Τοπικη μεντα.

LostUser

Active Member
Ρε cool11 έλεος ρε μαν.Όλοι πειραματιζόμαστε.Τόσες σελίδες σε αυτό το thread και τόσες στο προηγούμενο και βλέπουμε ακόμα τέτοια ποστ.Δεν είναι κβαντομηχανική.
Παίρνεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αιθέριο έλαιο μέντας καθαρό βρεις και φτιάχνεις γύρω στο 3 με 4% ΜΙΓΜΑ σε κάποιο έλαιο,πχ καστορέλαιο ή jojoba
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bullshit

Member
Ρε παιδια, μια βοηθεια να βγαλω ακρη.
'Δεν ειμαι πια για πειραματα'.... που λεει κι ο Στρατος Διονυσιου....
Αλλα να δωσω μια ευκαιρια στην μεντα.
Καντε το μου λιανά!

Πειτε μου ενα σκευασμα, που να το εχουν οντως τα πιο πολλα φαρμακεια.
Οχι να παω και να μου λενε 'εχουμε το αλλο, το θελετε;', ή να θελει παραγγελια απο την εταιρια και να ψαχνονται.
Και να ειναι φτηνο και με πολλα ml!

Επισης, πειτε μου, αν απλα το βαζω στο κεφαλι, με dropper, χωρις καμια αλλη προσμιξη,
κανει δουλεια; Σκετο, κανει δουλεια;
Δεν ειναι σαν το δαφνελαιο, που αντε να ριξεις μια κουταλια κακαο-κανελα και τελος;
Φίλε δεν το έχουν τα φαρμακεία γιατί είναι καινούρια εξέλιξη απ ότι κατάλαβα. Το φτιάχνεις μόνος σου όμως πολύ εύκολα. 2 συστατικά χρειάζεσαι: jojoba oil (100ml) και αιθεριο έλαιο μέντας (οτι μεντας να είναι αρκεί να μην είναι spearmint - mentha spicata - δυόσμος δηλαδή). Βάζεις πρώτα σε ένα άδειο δοχείο χωρητικότητας 100ml πρώτα τη μέντα 3ml (=60 σταγόνες περίπου) και συμπληρώνεις με jojoba oil τα υπόλοιπα 97. Τώρα η βάση μπορεί να είναι και οινόπνευμα ή νερό αλλά δεν ξέρω για αυτά. Κάποιοι βάζουν φυσιολογικό όρο που περιέχει αλάτι και ως γνωστό το αλάτι καταστρέφει την τρίχα. Οπότε προτείνω να ακολουθήσεις την αρχική συνταγή.

Sent from my D5803 using Tapatalk
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όντως το καστορελαιο πρέπει να είναι καλή εναλλακτική του τζοτζομπα.

Δεν είναι. Το jojoba ( Simmondsia Chinensis) έχει mw 375 g/mol έναντι 915 του καστορέλαιου. Σαφώς θα ήταν καλύτερη εναλλακτική, αν είχε τις ίδιες ιδιότητες απορρόφησης.
 

mikegad

Well-Known Member
Αδύνατο να διαλυθεί η μέντα μέσα στο καστορέλαιο ,είναι τέρμα παχύρρευστο
Εγώ το τελευταίο διάστημα χρησιμοποιώ σκέτο καστορέλαιο και το διαλύω σε οινόπνευμα αλλιώς είναι αδύνατο να απλωθεί
 

bullshit

Member
Μάλιστα δεν το ήξερα γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Πάντως λένε οτι και το καστορελαιο έχει ευεργετικές ιδιότητες για πυκνωση κτλ.

Sent from my D5803 using Tapatalk
 

Briner

Active Member
Ρε παιδια, μια βοηθεια να βγαλω ακρη.
'Δεν ειμαι πια για πειραματα'.... που λεει κι ο Στρατος Διονυσιου....
Αλλα να δωσω μια ευκαιρια στην μεντα.
Καντε το μου λιανά!

Πειτε μου ενα σκευασμα, που να το εχουν οντως τα πιο πολλα φαρμακεια.
Οχι να παω και να μου λενε 'εχουμε το αλλο, το θελετε;', ή να θελει παραγγελια απο την εταιρια και να ψαχνονται.
Και να ειναι φτηνο και με πολλα ml!

