Τοπ 3 θεραπείες

Άκης

Administrator
Σημειώστε ότι τα περισσότερα απαιτούντε να αγοραστούν από έξω.


1. Φιναστερίδη (Proscar) + 5% Μινοξιδίλη (Rogaine/Regaine) + σαμπουάν με Ketoconazole 1-2% (Nizoral)
Ο ποιό πετυχημένος συνδιασμός προϊόντων. Η λήψη 1mg Φιναστερίδη σε συνδιασμό με την Μινοξιδίλη (συνιστάτε 2 φορές την ημέρα) και το μοναδικό ίσως σαμπουάν με δυνατότητα τριχοφυίας, εγγυάτε σίγουρα αποτελέσματα.

2. Revivogen, (προαιρετικό το Proxiphen) + 5% Μινοξιδίλη (Rogaine/Regaine)
Συνδιάζοντας τοπικό αναστολέα DHT με δυνατότητα τριχοφυίας μαζί με το νούμερο ένα προϊόν για τριχοφυία, την Μινοξιδίλη, μπορείτε να δείτε θεαματικά αποτελέσματα.
Δεν συνιστάτε τοπική λοσιόν σε μεγάλο αραίωμα μαλλιών.
Το Proxiphen περιέχει στοιχεία που το κάνει στο θέμα τριχοφυίας ποιό δυνατό. Δημιουργία του Dr. Peter Proctor, σε μερικές περιπτώσεις φάνηκε ισάξιο της Μινοξιδίλης. Ιδανικό για την καλή κατάσταση της κεφαλής (σε μερικούς αναφέρθηκε κοκκινίλα από το Revivogen, γι'αυτό και προστέθηκε το συγκεκριμένο εδώ).

3. Tricomin Solution Follicle Therapy, Super Zix
Το tricomin είναι ίσως το καλύτερο προϊόν σε ότι αφορά την καλή κατάσταση της κεφαλής. Έχει δείξει επίσης ότι μπορεί να παρουσιάσει και τριχοφυία στα σημεία όπου υπάρχει αραίωμα.
To super zix περιέχει ενεργά συστατικά που μπορούν να μπλοκάρουν την DHT.
Ο συγκεκριμένος συνδιασμός συνιστάτε και για γυναίκες όπου έχουν σαφώς ευαίσθητο δέρμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

ακη εχουμε καμια πληροφορηση ποια η διαφορα για το revivogen του scalp therapy του πακετου ολοκληρου με το hair condition
προσφερει κατι παραπανω ?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

υπαρχει το Scalp Therapy Formula
Bio-Cleansing Shampoo
Thickening Conditioner

ποιες οι διαφορες αυτων ενταξει το σαμπουαν το καταλαβαινω τα αλα δυο
 

Άκης

Administrator
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Scalp Therapy Formula = Η λοσιόν που πρέπει να βάζεις καθημερινά.
Bio-Cleansing Shampoo = Το σαμπουάν. Πολύ καλό. Αν το δοκιμάσεις ποτέ, θα με θυμηθείς. Το συγκεκριμένο όχι μόνο είναι κλάσης ανώτερο από πολλά σαμπουάν, αλλά καθαρίζει και το τριχωτό και το δέρμα της κεφαλής από την DHT που υπάρχει στην επιφάνεια.
Thickening Conditioner = Το κοντίσιονερ, μετά το λούσιμο. Δεν απαιτείται, αλλά δίνει "σώμα" στις τρίχες και τις κάνει ποιό παχιές.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

οκ ευχαριστω να πω και κατι εμπειρικα
αν χρησιμοποιεις και regaine kai Scalp Therapy Formula
καλυτερα ειναι το regaine να το βαζεις το βραδυ και το πρωι το προιον της revivogen
αυτο γιατι τα επιπεδα της τεστοστερονης το πρωι ειναι παντα πιο ανεβασμενα στον οργανισμο μας
και πιστευω πως θα κανει καλυτερη δουλεια
 

Άκης

Administrator
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Σε αυτό για την τεστοστερόνη συμφωνώ, τα επίπεδα μας είναι στο full.
Γενικά είμαστε στο full (οι άντρες)*.
Επειδή όμως το Revivogen κάνει τα μαλλιά χάλια (τα λαδώνει και τα κάνει να φαίνοντε κόκκινα, τουλάχιστον την πρώτη ώρα), γι'αυτό και πολλοί το χρησιμοποιούν βράδυ.
Επίσης, κάτι σαν σχόλιο, εάν χρησιμοποιεί κανείς rogaine/regaine και revivogen, δεν χρειάζεται να βάζει 2 φορές την ημέρα rogaine γιατί το revivogen περιέχει regrowth συστατικά και έτσι μας καλύπτει.

*Οι άντρες είναι στα full τους το πρωί γιατί έτσι είμαστε "μαθημένοι" από τους ανθρώπους των σπηλαίων.
Δηλαδή, οι άντρες έπρεπε να ξεκινήσουν το πρωί για να βρούνε τροφή , κάτι που αποτελούσε καθημερινά για αυτους και μία περιπέτεια με μάχες και έπρεπε να είναι όλα στο τέρμα τους.
Γι'αυτό έχουμε και την "στύση" το πρωί.
Αντίθετα οι γυναίκες έπρεπε να είναι στις σπηλιές να φροντίζουν τα παιδιά. Γιάυτό και οι γυναίκες ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΕ σε ότι αφορά το να διαβάζουν τα συναισθήματα των άλλων, σε σχέση με τους άντρες που δουλεύουν ποιο πολύ λογικά, γιατί έπρεπε να μπορούν να καταλαβαίνουν το μωρό τους τί ήθελε ανα πάσα στιγμή.
Όλα αυτά είναι γραμμένα στο DNA μας.
 

tsakalos

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

το dutasteride ειναι καλυτερο απο το finasteride γιατι μπλοκαρει κ τους 2 τυπους του enzymes 5a-reductase (5aR) types 1 and 2 (5αR1 and 5aR2) και προκαλει 97% μειωση της DHT. μαλιστα μερικοι γιατροι λενε πως μπορει να το παιρνεις και καθε μερα παρα μερα. δεν ειναι ομως εγγεκριμενο για τριχοπτωση αλλα μονο για προστατη και δεν νομιζω να εγκριθει αλλα θα εξηγησω γιατι.

Παιζονται πολλα λεφτα με τις φαρμακοβιομηχανιες, Οταν το propecia εγκριθηκε για τριχοπτωση απο το FDA η MERCK εχασε την πατεντα του γιατι η τριχοπτωση επειδη ειναι τεραστια αγορα ολες οι εταιριες βγαλανε propecia, γι αυτο βλεπεις στην αγορα την φιναστεριδη με διαφορα ονοματα proscar propecia fincar finpecia και φυσικα σε generic μορφες.

Επειδη λοιπον το dutasteride (Avodart) ειναι για προστατη δεν συμφερει την glaxosmithkline να γινει FDA approved για τριχοπτωση γιατι θα ξεπεταχτουν ενα σωρο dutasteride στην αγορα ενω τωρα υπαρχει μονο το avodart και τα generics.

να πω επισης πως και τα 2 φαρμακα εχουν παρενεργεις σε ενα 5-10% και εχει παρατηρηθει πως μερικοι ενω ειχαν παρενεργεις με το ενα δεν ειχαν με το αλλο και αντιστρφως

Δεν ειμαι απολυτος με την παραπανω δηλωση περι πατεντας αλλα οσον αφορα το εμπορικο κομματι αυτο ισχθει. παντως οι κορυφαιοι χειρουργει το προτεινουν τo dutasteride και σιγουρα για να λεμε κ τα πραγματα οπως ειναι ξερουμε περισσοτερα για την φιναστεριδη σε long term use παροτι για την ντουταστεριδη .
 

Άκης

Administrator
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Καλά ειδικά σε Αμέρικα, παίζοντε πολλά σε λεφτά.
Πάντως, ένας γιατρός (δεν θυμάμαι ποιός), είχε γράψει ότι το ένζυμο 5α τυπος 1 δεν συνδέεται και τόσο με την τριχόπτωση όσο το 2.
Έτσι, δεν είναι αναγκαίο να μας τραβάει η διαφήμιση ότι περιορίζει και τους 2 τύπους ενζύμου.

Επίαης, αυτό που τρομάζει και πολλούς και δεν βγαίνει η εταιρεία να το πει, είναι οτι ο ενας τύπος του ενζυμου 5α, "μπλέκεται" άμεσα με κάποιες λειτουργίες του εγκεφάλου. Οπότε η μακροχρόνια χρήση του (avodart), δεν ξέρουμε τί μπορεί να μας κάνει.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Admin είπε:
Πάντως, ένας γιατρός (δεν θυμάμαι ποιός), είχε γράψει ότι το ένζυμο 5α τυπος 1 δεν συνδέεται και τόσο με την τριχόπτωση όσο το 2.
Έτσι, δεν είναι αναγκαίο να μας τραβάει η διαφήμιση ότι περιορίζει και τους 2 τύπους ενζύμου.

Επίαης, αυτό που τρομάζει και πολλούς και δεν βγαίνει η εταιρεία να το πει, είναι οτι ο ενας τύπος του ενζυμου 5α, "μπλέκεται" άμεσα με κάποιες λειτουργίες του εγκεφάλου. Οπότε η μακροχρόνια χρήση του (avodart), δεν ξέρουμε τί μπορεί να μας κάνει.


ακη και εμενα αυτο με τρομοκρατει παρα πολυ δεν το ξερα για αυτο πολυ προσοχη
μην παθει κανεις τετοια ζημια
γιατι αν παθει κατι ο εγκεφαλος κυριως ειναι μη αναστρεψιμο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

γειά!
είμαι νέος εδώ,και αντιμετωπίζω ανδρογεννή αλοπεκία-εμφανή τα τελευταία 5 χρόνια
χρησιμοποιώ Regain τον τελευταίο 1,5 χρόνο
τι γνώμη έχετε γιοα τον συνδιασμό με Proscar;
 

magic810

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

"tricomin/revivogen/propecia" η φιναστεριδη ηταν κατι που επαιρνα και παλιοτερα χωρις παρενεργειες, τουλαχιστον οχι εμφανης.
Σκεφτομαι να ξεκινησω την παραπανω θεραπεια για να σωσω το μαλλι μου.
Η τριχοπτωση μου ξεκινησε στα 18 μου και ηταν σταδιακη εχω χρησιμοποιησει θεραπειες απο γιατρους και σχεδον την πιο γνωστη σε ολους niz/reg/fin για 2 χρονια.Ξεκινησα οταν ειχα πολυ μαλλι προληπτικα γιατι τραμαξα απο εναν συμφοιτητη μου ο οποιος τα εχασε σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα..
Μαλιστα μου ειχε πει αυτος οτι το ειχε αφησει γιατι δεν ηταν ενημερωμενος.τελος παντων.
Δεν θελω να ξαναμπλεξω με μινοξιδιλη διοτι εχω ακουσει και διαβασει για παρενεργειες του τυπου προβλημα στην καρδια οπως επισης και οτι αν την σταματησεις επιστρεφεις μεσα σε ενα μηνα στο επιπεδο που θα ηταν το μαλλι σου αν δεν την επαιρνες.
Θελω τουλαχιστον να σωσω το μαλλι που μου χει απομεινει..ειμαι πεπεισμενος οτι το μαλλι μου παραμενει ακομα εκει χαρη στη φιναστεριδη.....
Επισης τα χνουδια που ειχα στο μπροστινο μερος του κεφαλιου μου και πλαγια στους κροταφους, μετα απο δυο χρονια μινοξιδιλης παρεμειναν χνουδια.ΙΣΩΣ ομως βοηθησε τα υπολοιπα μαλλια...
θα ηθελα την γνωμη σας για την θεραπεια που εχω και ως τιτλο η οποια δεν περιεχει μινοξιδιλη...
Αφου οπως ειδα και το "TRICOMIN" μπορει να δωσει growth..
ΕΠΙΣΗΣ τον συνδυασμο "revivogen" και "φιναστεριδης" αν τον βλεπετε θετικα σαν σκεψη αφου και τα δυο ειναι DHT blockers και ισως να εδιναν δυνατοτερα αποτελεσματα.
 

