Υδροκορτιζόνη

lab_rat

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

icesensei είπε:
Λόγω του πολύ γρήγορου ψαξίματος που εκανα σε (πάρα) πολλές μελέτες για τελείως διαφορετικά πράγματα είναι γενικά δύσκολο να ανατρέξω άμεσα στο λινκ που διάβασα κάτι, όμως αυτό που θες το βρήκα:


Das S, Ghorami RC, Chatterjee T, Banerjee G. Comparative assessment of topical steroids, topical tretenoin (0.05%) and dithranol paste in alopecia
areata. Indian J Dermatol [serial online] 2010 [cited 2012 Feb 26];55:148-9. Available from: http://www.e-ijd.org/text.asp?2010/55/2/148/62747
Thanx! Καλο ειναι να κρατας οτι βρισκεις σε κατηγοριες στα favorites! Κ εγω αυτο κανω. Δε ξερεις ποτε αν θα χρειαστει να ανατρεξεις σε καποιο αρθρο! ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkathi

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Λίγη βοήθεια βρε παιδιά!

" μια πολύ ασφαλέστερη και πιθανόν εξίσου αποτελεσματική προσέγγιση θα ήταν η ταυτόχρονη εφαρμογή των 0,05 Retin Α τζελ και το πετρέλαιο ΟΝΕ, η οποία έχει συσταθεί και αντιφλεγμονώδη δράση."

Εδώ εννοεί τη Ρετίνη που χρησιμοποιείται για τις ρυτίδες; Και αν ναι η Ρετίνη και η tretinoine είναι το ίδιο;
Ερώτηση δεύτερη το πετρελαιο ONE είναι το emu oil;
 

icesensei

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

kkathi είπε:
Εδώ εννοεί τη Ρετίνη που χρησιμοποιείται για τις ρυτίδες;
Ναι η μετάφραση αναφέρει Retin-A αν το βάλεις στο google θα δεις στα πρώτα αποτελέσματα ότι πρόκειται για εμπορικό όνομα της tretinoine


Και αν ναι η Ρετίνη και η tretinoine είναι το ίδιο;
NAI ένα από τα εμπορικά ονόματα Retin-A, Avita, Renova δλδ είναι η γνωστή μας Airol Ελλάδα , δες και τη φώτο του προϊοντος Retin-a που αναγράφει tretinoine:
http://skin-careonline.com/wp-content/uploads/2011/04/ra5_l31c.jpg


Ερώτηση δεύτερη το πετρελαιο ONE είναι το emu oil;
Οχι το πετρέλαιο ONE είναι εδώ μια ατυχής μετάφραση...εννοεί petroleum jelly, πχ όπως η γνωστή βαζελίνη καμμια σχέση με πετρέλαιο / emu oil λοιπον. http://truthinaging.com/body/vaseline-petroleum-jelly-uses-and-safety
 

pfour

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Παιδιά ξεκίνησα και εγω χθες το σχήμα daktodor και dualgen 5% με μία εφαρμογή το βράδυ και rogaine foam μόνο του το πρωί. Επίσης βάζω και tricomin το μεσημέρι αφού το έχω... Airol δεν θα βάλω προς το παρόν στο σχήμα γιατί δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, δεν ξέρω αν θα μου κάνει ερεθισμούς με dualgen που έχει azelaic acid και γιατί δεν θέλω να συνεχίσω να το βάζω μόνιμα σε αυτή τη φάση. Σκέφτομαι αμέσως μετά τη διακοπή της daktodor μετά από καμιά 20αριά μέρες να εντάξω στη θεραπεία spiro 2% lotion (με εφαρμογή κανα μισάωρο μετά το dualgen) που την έχω ήδη επίσης μήπως και κρατήσω όσο μπορώ τα αποτελέσματα της υδροκορτιζόνης. Ποια είναι η γνώμη σας? Μήπως τελικά το όλο κλειδί είναι η airol και χάσω τα όποια αποτελέσματα της υδροκορτιζόνης στο άψε σβήσε?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

