Υπερβολικα εντονη τριχοπτωση

aeratos28

Just aeratos
εννοείται ότι επιβαρυνεις την κατάσταση..100%.! το άγχος είναι ότι χειρότερο..πάντως όντως τα μαλλιά είναι πολύ δυνατά..όντως υπερβαλεις λιγάκι όπως όλες οι κοπέλες..χαλαρά λοιπόν.;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

naruto

Well-Known Member
Μμμαλιστα
αν η φιλη μας εχει χασει οντως σε πυκνοτητα οπως ισχυριζετε τοτε πριν πρεπει να ειχε μαλλι λιονταρινας ή αρκουδιτσας:p.
Μια χαρα εισαι κοπελια μην ανχωνεσε καθολου,κ για γυναικα ακομα εχεις πολυ πυκνα μαλλια.
Η εντονη τριχοπτωση δεν ξερω αν σημαινει απαραιτητα κατι.Ειχα παλιοτερα μια κοπελα που ειχε ασυνηθιστα υπερβολικη τριχοπτωση.Σε σημειο να την χαιδευεις στα μαλλια και να μενουν τουφες στα χερια σου.Το πατωμα του σπιτιου της ηταν μονιμα καλυμενο με τριχες.Τα μαλλια της ομως ηταν κ ειναι υπερπυκνα.
Το θεμα ειναι οσες τριχες σου πεφτουν να βγαινουν καινουρειες στη θεση τους.Κ 10 τριχες μονο να χανεις την ημερα αν δεν αναπλρωνοντε με καινουρειες τοτε καραφλιαζεις
 

dimitris50423

Well-Known Member
Karol αν θες βαζε και 2 φορες την εβδομαδα δαφνελαιο αφηνε το καμια ωρα και μετα λουσιμο.
Το μαλλι σου κ εμενα μου φαινεται πια χαρα. Και πανω που το εχεις πιασει φαινεται να εχεο ογκο. Επισης αν θες δοκιμασε σαμπουαν nanogen για γυναικες και conditioner. Το χρησιμοποιει και η αδερφη μου. Εγω βαζω το men. Ειναι σαμπουαν thickening. Παχαινει την τριχα δηλ. Τουλαχιστον ετσι λεει. Μεσω ιντερνετ μονο το βρισκεις. Αλλο καλο σαμπουαν της frezyderm. Τουμπανο εισαι μη μασας καθολου. Ποσο χρονων εισαι; γυρω στα 20 σε κανω.
 

nikolakis

Well-Known Member
Τιποτα δεν εχεις μαλλον άντρα χρειάζεσαι ώστε να σταματήσεις να ασχολείσαι με τις τριχες. Τριχόπτωση με 60 κ 100 τριχες την ημέρα; Μας δουλεύεις; Πήγαινε για κανα ποτό - καφε κ άσε τα φόρουμ για καράφλες.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Διαλεξε ενα παιδι απο εδω μεσα και πηγαινε για ποτο. Κανα 5λεπτο θα μιλησετε για μαλλι μετα θα το ξεχασεις. :D
Ενα καλο σαμπουαν απο αυτα που σου ειπα δοκιμασε. Θα σου κοψει την τριχοπτωση. Και μην τα ζοριζεις πολυ με ισιωματα συχνα
 
Συμφωνώ πως γνωρίζεις καλύτερα πως ήταν το μαλλί σου αρχικά, όπως και το ποια τριχόπτωση είναι ή δεν είναι φυσιολογική για τα δεδομένα σου. Πάντως το μαλλί σου δεν το είχα ούτε στις καλύτερες μου φάσεις. Όπως ειπώθηκε ήδη, έλεγξε τον αιματοκρίτη σου, σίδηρο και φερριτίνη, και καλού-κακού κάνε κι ορμονολογικές μήπως και βρεις κάποιο αίτιο.

Επίσης μήπως πέρασε ο οργανισμός σου από κάποια δοκιμάσία όπως χειρουργείο, απώλεια βάρους, διάστημα έντονης σωματικής καταπόνησης ή τεράστιο στρες (πχ από χωρισμό ή θάνατο κοντινού προσώπου); Από εκεί και πέρα, πήρες ή -κυρίως- διέκοψες αντισυλληπτικά; Ή πήρες οποιασδήποτε φύσης σκεύασμα με δράση στις ορμόνες, όπως χάπι επόμενης μέρας, primolut ή duphaston, ακόμα και ορμονικό σπιράλ; Αυτά κατά την εμπειρία μου προκαλούν ανυπολόγιστο "hairmageddon" όπως το αποκαλώ. Επίσης ξεκίνησες κάποια νέα φαρμακευτική αγωγή; Αρκετά φαρμακα έχουν την τριχόπτωση ως παρενέργεια, όπως τα αντικαταθλιπτικά. Επίσης κάτι από όλα αυτά τα παραπάνω μπορεί να συνέβη ακόμη και μήνες πριν σου ξεκινήσει η τριχόπτωση.