Άκης

Administrator
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

@ _SPIROS
Ο καλύτερος τρόπος για να σώσεις τα μαλλια σου. Ξεκίνα άμεσα την λήψη του proscar, κομμένου βέβαια στα 5 κομμάτια (ή 4 αν δεν μπορέσεις 5).

magic810 είπε:
Δεν θελω να ξαναμπλεξω με μινοξιδιλη διοτι εχω ακουσει και διαβασει για παρενεργειες του τυπου προβλημα στην καρδια
Ρε παιδιά, διαβάστε σωστά τις ανεπ. ενέργειες και μην τρομάζετε με μία λέξη.
Ταχυκαρδία προκαλεί όχι πρόβλημα στην καρδιά το regaine. Και μία ενόχληση στο στήθος και αυτήν προσωρινή.
ΜΗΝ τρομοκρατήτε τον κόσμο με τέτοια γραφώμενα.
Θα την πωλούσαν σε φαρμακεία ή θα στο έδινε ο γιατρός αν έκανε ζημιά; Και πού στην καρδιά, σε ένα από τα σημαντικότερα μας οργανα.

magic810 είπε:
οπως επισης και οτι αν την σταματησεις επιστρεφεις μεσα σε ενα μηνα στο επιπεδο που θα ηταν το μαλλι σου αν δεν την επαιρνες.
Θελω τουλαχιστον να σωσω το μαλλι που μου χει απομεινει..ειμαι πεπεισμενος οτι το μαλλι μου παραμενει ακομα εκει χαρη στη φιναστεριδη.....
Και όπως επίσης, και το Revivogen, Proscar κ.ο.κ. αν τα σταματήσεις, ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ τα μαλλιά σου, δεν το κάνει αυτό το regain μόνο.
Και σε αυτό δεν φταίνε τα προϊόντα, αλλα ας πούμε ο οργανισμός μας που παράγει συνέχεια την DHT.

magic810 είπε:
Επισης τα χνουδια που ειχα στο μπροστινο μερος του κεφαλιου μου και πλαγια στους κροταφους, μετα απο δυο χρονια μινοξιδιλης παρεμειναν χνουδια.ΙΣΩΣ ομως βοηθησε τα υπολοιπα μαλλια...
θα ηθελα την γνωμη σας για την θεραπεια που εχω και ως τιτλο η οποια δεν περιεχει μινοξιδιλη...
Αφου οπως ειδα και το "TRICOMIN" μπορει να δωσει growth..
ΕΠΙΣΗΣ τον συνδυασμο "revivogen" και "φιναστεριδης" αν τον βλεπετε θετικα σαν σκεψη αφου και τα δυο ειναι DHT blockers και ισως να εδιναν δυνατοτερα αποτελεσματα.


Τώρα για το tricomin, αν δεν είδες τριχοφυία με το regain, μην ελπίζεις σε αυτό, καλύτερα κάποιο προιόν των 15% του dr Lee.
Η χρήση τοπικού αναστολέα DHT, όπως του Revivogen που μπλοκάρει και τους δύο τύπους του ενζύματος 5α μαζί με το proscar, τον σημαντικότερο και κυριότερο αναστολέα, είναι -κατ' εμέ- ο συνδιασμός που κάνει θαύματα.
 

zax

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

μια απορια..το dht ελλατωνεται με την παροδο της ηλικιας του αντρα?
 

