Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tropheus

Well-Known Member
Η κετοκοναζόλη είναι μια αντιμυκητισιακή ουσία που ενδύκνειται για συστηματικές μυκητιάσεις,
ανθεκτικές τοπικές μυκητιάσεις δέρματος και βλεννογόνων καθώς και για την αντιμετώπιση της πυτιρίδας.
Αποτελεί τη δραστική ουσία στα σαμπουάν Nizoral, Botaderm, Libroman, Fungoral κ.α.

Το σημείο όμως που ενδιαφέρει εμάς είναι οι αντιανδρογόνος δράση της κετοκοναζόλης.

Περισσότερες πληροφορίες για την αντιανδρογόνο δράση της κετοκοναζόλης μπορείτε να διαβάσετε στην έρευνα : http://www.folikul.com/Ketoconazole%202.pdf η οποία περιλαμβάνει τα εντυπωσιακά αποτελέσματα μετά από αρκετούς μήνες χρήσης διαλύματος τοπικής κετοκοναζόλης 2% που φαίνονται και στη συνέχεια :

ketok.jpg


Η παρασκευή διαλύματος κετοκοναζόλης 2% είναι πολύ απλή αφού απαιτεί απλά να αναμείξουμε :

2 γραμμάρια κετοκοναζόλης
60ml ορού
40ml αιθανόλης (καθαρο οινόπνευμα)


Βέβαια όσοι "αντέχουν" λόγο ερεθισμών (εγώ δεν είμαι σε αυτούς) μπορούν να δοκιμάσουν μια παραλλαγή με προσθήκη προπυλενογλυκόλης στην οποία η κετοκοναζόλη διαλύεται πολύ καλά :

2 γραμμάρια κετοκοναζόλης
40ml ορού
40ml αιθανόλης (καθαρο οινόπνευμα)
20ml προπυλενογλυκόλης


Τα εμπορικά σκευάσματα σε μορφή χαπιού που περιέχουν τα 2 γραμμάρια κετοκοναζόλης είναι (ονομασία/τιμή) :

AQUARIUS / 5,24 €
EBERSEPT / 5,26 €
FUNGORAL / 6,56 €
ILGEM / 3,50 €
MYCOFEBRIN / 3,50 €
SOSTATIN / 5,26 €

και αποτελούνται από 10 χαπάκια των 200mg.

Πολλοί θα επιχειρήσουν να "εμπλουτίσουν" τις παραπάνω "συνταγές" επιδιώκοντας πιθανώς μεγαλύτερη απορρόφηση. Προσωπικά μένω στην 1η συνταγή καθώς δεν προκαλεί λιπαρότητα στα μαλλάκια και δεν περιέχει υψηλά επίπεδα αιθανόλης που ξηραίνει το δέρμα.

Τώρα, επειδή ο χρόνος ημίσιας ζωής της κετοκοναζόλης είναι μικρός είναι λογικό κάποιος να χρησιμοποιεί το διάλυμα τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα (πρωϊ-βράδι)...

Εγώ ήδη το χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tsiou

New Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

καλησπέρα φίλε μου,

πολύ ωραία η πρόταση σου ... μάλλον στο μέλλον θα τη δοκιμάσω. βασικό πιστεύω για όλες τις θεραπείες είναι εκτός απο την απόδοση να είναι και οικονομικές.


Υ.Γ. 1) αν και θα δοκιμάσω κάποια στιγμή την ιδέα που λες, μήπως με την κρέμα κάνω παρόμοια δουλειά ? ή λες η λοσιόν λόγω οινοπνεύματος δρα καλύτερα ?

2) αν βάζουμε αυτή τη λοσιόν, τότε δεν θα είναι υπερβολή να λουζόμαστε και με σαμπουάν κετοκοναζόλης ?