Επισης, πειτε μου, αν απλα το βαζω στο κεφαλι, με dropper, χωρις καμια αλλη προσμιξη,
κανει δουλεια; Σκετο, κανει δουλεια;
Δεν ειναι σαν το δαφνελαιο, που αντε να ριξεις μια κουταλια κακαο-κανελα και τελος;
cool11, συγγνώμη ρε φίλε που θα στο πω, άλλα δεν κρατιέμαι. Το πρόβλημα δεν πρέπει να το έχεις τόσο στο κεφάλι, όσο στην τσέπη. Πολύ καβούριας ρε αδερφέ. Να το προσέξεις λίγο αυτό.

Πιο πίσω είχες ζητήσει παραπομπές για αγορά υλικών. Στις έδωσα και με το παραπάνω. Με 10€ φτιάχνεις 200-300 ml βασική λοσιόν μέντας. Και τώρα ψάχνεις να βρεις και το ακόμη φτηνότερο. Πας να βγάλεις κι από την μύγα ξύγκι. Κούλαρε λίγο βρε cool11.
 

cool11

Well-Known Member
cool11, συγγνώμη ρε φίλε που θα στο πω, άλλα δεν κρατιέμαι. Το πρόβλημα δεν πρέπει να το έχεις τόσο στο κεφάλι, όσο στην τσέπη. Πολύ καβούριας ρε αδερφέ. Να το προσέξεις λίγο αυτό.

Πιο πίσω είχες ζητήσει παραπομπές για αγορά υλικών. Στις έδωσα και με το παραπάνω. Με 10€ φτιάχνεις 200-300 ml βασική λοσιόν μέντας. Και τώρα ψάχνεις να βρεις και το ακόμη φτηνότερο. Πας να βγάλεις κι από την μύγα ξύγκι. Κούλαρε λίγο βρε cool11.

Μια χαρα ειναι και 10 και 20 ευρω για 300 ml! Εδω καποτε αγοραζα το revigogen ενα σκασμο λεφτα!!!! Μου εχει μεινει η συνηθεια να λεω για φτηνο, γιατι τα περισσοτερα μαλλιο-σκευασματα ειναι πανακριβα!
Μαλλον με εχεις παρεξηγησει.
Τα λινκ που μου εδωσες, τα προιοντα αυτα, ειναι mainstream, τα φερνουν τα πιο πολλα φαρμακεια, ή ειναι ψαγμενα και θα παω και θα μου λενε αλλα;

Πρεπει να παρω και ενεσιμο νερο, ή μονο αυτα τα 2?

Με αυτα τα δυο, μου λεει καποιος σας παρακαλω, ποσα ml βαζω, για να το φτιαξω;


Παντως μου κανει εντυπωση. 5ml μεντα, και εκατονταδες ml γλυκερινη.
Ουσιαστικα δηλαδη, πχ το 95% ειναι γλυκερινη.
Πως λεμε μετα....μεντα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

scubas

Member
Εδώ και κανένα 5 ήμερο ξεκίνησε ενα shedding (1,5 μήνας χρηση μέντας 3%) το οποίο μάλλον άρχισε να μειώνεται σήμερα αλλα αρρέωσα λίγο. Εχει παρατηρήσει κανεις κάτι τέτοιο?
 

aetos

Member
Εδώ και κανένα 5 ήμερο ξεκίνησε ενα shedding (1,5 μήνας χρηση μέντας 3%) το οποίο μάλλον άρχισε να μειώνεται σήμερα αλλα αρρέωσα λίγο. Εχει παρατηρήσει κανεις κάτι τέτοιο?
Εδώ και κανένα 5 ήμερο ξεκίνησε ενα shedding (1,5 μήνας χρηση μέντας 3%) το οποίο μάλλον άρχισε να μειώνεται σήμερα αλλα αρρέωσα λίγο. Εχει παρατηρήσει κανεις κάτι τέτοιο?
εγω το ειχα παρατηρήσει...ισως κανενα 15 μερες..απλα μετα ομαλοποιήθηκαν τα πράγματα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Komis

Active Member
Δεν είναι. Το jojoba ( Simmondsia Chinensis) έχει mw 375 g/mol έναντι 915 του καστορέλαιου. Σαφώς θα ήταν καλύτερη εναλλακτική, αν είχε τις ίδιες ιδιότητες απορρόφησης.


Καπου ειχες αναφερει οτι εχεις μια λιστα με ουσιες,η οποια περιειχε τον βαθμο αποροφητικτητας απο το δερμα.
Εχω παραγγειλει αιθ.ελαιο μεντας και αιθ. ελαιο κανελλας(EGFR inhibitor) δυνατης και καθαρης αποσταξης,εδω απο ελλαδα
και ψαχνω να τα αναμειξω με ουσια υψηλης αποροφητικοτητας.