Επίσης παρατηρείς καθόλου ασπράκια στο τριχωτό, σαν ξηροδερμία ή πιτυρίδα; Το τελευταίο έχει να κάνει με το κατά πόσο μπορεί να εμφάνισες σμηγματορροϊκή δερματίτιδα από κάποιο νέο σαμπουάν πχ, ή πασης φύσης κατάλοιπα προϊόντος που δε ξεβγάλθηκαν στην εντέλεια.

Τέλος δε θα απέκλεια αυτό που σου είπαν και παραπάνω, το να αντιμετωπίζεις shedding λόγω της μινοξιδίλης. Σε κάθε περίπτωση κράτα στα υπόψιν πως όσες τρίχες μπήκαν στη τελογενή φάση, δυστυχώς δε μπορούν να επαναφερθούν και θα πέσουν ούτως ή άλλως.
 

karol

Member
@karol γράφε σε παρακαλώ με ελληνικούς χαρακτήρες διαφορετικά θα πρέπει να σου διαγράψω τα μηνύματα...
Σε ότι αφορά την κατάσταση από τις φοτο, θα έλεγα ότι όπως οι περισσότερες, είσαι λίγο υπερβολική.
Ποτε δεν.εισαι υπερβολικος.οταν.ξερεις πως τανε το μαλλι.σου πριν και πας ειναι τωρα....απλα στους αντρες.ειναι πιο αισθητο γτ.εχετε.κοντα μαλλια και φενετε πολυ
 

karol

Member
Μμμαλιστα
αν η φιλη μας εχει χασει οντως σε πυκνοτητα οπως ισχυριζετε τοτε πριν πρεπει να ειχε μαλλι λιονταρινας ή αρκουδιτσας:p.
Μια χαρα εισαι κοπελια μην ανχωνεσε καθολου,κ για γυναικα ακομα εχεις πολυ πυκνα μαλλια.
Η εντονη τριχοπτωση δεν ξερω αν σημαινει απαραιτητα κατι.Ειχα παλιοτερα μια κοπελα που ειχε ασυνηθιστα υπερβολικη τριχοπτωση.Σε σημειο να την χαιδευεις στα μαλλια και να μενουν τουφες στα χερια σου.Το πατωμα του σπιτιου της ηταν μονιμα καλυμενο με τριχες.Τα μαλλια της ομως ηταν κ ειναι υπερπυκνα.
Το θεμα ειναι οσες τριχες σου πεφτουν να βγαινουν καινουρειες στη θεση τους.Κ 10 τριχες μονο να χανεις την ημερα αν δεν αναπλρωνοντε με καινουρειες τοτε καραφλιαζεις
Με το τριχοριζογραμα μπορω να δω ποσσο.ποσοστο απο αυτο που εχει.πεσει θα ξανα βγει??? Εστω να παω να το κανω να μαθω να τελειωνει αυτο το θεμα....
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ποτε δεν.εισαι υπερβολικος.οταν.ξερεις πως τανε το μαλλι.σου πριν και πας ειναι τωρα....απλα στους αντρες.ειναι πιο αισθητο γτ.εχετε.κοντα μαλλια και φενετε πολυ

Bγάλε μια φοτο αν θες που να φαίνεται καθαρά η χωρίστρα σου. Έχεις το ίδιο μαλλί με την γυναίκα μου και γενικότερα το ίδιο στυλ στους κροτάφους καθώς και στις φύτρες. Και εκείνη από τον Αύγουστο έχει ασταμάτητη τριχόπτωση από ηλιθιότητες που δεν με άκουσε και προσπάθησε να γίνει vegan. Tο θέμα είναι να μην αραιώνεις.
Προσωπικά με την φοτο που ανέβασες, θεωρώ την μινοξιδίλη εγκληματική για τον γιατρό που στην πρότεινε, πόσο μάλλον με elocon.
Επίσης το να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα 2 σαμπουάν, είναι πολύ κακό για το δέρμα σου καθώς και για το μαλλί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
μητσαρα τρελέ,κανεις τα conection βλέπω ..χαχαχαχα είσαι ωραίος.!!;)
Διαλεξε ενα παιδι απο εδω μεσα και πηγαινε για ποτο. Κανα 5λεπτο θα μιλησετε για μαλλι μετα θα το ξεχασεις. :D
Ενα καλο σαμπουαν απο αυτα που σου ειπα δοκιμασε. Θα σου κοψει την τριχοπτωση. Και μην τα ζοριζεις πολυ με ισιωματα συχνα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karol

Member
Bγάλε μια φοτο αν θες που να φαίνεται καθαρά η χωρίστρα σου. Έχεις το ίδιο μαλλί με την γυναίκα μου και γενικότερα το ίδιο στυλ στους κροτάφους καθώς και στις φύτρες. Και εκείνη από τον Αύγουστο έχει ασταμάτητη τριχόπτωση από ηλιθιότητες που δεν με άκουσε και προσπάθησε να γίνει vegan. Tο θέμα είναι να μην αραιώνεις.
Προσωπικά με την φοτο που ανέβασες, θεωρώ την μινοξιδίλη εγκληματική για τον γιατρό που στην πρότεινε, πόσο μάλλον με elocon.
Επίσης το να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα 2 σαμπουάν, είναι πολύ κακό για το δέρμα σου καθώς και για το μαλλί.
Ωραια να.κοψω την.μινοξιδιλη??? Γιατι.λες εγκληματικο?? Το.ελοκον ειναι κακο??? Να παρω σαμπουαν fezyderm
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@karol ένα ένα...αν τα κάνεις όλα αχταρμά δεν θα βγει άκρη. Κατ αρχήν αναφέρεις πως έχεις αραίωση στη χωρίστρα, αλλά ανεβάζεις μια φότο στην οποία δεν φαίνεται καθόλου το πρόβλημα σου. Η γιατρός σε είδε και εξέτασε από κοντά, εμείς έχουμε μόνο μια φότο σου που το μαλλί σου δείχνει άψογο.
Η μινοξιδίλη έχει πολυδιάστατο χαρακτήρα και δρα ταυτόχρονα με ποικίλους τρόπους στο θέμα τριχόπτωση, δεν είναι για όλες τις περιπτώσεις γιατί σε αρκετές όχι μόνο δεν λύνει το πρόβλημα, αλλά το κάνει και χειρότερο.
Προσπάθησε να βγάλεις καθαρή φότο της χωρίστρας σου, εκτός αν για τους δικούς σου λόγους δεν θέλεις....
 

karol

Member
Μμμαλιστα
αν η φιλη μας εχει χασει οντως σε πυκνοτητα οπως ισχυριζετε τοτε πριν πρεπει να ειχε μαλλι λιονταρινας ή αρκουδιτσας:p.
Μια χαρα εισαι κοπελια μην ανχωνεσε καθολου,κ για γυναικα ακομα εχεις πολυ πυκνα μαλλια.
Η εντονη τριχοπτωση δεν ξερω αν σημαινει απαραιτητα κατι.Ειχα παλιοτερα μια κοπελα που ειχε ασυνηθιστα υπερβολικη τριχοπτωση.Σε σημειο να την χαιδευεις στα μαλλια και να μενουν τουφες στα χερια σου.Το πατωμα του σπιτιου της ηταν μονιμα καλυμενο με τριχες.Τα μαλλια της ομως ηταν κ ειναι υπερπυκνα.
Το θεμα ειναι οσες τριχες σου πεφτουν να βγαινουν καινουρειες στη θεση τους.Κ 10 τριχες μονο να χανεις την ημερα αν δεν αναπλρωνοντε με καινουρειες τοτε καραφλιαζεις
Ποτε.δεν ημουν σαν αρκουδα γτ ειχα.ισιο.μαλλι απλα.ητανε χοντρη.τριχα και πυκνο
..πλεον τα.δενω με το λαστιχακι το μαυρο το κλασσικο και θελει 4 στροφες παλια με το ζορρυ 3
 

karol

Member
Συμφωνώ πως γνωρίζεις καλύτερα πως ήταν το μαλλί σου αρχικά, όπως και το ποια τριχόπτωση είναι ή δεν είναι φυσιολογική για τα δεδομένα σου. Πάντως το μαλλί σου δεν το είχα ούτε στις καλύτερες μου φάσεις. Όπως ειπώθηκε ήδη, έλεγξε τον αιματοκρίτη σου, σίδηρο και φερριτίνη, και καλού-κακού κάνε κι ορμονολογικές μήπως και βρεις κάποιο αίτιο.

