Υπερβολικα εντονη τριχοπτωση

Δεν γνωριζω τοσσα για το φαρμακο..εγω ξερω πως ανεβαζει τη σεροτονινη και καλα...και εμενα με ναρκωνε...κυριολεκτικα επισης η ορεξη μου ανοιγει τρελα με.το παρω..ειναι ναρκωτικο αυτο το.χαπι!!!! Σε βοηθησε.εσενα γενικα?
Εγώ ευχαριστημένη είμαι σίγουρα στο θέμα του ύπνου. Στη διάθεση δε ξέρω αν βοήθησε πολύ πάντως. Η όρεξη για φαγητό είναι πράγματι μεγάλη, αλλα έτσι ήταν και πρώτα, και δε ξέφυγα και στο βάρος. Ακόμα το παίρνω και δεν σκέφτηκα καθόλου να το σταματήσω. Ίσα ίσα, με το να μην έχω πλέον έλλειψη ύπνου, υποθέτω πως ο οργανισμός μου λειτουργεί καλύτερα από πριν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikolakis

Well-Known Member
Δεν υπάρχει τρόπος να σταματήσει. Απλα κάποιες φορες περιορίζεται σε αριθμό. Δεν υπάρχει θεραπεία πρέπει να το αποδεχθούμε, ο λόγος που οι πιο πολυ είμαστε μέλη εδω ειναι για το ψυχολογικό κομμάτι οτι δηλαδή συμπάσχουμε
 

Sandy

Active Member
@karol για να διαγνώσει η γιατρός ΑΓΑ πρέπει να είδε κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Και από περιέργεια δηλαδή και μόνο, θα μας διαφώτιζε όλους μια καλύτερη φοτο που να δείχνει το πρόβλημα. Δεν μπορεί να είναι τόσο άκυρη η συγκεκριμένη γιατρός και να σε πλακώνει σε τοπικά, προφανώς ισχυρά, μινοξιδίλες και 3 σαμπουάν. Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση...
Με τον ύπνο έχω και εγώ πρόβλημα και κατά διαστήματα στο παρελθόν έπαιρνα xanax. To σταμάτησα όταν διαπίστωσα πως επηρέαζε το λεμφικό σύστημα. (Ξύπναγα πρησμένος)
Αν ήσουν 5 χρόνια στο φάρμακο που αναφέρεις, θα έλεγα ότι σίγουρα είχε μέρος ευθύνης του προβλήματος, αν όχι την αποκλειστικότητα.

GOMI με το μάτι μόνο δουλειά δεν κάνουν, για να διαγνωστεί μια γυναίκα είναι πολύ δύσκολο θέλουμε πολλά μέσα για μια σωστή διάγνωση κ αυτά είναι τριχοσκοπηση όχι τριχοριζόγραμμα, εξετάσεις αίματος, pull test,κληρονομικοτητα, φουλ ιστορικό κτλ κτλ
Συνήθως πχ μια χρονιά τελογενη τριχοπτωση έχει σχεδόν το ίδιο πατερν με ΑΑ ! Εδώ οι γιατροί κ συγκεκριμένα στο Συγγρού δεν ξέρουν καν τι σημαίνει χρόνια τελογενη τριχοπτωση!
Δεν λέω μερικές φορές μπορεί να συνυπάρξει μαζί κ αα μαζί με την χρονια τελογενη η ακόμα κ με την τελογενη .
Επίσης σε πολλές κ πολλούς η ξαφνική τελογενη τριχοπτωση φέρνει κ αα !
Παρακολουθώ πολλά ξένα φόρουμ με ειδη γυναίκες τριχόπτωσης κ έχω δει πολλές επιτυχημένες ιστορίες κ με χρόνια τελογενη κ με αα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@Sandy συμφωνώ σε όσα λες, αλλά το να πηγαίνει κάποια νέα κοπέλα, με απλή τριχόπτωση και να της κάνει διάγνωση μια γιατρός όπως η συγκεκριμένη, (όχι ότι είναι καμία ιδιοφυία, αλλά και μόνο από την εμπειρία της έχει δει αρκετά περιστατικά ΑΓΑ) ότι έχει διάχυτη ανδρογενετικη, ή κάτι χαρακτηριστικό πρέπει να είδε, ή πρέπει να είναι για κλωτσιές και μάλιστα πολλές.
Παρόλο τα αρκετά απαράδεκτα περιστατικά πάνω στο θέμα μαλλί που έχουμε δει πως τα αντιμετωπίζουν οι δερματολόγοι, δεν παύει να φαίνεται πολύ τραβηγμένο το να γ@μ@ει την ψυχολογία μιας νέας κοπέλας δίχως να στηρίζεται κάπου...
Όπως και να χει, όταν ανεβάσει καλύτερες φότο, βλέπουμε...
 