pfour είπε:
Παιδιά ξεκίνησα και εγω χθες το σχήμα daktodor και dualgen 5% με μία εφαρμογή το βράδυ και rogaine foam μόνο του το πρωί. Επίσης βάζω και tricomin το μεσημέρι αφού το έχω... Airol δεν θα βάλω προς το παρόν στο σχήμα γιατί δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, δεν ξέρω αν θα μου κάνει ερεθισμούς με dualgen που έχει azelaic acid και γιατί δεν θέλω να συνεχίσω να το βάζω μόνιμα σε αυτή τη φάση. Σκέφτομαι αμέσως μετά τη διακοπή της daktodor μετά από καμιά 20αριά μέρες να εντάξω στη θεραπεία spiro 2% lotion (με εφαρμογή κανα μισάωρο μετά το dualgen) που την έχω ήδη επίσης μήπως και κρατήσω όσο μπορώ τα αποτελέσματα της υδροκορτιζόνης. Ποια είναι η γνώμη σας? Μήπως τελικά το όλο κλειδί είναι η airol και χάσω τα όποια αποτελέσματα της υδροκορτιζόνης στο άψε σβήσε?
θα δεις επανεκφυση προς το παρον.
με σπιρονολακτονη δεν θα μπορεσεις να κρατησεις τα αποτελεσματα της daktodor.
η airol με μινοξιδιλη υπο την προυποθεση οτι θα σε πιασει η τρετινοιν θα σου κρατησει τα αποτελεσματα,αν σε πιασει η airol σε δυο χρονια απο τωρα θα χρησιμοποιεις μινοξ airol μονο,παρακολουθησε μετα την σπιρονολακτονη σε δυο χρονια σε τι θα γυρισουν ολοι,ειναι η φυσικη εξελιξη του ειδους
 

pfour

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Thanx kapa, άρα φαίνεται ότι η airol παίζει χωρίς αντίπαλο σε αυτό το κομμάτι.. Μάλλον θα πρέπει να τη δοκιμάσω και να τη σταματήσω όταν και εάν αποφασίσουμε για τεκνοποίηση 2-3 μήνες πριν. Αλλά πως είσαι σίγουρος ότι ακόμα και να πιάσει η airol θα χρησιμοποιούμε μόνο minox airol στο μέλλον? Δεν θα χρειάζεται και κάποιο dht blocker στο σχήμα για να κρατάς ότι βγάζεις? Μήπως πιστεύεις ότι η χρήση κορτιζόνης κάθε 3-4 μήνες αρκεί ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

Thanx kapa, άρα φαίνεται ότι η airol παίζει χωρίς αντίπαλο σε αυτό το κομμάτι..

δεν ξερω αν ειχε αντιπαλο σε αυτο,μιας και απεσυραν την ταζαροτενη και δεν προλαβα να την δοκιμασω :chinscratch

Μάλλον θα πρέπει να τη δοκιμάσω και να τη σταματήσω όταν και εάν αποφασίσουμε για τεκνοποίηση 2-3 μήνες πριν. Αλλά πως είσαι σίγουρος ότι ακόμα και να πιάσει η airol θα χρησιμοποιούμε μόνο minox airol στο μέλλον? Δεν θα χρειάζεται και κάποιο dht blocker στο σχήμα για να κρατάς ότι βγάζεις? Μήπως πιστεύεις ότι η χρήση κορτιζόνης κάθε 3-4 μήνες αρκεί ?

ακομα δεν φτασαμε μεχρι εκει :D
 

edyuser1

Active Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

παιδια εγω ειδα αποτελεσματα με μινοξ+αιρολ+ντακτοντορ εβαλα μονο 7 ημερες γιατι ειχα δει οτι γυαλιζε καπως το δερμα δεν ειδα κατευθειαν αποτελεσματα ομως και αυτο το λεω για τα ατομα που το δοκιμασουν μπορει να μην δουν κατευθειαν αποτεσματα.αποτελεσματα ειδα μετα απο 14 μερεσ περιπου στουσ κροταφους εκει που το εφαρμοσα δλδ.δεν ειναι ακριβος χνουδι μπορω να πω οτι μοιαζουν πιο πολυ με τριχες δλδ ειναι πιο παχες περνω και ταυτοχρονα προσκαρ 1/5.αλλα καπως εχω δει στην κορυφη αραιονουν παλι τα μαλλια μετα απο 3 μηνες με προσκαρ και μινοξ να δουμε την εξελιξη. ετυχε να μην παρω καμια 2-3 μερες δυο φορες αλλα δεν πιστευω να ειναι απο αυτο
 

Ntia

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

Με βάλατε σε σκέψεις γιατί είμαι σε φάση που μπορεί να προκύψει ένα μωρό..

Απόφάσισα να συνεχίσω με τις λοσιόν που έβαζα αλλά πιο εντατικά γιατί τις είχα αραιώσει πολύ. Σας παραθέτω ένα δείγμα. Εδώ να πω ότι είχα ενημερώσει στο παρελθόν τη γυναικολόγο μου και μου είχε πει ότι μπορω να τα βάζω αλλα θα τα σταματήσω σε πιθανή εγκυμοσύνη.

Η λοσιόν που έχω φτιάξει γι' αυτόν τον μήνα:

Μινοξιδίλη 5%
lariviere lotion
Zinq gluconate 1.0
tretinoin 0.02%
fremomete ΙΙ (δύο)
acid salicilice

Αυτά..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

μετα απο ενα 8 ημερο daktodor kirkand 2 φορες την ημερα στους κροταφους αποτελεσμα μηδεν.
απο οτι φαινεται πηρα τα μεγιστα και τελειωσα 4ever με κορτιζονες
 

vayero

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

kapa επειδή κι εγώ δεν είδα καμιά διαφορά με 3πλο συνδυασμό (daktador-airol-rogaine foam) λέω να δοκιμάσω το skinoren-rogaine foam, πως ακούγεται? πάντως αναρωτιέμαι για τα συμπτώματα με πόνους που είχα αναφέρει μια εβδομάδα μετά την χρήση τους άλλα αναρωτιέμαι αν πέρα από τα συστατικά που προφανώς δεν έκαναν κάλο σε μένα (κορτιζόνη) ίσως να ήταν και η airol και κυρίως λόγω της αστάθμητης ποσότητας, αφού δεν υπάρχει δοσομετρητής ακριβείας με αποτέλεσμα την μια να βάζω λιγότερο την αλλη περισσότερο. βασικά γιατί κάποιοι έλεγαν ότι airol-daktador θα πρέπει να δοκιμάζονται όχι ταυτόχρονα το ένα με το άλλο και όχι ταυτόχρονα με μινοξιδιλη? δηλαδή με κάποια διαφορά ώρας? λες το αζελαικο να κάνει κάτι? θυμάμαι που είχα πάρει τον 8/2009 από dr lee το xandrox με αζελαικο και (βέβαια το δοκίμασα παράλληλα με spiro-gel από τον ίδιο πάλι) άλλα θυμάμαι ότι είχα βελτίωση στο θέμα ξηροδερμία-ΣΔ. και σίγουρα δεν είχε propylene glycol άλλα glycerin. η skinoren που πρέπει να βάζουμε είναι η κρέμα και όχι το gel?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

vayero είπε:
kapa επειδή κι εγώ δεν είδα καμιά διαφορά με 3πλο συνδυασμό (daktador-airol-rogaine foam) λέω να δοκιμάσω το skinoren-rogaine foam, πως ακούγεται? πάντως αναρωτιέμαι για τα συμπτώματα με πόνους που είχα αναφέρει μια εβδομάδα μετά την χρήση τους άλλα αναρωτιέμαι αν πέρα από τα συστατικά που προφανώς δεν έκαναν κάλο σε μένα (κορτιζόνη) ίσως να ήταν και η airol και κυρίως λόγω της αστάθμητης ποσότητας, αφού δεν υπάρχει δοσομετρητής ακριβείας με αποτέλεσμα την μια να βάζω λιγότερο την αλλη περισσότερο. βασικά γιατί κάποιοι έλεγαν ότι airol-daktador θα πρέπει να δοκιμάζονται όχι ταυτόχρονα το ένα με το άλλο και όχι ταυτόχρονα με μινοξιδιλη? δηλαδή με κάποια διαφορά ώρας? λες το αζελαικο να κάνει κάτι? θυμάμαι που είχα πάρει τον 8/2009 από dr lee το xandrox με αζελαικο και (βέβαια το δοκίμασα παράλληλα με spiro-gel από τον ίδιο πάλι) άλλα θυμάμαι ότι είχα βελτίωση στο θέμα ξηροδερμία-ΣΔ. και σίγουρα δεν είχε propylene glycol άλλα glycerin. η skinoren που πρέπει να βάζουμε είναι η κρέμα και όχι το gel?
εκανα και μια καταχρηση με betnovate και ειχα και εγω πονο στο γονατο και δυσπνοια στον υπνο,ξυπνουσα απο αυτο αλλα κρατησε ενα 24ωρο.
τελικα πεταξα την μινοξιδιλη.οι παρενεργειες ηταν απο την κορτιζονη
δωσε χρονο να δεις τα αποτελεσματα απο την airol με μινοξιδιλη,βαζε λιγη ποσοτητα κρεμας και μια εφαρμογη το βραδυ.
αν δεν δεις προκοπη με αυτο δοκιμαζεις και την σκινορεν(η airol ειναι πιο δυνατη απο την σκινορεν)
 

vayero

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

υπάρχει κάτι άλλο μεταξύ των airol-skinoren έκτος ότι η πρώτη είναι ισχυρότερη στην φάση της αναγέννησης τρίχας? το azelaiko βοήθα καλύτερα στο σμήγμα και στο τριχωτό ή η τρετινοΐνη (αυτό δεν είναι η airol? όχι ρετινόλη?)
 

icesensei

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

vayero είπε:
[size=1em]
υπάρχει κάτι άλλο μεταξύ των airol-skinoren έκτος ότι η πρώτη είναι ισχυρότερη στην φάση της αναγέννησης τρίχας? το azelaiko βοήθα καλύτερα στο σμήγμα και στο τριχωτό ή η τρετινοΐνη (αυτό δεν είναι η airol? όχι ρετινόλη?)
[/size]
[size=1em]

η διαφορά δεν είναι ότι η airol είναι ισχυρότερη "στην φάση της αναγέννησης τρίχας" δεν καταλαβαίνω με ποιο σκεπτικό αποδίδεις τέτοιες ιδιότητες να υποθέσω ότι αναφέρεσαι σε anagen phase. Επίσης το azelaiko δεν έχει αποδειχθεί να βοηθάει στο σμήγμα είναι και πιο ερεθιστικό για το δέρμα...

Conclusion [...] In contrast, no significant changes could be found after topical application of AZA with regard to the sebum excretion rate and the size of sebaceous glands."

Παρατηρώ ένα trend απο παλιά να χρησιμοποιείται ο καπαμαρού σαν "χρυσός οδηγός" παρά να προσπαθείτε να καταλάβετε (πρώτα με ένα ψάξιμο) μόνοι σας.Αυτό δεν είναι το ίδιο γιατί προφανώς είναι πιο εύκολο π.χ. προσωπικά κάποιος να καταλάβει κάτι παρά να το εξηγήσει ή να το μεταδώσει ακριβώς σε μερικές γραμμές σε κάποιον άλλο. Προφανώς δεν αναφέρομαι στο φίλο vayero μόνο η ειδικά που εξάλλου και το ψάχνει και ασχολείται ενεργά...όσο για τον καπαμαρού ραπάρει όπως πάντα και τα ράστα έρχονται...[/size]
 

icesensei

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

kapamarou είπε:
τα ραστα με αφησανε στην μεση ::)
Αν εννοείς λόγω sides απο συνδυαστικές θεραπείες ε συμβαίνουν αυτά... κάποιες φορές . Υπομονή, πάνω απ όλα υγεία , betnovate είναι δυνατή κορτιζόνη
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

icesensei είπε:
Αν εννοείς λόγω sides απο συνδυαστικές θεραπείες ε συμβαίνουν αυτά... κάποιες φορές . Υπομονή, πάνω απ όλα υγεία , betnovate είναι δυνατή κορτιζόνη
οχι λογω sides αυτο κρατησε 24 ωρες,τερματισαν οι κορτιζονες στους κροταφους.
πλεον δεν αξιζει να τις συνεχισω με εναν μηνα διαρκεια για 2 χνουδια παραπανω
 

icesensei

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

[size=1em]Συμφωνώ μαζί σου δεν αξίζει, αφου τερμάτισαν κορτιζόνες κροτάφους... γιατί θέλουμε μακροπρόθεσμα να έχουμε αύξηση τριχοφυΐας και όχι μόνο για κάποια διαστήματα ... αυτό δεν αρκεί.[/size]

