Το απόσταγμα από Saw Palmetto βοηθά στην στυτική δυσλειτουργία

Άκης

Administrator
Ως τώρα γνωρίζαμε ότι το Saw Palmetto δίνει τις ίδιες ανεπ.ενέργειες με την φιναστερίδη. Τώρα μια έρευνα έρχεται να μας αποδείξει το αντίθετο και μάλιστα αναφέρει ότι το palmetto πιθανών να βοηθά στην στυτική δυσλειτουργία.

Saw palmetto extract enhances erectile responses by inhibition of phosphodiesterase 5 activity and increase in inducible nitric oxide synthase messenger ribonucleic acid expression in rat and rabbit corpus cavernosum

RESULTS: In the SPE-treated animals, the relaxant response to electrical stimulation of nerves in the corpus cavernosum, reflected by the amplitude of the electrical activity within the cavernosum, was significantly and dose-dependently augmented. Similar effects were observed in the sildenafil-treated rats. PDE5 activity in rat and rabbit corpus cavernosum tissues was significantly and dose-dependently inhibited in SPE-treated animals, whereas the iNOS mRNA level increased compared with the saline group. PDE5 mRNA, however, was only significantly enhanced in the rats treated with the middle dose of SPE.

CONCLUSION: The results suggest that SPE may have potential application value for the prevention or treatment of erectile dysfunction through an increase in iNOS mRNA expression and inhibition of PDE5 activity in corpus cavernosum smooth muscles.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tdm84

New Member
τι γινεται με αυτο το SAW PALMETTO τελικα ? εγω εχω δει διαφορα σε ολο μου το μαλλι στους 3 μηνεσ που κανω χρηση(ποιο γεματο ποιο δυνατο ποιο αγριο) . αλλα μηπως τελικα κανει καπου κακο ? οχι οτι νιωθω κατι, αλλα εχω διαβασει διαφορα κ πολλα μαλιστα εινια κ πολυ ακραια!!
υπαρχει καμια καινουργια ερευνα ,ειναι αθωο σαν φυση-κο προιον?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
tdm84 είπε:
τι γινεται με αυτο το SAW PALMETTO τελικα ? εγω εχω δει διαφορα σε ολο μου το μαλλι στους 3 μηνεσ που κανω χρηση(ποιο γεματο ποιο δυνατο ποιο αγριο) . αλλα μηπως τελικα κανει καπου κακο ? οχι οτι νιωθω κατι, αλλα εχω διαβασει διαφορα κ πολλα μαλιστα εινια κ πολυ ακραια!!
υπαρχει καμια καινουργια ερευνα ,ειναι αθωο σαν φυση-κο προιον?

αυτο το palmetto ειναι οτι να ναι οπως να ναι.
οσοι το δοκιμασαν ολοι ειχαν διαφορετικα αποτελεσματα.
εγω 3 μηνες που επαιρνα 300mg την ημερα δεν ειχα παρανεργειες αλλα δεν ειχα και καποιο αποτελεσμα.
 