Επίσης μήπως πέρασε ο οργανισμός σου από κάποια δοκιμάσία όπως χειρουργείο, απώλεια βάρους, διάστημα έντονης σωματικής καταπόνησης ή τεράστιο στρες (πχ από χωρισμό ή θάνατο κοντινού προσώπου); Από εκεί και πέρα, πήρες ή -κυρίως- διέκοψες αντισυλληπτικά; Ή πήρες οποιασδήποτε φύσης σκεύασμα με δράση στις ορμόνες, όπως χάπι επόμενης μέρας, primolut ή duphaston, ακόμα και ορμονικό σπιράλ; Αυτά κατά την εμπειρία μου προκαλούν ανυπολόγιστο "hairmageddon" όπως το αποκαλώ. Επίσης ξεκίνησες κάποια νέα φαρμακευτική αγωγή; Αρκετά φαρμακα έχουν την τριχόπτωση ως παρενέργεια, όπως τα αντικαταθλιπτικά. Επίσης κάτι από όλα αυτά τα παραπάνω μπορεί να συνέβη ακόμη και μήνες πριν σου ξεκινήσει η τριχόπτωση.

Επίσης παρατηρείς καθόλου ασπράκια στο τριχωτό, σαν ξηροδερμία ή πιτυρίδα; Το τελευταίο έχει να κάνει με το κατά πόσο μπορεί να εμφάνισες σμηγματορροϊκή δερματίτιδα από κάποιο νέο σαμπουάν πχ, ή πασης φύσης κατάλοιπα προϊόντος που δε ξεβγάλθηκαν στην εντέλεια.

Τέλος δε θα απέκλεια αυτό που σου είπαν και παραπάνω, το να αντιμετωπίζεις shedding λόγω της μινοξιδίλης. Σε κάθε περίπτωση κράτα στα υπόψιν πως όσες τρίχες μπήκαν στη τελογενή φάση, δυστυχώς δε μπορούν να επαναφερθούν και θα πέσουν ούτως ή άλλως.
Καταρχας σ ευχαριστω πολυ για.την απαντηση...πολυ αγχος γενικα στην ζωη μου...πριν 5 χρονια περασα κατι.ασχημο πολυ για.την ηλικια μου...οχι δικο μου ομως θεμα.εκει τα χρειαστικα.κυριολεκτικα και ξεκινησα αντικαταθλιπτικα...υστερα απο 1 χρονο εχασα τα μαλλια μου σε 2 εβδομαδες...απο το σοκ μαλλον και την ταλαιπωρια..τα εκοψα κοντα πηρα και αμπουλες frezyderm και συνηλθαν οπως πριν παναγια μου.δεν το πιστευα...λες να φταινε.τα.αντικαταθλιπτικα? Εδω και ενα χρονο παιρνω 1 την εβδομαδα ισα ισα σαν συντηριση ...αλλλα απο τοτε μια φορα το.χρονο.ειχα μια τετοια μεγαλη απωλεια που παντα
 

karol

Member
Τα καποιες.συγκεειμενεςαντικαταθλιπτικά ρίχνουν δυστυχώς τα μαλλιά αν δεν το ήξερες.
Τα αντικαταθλιπτικά ρίχνουν δυστυχώς τα μαλλιά αν δεν το ήξερες.
Καποιες συγκεκριμενες ουσιες νομιζω ειναι.που τα ριχνουν...δεν.ξερω αν.το δικο μου.τις περιεχει..αν. ολες οι τριχες που πεφτουν ειναι σε τελογενη φαση. σημαινει πως.δεν ξαναβγαινουν ποτε?
 

Utopia

Active Member
@karol ποια αντικαταθληπτικά έπαιρνες; Τα αντικαταθληπτικά προκαλούν Telogen Effluvium ή αλλίως χρόνια τελογενή αλωπεκία, αλλά όχι σε όλους, στην πλειοψηφία πάντως προκαλούν τριχόπτωση...
 

nikolakis

Well-Known Member
Δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σε αυτο κ εγω ψάχνω ρωταω κ μαθαίνω. Μόνο κάποιος γιατρός μπορεί να μας δώσει απαντήσεις αλλα δυστυχώς πάσχουμε απο ειδικευμένους στο τομέα αυτο. Μέλη όπως ο GOMI που έχουν ψαχτεί υπερβολικά μπορούν να σε βοηθήσουν πιστευω.
Βγάλτο οσο πιο γρήγορα μπορείς απο το μυαλό σου γιατι θα κολλήσεις άσχημα, μιλάω εκ πείρας.
 
Μπλουζα