Ricordos

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Σκέφτομαι σιγά σιγά να μπω και εγώ σε θεραπεία παιδιά! Σκέφτομαι να ξεκινήσω με Revivogen, Fungoral και Regain (ίσως αργότερα και Tricomin).
Είμαι βαθμίδα 2 έχοντας υποχωρήσει αρκετά πίσω στο hairline ωστόσο το υπόλοιπο είναι αρκετά πλούσιο και χωρίς να έχω πρόβλημα ακόμα στην κορυφή. Αυτό που σκέφτομαι είναι αν θα προχωρήσω στη λήψη Proscar ή όχι...
Βασικά έχω κάποιες ερωτήσεις:
1) Πάνω κάτω τα των παρενεργειών του Proscar τα έχω καταννοήσει διαβάζοντας τα υπόλοιπα ποστ, ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω για πόσο χρόνο ενδείκνυται η συνεχής του χρήση με ποσότητες που αφορούν την τριχόπτωση (εκει κοντά στο 1 mg). Γιατί αν είναι να το ξεκινήσεις και μπορείς να το λάβεις μόνο κανα δυο χρόνια τι νόημα έχει να την περιορίσεις την τριχόπτωση για τόσο; Εμείς αυτό που θέλουμε είναι να την περιορίσουμε (και σταματήσουμε) μακροχρόνια (τουλάχιστον μέχρι τα 40 + που μετά ούτως ή άλλως μειώνεται η DHT).
2) Συνιστάται να ξεκινήσεις με proscar ή ο οργανισμός συνηθίζει στη χρήση του; Αν ισχύει το 2ο μήπως είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με Revivogen και τα υπόλοιπα και όταν συνηθίσει με αυτά να χώσεις και το Proscar, έτσι ώστε να το πας πιο μακροχρόνια; Αν φυσικά δεν ισχύει αυτό ξεκινάμε άφοβα εξ' αρχής ...
3) Με τη συνιστώμενη αυτή δόση (κοντά του 1mg) τι αποτελέσματα αναμένονται καθώς δεν το έχω ψάξει πολύ (τώρα έχω ξεκινήσει μέσω του φόρουμ να ασχολούμαι με όλα αυτά). Θα σταματήσει η τριχόπτωση μακροχρόνια ή απλά θα την καθυστερήσει όσο την καθυστερήσει; (και πρακτικά κάποτε και δεδομένου ότι δεν έχει προχωρήσει άλλο η επιστήμη αλλά συνεχίζουμε ως έχουμε θα καταλήξω σαν τον πατέρα της μάνας μου που είναι κλίμακα 6 (αν πάρω απ' αυτόν :p).
Αυτά εξ'αρχής, είχα πιο πολλά στο μυαλό μου αλλά μου πιάσανε εδώ κουβέντα και έχω κολλήσει... στην πορεία όλα :)
 

magic810

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

το σκεπτικο ειναι να κρατησεις τα μαλλια μεχρι να βρεθει καποια θεραπεια με μονιμα αποτελεσματα.....βλεπεις οτι πριν 15 χρονια απλα τα μαλλια επεφταν τωρα μπορεις να το καθυστερυσεις και γιατι οχι να την σταματησεις....ποιος ξερει σε 2 5χρονια τι μπορει να εχει βγει...
καλο κουραγιο... 8)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Ricordos είπε:
Σκέφτομαι σιγά σιγά να μπω και εγώ σε θεραπεία παιδιά! Σκέφτομαι να ξεκινήσω με Revivogen, Fungoral και Regain (ίσως αργότερα και Tricomin).
μπραβο προοδος αν θυμαμαι καλα ησουν κατα με οτι ειχε σχεση με την dht διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα εδω http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,283.0.html