Περαν του dmso που δεν το πουλανε πλεον ελλαδα,εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καπου ειχες αναφερει οτι εχεις μια λιστα με ουσιες,η οποια περιειχε τον βαθμο αποροφητικτητας απο το δερμα.
Εχω παραγγειλει αιθ.ελαιο μεντας και αιθ. ελαιο κανελλας(EGFR inhibitor) δυνατης και καθαρης αποσταξης,εδω απο ελλαδα
και ψαχνω να τα αναμειξω με ουσια υψηλης αποροφητικοτητας.

Περαν του dmso που δεν το πουλανε πλεον ελλαδα,εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο?

Σου έστειλα pm
 

Briner

Active Member
Μια χαρα ειναι και 10 και 20 ευρω για 300 ml! Εδω καποτε αγοραζα το revigogen ενα σκασμο λεφτα!!!! Μου εχει μεινει η συνηθεια να λεω για φτηνο, γιατι τα περισσοτερα μαλλιο-σκευασματα ειναι πανακριβα!
Μαλλον με εχεις παρεξηγησει.
Τα λινκ που μου εδωσες, τα προιοντα αυτα, ειναι mainstream, τα φερνουν τα πιο πολλα φαρμακεια, ή ειναι ψαγμενα και θα παω και θα μου λενε αλλα;

Πρεπει να παρω και ενεσιμο νερο, ή μονο αυτα τα 2?

Με αυτα τα δυο, μου λεει καποιος σας παρακαλω, ποσα ml βαζω, για να το φτιαξω;


Παντως μου κανει εντυπωση. 5ml μεντα, και εκατονταδες ml γλυκερινη.
Ουσιαστικα δηλαδη, πχ το 95% ειναι γλυκερινη.
Πως λεμε μετα....μεντα;

Οι παραπομπές που σου έδωσα είναι από κατάστημα που πουλάει έλαια, βότανα, μπαχαρικά κ.λπ.

Η γλυκερίνη είναι παχύρευστο υγρό και χρειάζεται αραίωση. Το πόσο νερό θα βάλεις (ενέσιμο πάντα, από φαρμακείο), θα το κρίνεις εσύ. Όχι υπερβολές όμως, γιατί ο διαλύτης είναι η γλυκερίνη κι όχι το νερό. Υπάρχει έτοιμη γλυκερίνη αραιωμένη με νερό στα καταστήματα με ατμιστικά είδη (κοστίζει κάπου 2 € τα 100ml -προσοχή μόνο, γιατί στα καταστήματα αυτά υπάρχει και η γλυκερίνη με νικοτίνη!). Συνήθως, το ποσοστό νερού σε αυτή τη γλυκερίνη είναι γύρω στο 10%. Δοκίμασε κι αραίωση στο 20 ή 30%. Στα φαρμακεία η γλυκερίνη συνήθως βρίσκεται σε συσκευασία 1 λίτρου αδιάλυτη.

Το έλαιο της μέντας χρειάζεται οπωσδήποτε διάλυση. Δεν μπαίνει έτσι πάνω στο δέρμα. Γι' αυτό χρειαζόμαστε και τον διαλύτη κι όχι για να κάνουμε οικονομία στη μέντα.
 

bullshit

Member
Παντως μου κανει εντυπωση. 5ml μεντα, και εκατονταδες ml γλυκερινη.
Ουσιαστικα δηλαδη, πχ το 95% ειναι γλυκερινη.
Πως λεμε μετα....μεντα;

Η μέντα είναι η δραστική ουσία (η μεντόλη βασικά) οπότε το να το πεις γλυκερινη δεν έχει νόημα. Χημεία είναι, και η αναλογία των υλικών δεν καθορίζει το όνομα αλλά τη δράση.
 

aetos

Member
Παρατήρισες μετα εντονη τριχοφυία τουλάχιστον η απλά σε πήγε πίσω?
Παρατηρησα τριχοφυια σε καραφλα σημεια..και ογκο στο μαλλι...αυτο που με απασχολει τις τελευταιες μερες ειναι οτι παεατηρω μια στασιμοτητα στην επανεκφυση...τελος παντων ..ειδομεν...
 

cool11

Well-Known Member
Οι παραπομπές που σου έδωσα είναι από κατάστημα που πουλάει έλαια, βότανα, μπαχαρικά κ.λπ.

Η γλυκερίνη είναι παχύρευστο υγρό και χρειάζεται αραίωση. Το πόσο νερό θα βάλεις (ενέσιμο πάντα, από φαρμακείο), θα το κρίνεις εσύ. Όχι υπερβολές όμως, γιατί ο διαλύτης είναι η γλυκερίνη κι όχι το νερό. Υπάρχει έτοιμη γλυκερίνη αραιωμένη με νερό στα καταστήματα με ατμιστικά είδη (κοστίζει κάπου 2 € τα 100ml -προσοχή μόνο, γιατί στα καταστήματα αυτά υπάρχει και η γλυκερίνη με νικοτίνη!). Συνήθως, το ποσοστό νερού σε αυτή τη γλυκερίνη είναι γύρω στο 10%. Δοκίμασε κι αραίωση στο 20 ή 30%. Στα φαρμακεία η γλυκερίνη συνήθως βρίσκεται σε συσκευασία 1 λίτρου αδιάλυτη.

Το έλαιο της μέντας χρειάζεται οπωσδήποτε διάλυση. Δεν μπαίνει έτσι πάνω στο δέρμα. Γι' αυτό χρειαζόμαστε και τον διαλύτη κι όχι για να κάνουμε οικονομία στη μέντα.

Οποτε εχουμε και λεμε:

Στο φαρμακειο, λογικα δεν θα βρω τα συγκεκριμενα προιοντα που μου προτεινες. Τι θα ζητησω;
1) Αιθεριο ελαιο μεντας 5ml & 2) γλυκερινη αραιωμενη με νερο, 100 ml? (προσπαθω να το κανω οσο πιο απλο γινεται για μενα)

Κατοπιν αυτα τα δύο (5ml μεντα - 100 ml νεροαραιωμενη γλυκερινη), πως τα αναμιγνυω;
 

paretto

Active Member
Καπου ειχες αναφερει οτι εχεις μια λιστα με ουσιες,η οποια περιειχε τον βαθμο αποροφητικτητας απο το δερμα.
Εχω παραγγειλει αιθ.ελαιο μεντας και αιθ. ελαιο κανελλας(EGFR inhibitor) δυνατης και καθαρης αποσταξης,εδω απο ελλαδα
και ψαχνω να τα αναμειξω με ουσια υψηλης αποροφητικοτητας.

Περαν του dmso που δεν το πουλανε πλεον ελλαδα,εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο?
Το αιθεριο ελαιο κανελας ειναι EGFR inhibitor;
 

Briner

Active Member
Οποτε εχουμε και λεμε:

Στο φαρμακειο, λογικα δεν θα βρω τα συγκεκριμενα προιοντα που μου προτεινες. Τι θα ζητησω;
1) Αιθεριο ελαιο μεντας 5ml & 2) γλυκερινη αραιωμενη με νερο, 100 ml? (προσπαθω να το κανω οσο πιο απλο γινεται για μενα)

Κατοπιν αυτα τα δύο (5ml μεντα - 100 ml νεροαραιωμενη γλυκερινη), πως τα αναμιγνυω;
Την μέντα δεν ξέρω αν θα την βρεις σε φαρμακείο. Τα υπόλοιπα, ναι.

Μπορείς ωστόσο, αντί για γλυκερίνη, να βάλεις προπυλαινογλυκόλη η οποία είναι πιο αραιή από την γλυκερίνη και δεν χρειάζεται αραίωση με νερό. Θα τη βρεις κι αυτή σε καταστήματα με ατμιστικά είδη, στην ίδια τιμή (100ml, περίπου 2€). Η προπυλαινογλυκόλη θεωρείται καλύτερο «όχημα» από τη γλυκερίνη, αλλά κάποιοι μπορεί να είναι αλλεργικοί σ' αυτή. Προπυλαινογλυκόλη, μπορείς επίσης να βρεις σε φαρμακείο, αλλά νομίζω ότι κι αυτή πωλείται σε συσκευασία λίτρου.

Αν τώρα θες π.χ. 5% μέντα, θα βάλεις 95ml βάση (δηλαδή γλυκερίνη ή προπυλαινογλυκόλη) και 5ml μέντα. Την προσθαφαίρεση των υγρών μπορείς να την κάνεις με μια σύριγγα που θα αγοράσεις από φαρμακείο.

Προσοχή μόνο: Αν αγοράσεις γλυκερίνη ή προπυλαινογλυκόλη από κατάστημα με ατμιστικά είδη, θα ζητήσεις ΣΚΕΤΗ, επειδή υπάρχει και με νικοτίνη και η οποία φυσικά δεν μας κάνει, πέραν του ότι είναι επικίνδυνη. Ωστόσο, θα το καταλάβεις κι από την τιμή. Με νικοτίνη είναι ακριβότερη (κοστίζει κάπου 10€).
 
Μπλουζα