Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Jakard

New Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

tropheus είπε:
[quote author=Jakard link=topic=1963.msg36016#msg36016 date=1277558344]
Καταρχας να σε ευχαριστησω που προχωρησες το θεμα. Δευτερον ηθελα να σε πω αν υπαρχει καπιοσ φορεας πιο δυνατος απο αυτο . παραδειγμα σαν αυτουσ που χρησιμοποιει ο DR.LEE Στα Xandrox 15 % ktlp.

H αλήθεια είναι ότι αυξάνοντας το ποσοστό της αιθανόλης (οινόπνευμα) αυξάνεις την απορρόφηση αλλά ξηραίνεις τόσο το δέρμα όσο και το ίδιο το στέλεχος της τρίχας.

Αυξάνοντας τα ποσοστά της προπυλενογλυκόλης αυξάνεις τη διαλυτότητα της κετοκοναζόλης αλλά αυξάνεις και τον κίνδυνο ερεθισμού του δέρματος και τη λιπαρότητα του διαλύματος.

Μια εναλλακτική την οποία ίσως να δοκιμάσω αργότερα (αφου τελιώσει το διάλυμα που έχω φτιάξει και χρησιμοποιώ) είναι η προσθήκη γλυκερίνης (και όχι προπυλενογλυκόλης) η οποία ναι μεν αυξάνει τη λιπαρότητα του διαλύματος αλλά δεν προκαλεί ερεθισμό... σε πρώτη φάση πιθανώς να δοκιμάσω μια αναλογία :

2 γραμμάρια κετοκοναζόλης
40ml ορού
40ml αιθανόλης (καθαρο οινόπνευμα)
20ml γλυκερίνης


:chinscratch :chinscratch :chinscratch :chinscratch :chinscratch

Στο Xandrox 15 o Lee χρησιμοποιεί 80% αιθανόλη ΘΕΕ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕ ??? ??? ??? μιλάμε για πολύ οινόπνευμα ... Επίσης προσθέτει αζελαϊκό οξύ που υποτίθεται ότι είναι αναστολέας του 5a-reductase (αν και έχω σοβαρές αμφιβολίες) αλλά προκαλεί ερεθισμούς και δε ξέρουμε πως αντιδρά με την κετοκοναζόλη και για να μαλακώσει λίγο το πράγμα ρίχνει και γλυκερίνη .
Πάντως δεν ξέρω και πολλούς που αντέχουν για καιρό να χρησιμοποιούν Xandrox 15 :chinscratch
[/quote]

Καλα ναι γαμησε τα σε ενα αλλο εχει και λιγο πετρελαιο μεσα αχχα0αχ0αχ0αχ0αχ0.Ωραια Ωραια ελεγα να την δωσω να μου την φτιαξουν αλλα ρε συ να βαζω μινοξ και μετα ξεχωριστα αυτο το πραμα δεν γινεται να κοπανησουμε 3 χαπια μεσα στην μινοξ αφου τα λιωσουμε καλα και τα διασπασουμε , και να τα κοπαναμε μαζι ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Jakard είπε:
δεν γινεται να κοπανησουμε 3 χαπια μεσα στην μινοξ αφου τα λιωσουμε καλα και τα διασπασουμε , και να τα κοπαναμε μαζι ?

Πρώτα από όλα αν ρίξεις τα χαπάκια της κετοκοναζόλης θα σου βουλώσει το στόμιο από το μπουκαλάκι της minox εκτος και αν βρεις τρόπο να διαλύσεις πλήρως την κετοκοναζόλη (το δουλεύω ακόμα το θέμα).

Επιπλέον είναι και το θέμα της απορρόφησης αλλά και της αλληλεπίδρασης (που δε γνωρίζουμε) χημικών ενώσεων που βρίσκονται μαζί επί μακρόν στο ίδιο διάλυμα...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Μπραβο tropheus πολυ καλο το θεμα σου

μια μικρουλα ενσταση , ειχα σκεφτει πριν απο 1 και κατι χρονο να κανω κατι αντιστοιχο
αλλα οχι μεμονομενο αλλα μαζι με αλλα συστατικα
ξερεις τι με σταματησε

στο σαμπουαν κανενας απο αυτους που τα φτιαχνουν δεν το συνιστουν για καθημερινη χρηση
κανενας δεν πρεπει να το χρησιμοποιει πανω απο 3 φορες την εβδομαδα (ΠΛΗΝ ελαχιστων)

οποτε δεν ξερω αν ειναι σωστο να το χρησιμοποιεις σε καθημερινη βαση
επισης αναφερες οτι εχει μικρη ημισια ζωη και ειναι καλυτερα η εφαρμογη 2 φορες την μερα ! !

τετοια σκεφτομουν τοτε τα ειχαμε πει και με τον ακη τοτε
και τελικα δεν το εβαλα ποτε σε λοσιον

αντιθετα ομως ειχα σκεφτει να το προσθεσω σε αρκετα μικροτερες ποσοτητες
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Παναγιωτης είπε:
μια μικρουλα ενσταση . . .
στο σαμπουαν κανενας απο αυτους που τα φτιαχνουν δεν το συνιστουν για καθημερινη χρηση
κανενας δεν πρεπει να το χρησιμοποιει πανω απο 3 φορες την εβδομαδα (ΠΛΗΝ ελαχιστων)

οποτε δεν ξερω αν ειναι σωστο να το χρησιμοποιεις σε καθημερινη βαση
επισης αναφερες οτι εχει μικρη ημισια ζωη και ειναι καλυτερα η εφαρμογη 2 φορες την μερα ! !

Παναγιώτη, δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες αλλά φαντάσου ότι η κετοκοναζόλη είναι μια ουσία η οποία αρχικά προορίζεται για λήψη από το στόμα σε δοσολογία 3x200mg ημερησίως που μπορεί να φτάσει και 3x400mg ημερησίως (για χρονικό διάστημα λίγων εβδομάδων). Βέβαια σε παθολογικές καταστάσεις...

Έτσι το θέμα της ποσότητας που απορροφάται από τον οργανισμό από ένα τοπικό διάλυμα 2% δε θα ανησυχούσε ιδιαίτερα... Σίγουρα πάντως είναι χημική ουσία και απαιτεί παρακολούθηση ...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

ναι φιλε μου ξερω αλλες οι ποσοτητες oral ( αυτο ειναι μια ανακουφιση )
αλλα ακομη και στις τοπικες οπως τα σαμπουαν βλεπεις οτι δεν τα συνιστουν για πολυ καιρο

βασικα ξερεις τι πιστευω οτι δεν ειναι θεμα ποσοτητας που θα περασει στον οργανισμο
αλλα μαλλον ειναι θεμα οτι ειναι δυνατη ουσια για τον δερμα

βασικα θα προτεινα μετα απο κανα μηνα χρησης το επομενο να ειναι σε μικροτερη ποσοτητα
και το επομενο να ηταν συστατικο μεσα σε μια αλλη λοσιον
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Παναγιωτης είπε:
βασικα ξερεις τι πιστευω οτι δεν ειναι θεμα ποσοτητας που θα περασει στον οργανισμο
αλλα μαλλον ειναι θεμα οτι ειναι δυνατη ουσια για τον δερμα

Πράγματι Παναγιώτη, αυτό είναι και το πιο επίφοβο και θα το παρακολουθώ στενά αλλά αν δεις και οι τύποι της έρευνας (πρώτη σελίδα) είδαν πολύ καλά αποτελέσματα μετά από 1 χρόνο και δεν ανέφεραν παρενέργειες (βέβαια αυτό σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι κάποιος άλλος δε θα δει κάποιες παρενέργειες)... Αλλά εδώ είμαστε να το παρακολουθούμε. Βλέποντας και κάνοντας ...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

το καλο ειναι οτι εφοσον το χρησιμοποιεις θα εχουμε αποψη πρωτο χερι που λεμε
για το τι ακριβως παιζει
θα μπορεσεις να μας πεις και πως ειναι πιο πρακτικα
γιατι καμια φορα αλλιως ειναι στα λογια αλλιως στις πραξεις

περιμενουμε νεα σου φιλε
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Το καθημερινο της κετοκοναζόλης το φοβάμαι παιδια :-[
 

spi

Well-Known Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Εγω χρησιμοποιω εδω και 2,5 εβδομαδες την κρεμα της fungoral ημερησιως μια φορα.Τι παρενεργειες μπορει να εχει αυτο?βεβαια βαζω 1 γραμμαριο τη μερα.Η διαφορα του διαλλυματος με τη κρεμα ποια ειναι?μονο στο οτι δεν λαδωνει το μαλλι?εμενα πχ η κρεμα που τη βαζω παντου δε με ενοζλει μιας και βαζω πηλο οποτε δεν φαινεται λαδωμενο το μαλλι.Αν εχει παρενεργειες τι προτινεται ως εναλλακτικη?ααα και η κετοκοναζολη δουλευει ως dht blocker ετσι δεν ειναι?
 

spi

Well-Known Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Τελικα ειναι καλο η οχι η καθημερινη χρηση της κρεμας fungoral?με φοβησατε και με προβληματισατε... :'(
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

spi είπε:
Τελικα ειναι καλο η οχι η καθημερινη χρηση της κρεμας fungoral?με φοβησατε και με προβληματισατε... :'(

Το πιο καλό είναι σίγουρα να μη ρίχνεις και να μην παίρνεις καμία χημική μπούρδα στο κεφάλι σου και στον οργανισμό σου...

