Τοπ 3 θεραπείες

mikegad

Well-Known Member
Δεν λέω πως θα πάθεις κάτι.Η απόδοση της πέφτει με τον καιρό.
Σε παρενέργειες άλλοι βγάζουν τα πάντα και άλλοι τίποτα.

Εσύ μιας και γυναίκα είσαι ειδική κατηγορία.
Σε εμάς τους άνδρες μακροχρόνια σίγουρα δεν μας σώζει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikegad

Well-Known Member
Οι συνήθεις είναι
μαύροι κύκλοι στα μάτια
πρηξίματα στο πρόσωπο και στο σώμα λόγω της παρακράτησης υγρών
ταχυκαρδία
ανεπιθύμητη ανάπτυξη τριχών κυρίως στο πρόσωπο αλλά και στο σώμα
γήρανση της επιδερμίδας με αποτέλεσμα να δείχνεις μεγαλύτερος
ξηροδερμία
σπυράκια
κλπ
 

mikegad

Well-Known Member
οι παρενέργειες είναι κοινές αλλά όπως έγραψα και πριν πολλοί δεν βγάζουν κάτι...έχει να κάνει με τον οργανισμό του καθενος
 

Geo0

New Member
Καλησπέρα παιδιά ειχα κάνει χρηση για μία περίπου εβδομάδα μινοξιδιλι 5% μου έκανε έντονη φαγούρα κοκκινίλες και το σταμάτησα και παρατήρησα αραίωση ξέρετε μήπως τι έγινε αν θα επανέλθουν, δεν εχω τριχόπτωση αλλα εχω αραίωση αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ευχαριστώ!
 

Geo0

New Member
Δοκίμασα και το αφρό καί δεν μου κάνει παρενέργειες να αρχίσω αυτόν η να μην βαλω κατι εχω αραιώσει αρκετα από οταν μ το εκανε αυτό και πάνε περίπου δύο εβδομάδες που βάζω τν αφρό και εχω τρίχες μικρές λεπτές αλλα εχω αραιώσει πολύ
 

makakas

Member
Παιδιά ερώτηση για δυνατούς λύτες.Αν κάνεις θεραπεία με regaine 5 % για χρόνια και όλα πάνε καλά,έχεις βγάλει τρίχες κλπ όλα κομπλέ και αποφασίζεις όμως αργότερα να ξεκινήσεις και proscar διότι θέλεις περαιτέρω βελτίωση τότε οι τρίχες που έχεις βγάλει από το regaine 5% στην αρχή της θεραπείας σου με proscar θα πέσουν και όλος ο κόπος σου θα πάει χαμένος και θα πρέπει να περιμένεις να ξανά μεγαλώσουν ή όχι?Διότι από όσο ξέρω στην αρχή της θεραπείας με proscar υπάρχει αυξημένη τριχόπτωση όπως και στην αρχή με το regaine 5%
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Αν συνεχισεις regain κ ξεκινησεις proscar δε νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να δεις shedding.. ισα ισα θα δεις το μαλλι σου να γινεται πολυ δυνατο.. αλλη η δραση της μινοξ και αλλη της φινα.. συνεργιστικα λειτουργουν!
 

turnfiji123

Active Member
Παιδιά ερώτηση για δυνατούς λύτες.Αν κάνεις θεραπεία με regaine 5 % για χρόνια και όλα πάνε καλά,έχεις βγάλει τρίχες κλπ όλα κομπλέ και αποφασίζεις όμως αργότερα να ξεκινήσεις και proscar διότι θέλεις περαιτέρω βελτίωση τότε οι τρίχες που έχεις βγάλει από το regaine 5% στην αρχή της θεραπείας σου με proscar θα πέσουν και όλος ο κόπος σου θα πάει χαμένος και θα πρέπει να περιμένεις να ξανά μεγαλώσουν ή όχι?Διότι από όσο ξέρω στην αρχή της θεραπείας με proscar υπάρχει αυξημένη τριχόπτωση όπως και στην αρχή με το regaine 5%

Αν έχω καταλάβει σωστά...

Η ηλικία της τριχόπτωσης διαρκεί μέχρι τα 45. Η αρνητική επίδραση του DHT σε βασανίζει λοιπόν μέχρι τα 45. Επομένως, πρέπει να βάζεις Minox μέχρι τα 45 σίγουρα. Εάν το παρατήσεις ναι, οι τρίχες που βγήκαν θα πέσουν όλες γιατί το Minox δεν θα καθυστερεί πλέον την ασφυξία που προκαλεί το DHT από μέσα. Στα γενιά το Minox είναι άλλη ιστορία βεβαια, βγάζεις νέες τρίχες οι οποιες περνάνε από vellus (αρχικό στάδιο) σε terminal (μόνιμες τρίχες). Στο μαλλί οι τρίχες ήταν ήδη terminal και πέσανε. Auto που έχεις κυρίως με το Minox είναι το χνούδι, όλες οι ψόφιες τρίχες δηλαδή που βγήκαν όσο μπορούν να βγούν. Με αλλα λόγια, αν δεν χτυπήσεις το DHT στα μαλλιά ΑΠΟ ΜΕΣΑ, δεν κανεις τίποτα άλλο από το να παρατείνεις το αναπόφευκτο. Υπάρχουν μερικές έρευνες το 16' που έγιναν σχετικά με πατέντα τοπική για να αποφύγει ο κόσμος την Fin αλλα τα πράγματα είναι πολύ πιο περίπλοκα και δεν θα δούμε κάτι επαναστατικό σύντομα. Εγώ σου προτείνω να κοιτάξεις πρώτα τα ορμονικά σου (όλα όμως) με εξετάσεις επί εξετάσεων και να έχεις ένα καθαρό πλάνο για όλα. Μετά, δοκιμάζεις Fin(proscar) κλπ. Εγώ για την ώρα είμαι στον 2ο μηνα με Minox (Regaine) και έχοντας υποθυροειδισμο πρέπει να είμαι προσεκτικός στο ποτε και στο ποσο θα πάρω Fin (η οποια είναι λίγο-πολύ μονόδρομος, τουλάχιστον εάν κανεις μεταμόσχευση). Σε ότι αφορά το Proscar, επίσης τα θετικά του αποτελέσματα θα φύγουν (οι τρίχες δηλαδή θα πέσουν) όταν το σταματήσεις. Βεβαια auto συνεπάγεται ότι το DHT θα αρχίσει να παράγεται στις ίδιες ποσότητες και ξανά η ίδια ιστορία. Υπάρχουν όμως μερικοί που κράτησαν μαλλιά μετά το σταμάτημα της αλλα κράτησαν και τρομερές παρενέργειες (μάλλον το DHT πήγε περίπατο μόνιμα). Καλή τύχη, αν είμαι λάθος σε κάποια πράγματα θα με διορθώσουν οι παλιότεροι.
 

koumparos

Well-Known Member
Απο που προκυπτει το συμπερασμα οτι η τριχοπτωση σταματαει στα 45??
Αυτο δεν ενοεις?Υπαρχουν καποιοι που αραιωνουν πχ στα 50.Η στα 60.
 

George7777777

New Member
Παιδια καλησπερα κι απο εμένα.

Ειμαι στα 38 και έχω πολυ λεπτή τρίχα και αραίωση στο μπιφτλεκι και στο μέτωπο. Αρχικά σκεφτόμουν για μεταμόσχευση FUE αλλα παιδιά απο το φόρουμ βλέποντας τις φωτογραφίες μου ειπαν οτι αρκει μινο για να επανελθει τριχοφυια. Διαβάζοντας όμως τις παρενέργεις δεν ειμια και τοσο σιγουρος.

Τι θα με συμβουλεύατε; Επίσης, σκεφτομαι επίσκεψη σε δερματολόγο.

Ευχαριστώ
Γιωργος
9829-62072ffc7de172b37109cb6ccda29f3b.jpg
9831-08f7e02d71244956489ca4482677071e.jpg
 

kyriakh

μανουλα
Παιδια καλησπερα κι απο εμένα.

Ειμαι στα 38 και έχω πολυ λεπτή τρίχα και αραίωση στο μπιφτλεκι και στο μέτωπο. Αρχικά σκεφτόμουν για μεταμόσχευση FUE αλλα παιδιά απο το φόρουμ βλέποντας τις φωτογραφίες μου ειπαν οτι αρκει μινο για να επανελθει τριχοφυια. Διαβάζοντας όμως τις παρενέργεις δεν ειμια και τοσο σιγουρος.