Dimitris Markakis

New Member
Οι κυριότεροι παράγοντες που προκαλούν τριχόπτωση σε άνδρες και γυναίκες είναι τα ανδρογόνα, η κληρονομικότητα και η ηλικία. Επίσης, η ανοσολογική απόκριση παίζει σημαντικό ρόλο.
 

karol

Member
@Sandy συμφωνώ σε όσα λες, αλλά το να πηγαίνει κάποια νέα κοπέλα, με απλή τριχόπτωση και να της κάνει διάγνωση μια γιατρός όπως η συγκεκριμένη, (όχι ότι είναι καμία ιδιοφυία, αλλά και μόνο από την εμπειρία της έχει δει αρκετά περιστατικά ΑΓΑ) ότι έχει διάχυτη ανδρογενετικη, ή κάτι χαρακτηριστικό πρέπει να είδε, ή πρέπει να είναι για κλωτσιές και μάλιστα πολλές.
Παρόλο τα αρκετά απαράδεκτα περιστατικά πάνω στο θέμα μαλλί που έχουμε δει πως τα αντιμετωπίζουν οι δερματολόγοι, δεν παύει να φαίνεται πολύ τραβηγμένο το να γ@μ@ει την ψυχολογία μιας νέας κοπέλας δίχως να στηρίζεται κάπου...
Όπως και να χει, όταν ανεβάσει καλύτερες φότο, βλέπουμε...
Το θεμα ειναι πως με εξετασε..μου τα τραβηξε.φυγαν περιπου 7 τριχες και αλλες 40 το πρωι πριν παω..μετα κοιταξε την χωριστρα..μς ρωτησε για κληρονομικοτητα..της ειπα ο πατερας μου στα 67 του με ελαχιστα μαλλια πισω...τα εχανε απο τα 30..επισης της.ειπα πως εχω. ασταματητη τριχοπτωση 5 μηνες τωρα...με ρωτησε για.θυροειδη πολυκιστικες δεν εχω...ε τι αλλο να ναι? Χαχα
 

karol

Member
GOMI με το μάτι μόνο δουλειά δεν κάνουν, για να διαγνωστεί μια γυναίκα είναι πολύ δύσκολο θέλουμε πολλά μέσα για μια σωστή διάγνωση κ αυτά είναι τριχοσκοπηση όχι τριχοριζόγραμμα, εξετάσεις αίματος, pull test,κληρονομικοτητα, φουλ ιστορικό κτλ κτλ
Συνήθως πχ μια χρονιά τελογενη τριχοπτωση έχει σχεδόν το ίδιο πατερν με ΑΑ ! Εδώ οι γιατροί κ συγκεκριμένα στο Συγγρού δεν ξέρουν καν τι σημαίνει χρόνια τελογενη τριχοπτωση!
Δεν λέω μερικές φορές μπορεί να συνυπάρξει μαζί κ αα μαζί με την χρονια τελογενη η ακόμα κ με την τελογενη .
Επίσης σε πολλές κ πολλούς η ξαφνική τελογενη τριχοπτωση φέρνει κ αα !
Παρακολουθώ πολλά ξένα φόρουμ με ειδη γυναίκες τριχόπτωσης κ έχω δει πολλές επιτυχημένες ιστορίες κ με χρόνια τελογενη κ με αα
Εγω δεν καταλαβαινω την διαφορα τριχοριζογραμα με τριχοσκοπηση...τι βλεπεις.στο καθενα??? Ποσσο ψυχοφθορο.ειναι ρε γαμωτο ολο αυτο...
 