3) χρώμα και λιπαρότητα είπαμε είναι μηδέν, δηλαδή μπορώ να τη αλοίφω και πριν βγω έξω ή θα φαίνεται άσχημα ? την κρέμα δεν έχω πρόβλημα, την βάζω και όταν βγαίνω έξω, σα ζελές φαίνεται και ειδικά στο κοντό δεν νομίζω ότι φαίνεται άσχημα ή την καταλαβαίνει κάποιος

4) έχω περίπου 1 μήνα + 5 μέρες που βάζω κάθε μέρα κρέμα κετοκοναζόλης (στο μέλλον ίσως την μειώσω κάθε 2-3). τελειώνει το 1ο σωληνάριο. νομίζω η τρομερή τριχόπτωση στους κροτάφους που είχα έχει σταθεροποιηθεί. θα ανεβάσω και φωτο κάποια στιγμή. πιστεύω στους 3 μήνες να δω και επανέκφυση ...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

μιχάλης είπε:
1) αν και θα δοκιμάσω κάποια στιγμή την ιδέα που λες, μήπως με την κρέμα κάνω παρόμοια δουλειά ? ή λες η λοσιόν λόγω οινοπνεύματος δρα καλύτερα ?

Μιχάλη, η κρέμα έχει σίγουρα καλύτερη απορρόφηση. Έχει όμως το μειονέκτημα ότι είναι δύσκολο να απλωθεί σε όλο το κεφάλι γιατί τότελαδώνει το μαλλί και αν χρησιμοποιείς και προϊόντα styling τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα.

μιχάλης είπε:
2) αν βάζουμε αυτή τη λοσιόν, τότε δεν θα είναι υπερβολή να λουζόμαστε και με σαμπουάν κετοκοναζόλης ?

Πράγματι, αν χρησιμοποιείς τη λοσιόν μπορείς να ξεφύγεις από τη χρήση των σαμπουάν κετοκοναζόλης.

μιχάλης είπε:
3) χρώμα και λιπαρότητα είπαμε είναι μηδέν, δηλαδή μπορώ να τη αλοίφω και πριν βγω έξω ή θα φαίνεται άσχημα ? την κρέμα δεν έχω πρόβλημα, την βάζω και όταν βγαίνω έξω, σα ζελές φαίνεται και ειδικά στο κοντό δεν νομίζω ότι φαίνεται άσχημα ή την καταλαβαίνει κάποιος

Αν με την κρέμα δεν έχεις πρόβλημα τότε σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα και με τη λοσιόν. Αλήθεια έχεις δοκιμάσει να απλώσεις την κρέμα σε ολόκληρο το κεφάλι; Δε σου λαδώνει τα μαλλάκια; Κάθε πότε λούζεσαι;

μιχάλης είπε:
4) έχω περίπου 1 μήνα + 5 μέρες που βάζω κάθε μέρα κρέμα κετοκοναζόλης (στο μέλλον ίσως την μειώσω κάθε 2-3). τελειώνει το 1ο σωληνάριο. νομίζω η τρομερή τριχόπτωση στους κροτάφους που είχα έχει σταθεροποιηθεί. θα ανεβάσω και φωτο κάποια στιγμή. πιστεύω στους 3 μήνες να δω και επανέκφυση ...

Ωραίος ... Σίγουρα οι πριν - μετά φώτο είναι ένα χρήσιμο εργαλείο αξιολόγησης. Βέβαια οι 3 μήνες ίσως είναι μικρό χρονικό διάστημα (το λέω υπό την έννοια ότι δεν πρέπει να απογοητευτείς). Ίσως το 6μηνο είναι πιο λογικός χρόνος αξιολόγησης.

Όσο αφορά το σχόλιο που έχεις στην υπογραφή σου για τη Minoxidil μπορείς να σκεφτείς τη λύση του αφρού minoxidil που στεγνώνει άμμεσα ... ;)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

δηλαδη 10 χαπια των 200mg σε 100ml λοσιον?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

ευχαριστουμε και παλι tropheus :worshipper :worshipper :worshipper
 

Jakard

New Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

tropheus είπε:
Η κετοκοναζόλη είναι μια αντιμυκητισιακή ουσία που ενδύκνειται για συστηματικές μυκητιάσεις,
ανθεκτικές τοπικές μυκητιάσεις δέρματος και βλεννογόνων καθώς και για την αντιμετώπιση της πυτιρίδας.
Αποτελεί τη δραστική ουσία στα σαμπουάν Nizoral, Botaderm, Libroman, Fungoral κ.α.

Το σημείο όμως που ενδιαφέρει εμάς είναι οι αντιανδρογόνος δράση της κετοκοναζόλης.