Τι θα με συμβουλεύατε; Επίσης, σκεφτομαι επίσκεψη σε δερματολόγο.

Ευχαριστώ
Γιωργος
9829-62072ffc7de172b37109cb6ccda29f3b.jpg
9831-08f7e02d71244956489ca4482677071e.jpg
Και ντεπον ν πιεις παρενέργειες εχει..αν δεν δοκιμάσεις πως ξέρεις ότι θα σου κάνει παρενεργεια..
 

stefa191

New Member
Καλησπερα,
Επαιρνα saw palmetto 320mg extract για 2 μηνες, και πριν απο 2 μερες το εκοψα και ξεκινησα proscar 1,25mg (1/4). Ειμαι 25, εχω μια μικρη υποχωρηση στους κροταφους που ειναι αμελητεα παρ ολα αυτα ξεκινησα το proscar γιατι ο πατερας μου ειναι τερμα φαλακρος οποτε ξερω οτι θα εχω την ιδια τυχη και ειπα να το προλαβω νωρις.
Τελος παντων, μου κανει εντυπωση υστερα απ ολες τις ιστοριες "τρομου" για το saw palmetto αλλα και κυριως για το proscar που διαβασα, δεν ειχα καμια απολυτως παρενεργεια ουτε στους 2 μηνες με το saw palmetto αλλα ουτε και αυτες τις 2 ημερες για το proscar. Διαβασα για τρομερους πονους στους ορχεις, καταθλιψη, flat συναισθηματα που σε κανουν λοβοτομημενο ζομπι, ολικη καταρρευση του ενδοκρινικου συστηματος και φυσικα ανικανοτητα. Τιποτα απ αυτα δεν αντιμετωπισα. Ειναι κατι μηπως που θα μου βγει τις επομενες μερες ? Γιατι σε ξενα φορουμ διαβασα οτι σχεδον σε ολους, η φιναστεριδη προκαλουσε πονους στους ορχεις απο την πρωτη κιολας μερα.
 

jo denko

Member
Καλησπερα,
Επαιρνα saw palmetto 320mg extract για 2 μηνες, και πριν απο 2 μερες το εκοψα και ξεκινησα proscar 1,25mg (1/4). Ειμαι 25, εχω μια μικρη υποχωρηση στους κροταφους που ειναι αμελητεα παρ ολα αυτα ξεκινησα το proscar γιατι ο πατερας μου ειναι τερμα φαλακρος οποτε ξερω οτι θα εχω την ιδια τυχη και ειπα να το προλαβω νωρις.
Τελος παντων, μου κανει εντυπωση υστερα απ ολες τις ιστοριες "τρομου" για το saw palmetto αλλα και κυριως για το proscar που διαβασα, δεν ειχα καμια απολυτως παρενεργεια ουτε στους 2 μηνες με το saw palmetto αλλα ουτε και αυτες τις 2 ημερες για το proscar. Διαβασα για τρομερους πονους στους ορχεις, καταθλιψη, flat συναισθηματα που σε κανουν λοβοτομημενο ζομπι, ολικη καταρρευση του ενδοκρινικου συστηματος και φυσικα ανικανοτητα. Τιποτα απ αυτα δεν αντιμετωπισα. Ειναι κατι μηπως που θα μου βγει τις επομενες μερες ? Γιατι σε ξενα φορουμ διαβασα οτι σχεδον σε ολους, η φιναστεριδη προκαλουσε πονους στους ορχεις απο την πρωτη κιολας μερα.
Αν σκέφτεσαι συνεχώς όλες τις παρενέργειες πολύ πιθανόν να εμφανίσεις και κάποιες, εγώ προσωπικά δεν είχα καμία ούτε στην αρχή ούτε τώρα αλλά και 2 μέρες είναι πολύ νωρίς για να δεις κάτι. Επίσης καλά έκανες κατά τη γνώμη μου και ξεκίνησες νωρίς τις θεραπείες αφού βλέπεις ότι και ο πατέρας σου τα έχει χάσει όλα. Την φιναστερίδη να ξες ότι αφού την ξεκίνησες και δεις αποτελέσματα δεν πρέπει να τη σταματήσεις ποτέ, εκτός και αν σου βγάλει sides, γιατί ότι σου έδωσε θα το χάσεις πολύ σύντομα και απότομα και μετά θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να ανακτήσεις κάπως το έδαφος. Σου εύχομαι καλή επιτυχία με τη θεραπεία σου φίλε μου!
 

Jimlykos

Member
Καλησπερα,
Επαιρνα saw palmetto 320mg extract για 2 μηνες, και πριν απο 2 μερες το εκοψα και ξεκινησα proscar 1,25mg (1/4). Ειμαι 25, εχω μια μικρη υποχωρηση στους κροταφους που ειναι αμελητεα παρ ολα αυτα ξεκινησα το proscar γιατι ο πατερας μου ειναι τερμα φαλακρος οποτε ξερω οτι θα εχω την ιδια τυχη και ειπα να το προλαβω νωρις.
Τελος παντων, μου κανει εντυπωση υστερα απ ολες τις ιστοριες "τρομου" για το saw palmetto αλλα και κυριως για το proscar που διαβασα, δεν ειχα καμια απολυτως παρενεργεια ουτε στους 2 μηνες με το saw palmetto αλλα ουτε και αυτες τις 2 ημερες για το proscar. Διαβασα για τρομερους πονους στους ορχεις, καταθλιψη, flat συναισθηματα που σε κανουν λοβοτομημενο ζομπι, ολικη καταρρευση του ενδοκρινικου συστηματος και φυσικα ανικανοτητα. Τιποτα απ αυτα δεν αντιμετωπισα. Ειναι κατι μηπως που θα μου βγει τις επομενες μερες ? Γιατι σε ξενα φορουμ διαβασα οτι σχεδον σε ολους, η φιναστεριδη προκαλουσε πονους στους ορχεις απο την πρωτη κιολας μερα.
Δεν είναι σίγουρο ότι θα τα χάσεις αν δεν έχει ο πατέρας σου. Ξέρω πάρα πολλά παραδείγματα (όπως και το δικό μου, το οποίο δυστυχώς λειτούργησε αντίστροφα) όπου τα παιδιά σε μεγάλες ηλικίες (38, 40...) είναι μαλλιάδες και ο πατέρας φαλακρός. Μόνο αν δεις ότι το patern της αρχικής σου τριχόπτωσης μοιάζει με αυτό που είχε ο πατέρας σου στην ηλικία σου θα καταλήξεις τελικά στο ίδιο αποτέλεσμα. Τεσλοσπάντων, το θεωρώ λάθος να ξεκινήσει κάποιος φίνα προληπτικά. Εδω άλλοι έχουν βαρβάτη τριχόπτωση και φοβούνται να ξεκινήσουν φίνα.
 

stefa191

New Member
Δεν είναι σίγουρο ότι θα τα χάσεις αν δεν έχει ο πατέρας σου. Ξέρω πάρα πολλά παραδείγματα (όπως και το δικό μου, το οποίο δυστυχώς λειτούργησε αντίστροφα) όπου τα παιδιά σε μεγάλες ηλικίες (38, 40...) είναι μαλλιάδες και ο πατέρας φαλακρός. Μόνο αν δεις ότι το patern της αρχικής σου τριχόπτωσης μοιάζει με αυτό που είχε ο πατέρας σου στην ηλικία σου θα καταλήξεις τελικά στο ίδιο αποτέλεσμα. Τεσλοσπάντων, το θεωρώ λάθος να ξεκινήσει κάποιος φίνα προληπτικά. Εδω άλλοι έχουν βαρβάτη τριχόπτωση και φοβούνται να ξεκινήσουν φίνα.

Ο πατερας μου σε τετοια ηλικια ηταν λιγο χειροτερα απ οτι ειμαι εγω τωρα. Αυτο που με ανησυχησε και αφησα το saw palmetto ειναι οτι στον αριστερο κροταφο ενα κυκλικο σημειο που ηταν γεματο τριχες αρχισε να αραιωνει πολυ εντονα οποτε καλυτερα τωρα. Ξεκινησα φιναστεριδη γιατι εχω πολλους αδρανεις θυλακες εκει που παλια ειχε τριχες, (φαινονται δηλαδη τα τριχακια) οποτε ισως μπορεσω να τα σωσω πριν πεθανουν οριστικα.
 
Μπλουζα