karol

Member
Δεν υπάρχει τρόπος να σταματήσει. Απλα κάποιες φορες περιορίζεται σε αριθμό. Δεν υπάρχει θεραπεία πρέπει να το αποδεχθούμε, ο λόγος που οι πιο πολυ είμαστε μέλη εδω ειναι για το ψυχολογικό κομμάτι οτι δηλαδή συμπάσχουμε
Καθε πρωι ξυπναω με την ελπιδα οτι τωρα που θα βαλω μινοξιδιλη και θα κανω μασαζ δεν θα πεσουν και καθε πρωι.φευγουν 50 τριχες μονο το βραδυ αν ελατωθει λιγο και καθε πρωι το ιδιο... μου ρχετε να τα ξεριζωσω.ολα
 

aeratos28

Just aeratos
dimitris markakis φίλε υπάρχουν πάρα πολλά νήματα που έχει γίνει ακριβέστατη ανάλυση στους παράγοντες που προκαλούν τριχόπτωση και πώς ακριβώς δρουν ..επίσης και πάρα πολλές αναλύσεις στο που ακριβώς πρέπει να στοχεύσεις και με τι ακριβώς όπλα(φάρμακα) ώστε να σταματήσεις αυτήν τη δράση τους,δηλαδη την τριχόπτωση..οπότε ανάλωση με 2 γραμμές εξήγηση όπως αυτή που έδωσες ειναι θεωρητικά περιτο..να λέμε πράγματα που ουσιαστικά βοηθάνε..αυτο που έγραψε έτσι απλά δεν λέει τίποτα..χρειάζονται παρά πολλές αναλύσεις οι οποίες όπως είπα έχουν συζητηθεί παλαιοτερα
 

aeratos28

Just aeratos
εσύ φίλη,νομιζω άδικα αγχωνεσαι πραγματικά.δειχνουν πολύ καλά τα μαλλια σου και διαφωνω με την ξερή απάντηση της γιατρού που σου έδωσε..κάνε 2-3 πραγματακια που σου λένε τα παιδιά εδώ και θα βελτιωθεί το πολύ μικρό πρόβλημα σου που σου φαίνεται τεράστιο.μην χαλιεσαι καν.!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το θεμα ειναι πως με εξετασε..μου τα τραβηξε.φυγαν περιπου 7 τριχες και αλλες 40 το πρωι πριν παω..μετα κοιταξε την χωριστρα..μς ρωτησε για κληρονομικοτητα..της ειπα ο πατερας μου στα 67 του με ελαχιστα μαλλια πισω...τα εχανε απο τα 30..επισης της.ειπα πως εχω. ασταματητη τριχοπτωση 5 μηνες τωρα...με ρωτησε για.θυροειδη πολυκιστικες δεν εχω...ε τι αλλο να ναι? Χαχα

Mε εξαίρεση το "αίνιγμα" της χωρίστρας, όλα τα υπόλοιπα δεν δείχνουν κανένα απολύτως σημάδι πως πρόκειται για διάχυτη ανδρ...Μην δίνεις βάση και προσπάθησε να βρεις τι έχει μέσα το τοπικό που σου έγραψε
 

Sandy

Active Member
Λοιπόν ας τα βάλουμε σε μια σειρά!
Πρωτον το τριχοριζόγραμμα είναι μια παλιά μέθοδος για να δεις τις δυστροφικες, αναγενεις κτλ κτλ το οποίο δεν είναι καν αξιόπιστο για του λόγου το αληθές μόνο εδώ στην Ελλάδα το έχω δει να το χρησιμοποιούν ,ενώ η τριχοσκόπηση είναι καινούρια διαγνωστική μέθοδος η οποία μπορεί να σου κάνει πυκνομετρηση να δεις εάν έχεις σμίκρυνση, πόσες τρίχες ειναι σε κάθε θυλακα εάν έχεις ουλωτικη αλωπεκια η εάν έχεις μαύρα η καφέ ή κίτρινα στίγματα στους θυλακες κτλ άρα είναι πιο αξιόπιστη από το τριχοριζόγραμμα!
Δεύτερον εγώ διαγνωστικά από Καναδό τριχολογο με χρόνια τελογενη τριχοπτωση κ έναρξη μάλλον της ΑΑ λέω μάλλον γτ υπάρχει σμίκρυνση σε κάποιους θυλακες αλλά δεν γνωρίζουμε εάν η σμίκρυνση οφείλεται στην χρόνια τελογενη η στην αα,η χωρίστρα ανοιγει κ στην χρόνια τελογενη τριχοπτωση όπως κ στην αα γτ εκεί οι θυλακες είναι πιο ευαίσθητοι από το υπόλοιπο κεφάλι ,
μπορεί να έχεις λιγότερες τριχες στους θυλακες στην χωρίστρα σε σχέση με το υπόλοιπο κεφάλι !
Κανε υπομονή κ μην το αφήσεις χωρίς αγωγή γτ σε περίπτωση που μπορεί να υποβοσκει αα μαζί με την τελογενη να το προλάβεις! Αυτό το λάθος έκανα εγώ κ το άφησα 3 χρόνια γτ όλοι μου έλεγαν ότι είμαι οκ αλλά τώρα είμαι στα χειρότερα μ ευτυχώς τωρα άρχισα σοβαρή θεραπεία από τον Καναδο τριχολογο κ ότι προλάβω θα σωσω!Άρχισε θεραπεία
 