Εμείς εδώ ισορροπούμε ( ;;; ) ανάμεσα στο καλό για τα μαλλιά και στο κακό για τον οργανισμό.
Το που ακριβώς είναι τα όρια δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να σου απαντήσει με βεβαιότητα ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spi

Well-Known Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Μα σιγουρα εγω δε θα κανω ποτε,οπως αν οχι ολοι,οι περισσοτεροι,κατι κακο στον οργανισμο μου που ειναι κατι παραπανω απο υγιεστατος για να σωσω τα μαλλια μου.Απλα ειδα οτι πολλοι ειπαν οτι με κετοκοναζολη την βγαζουν μια χαρα και δεν χρειαστηκαν μινοξ ??? υπαρχουν παρενεργειες απο κετο?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

ο καθενας μπορει να λεει την γνωμη του

εγω ειμαι πολυ επιφυλακτικος στην χρηση της ουσιας αυτης καθως σιγουρα δεν ειναι αθωα
και δεν συμφωνω στην καθημερινη της χρηση

σκεψου οτι τα σαμπουαν ( τα οποια θυμιζω δεν ειναι για καθημερινη χρηση )
δεν συνιστουν την χρηση σε καθημερινη βαση

επισης οσοι εχουν εαυσθητη επιδερμιδα πιστευω θα την επιβαρυνει σημαντικα

σαν συστατικο σε λοσιον ισως ναι αλλα οχι σε τετεοιες ποσοτητες
το ειχα σκεφτει πριν απο πανω απο 1 χρονο
και κατεληξα στο να μην την χρησιμοποιησω προς το παρον

το ξερω οτι βοηθαει
αλλα ειναι ενα θεμα και σε ποιες ποσοτητες βοηθαει

και η φιναστεριδη βοηθαει αλλα σε τι ποσοτητες

εγω θα προτεινω μιας και ηδη καποια ατομα την χρησιμοποιουν
να περιμενουν οι υπολοιποι τουλαχιστον κανα 3 μηνο
να δουμε τι θα μας πει ο trophy
τι αποτελεσματα ειχε
αν του δημιουργησε ερεθισμους
ισως καποιο προβλημα στην επιδερμιδα
καποιες αντενδειξεις
και λοιπα , , , και μετα εφοσον εχουμε καποιες μαρτυριες για το πως παει
επειτα να σκεφτει κανεις να την χρησιμοποιησει
 

spi

Well-Known Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Μαλιστα εχεις δικιο σε αυτο Παναγιωτη απλα εγω το ανεφερα γιατι πολλοι την χρησιμοποιουν.Παντως θα συνεχισω μεχρι να τελειωσει η κρεμα και μετα θα αρχισω μινοξ.Αυτη τη στιγμη εγω δεν εχω παραενεργειες αν και νιωθω απο χθες το κεφαλι μου λιγο βαρυ αλλα θεωρω οτι κρυωσα λιγακι γι αυτο :p Να κανω και μια ερωτηση :eek:fft: ?Απο σπιρο δεν εχουμε καμμια σοβαρη αντενδειξη ετσι εινει?(την homemade) ΑΝ βαλω για κανα 2μηνο σπιρο και μετα αρχισω regain θα εχω την τριχοπτωση που συνηθως παρατηρειται στην αρχη της χρησης της?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

γενικα η σπειρονολακτονη δεν μας εχεις συνηθίσει σε shedding
οποτε οι περισσοτερες πιθανοτητες ειναι να μην εχεις προβλημα

επειτα θα πρεπει να εχεις μια σταθερη θεραπεια
καθως οταν τις αλλαζεις σου παρουσιαζετε πιο συχνα shedding
αλλα και αλλα αρνητικα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Παναγιωτης είπε:
ο καθενας μπορει να λεει την γνωμη του

εγω ειμαι πολυ επιφυλακτικος στην χρηση της ουσιας αυτης καθως σιγουρα δεν ειναι αθωα
και δεν συμφωνω στην καθημερινη της χρηση

σκεψου οτι τα σαμπουαν ( τα οποια θυμιζω δεν ειναι για καθημερινη χρηση )
δεν συνιστουν την χρηση σε καθημερινη βαση

επισης οσοι εχουν εαυσθητη επιδερμιδα πιστευω θα την επιβαρυνει σημαντικα

σαν συστατικο σε λοσιον ισως ναι αλλα οχι σε τετεοιες ποσοτητες
το ειχα σκεφτει πριν απο πανω απο 1 χρονο
και κατεληξα στο να μην την χρησιμοποιησω προς το παρον

το ξερω οτι βοηθαει
αλλα ειναι ενα θεμα και σε ποιες ποσοτητες βοηθαει

και η φιναστεριδη βοηθαει αλλα σε τι ποσοτητες

εγω θα προτεινω μιας και ηδη καποια ατομα την χρησιμοποιουν
να περιμενουν οι υπολοιποι τουλαχιστον κανα 3 μηνο
να δουμε τι θα μας πει ο trophy
τι αποτελεσματα ειχε
αν του δημιουργησε ερεθισμους
ισως καποιο προβλημα στην επιδερμιδα
καποιες αντενδειξεις
και λοιπα , , , και μετα εφοσον εχουμε καποιες μαρτυριες για το πως παει
επειτα να σκεφτει κανεις να την χρησιμοποιησει
επειδη δεν εχω ξεκαθαρισει τι παιζει ακριβως με την ketoconazole ειναι βλαβερη για το δερμα μακροχρονια?ποιος ο λογος που δεν κανει να χρησιμοποιουμε fungoral σαμπουαν καθημερινα?λογο της συγκεκριμενης ουσιας η εχει κατι αλλο μεσα? :chinscratch
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα