος).

Κατα τα άλλα, αν και δεν έχω ΑΓΑ, γνωρίζω ότι είναι το δεύτερο χειρότερο πράγμα σε έναν άντρα (το πρώτο είναι η στυτική δυσλειτουργία) και γενικά είναι σκατά ειδικότερα στις ηλικίες κατω των 30. Πιστεύω όμως ότι η εκπαίδευση πάνω σε αυτό το ζήτημα βοηθά στο να μην πέφτει κορόιδο καμίας "μαγικής" θεραπείας που απλώς θα του αδειάσει την τσέπη.

Η εξωγενής χορήγηση προγεστερόνης έχει ως πιθανή παρενέργεια την *απώλεια μαλλιών* και στο κάτω-κάτω δεν είναι εγκεκριμένη για την τριχόπτωση. Η σπιρονολακτόνη *θεωρητικά* λειτουργει σαν αντι-ανδρογόνο αλλά δεν έχω ακούσει ότι βοήθησε στην επανέκφυση.
 

Reve

Active Member
Απαισιόδοξο το νήμα αλλά ειλικρινές και αληθές. Θέλει κότσια να δεχτείς την αα αλλά είναι δύσκολο. Και προσωπικά σε μένΑ έχει να κάνει με το αντίθετο φύλο. Αν θα βρω γκόμενα - γυναίκα αν καραφλιάσω τελείως κτλπ.. ισώς βέβαια γίνομαι και υπερβολικός. Στην χειροτερη βέβαια σκέφτομαι το micropigmantation αν γίνω 6αρη. Θα τους το ζητήσω και όσο πιο πυκνό-έντονο γίνετε και τέλος. Αν και αυτό ακριβό είναι αλλά απο το να έχεις τομές και δέκα τρίχες είναο προτιμότερο..
 
Μπλουζα