Περισσότερες πληροφορίες για την αντιανδρογόνο δράση της κετοκοναζόλης μπορείτε να διαβάσετε στην έρευνα : http://www.folikul.com/Ketoconazole%202.pdf η οποία περιλαμβάνει τα εντυπωσιακά αποτελέσματα μετά από αρκετούς μήνες χρήσης διαλύματος τοπικής κετοκοναζόλης 2% που φαίνονται και στη συνέχεια :

ketok.jpg


Η παρασκευή διαλύματος κετοκοναζόλης 2% είναι πολύ απλή αφού απαιτεί απλά να αναμείξουμε :

2 γραμμάρια κετοκοναζόλης
60ml ορού
40ml αιθανόλης (καθαρο οινόπνευμα)


Βέβαια όσοι "αντέχουν" λόγο ερεθισμών (εγώ δεν είμαι σε αυτούς) μπορούν να δοκιμάσουν μια παραλλαγή με προσθήκη προπυλενογλυκόλης στην οποία η κετοκοναζόλη διαλύεται πολύ καλά :

2 γραμμάρια κετοκοναζόλης
40ml ορού
40ml αιθανόλης (καθαρο οινόπνευμα)
20ml προπυλενογλυκόλης


Τα εμπορικά σκευάσματα σε μορφή χαπιού που περιέχουν τα 2 γραμμάρια κετοκοναζόλης είναι (ονομασία/τιμή) :

AQUARIUS / 5,24 €
EBERSEPT / 5,26 €
FUNGORAL / 6,56 €
ILGEM / 3,50 €
MYCOFEBRIN / 3,50 €
SOSTATIN / 5,26 €

και αποτελούνται από 10 χαπάκια των 200mg.

Πολλοί θα επιχειρήσουν να "εμπλουτίσουν" τις παραπάνω "συνταγές" επιδιώκοντας πιθανώς μεγαλύτερη απορρόφηση. Προσωπικά μένω στην 1η συνταγή καθώς δεν προκαλεί λιπαρότητα στα μαλλάκια και δεν περιέχει υψηλά επίπεδα αιθανόλης που ξηραίνει το δέρμα.

Τώρα, επειδή ο χρόνος ημίσιας ζωής της κετοκοναζόλης είναι μικρός είναι λογικό κάποιος να χρησιμοποιεί το διάλυμα τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα (πρωϊ-βράδι)...

Εγώ ήδη το χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό...


Καταρχας να σε ευχαριστησω που προχωρησες το θεμα. Δευτερον ηθελα να σε πω αν υπαρχει καπιοσ φορεας πιο δυνατος απο αυτο . παραδειγμα σαν αυτουσ που χρησιμοποιει ο DR.LEE Στα Xandrox 15 % ktlp.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Jakard είπε:
Καταρχας να σε ευχαριστησω που προχωρησες το θεμα. Δευτερον ηθελα να σε πω αν υπαρχει καπιοσ φορεας πιο δυνατος απο αυτο . παραδειγμα σαν αυτουσ που χρησιμοποιει ο DR.LEE Στα Xandrox 15 % ktlp.

H αλήθεια είναι ότι αυξάνοντας το ποσοστό της αιθανόλης (οινόπνευμα) αυξάνεις την απορρόφηση αλλά ξηραίνεις τόσο το δέρμα όσο και το ίδιο το στέλεχος της τρίχας.

Αυξάνοντας τα ποσοστά της προπυλενογλυκόλης αυξάνεις τη διαλυτότητα της κετοκοναζόλης αλλά αυξάνεις και τον κίνδυνο ερεθισμού του δέρματος και τη λιπαρότητα του διαλύματος.

Μια εναλλακτική την οποία ίσως να δοκιμάσω αργότερα (αφου τελιώσει το διάλυμα που έχω φτιάξει και χρησιμοποιώ) είναι η προσθήκη γλυκερίνης (και όχι προπυλενογλυκόλης) η οποία ναι μεν αυξάνει τη λιπαρότητα του διαλύματος αλλά δεν προκαλεί ερεθισμό... σε πρώτη φάση πιθανώς να δοκιμάσω μια αναλογία :

2 γραμμάρια κετοκοναζόλης
40ml ορού
40ml αιθανόλης (καθαρο οινόπνευμα)
20ml γλυκερίνης


:chinscratch :chinscratch :chinscratch :chinscratch :chinscratch

Στο Xandrox 15 o Lee χρησιμοποιεί 80% αιθανόλη ΘΕΕ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕ ??? ??? ??? μιλάμε για πολύ οινόπνευμα ... Επίσης προσθέτει αζελαϊκό οξύ που υποτίθεται ότι είναι αναστολέας του 5a-reductase (αν και έχω σοβαρές αμφιβολίες) αλλά προκαλεί ερεθισμούς και δε ξέρουμε πως αντιδρά με την κετοκοναζόλη και για να μαλακώσει λίγο το πράγμα ρίχνει και γλυκερίνη .
Πάντως δεν ξέρω και πολλούς που αντέχουν για καιρό να χρησιμοποιούν Xandrox 15 :chinscratch
 

Άκης

Administrator
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Thanks tropheus.

Πιστεύεις καλύτερο αυτό από το έτοιμο σε κρέμα; Καλύτερη απορρόφηση ή απλά καλύτερη εφαρμογή;

Πως την βλέπεις την κεκοτοναζόλη που την δοκιμάζεις; Δίνει κάτι σαν αποτέλεσμα;
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Άκης είπε:
Thanks tropheus.

Πιστεύεις καλύτερο αυτό από το έτοιμο σε κρέμα; Καλύτερη απορρόφηση ή απλά καλύτερη εφαρμογή;

Πως την βλέπεις την κεκοτοναζόλη που την δοκιμάζεις; Δίνει κάτι σαν αποτέλεσμα;

Άκη πιστεύω ότι η κρέμα είναι καλύτερη όσο αφορά την απορρόφηση απλά είναι πιο δύσκολη η εφαρμογή της, ειδικά αν θέλεις να καλύπτεις 2 φορές την ημέρα όλη την MPB περιοχή του κεφαλιού. Επίσης όπως και να το κάνεις η κρέμα ψιλολαδώνει τα μαλλάκια.

Δε χρησιμοποιώ πολύ καιρό τη λοσιόν και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη ακόμα, αλλά νομίζω ότι είναι πιο αποτελεσματική από τα 15-20 λεπτά που μένει συνολικά η κετοκοναζόλη στο κεφάλι μου τις 2 φορές την εβδομάδα που λούζομαι με Libroman.
Πάντως είμαι αποφασισμένος να τη χρησιμοποιήσω ανελλιπώς 2 φορές την ημέρα τουλάχιστον για 12 μήνες πριν καταλήξω σε οριστική αξιολόγηση...

Δεν ξέρω Άκη αν εσύ με την κρέμα που χρησιμοποιείς έχεις προλάβει να δεις κάποιο αποτέλεσμα ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

ξερουμε για αλληλεπιδρασεις?μπορουμε να προσθεσουμε μεσα στην spiro,η στην μινοξιδιλη χαποια fungoral? :-\
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

kapamarou είπε:
ξερουμε για αλληλεπιδρασεις?μπορουμε να προσθεσουμε μεσα στην spiro,η στην μινοξιδιλη χαποια fungoral? :-\

Δε νομίζω ότι είναι τόσο πολύ το θέμα των αλληλεπιδράσεων όσο το θέμα της απορρόφησης. Εγώ θα έμενα σε διαφορετικά διαλύματα...
Μην ξεχνάς ότι το μείον των ιδιοκατασκευών είναι ούτως η άλλως το θέμα της απορρόφησης.
 

Άκης

Administrator
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Ότι τα λαδώνει tropheus, τα λαδώνει ναι και τα κάνει ποιο λεπτά.
Από αποτέλεσμα, μέχρι στιγμής τίποτα.

Από θέμα sides, δεν νομίζω να έχει κάτι. Αν και κάποιες φορές έχω κάτι σαν πονοκέφαλο, όταν βάζω πολύ κρέμα (αυτό που λες tropheus, θέλει πολύ ποσότητα για να απλωθεί σε μεγάλο σημείο).

Πάντως, σε παλιό video θυμάμαι είχαμε δει έναν γιατρό να μιλά για την φινα και να λέει τι κάνει στο σώμα κλπ και να προτείνει (τυχαία) την δική του που περιέχει κεκοτοναζόλη και έχει αποτέλεσμα.
Τώρα έχει όντως η κεκοτοναζόλη αποτέλεσμα, άγνωστο.
 

zagga

Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

κι εγω οταν βαζω πολυ κρεμα νιωθω το κεφαλ μ βαρυ τωρα 2.5 βδομαδες την χρησιμοποιω θα δειξει....
 

badday

New Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

παιδια συγνωμη αν κανω ερωτησεις χιλιοαπαντημενες ..τωρα ξεκιναω με αυτα και εχω χασει λιγο την μπαλα

κρέμα κετοκοναζόλης εννοούμε αυτή που πουλανε στα φαρμακεία στο σωληνάριο σαν αλοιφή; …και κάθε ποτε βάζουμε 3 φορές την εβδομάδα αντί για το σαμπουάν ;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

badday είπε:
παιδια συγνωμη αν κανω ερωτησεις χιλιοαπαντημενες ..τωρα ξεκιναω με αυτα και εχω χασει λιγο την μπαλα

κρέμα κετοκοναζόλης εννοούμε αυτή που πουλανε στα φαρμακεία στο σωληνάριο σαν αλοιφή; …και κάθε ποτε βάζουμε 3 φορές την εβδομάδα αντί για το σαμπουάν ;
δες εδω http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,468.0.html ;)
 

tsiou

New Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

Άκης είπε:
Ότι τα λαδώνει tropheus, τα λαδώνει ναι και τα κάνει ποιο λεπτά.
Από αποτέλεσμα, μέχρι στιγμής τίποτα.

Από θέμα sides, δεν νομίζω να έχει κάτι. Αν και κάποιες φορές έχω κάτι σαν πονοκέφαλο, όταν βάζω πολύ κρέμα (αυτό που λες tropheus, θέλει πολύ ποσότητα για να απλωθεί σε μεγάλο σημείο).

Πάντως, σε παλιό video θυμάμαι είχαμε δει έναν γιατρό να μιλά για την φινα και να λέει τι κάνει στο σώμα κλπ και να προτείνει (τυχαία) την δική του που περιέχει κεκοτοναζόλη και έχει αποτέλεσμα.
Τώρα έχει όντως η κεκοτοναζόλη αποτέλεσμα, άγνωστο.

zagga είπε:
κι εγω οταν βαζω πολυ κρεμα νιωθω το κεφαλ μ βαρυ τωρα 2.5 βδομαδες την χρησιμοποιω θα δειξει....


παίδες και εγώ απο sides δεν έχω παρατηρήσει τίποτα, ούτε φαγούρα, ούτε κοκκινίλες ...

απλά σαν να αισθάνομαι λίγο πρησμένα τα μάτια μου ... αλλά δεν είμαι και σίγουρος, γιατί καμιά φορά έχω ξηροφθαλμία που είναι περίεργο συναίσθημα ...

ότι τα λαδώνει δεν μπορεί να πει κανένας το αντίθετο, απλά όσοι έχουν πρόβλημα (ακόμη μόνο ;D) στους κροτάφους (όπως εγώ) πιστεύω μπορούν να βολευτούν πολύ καλά με την κρέμα ...

πόση ποσότητα βάζει κάποιος μπορεί να την υπολογίσει απο το πόσο του κρατάει το σωληνάριο (1μήνας = 1g κάθε μέρα)

Υ.Γ. απλά έχω απορία ρε γαμώτο, γιατί με την μινοξιδίλι έβλεπες/βλέπεις διαφορά απο τους πρώτους 2-3 μήνες ... ενώ η κετοκοναζόλη μάλλον αργεί ... ελπίζω απλά να αργεί και όχι να μην έρθει ποτέ ... :(
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Τοπική κετοκοναζόλη 2%

μιχάλης είπε:
Υ.Γ. απλά έχω απορία ρε γαμώτο, γιατί με την μινοξιδίλι έβλεπες/βλέπεις διαφορά απο τους πρώτους 2-3 μήνες ... ενώ η κετοκοναζόλη μάλλον αργεί ... ελπίζω απλά να αργεί και όχι να μην έρθει ποτέ ... :(

To τρόπος δράσης της κετοκοναζόλης είναι εντελώς διαφορετικός από αυτόν της minoxidil καθώς η πρώτη δρα ως αντιανδρογόνο ενώ η δεύτερη ως growth stimulant.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα