Τριχοπτωση στην εγκυμοσυνη

Elkay

New Member
Γεια σας, ειμαι νεα στο φορουμ. Εχω Α/Α εδω και χρονια, και τωρα ειμαι εγκυος (8ος μηνας). Τα μαλλια μου κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης αρχικα πυκνωσαν και δυναμωσαν (λιγο) αλλα μετα τον 5ο μηνα αραιωνουν ραγδαια και η τριχα αδυνατιζει. Χανω γυρω στις 100 τριχες ημερησιως, οι μισες ειναι κανονικου μηκους και παχους, οι αλλες μισες ειναι πολυ κοντες και λεπτες (vellous). Υποτιθεται οτι τα αυξημενα οιστρογονα της εγκυμοσυνης βοηθουν την τριχα να δυναμωσει και την κρατουν σε αναγενη φαση αλλα εμενα τα μαλλια μου τωρα ειναι πιο αραια και αδυναμα απο ποτε. Τρεμω τι θα γινει μετα τον τοκετο, οπου υποτιθεται σου πεφτουν μαζικα. Σκεφτομαι οτι η εξηγηση ειναι ειτε (1) τα ανδρογονα μου ειναι τοσο ισχυρα ωστε υπερνικουν τα οιστρογονα της εγκυμοσυνης και ετσι η τριχοπτωση προχωραει ακαθεκτη, ειτε (2) δεν προσλαμβανω αρκετο σιδηρο (αν και παιρνω συμπληρωμα) και ετσι το μαλλι αδυνατιζει. Το τελευταιο ειναι μαλλον απιθανο, διοτι η φερριτινη μου ειναι 28, εντος φυσιολογικων πλαισιων δηλαδη, και γιατι παρατηρω ραγδαια υποχωρηση της εμπροσθιας σειρας μαλλιων. Επισυναπτω και φωτο με την κατασταση, οποια κοπελα ειχε παρομοια εμπειρια η καποια πιθανη εξηγηση θα με βοηθουσε πολυ.
 

Συνημμένα

  • 20171023_122458.jpg
    20171023_122458.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 14
  • 20171023_123508.jpg
    20171023_123508.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 12

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα