Υπερβολικα εντονη τριχοπτωση

karol

Member
καλησπερα και απο εμενα ειμαι 27 χρονων και δυστυχως εδω και 5 μηνες αντιμετωπιζω μια πολυ εντονη τριχοπτωση που δεν ξερω ποτε θα σταματησει. σιγουρα εχω αραιωση στην χωριστρα αλλα αυτο το ειχα εδω και καποια χρονια υστερα απο μια πολυ εξισου εντονη τριχοπτωση που ειχα περασει στα 18 μου. Ειχα παρα πολυ μαλλι με δυνατη τριχα οπως πολλες απο εμας και ολο αυτο αλλαξε σε ενα λουσιμο. Το μαλλι επανηλθε υστερα απο καποιο καιρο ποτε δεν ητανε ομως ιδιο. Απο τοτε σιγουρα μια φορα το χρονο θα πεσουν μεσα σε μια βδομαδα μετα σταματαει η τριχοπτωση και ξανα βγανουν...το ειχα συνιθησει ομως φετος νιωθω πως κατι αλλαξε γιατι εχω εντονη τριχοπτωση εδω και 5 μηνες βαζω μινοξιδιλη 5% με elocon μεσα εδω και ενα μισο μηνα.Παιδια ομως δεν σταματαει και αληθεια εχει αραιωσει το μαλλι μου πολυ αλλα χωρις κανενα κενο εκτος της χωριστρας οου το εχω συνιθισει. Η δερματολογος που με παρακολουθουσε μου ειπε πως εχω φυτρες αλλα δεν μπορει να καταλαβει γιατι δεν με πιανει η μινοξιδιλη καιμου συστησε την κ. Χασαπη στο νοσοκ συγγρος να κανω τριχοριζογραμα...ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΝΙΑΖΕΙ ΑΝ ΘΑ ΞΑΝΑΦΥΤΡΩΣΟΥΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ. δεν αντεχω αλλο ....προσπαθω να μην αγχωνομαι να ειμαι ηρεμη αλλα πως οταν με ενα απαλο τραβηγμα πολυ απαλο μενουν σιγουρα τριχες στα χερια;; μια βοηθεια σας παρακαλω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
karol η μινοξιδιλη στην αρχη προκαλει τριχοπτωση στις αδυναμες τριχες ειναι φυσιολογικο. μετα ομως ξαναφυτρωνουν πιο δυνατες. μην διακοψεις τη χρηση της μινοξιδιλης.
επισης απο σαμπουαν τι χρησιμοποιεις? παιρνεις καποιο συμπληρωμα βιταμινων?
 

karol

Member
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση Dimitri. Xrisimopoiw ena sampouan seba med antihairloss shampoo kai ena allo to eubos med sensitive shampoo epishs pairnw kapoies kustines grafei l-cystine . Den kserw ti akribws periexoun...Pantws den nomizw na einai shedding olo ayto...ponane kai oi rizes mou pleon me tosso malli pou exw xasei kai den peftoun mono oi adunates trixes re gamwto peftoun kai xontres....perisi pou xrhshmopoihsa to idio dialima minoxidili eixe stamatisei hdh to pesimo kai ston ena mhna gemisa fytres..opou meta egjnan dynata kai ugiestata mallia..zw ena drama...fobamai mhn ta xasw ola apo ta 27 mou....
 

dimitris50423

Well-Known Member
Αν εχεις καιρο να κανεις αιματολογικες εξετασεις πηγαινε να κανεις γεν αιματος να δεις τον αιματοκριτη σου, σιδηρο, φερριτινη, και κανε και για θυροειδη εξεταση. Η διατροφη σου ειναι ισορροπημενη; δε φανταζομαι να εισαι χορτοφαγος πχ.
 

karol

Member
Εχω κανει τα παντα γενικες και πιο ειδικες για αρρωστιες πριν 4 μηνες ενω ειχε ξεκινησει η τριχοπτωση. Ολα αψογα ! Οι εξετασεις αιματος μου παντα εβγαιναν τελειες, τρωω τα παντα σαλατες ψαρια οσπρια κρεας ολα. Πολλα γλυκα βεβαια και λιγα φρουτα...θυροειδη δεν εχω μονο κατι οζους αλλα οχι θυροειδη!!! Οσο για τα γυναικολογικα καθε εξαμηνο πηγαινω στον γυναικολογο δεν μου εχει πει κατι για πολυκιστικες αν και κατα καιρους ειδικα πιο παλια ειχα διαταραχεςστον κυκλο τιποτα σημαντικο ομως! Ορμονολογικες δεν εχω κανει ποτε μου ισως φταινε οι ορμονες δεν μπορω να το εξηγησω αλλου...αλλα αν ητανε ορμονολογικο δεν θα ειχα καθυστερισεις?Πολυκιστικες κτλπ??? ΔΕΝ ΞΕΡΩ....
 

nikolakis

Well-Known Member
Εχω κανει τα παντα γενικες και πιο ειδικες για αρρωστιες πριν 4 μηνες ενω ειχε ξεκινησει η τριχοπτωση. Ολα αψογα ! Οι εξετασεις αιματος μου παντα εβγαιναν τελειες, τρωω τα παντα σαλατες ψαρια οσπρια κρεας ολα. Πολλα γλυκα βεβαια και λιγα φρουτα...θυροειδη δεν εχω μονο κατι οζους αλλα οχι θυροειδη!!! Οσο για τα γυναικολογικα καθε εξαμηνο πηγαινω στον γυναικολογο δεν μου εχει πει κατι για πολυκιστικες αν και κατα καιρους ειδικα πιο παλια ειχα διαταραχεςστον κυκλο τιποτα σημαντικο ομως! Ορμονολογικες δεν εχω κανει ποτε μου ισως φταινε οι ορμονες δεν μπορω να το εξηγησω αλλου...αλλα αν ητανε ορμονολογικο δεν θα ειχα καθυστερισεις?Πολυκιστικες κτλπ??? ΔΕΝ ΞΕΡΩ....
Αν όπως λες όλες οι εξετάσεις σου ειναι φυσιολογικές τοτε δεν μενει κάτι αλλο απο ΑΓΑ. Πιθανόν να ειναι αυτή η αιτία όπως κ σε όλους μας σχεδόν εδω. Οπλισου με θάρρος υπομονή κ επιμονή.
 

