Τριχοτιλλομανία

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Η Τριχοτιλλομανία είναι μια ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή στην οποία ο παθών νιώθει την ανάγκη να αφαιρεί τραβώντας τις τρίχες του οδηγώντας σε αλωπεκία.
Είναι χρόνια ψυχολογική διαταραχή και δύσκολη στην αντιμετώπιση.

Όπως σχεδόν όλες οι μορφές αλωπεκίας, οδηγεί σε κοινωνικά άγχη και διαταραχές κάνοντας χειρότερη την ποιότητα ζωής αυτού που την έχει.

Εδώ είναι η Rebecca, χρόνιος ασθενής της νόσου, περιγράφει τι νιώθει μαχόμενη καθημερινά τον εαυτό της.

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=K1AlS50o0AY[/video]
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno είπε:
Η Τριχοτιλλομανία είναι μια ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή στην οποία ο παθών νιώθει την ανάγκη να αφαιρεί τραβώντας τις τρίχες του οδηγώντας σε αλωπεκία.
Είναι χρόνια ψυχολογική διαταραχή και δύσκολη στην αντιμετώπιση.

Όπως σχεδόν όλες οι μορφές αλωπεκίας, οδηγεί σε κοινωνικά άγχη και διαταραχές κάνοντας χειρότερη την ποιότητα ζωής αυτού που την έχει.

Εδώ είναι η Rebecca, χρόνιος ασθενής της νόσου, περιγράφει τι νιώθει μαχόμενη καθημερινά τον εαυτό της.

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=K1AlS50o0AY[/video]

ωραιες πληροφοριες,αλλα εχω μια απορια,ανο ασθενης οπως η κοπελα δεν εχει αλωπεκια,δεν θα ξαναβγουν παλι οι τριχες?
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
giannaras13 είπε:
ωραιες πληροφοριες,αλλα εχω μια απορια,ανο ασθενης οπως η κοπελα δεν εχει αλωπεκια,δεν θα ξαναβγουν παλι οι τριχες?

Ναι, ξαναβγαίνουν αλλά αυτός που πάσχει από τη νόσο τις ξανατραβάει συνεχώς κάθε μέρα με αποτέλεσμα:

article-2514880-19B19ED800000578-834_634x769.jpg

trichotillomania-after.jpg

0.jpg
 

Samba

Member
Παιδιά εμένα στους κροτάφους συμβαίνει το εξης. Ενώ ο ένας είναι σχεδόν ανέπαφος ο άλλος έχει τρομερή αραίωση σε βαθμο να φαίνεται αφύσικο. Αυτο που παρατήρησα είναι ότι αυτό ο κρόταφος που έχει την αραίωση είναι η μεριά η οποία καταβάζω την φράτζα. Δηλαδή τα τραβάω πλάγια και μετά τα κατεβάζω κάτω. Αυτήν την κίνηση την κάνω σχεδόν κάθε μισάωρο. Μάλιστα πριν 2 εβδομάδες καθώς έφτιαψνα πάλι την φράντζα ένιωσα ένα τσούξιμο σαν κάψιμο στο κρόταφο της αραίωσης και απο τότε προσπαθώ να το κόψω το ''χούι''.

Είναι αυτό σημάδι τριχοτιλλομανίας?
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Samba είπε:
Παιδιά εμένα στους κροτάφους συμβαίνει το εξης. Ενώ ο ένας είναι σχεδόν ανέπαφος ο άλλος έχει τρομερή αραίωση σε βαθμο να φαίνεται αφύσικο. Αυτο που παρατήρησα είναι ότι αυτό ο κρόταφος που έχει την αραίωση είναι η μεριά η οποία καταβάζω την φράτζα. Δηλαδή τα τραβάω πλάγια και μετά τα κατεβάζω κάτω. Αυτήν την κίνηση την κάνω σχεδόν κάθε μισάωρο. Μάλιστα πριν 2 εβδομάδες καθώς έφτιαψνα πάλι την φράντζα ένιωσα ένα τσούξιμο σαν κάψιμο στο κρόταφο της αραίωσης και απο τότε προσπαθώ να το κόψω το ''χούι''.

Είναι αυτό σημάδι τριχοτιλλομανίας?

Αν δεν τραβάς και δεν βγάζεις τις τρίχες, όχι δεν είναι.
 

Samba

Member
Όταν ήτανε πιο μακρυά τα μαλλιά μου και δεν έπαιρνα Ω3 όταν τραβόυσα την φράτζα (όχι με πολύ δύναμη) έβγαζα κάποιες τρίχες. Απο τότε που άρχισα Ω3 και ελλάτωσα και το ''τράβηγμα'', αν πχ κάνω την κίνηση 5 φορές στις 1 θα βγάλω 3 με 5 τριχούλες.
 
Μπλουζα