Υδροκορτιζόνη

kapa

Μέλος του προσωπικού
jiger είπε:
Καπα να σε ρωτησω κατι...εγω που χρησιμοποιω ηδη 5 μηνες μινοξ,χωρις ιδιαιτερα αποτελεσματα ισως μια μικρη βελτιωση,εαν προσθεσω κ υγρη betnovate θα δω διαφορα η θα κανω κακο στα μαλλια μου;

kατα 50% θα δεις μια βελτιωση αλλα με την διακοπη της κορτιζονης θα φυγει παλι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Lostre

New Member
Εγώ πήρα την κρέμα butavate. Απλά θέλω να ρωτήσω πόσο να βάζω σε περιοχή του μισού κεφαλιού και μπροστά?
 

arhs

Member
Παιδιά άκουσα μια γιαγιά τυχαία Να λέει ότι επερνε κορτιζονη για 3-4 μίνες σε χάπι λόγο ενός προβλήματος τις . Ανάφερε σε αυτόν π το έλεγε .. Κιτα πως έχω γέμιση στο πρόσωπο με τρίχες από αυτό . Τώρα όσο αναφορά το κεφάλι την γρια δεν την έχω δει πολλές φόρες και δεν ξέρω άμα είχε καποια αραίωση αλά Στο πρόσωπο είχε πολύ χνούδι όμως !
 

35007

Member
kapa επειδη δεν εχω χρονο να διαβασω ολο το thread ηθελα να μου πεις σε παρακαλω
1. ποια κορτιζονη να παρω για να τη συνδιασω με μινοξ και
2. ποτε να την βαλω, απο την αρχη, απο τον πρωτο μηνα ή απο τον δευτερο που θα εχει παρει και λιγο τα πανω της?
Σκοπευω να κανω την εξης χρηση: 7 ημερες (κροταφους μόνο) - 3μηνη διακοπη κ.ο.κ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kapa επειδη δεν εχω χρονο να διαβασω ολο το thread ηθελα να μου πεις σε παρακαλω
1. ποια κορτιζονη να παρω για να τη συνδιασω με μινοξ και
2. ποτε να την βαλω, απο την αρχη, απο τον πρωτο μηνα ή απο τον δευτερο που θα εχει παρει και λιγο τα πανω της?
Σκοπευω να κανω την εξης χρηση: 7 ημερες (κροταφους μόνο) - 3μηνη διακοπη κ.ο.κ
20ml butavate σε 60ml μινοξ.
με διαφορα η καλυτερη στο αισθητικο κομματι,δεν λαδωνει καθολου
 

simpa

Active Member
Καλησπέρα παιδιά, εγώ χρησιμοποιώ butavate εδώ και κάνα μήνα (οχι κρέμα το υγρό) μόνο κρόταφους και στα μπροστά(εκεί έχω θέμα).
Δεν έχω δει κάτι ακόμα. Ο γιατρός και η φαρμακοποιός μου είπαν να σταματήσω όταν τελειώσει το μπουκαλάκι που είναι 50ml.
Μήπως είναι πολύ η ποσότητα των 50 ml? Το βλέπω να μου παίρνει 3 μήνες να το βάλω όλο, το οποίο για ισχυρή κορτιζόνη σαν το butavate μου φαίνεται εξοφρενικά μεγάλη περίοδος.
Βάζω 2 φορές την μέρα, πρωί βράδυ, γύρω στις 5 σταγόνες. Αποτελέσματα δεν νομίζω ότι υπάρχουν αλλα παρόλα αυτά ο γιατρός μου είπε να περιμένω 3 μήνες γιατι παίρνω και βιταμίνες Anaphase της DUCRAY με σίδηρο κυστίνη βιοτίνη κ.α.
Εκτιμώ πολύ την όποια βοήθεια. Δεν ξέρω για τι τύπου αλωπέκια πρόκειται.
 

dim d

Well-Known Member
οπως γραφει και πανω ο καπα, μια χαρα ειναι για τρεις μηνες οχι παραπανω. Ανεβασε και καμια φωτο αν θες αλλα χωρις μινοξ μαλλον σε πανε για γυροειδη. Οι βιταμινες δεν κανουν κατι.
 

simpa

Active Member
οπως γραφει και πανω ο καπα, μια χαρα ειναι για τρεις μηνες οχι παραπανω. Ανεβασε και καμια φωτο αν θες αλλα χωρις μινοξ μαλλον σε πανε για γυροειδη. Οι βιταμινες δεν κανουν κατι.

Ο συγκεκριμένος δερματολόγος που με είδε, μου είπε πως απλά δεν το κόβει για ΑΑ. Βεβαια δεν με κοίταξε στο κεφάλι με μεγενθυτικό,φωτα κτλπ. Μια ψευτοματιά έριξε. Μίνοξ του είπα να πάρω και μου είπε όχι από τώρα.
Όσο για τις βιταμίνες, εφοσον τρώω κρέας τυριά κτλπ μάλλον δεν θα έχω κάποιο deficiency αρα πιθανό να μην κάνουν τιποτα. Either-way θα συνεχίσω να παίρνω για λίγο καιρό.
 
Μπλουζα