karol

Member
Αν όπως λες όλες οι εξετάσεις σου ειναι φυσιολογικές τοτε δεν μενει κάτι αλλο απο ΑΓΑ. Πιθανόν να ειναι αυτή η αιτία όπως κ σε όλους μας σχεδόν εδω. Οπλισου με θάρρος υπομονή κ επιμονή.
Και δηλαδη οσοι εχουν αα παθαινουν τετοιες εντονες τριχοπτωσεις που κρατανε 5 μηνες ασταματητα και βαλε?
 

nikolakis

Well-Known Member
Και δηλαδη οσοι εχουν αα παθαινουν τετοιες εντονες τριχοπτωσεις που κρατανε 5 μηνες ασταματητα και βαλε?
Εμενα ξαφνικά μετα απο ενα λούσιμο άρχισε το μαλλι μου να ξεθωριάζει κ εδω κ 5 μηνες χάνω 400 τριχες την ημέρα. Πως σου φαινεται;
 

karol

Member
Εμενα ξαφνικά μετα απο ενα λούσιμο άρχισε το μαλλι μου να ξεθωριάζει κ εδω κ 5 μηνες χάνω 400 τριχες την ημέρα. Πως σου φαινεται;
E opote den exeis katholou malli. Den ginete na xaneis 400 trixes thn hmera kai na exeis malli egw px des ti malli eixa an kai to miso apo auto pou eixa mexri ta 18mou htane pukno kai lampero...an to deis twra einai to miso apo auto kuriolektika..egw xanw gurw stis 150...an exana 400 edw kai 5 mhnes to eixa xasei olo...esu pws exeis malli???
 

dimitris50423

Well-Known Member
karol μετα τη φωτο μαλλον βλεπω να δεχεσαι προσωπικα μηνυματα. βαλε αν θες και μια με μαγιο.. :p (πλακα κανω).
παντως καλο φαινεται το μαλλακι σου. βαλε και μια φωτο πως ειναι τωρα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karol

Member
Ma kai na sou deiksw pws einai den exei nohma gt den exw kena mono sth korufh...OMWS h puknothta einai tragika ligoterh den mporw na to ekshghsw alliws...ponane apisteuta oi rizes kai peftun ap llo t keefali...xtenistika kai meinan metrhmenes 60 trixes.kai einai prwi akoma..den nomizw pws h minoksidili tha me ksana boithisei opws perusi kai a kapoia stigmh stamathsun na peftoun outeta misa den tha ksana bgoun.....
 

aeratos28

Just aeratos
καλά λέει ο δημητρης,θα έχεις προσωπικά μνμ σίγουρα..μία χαρά είναι τα μαλλιά σου,όλοι αυτή την περίοδο έχουμε τριχόπτωση λίγο παραπανω θα σταματήσει ή πτώση τους μην αγχωνεσαι..μπράβο ρε karol,ωραια φωτό εβαλες,να δούμε και ένα ωραίο μουτρακι.!πηξαμε να βλέπουμε καραφλες προς αξιολογηση προβλήματος..!χαχαχα..μην μασας μία χαρά εισαι
 

karol

Member
καλά λέει ο δημητρης,θα έχεις προσωπικά μνμ σίγουρα..μία χαρά είναι τα μαλλιά σου,όλοι αυτή την περίοδο έχουμε τριχόπτωση λίγο παραπανω θα σταματήσει ή πτώση τους μην αγχωνεσαι..μπράβο ρε karol,ωραια φωτό εβαλες,να δούμε και ένα ωραίο μουτρακι.!πηξαμε να βλέπουμε καραφλες προς αξιολογηση προβλήματος..!χαχαχα..μην μασας μία χαρά εισαι
Kai egw karflh tna eimai se ligous mhnes...to xwparei apofash pleon....
 

aeratos28

Just aeratos
μην τρελενεσαι..θα σταματήσει ή τριχόπτωση ,διάβασε τις θεραπείες εδώ στο φόρουμ που κάνουν κοπελες,χαλαρωσε και θα δυναμωσει το μαλλί σου..βασικά τεζα φαίνεται,δεν φαίνεται κάποιο πρόβλημα,οποτε χαλαρά
 

karol

Member
μην τρελενεσαι..θα σταματήσει ή τριχόπτωση ,διάβασε τις θεραπείες εδώ στο φόρουμ που κάνουν κοπελες,χαλαρωσε και θα δυναμωσει το μαλλί σου..βασικά τεζα φαίνεται,δεν φαίνεται κάποιο πρόβλημα,οποτε χαλαρά
Se euxaristw...tha prospathisw na kseagxwthw gt kai auto epivarunei mallon kai o theos boithos....
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@karol γράφε σε παρακαλώ με ελληνικούς χαρακτήρες διαφορετικά θα πρέπει να σου διαγράψω τα μηνύματα...
Σε ότι αφορά την κατάσταση από τις φοτο, θα έλεγα ότι όπως οι περισσότερες, είσαι λίγο υπερβολική.
 
Μπλουζα