tdm84

New Member
φιλε καπα , δεν ειδεσ αλλαγη ουτε στην αφη τον μαλλιων σου ουτε στο παχοσ ?παρενεργιες ειχες?
εχω ακουσει κ εγω πολλα,αλλα πραγματικα κ δεν ειναι η ιδεα μου γτ ειμαι ανθρωπος που προσεχει τισ λεπτομεριες με εχει βοηθήσει παρα πολυ σε ολο το μαλλι!!
βεβαια δεν εχω κ μεγαλο προβλημα μαλλια αλλα κ παλι η διαφορα ειναι τεραστια.διαβαζω ομως οτι ισως κανει κακο στον προστατη, αλλου διαβασα για γυναικομαστια κ πολλα αλλα ακομη ποιο σοβαρα, κ εχω ξενερωσει τωρα!εγω στουσ 3 μηνεσ προβλημα δεν εχω δει πουθενα αλλα εαν κανει καπου κ εγω δεν το βλεπω τωρα? εχω ενα καλο ουρολογο κ θα κανς μια επισκεψη να δω τι θα μου πει κ αυτοσ για το συγκεκριμενο φαρμακο γτ προβληματα με προστατη δεν εχω κ ουτε θελω να αποκτησω απο αυτο ,ειμαι 30 χρονων κ ειμαι πολυ καλα.Για να δουμε λοιπον . μολις μαθω θα ξαναγραψω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
tdm84 είπε:
φιλε καπα , δεν ειδεσ αλλαγη ουτε στην αφη τον μαλλιων σου ουτε στο παχοσ ?παρενεργιες ειχες?
εχω ακουσει κ εγω πολλα,αλλα πραγματικα κ δεν ειναι η ιδεα μου γτ ειμαι ανθρωπος που προσεχει τισ λεπτομεριες με εχει βοηθήσει παρα πολυ σε ολο το μαλλι!!
βεβαια δεν εχω κ μεγαλο προβλημα μαλλια αλλα κ παλι η διαφορα ειναι τεραστια.διαβαζω ομως οτι ισως κανει κακο στον προστατη, αλλου διαβασα για γυναικομαστια κ πολλα αλλα ακομη ποιο σοβαρα, κ εχω ξενερωσει τωρα!εγω στουσ 3 μηνεσ προβλημα δεν εχω δει πουθενα αλλα εαν κανει καπου κ εγω δεν το βλεπω τωρα? εχω ενα καλο ουρολογο κ θα κανς μια επισκεψη να δω τι θα μου πει κ αυτοσ για το συγκεκριμενο φαρμακο γτ προβληματα με προστατη δεν εχω κ ουτε θελω να αποκτησω απο αυτο ,ειμαι 30 χρονων κ ειμαι πολυ καλα.Για να δουμε λοιπον . μολις μαθω θα ξαναγραψω

το saw palmetto ειναι η μοναδικη ουσια στο φορουμ που δεν εχω βγαλει καμια ακρη.
δρα πολυ διαφορετικα στον καθε εναν.
δηλαδη 10 ατομα τωρα να ξεκινησουμε αυτην την ουσια δεν θα υπαρξουν ουτε 2 με ιδια αποτελεσματα,τοσο σε παρενεργειες,οσο σε αποτελεσματα,σε περενεργειες και αποτελεσματα μαζι,σε ελειψη αποτελεσματων,η σε αποτελεσματα μονο.
απλα αναφερω το τι εχει αναφερθει στο φορουμ απο τους χρηστες της ουσιας.
εγω συγκεκριμενα χρησιμοποιουσα 2 καψουλες την ημερα απο αυτο http://www.ebay.com/itm/NOW-Foods-Saw-Palmetto-Double-Strength-160-mg-60-Gels-/350983607010?pt=US_Dietary_Supplements_Nutrition&hash=item51b840d2e2
για 3 η 3,5 μηνες,δεν ειδα κατι στο μαλλι και γι αυτο το σταματησα
 