Ελπίζω να πάς καλά και στη συνέχεια αφού είχες πρόοδο με φώτο από τη θεραπεία σου πρόσφατα...


[size=1em]Και εγώ τις κορτιζόνες περιστασιακά τις χρησιμοποιώ για το κάτι παραπάνω που δίνουν. [/size]Το θέμα όπως το βλέπω είναι στη δική σου θεραπεία πόσο χνούδι κροτάφους πραγματικά μπορείς να κάνεις τελικές τρίχες έστω χαμηλότερης ποιότητας για αρχή; [size=1em]στη δική μου αντίστοιχα που έχω τρίχες στον αριστερό κρόταφο χαμηλότερης ποιότητας... θα γίνουν ίδιες με τις υπόλοιπες ή απλά θα αυξάνεται το χνούδι και τα μαλλιά χαμηλότερης ποιότητας θα μένουν έτσι [/size] :angel:
 

vayero

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

icesensei είπε:
[size=1em]

Παρατηρώ ένα trend απο παλιά να χρησιμοποιείται ο καπαμαρού σαν "χρυσός οδηγός" παρά να προσπαθείτε να καταλάβετε (πρώτα με ένα ψάξιμο) μόνοι σας.Αυτό δεν είναι το ίδιο γιατί προφανώς είναι πιο εύκολο π.χ. προσωπικά κάποιος να καταλάβει κάτι παρά να το εξηγήσει ή να το μεταδώσει ακριβώς σε μερικές γραμμές σε κάποιον άλλο. Προφανώς δεν αναφέρομαι στο φίλο vayero μόνο η ειδικά που εξάλλου και το ψάχνει και ασχολείται ενεργά...όσο για τον καπαμαρού ραπάρει όπως πάντα και τα ράστα έρχονται...[/size]

τι να κάνουμε, το παλεύουμε με όσο κουράγιο μαζεύουμε κάθε φορά, απλώς όταν δεν βλέπεις πράγματα που προσδοκείς και για την επίτευξη των οποίων θυσιάζεις πολλά, αρκετές φορές, τουλάχιστον να μιλήσω προσωπικά, απογοητεύομαι και πέφτω κάτω, άλλα με πείσμα έστω και σθεναρά με τις συνεχείς φθορές επιδιώκω κάποια λύση που ναι μεν να αποφέρει αποτελέσματα, συναρτημένη δε με μηδενικό αν όχι αμυδρό κόστος υγειάς και πάντα μέσα στα πλαίσια της καθημερινότητας και των ...πολύ ιδιαίτερων ιδιαιτεροτήτων που την περιβάλουν! λογου χαρη δεν μπορώ να κάνω homemade (δεν το κατέχω αυτό το κομμάτι) και αφετέρου στην προσωπική μου ζωή δεν μπορώ να χρησιμοποιώ γενικότερα τέτοια τοπικά σκευάσματα άνετα και εύκολα (όπως και τα λοιπά του εμπορίου) καθότι το επάγγελμα με κράτα συχνά και για μεγάλα χρονικά διαστήματα μακριά από σπίτι (άρα και ψυγεία που ενδεχόμενως απαιτούνται σε ορισμένα εξ αυτών προϊόντα).
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

Η λοσιόν που έχω φτιάξει γι' αυτόν τον μήνα:

Μινοξιδίλη 5%
lariviere lotion
Zinq gluconate 1.0
tretinoin 0.02%
fremomete ΙΙ (δύο)
acid salicilice
το εχεις στο ψυγειο η σε θερμοκρασια δωματιου?
zinc gluconate 1g?
 
Μπλουζα