karol

Member
εσύ φίλη,νομιζω άδικα αγχωνεσαι πραγματικά.δειχνουν πολύ καλά τα μαλλια σου και διαφωνω με την ξερή απάντηση της γιατρού που σου έδωσε..κάνε 2-3 πραγματακια που σου λένε τα παιδιά εδώ και θα βελτιωθεί το πολύ μικρό πρόβλημα σου που σου φαίνεται τεράστιο.μην χαλιεσαι καν.!
Mα αν συνεχιστει θα εχω προβλημα γιατι δεν σταματαει και η δερματολογος μου ειπε πως ακομα δεν βλεπει φυτρες...και η μινοξιδιλη δεν κανει δουλεια ...
 

karol

Member
Λοιπόν ας τα βάλουμε σε μια σειρά!
Πρωτον το τριχοριζόγραμμα είναι μια παλιά μέθοδος για να δεις τις δυστροφικες, αναγενεις κτλ κτλ το οποίο δεν είναι καν αξιόπιστο για του λόγου το αληθές μόνο εδώ στην Ελλάδα το έχω δει να το χρησιμοποιούν ,ενώ η τριχοσκόπηση είναι καινούρια διαγνωστική μέθοδος η οποία μπορεί να σου κάνει πυκνομετρηση να δεις εάν έχεις σμίκρυνση, πόσες τρίχες ειναι σε κάθε θυλακα εάν έχεις ουλωτικη αλωπεκια η εάν έχεις μαύρα η καφέ ή κίτρινα στίγματα στους θυλακες κτλ άρα είναι πιο αξιόπιστη από το τριχοριζόγραμμα!
Δεύτερον εγώ διαγνωστικά από Καναδό τριχολογο με χρόνια τελογενη τριχοπτωση κ έναρξη μάλλον της ΑΑ λέω μάλλον γτ υπάρχει σμίκρυνση σε κάποιους θυλακες αλλά δεν γνωρίζουμε εάν η σμίκρυνση οφείλεται στην χρόνια τελογενη η στην αα,η χωρίστρα ανοιγει κ στην χρόνια τελογενη τριχοπτωση όπως κ στην αα γτ εκεί οι θυλακες είναι πιο ευαίσθητοι από το υπόλοιπο κεφάλι ,
μπορεί να έχεις λιγότερες τριχες στους θυλακες στην χωρίστρα σε σχέση με το υπόλοιπο κεφάλι !
Κανε υπομονή κ μην το αφήσεις χωρίς αγωγή γτ σε περίπτωση που μπορεί να υποβοσκει αα μαζί με την τελογενη να το προλάβεις! Αυτό το λάθος έκανα εγώ κ το άφησα 3 χρόνια γτ όλοι μου έλεγαν ότι είμαι οκ αλλά τώρα είμαι στα χειρότερα μ ευτυχώς τωρα άρχισα σοβαρή θεραπεία από τον Καναδο τριχολογο κ ότι προλάβω θα σωσω!Άρχισε θεραπεία
Οποτε θα παω κατευθειαν για τριχοσκοπηση!!! και αν χρειαστει κανω τριχοριζογραμμα, απλα η δερματολογος μου ειπε τριχοριζογρμμα γι αυτο σκαλωνω λιγο...
 

Utopia

Active Member
@karol πόσο καιρό βάζεις μινοξιδίλη;

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι τόσο σου ξαναλέμε...!!! Το μαλλί από τις φώτο εγώ πυκνό το βλέπω και έχει και όγκο...
Τουλάχιστον μέχρι στιγμής...
 

karol

Member
@karol πόσο καιρό βάζεις μινοξιδίλη;

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι τόσο σου ξαναλέμε...!!! Το μαλλί από τις φώτο εγώ πυκνό το βλέπω και έχει και όγκο...
Τουλάχιστον μέχρι στιγμής...
1 Μιση μηνα βαζω μινοξιδιλη απο.15 σεπτεμβρη..δεν ειναι shedding και.περυσι που μαδαγα ενα μηνα μου σταματησε εβαλα μινοξιδιλη και.σε 1 μηνα ειχε κανει κυριολεκτικα θαυματα...τι φταιει τωρα και ουτε με μινοξιδιλη δεν στρωνει η τριχοπτωση.δεν ξερω
 

karol

Member
Λοιπόν ας τα βάλουμε σε μια σειρά!
Πρωτον το τριχοριζόγραμμα είναι μια παλιά μέθοδος για να δεις τις δυστροφικες, αναγενεις κτλ κτλ το οποίο δεν είναι καν αξιόπιστο για του λόγου το αληθές μόνο εδώ στην Ελλάδα το έχω δει να το χρησιμοποιούν ,ενώ η τριχοσκόπηση είναι καινούρια διαγνωστική μέθοδος η οποία μπορεί να σου κάνει πυκνομετρηση να δεις εάν έχεις σμίκρυνση, πόσες τρίχες ειναι σε κάθε θυλακα εάν έχεις ουλωτικη αλωπεκια η εάν έχεις μαύρα η καφέ ή κίτρινα στίγματα στους θυλακες κτλ άρα είναι πιο αξιόπιστη από το τριχοριζόγραμμα!
Δεύτερον εγώ διαγνωστικά από Καναδό τριχολογο με χρόνια τελογενη τριχοπτωση κ έναρξη μάλλον της ΑΑ λέω μάλλον γτ υπάρχει σμίκρυνση σε κάποιους θυλακες αλλά δεν γνωρίζουμε εάν η σμίκρυνση οφείλεται στην χρόνια τελογενη η στην αα,η χωρίστρα ανοιγει κ στην χρόνια τελογενη τριχοπτωση όπως κ στην αα γτ εκεί οι θυλακες είναι πιο ευαίσθητοι από το υπόλοιπο κεφάλι ,
μπορεί να έχεις λιγότερες τριχες στους θυλακες στην χωρίστρα σε σχέση με το υπόλοιπο κεφάλι !
Κανε υπομονή κ μην το αφήσεις χωρίς αγωγή γτ σε περίπτωση που μπορεί να υποβοσκει αα μαζί με την τελογενη να το προλάβεις! Αυτό το λάθος έκανα εγώ κ το άφησα 3 χρόνια γτ όλοι μου έλεγαν ότι είμαι οκ αλλά τώρα είμαι στα χειρότερα μ ευτυχώς τωρα άρχισα σοβαρή θεραπεία από τον Καναδο τριχολογο κ ότι προλάβω θα σωσω!Άρχισε θεραπεία
Τη. αγωγη γενικα.την κανεις εφ ορου ζωης! ? Και αν ναι πως ειναι εφικτο αυτα τα φαρμακα δεν σταματουν να λειτουργουν καποια στιγμη???
 

karol

Member
Mε εξαίρεση το "αίνιγμα" της χωρίστρας, όλα τα υπόλοιπα δεν δείχνουν κανένα απολύτως σημάδι πως πρόκειται για διάχυτη ανδρ...Μην δίνεις βάση και προσπάθησε να βρεις τι έχει μέσα το τοπικό που σου έγραψε
Σημερα παω να τα αγορασω απο φαρμακειο οποτε θα σου γραψω ποια ειναι ακριβως τα φαρμακα να μου πεις αν γνωριζεις...γιατι δεν ρωτησα τιποτα την.χασαπη
 

karol

Member
Mε εξαίρεση το "αίνιγμα" της χωρίστρας, όλα τα υπόλοιπα δεν δείχνουν κανένα απολύτως σημάδι πως πρόκειται για διάχυτη ανδρ...Μην δίνεις βάση και προσπάθησε να βρεις τι έχει μέσα το τοπικό που σου έγραψε
Ducray creastim lotion ,pharmecort cut sol 0,1,formula helsin activator lotion 1 ....αυτα ειναι...μαζι και.τηβ μινοξιδιλη που βαζω ηδη...
 
Μπλουζα