tdm84

New Member
φιλε καπα εγω παιρνω αυτο 1 την ημερα κ σκεφτομαι πλεον να το κανω μερα παρα μερα http://www.pharmapoli.com/Product.php?PageId=500&ProductId=4512
αλλα αφου δεν ειναι τοσο δυνατο οσο το προσκαρ-προπερσια κτλ
γτ να εχει τετοιεσ ακραιες παρανεργιες ..? αμα ειναι να γερασω πριν την ωρα μου η να μου βγαλει αλλο σοβαρο προβλημα να το πεταξω τωρα!!
μεχρι στιγμης ομως δεν εχω δει καποια παρενεργια , μονο καλο!
ΑΑ κ σε καμια περιπτωση δεν ειναι σαν βιταμινη πχ πριοριν κ βλακειες κ το λεω γτ εχω περασει απο τετοιο σημειο ,, μονο μακραιναν γρηγορα τπτ αλλο δεν εκαναν,τσαμπα λεφτα! αλλα ψαχνω εδω στο φορουμ κ δεν βλεπω κατι προσφατο απο θεμα χρονολογιας για το palmetto, 2009 βλεπω κ τετοια, προσωπικα δεν θελω να παω σε ποιο βαρια πραγματα, γιαυτο ψαχνω να δω τι ειναι αυτο το palmetto :/
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
tdm84 είπε:
φιλε καπα εγω παιρνω αυτο 1 την ημερα κ σκεφτομαι πλεον να το κανω μερα παρα μερα http://www.pharmapoli.com/Product.php?PageId=500&ProductId=4512
αλλα αφου δεν ειναι τοσο δυνατο οσο το προσκαρ-προπερσια κτλ
γτ να εχει τετοιεσ ακραιες παρανεργιες ..? αμα ειναι να γερασω πριν την ωρα μου η να μου βγαλει αλλο σοβαρο προβλημα να το πεταξω τωρα!!
μεχρι στιγμης ομως δεν εχω δει καποια παρενεργια , μονο καλο!
ΑΑ κ σε καμια περιπτωση δεν ειναι σαν βιταμινη πχ πριοριν κ βλακειες κ το λεω γτ εχω περασει απο τετοιο σημειο ,, μονο μακραιναν γρηγορα τπτ αλλο δεν εκαναν,τσαμπα λεφτα! αλλα ψαχνω εδω στο φορουμ κ δεν βλεπω κατι προσφατο απο θεμα χρονολογιας για το palmetto, 2009 βλεπω κ τετοια, προσωπικα δεν θελω να παω σε ποιο βαρια πραγματα, γιαυτο ψαχνω να δω τι ειναι αυτο το palmetto :/

τι να πω....αβυσσος η μοναδικοτητα του καθε σωματος...
αν δεν βλεπεις παρενεργειες και βλεπεις αποτελεσματα συνεχισε το κατα την γνωμη μου.
και εγω εχω δοκιμασει παρα πολλα σε oral και σχεδον ολα απετυχαν,ενω σε καπιους ειχανε αποτελεσματα O0
 

tdm84

New Member
φιλε μου καπα θα το ψαξω λιγο ακομη για να ειμαι σιγουρος, κ οτι νεα εχω θα γραψω εδω,θελω να δω τι ειναι κ αυτο το ρεβιβογκεν..
καλο βραδυ :))
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
tdm84 είπε:
φιλε μου καπα θα το ψαξω λιγο ακομη για να ειμαι σιγουρος, κ οτι νεα εχω θα γραψω εδω,θελω να δω τι ειναι κ αυτο το ρεβιβογκεν..
καλο βραδυ :))

ψαξτο.
το revivogen ειναι ενα τοπικο blocker.οταν λεμε τοπικο blocker εννουμε τοπικο αντιφλεγμονωδεις.η ΑΑ ειναι μια φλεγμονωδεις κατασταση.(δεν κανει και θαυματα)
καλο βραδυ :beach:
 

tdm84

New Member
λοιπον μετα απο ερωτησεις που εκανα σε δερματολογο κ ουρολογο μου ειπαν..
ο δερματολογος να κανω χρηση μηνα παρα μηνα για να μην εχω σε καμια περιπτωση sides effects,
κ ο ουρολογος πως γενικα σαν φυτο ειναι ακινδυνο ειδικα απο εταιριες οπως lamberts,evdermia etc.. κ δεν εχει σε καμια περιπτωση σχεση με τισ παρενεργιες τησ φινας κτλ ,με λιγα λογια ποιο πολυ με μπερδεψαν παρα βοηθησαν,σε φορουμς παντως οσο ψαχνω ολο κ ποιο ανησυχητικά πραγματα βλεπω :/
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Παντως αν το προσεξετε εδω εχουμε 3 αναφορες απο 3 διαφορετικους χρηστες.
και οι 3 εχουμε διαφορετικη αντιδραση.
μονο το palmetto το εχει αυτο
 

tdm84

New Member
ναι φιλε μου καπα ειναι γεγονος! κανεις δεν μπορει να πει με σιγουρια τπτ :/
παντως δεν μου αρεσει που υπαρχει τετοια μεγαλη διαφορα απο ατομο σε ατομο , που δεν εχει ενα επιπεδο σαν φαρμακο, που δεν υπαρχουν αποδεδειγμενες ερευνες,
χαοτικο πολυ κ με πολλα πολλα κενα . η υγεια μας πανω απο ολα !
 