Ricordos είπε:
Είμαι βαθμίδα 2 έχοντας υποχωρήσει αρκετά πίσω στο hairline ωστόσο το υπόλοιπο είναι αρκετά πλούσιο και χωρίς να έχω πρόβλημα ακόμα στην κορυφή. Αυτό που σκέφτομαι είναι αν θα προχωρήσω στη λήψη Proscar ή όχι...
Βασικά έχω κάποιες ερωτήσεις:
1) Πάνω κάτω τα των παρενεργειών του Proscar τα έχω καταννοήσει διαβάζοντας τα υπόλοιπα ποστ, ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω για πόσο χρόνο ενδείκνυται η συνεχής του χρήση με ποσότητες που αφορούν την τριχόπτωση (εκει κοντά στο 1 mg). Γιατί αν είναι να το ξεκινήσεις και μπορείς να το λάβεις μόνο κανα δυο χρόνια τι νόημα έχει να την περιορίσεις την τριχόπτωση για τόσο; Εμείς αυτό που θέλουμε είναι να την περιορίσουμε (και σταματήσουμε) μακροχρόνια (τουλάχιστον μέχρι τα 40 + που μετά ούτως ή άλλως μειώνεται η DHT).
2) Συνιστάται να ξεκινήσεις με proscar ή ο οργανισμός συνηθίζει στη χρήση του; Αν ισχύει το 2ο μήπως είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με Revivogen και τα υπόλοιπα και όταν συνηθίσει με αυτά να χώσεις και το Proscar, έτσι ώστε να το πας πιο μακροχρόνια; Αν φυσικά δεν ισχύει αυτό ξεκινάμε άφοβα εξ' αρχής ...
3) Με τη συνιστώμενη αυτή δόση (κοντά του 1mg) τι αποτελέσματα αναμένονται καθώς δεν το έχω ψάξει πολύ (τώρα έχω ξεκινήσει μέσω του φόρουμ να ασχολούμαι με όλα αυτά). Θα σταματήσει η τριχόπτωση μακροχρόνια ή απλά θα την καθυστερήσει όσο την καθυστερήσει; (και πρακτικά κάποτε και δεδομένου ότι δεν έχει προχωρήσει άλλο η επιστήμη αλλά συνεχίζουμε ως έχουμε θα καταλήξω σαν τον πατέρα της μάνας μου που είναι κλίμακα 6 (αν πάρω απ' αυτόν :p).
Αυτά εξ'αρχής, είχα πιο πολλά στο μυαλό μου αλλά μου πιάσανε εδώ κουβέντα και έχω κολλήσει... στην πορεία όλα :)

λοιπον καταρχην εγω ακομη δεν ειμαι σιγουρος αν οσο μειωνεται η τεστοστερονη μειωνεται και η dht ασε που ακομη ειμαστε μικροι για να σκεφτομαστε κατι τετοιο

ο οργανισμος και βεβαια συνηθιζει την φιναστεριδη
καλο ειναι ξεκινησεις με ποσοτητα 0,6 και σταδιακα να πας μεχρι 1,2
υπαρχουν ατομα που παιρνουν και 5 χρονια φιναστεριδη καποιοι αλλοι κανουν break λιγο καιρο μετα απο 2 χρονια χρησης της και μετα απο κανα μηνα συνεχιζουν

ακομη δεν πιστευω πως ο οργανισμος σου να συνηθισει ποτε το revivogen γιατι περναει μικρη ποσοτητα στο αιμα σου και σχεδον που το καταλαβαινει ο οργανισμος σου

τωρα αν ειναι σωστο να παρεις χαπι η να ξεκινησεις με λοσιον
το χαπι ειναι πιο αποτελεσματικο δεν ειναι λαθος ειτε ξεκινησεις με τον εναν τροπο ειτε με τον αλλον
απλα το χαπι ισως σου δωσει κανενα side effect η λοσιον οχι
αλλα το χαπι ειναι και πιο αποτελεσματικο ... επιλογη δικη σου

τελος να σου υπενθυμισω πως και οι μισοι στο σοι σου να ειναι φαλακροι δεν σημαινει οτι θα γινεις και εσυ το που εμοιασες πρεπει να ψαξεις περιπου 7 γενιες πισω στο σοι σου
υπαρχουν πολλα παραδειγματα ανθρωπων που οι συγγενεις του ειναι χωρις καθολου μαλλια και αυτοι δεν παρουσιασαν προβλημα τριχοπτωσης
οποτε εχει να κανει με τις 7 γενιες που λεγαμε
 
Μπλουζα