dk1984

Member
tdm84 είπε:
φιλε dk1984 ποσο καιρο κανεις χρηση :) ? ειδες κ εσυ διαφορα στα μαλλια σου ?

δεν μπορω να σου πω ποσες μερες γιατι ουσιαστικα πειραματιζομουν με τη δοση φτανοντας μεχρις και 3 καψουλες την ημερα για περιπου 20 μερες παρατηρησα πολυ χαλαρη στυση και πολυ μειωμενη σεξουαλικη επιθυμια αλλα και κατα την εξπερματιση θα σου ελεγα δεν ενιωθα οπως πριν οποτε περιοριστικα σε μια καψουλα παλμετο και προσθεσα ωμεγα 3 και βλεπουμε.Παντως μειωση τριχοπτωσης ειδα...θα δω και πως θα παει σε συνδιασμο με τα ωμεγα 3
 

tdm84

New Member
φιλε καπα κ dk1984 λοιπον αυτο με την στυση το πρωι μου το εκανε κ εμενα , οπως κ στην διαθεση για σεξ, κ το εκοψα μαχαιρι :)
αργησα να το καταλαβω γτ ελειπε η κοπελα μου αυτον το καιρο κ δεν μπορουσα να το δω στην πραξη . χμμμ!
επεστρεψαν ολα στο κανονικο με αργους ρυθμους απο την δευτερη μερα κ στην 8 μερα ολα ξανα κανονικα ! ισως εκανα μαλακια που το πηρα σχεδον 3 μηνες σερι ? δεν ξερω θα το ξαναδω με μια καψουλα την εβδομαδα για αρχη να δω πως με πιανει! ασχετο ξεκινησα κ το ρεβιβο , ειναι τωρα 2 εβδομαδες , δεν εχω δει κατι , λιγη φαγουρα πολυ λιγη, κ στην οψη τα μαλλια πιο χοντρα ,να δω τι θα πει κ αυτο . αυτα τα νεα :)
τα ωμεγα κανουν δουλεια ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
tdm84 είπε:
φιλε καπα κ dk1984 λοιπον αυτο με την στυση το πρωι μου το εκανε κ εμενα , οπως κ στην διαθεση για σεξ, κ το εκοψα μαχαιρι :)
αργησα να το καταλαβω γτ ελειπε η κοπελα μου αυτον το καιρο κ δεν μπορουσα να το δω στην πραξη . χμμμ!
επεστρεψαν ολα στο κανονικο με αργους ρυθμους απο την δευτερη μερα κ στην 8 μερα ολα ξανα κανονικα ! ισως εκανα μακακια που το πηρα σχεδον 3 μηνες σερι ? δεν ξερω θα το ξαναδω με μια καψουλα την εβδομαδα για αρχη να δω πως με πιανει! ασχετο ξεκινησα κ το ρεβιβο , ειναι τωρα 2 εβδομαδες , δεν εχω δει κατι , λιγη φαγουρα πολυ λιγη, κ στην οψη τα μαλλια πιο χοντρα ,να δω τι θα πει κ αυτο . αυτα τα νεα :)
τα ωμεγα κανουν δουλεια ?

κατι κανουν και τα ω στην τριχοπτωση.
πολυ καλυτερο απο το revivogen ειναι το folligen http://www.hairlossgr.com/forum/thread-7634.html
καλυτερο σε ολα.
σε λαδιλα,σε αποτελεσματα, σε τιμη.
δινει λιγο επανεκφυση
 
Μπλουζα